چهارشنبه, ۹ مهر, ۱۳۹۹ / 30 September, 2020
مجله ویستا

گیاه زوفا (Hyssop)


زوفا درختچه‌ای است پایا با ساقه‌های منشعب كه ارتفاع آن تا ۶۰ سانتی‌متر می‌رسد این گیاه به حالت خودرو در نواحی جنوب اروپا، ایران، هند، تركیه و شوروی می‌روید. برگ‌های آن كوچك، خط‌دار، نوك تیز و سبز رنگ است كه بسیار معطر می‌باشد. گل‌های آن آبی و گاهی سفید هستند كه در انتهای ساقه ظاهر می‌شود‌.
  تركیبات شیمیائی
برگ‌های زوفا دارای طعمی تند و مطبوع می‌باشد‌. ماده‌ای شیمیائی كه در آن وجود دارد به‌نام هیسوپین معروف است‌. در زوفا همچنین دارای اسانس است.
  خواص داروئی
۱. زوفا از نظر طب قدیم ایران گرم و خشك است.
۲. سرفه و ناراحتی‌های ریوی را برطرف می‌كند.
۳. نرم‌كننده سینه است.
۴. خلط آور است.
۵. معده را تقویت می‌كند.
۶. نفخ شكم را برطرف می‌كند.
۷. ادرار‌آور است.
۸. داروی مفیدی برای مداوای آسم است.
۹. اشتها را زیاد می‌كند.
۱۰. برای رفع كم‌خونی مفید است.
۱۱. افسردگی را برطرف می‌كند.
۱۲. برای درمان صرع مفید است.
۱۳. برای التیام زخم برگ‌های زوفا را له كرده و روی زخم بگذارید.
۱۴. درد شكستگی را می‌توان با كمپرس زوفا آرام كرد.
۱۵. در قدیم از زوفا برای سقط جنین استفاده می‌كردند‌.
۱۶. برای درمان تب‌خال مفید است و كسانی‌كه تب‌خال می‌زنند باید از دم‌كرده زوفا استفاده كنند.
  طرز استفاده
ـ دم كرده‌: مقدار ۵۰گرم برگ و شاخه‌های گلدار زوفا را در یك لیتر آب جوش ریخته و به مدت ۱۵ دقیقه دم كنید‌. مقدار مصرف این دم كرده یك فنجان سه بار در روز است.
ـ جوشانده: مقدار ۵۰ گرم برگ و سرشاخه‌های گلدار زوفا را در یك لیتر آبجوش وارد كرده و به مدت نیم‌ساعت بگذارید به آرامی بجوشد این جوشانده را برای كمپرس استفاده كنید‌.
ـ تنطور زوفا: این تنطور را می‌توانید از فروشگاه‌های گیاهان داروئی و یا برخی از داروخانه‌ها خریداری كنید. مقدار مصرف آن۵-۱۰ قطره سه بار در روز مخلوط با آب است‌.
  مضرات‌
مصرف بیش از اندازه این گیاه برای كبد مضر است و همچنین چون اثر سقط جنین دارد بنابراین زنان حامله باید از خوردن آن پرهیز كنند.


همچنین مشاهده کنید
سایت انصاف نیوزسایت عصرایرانخبرگزاری فارسروزنامه فرهیختگانسایت تجارت نیوزروزنامه جام جمسایت اعتماد آنلاینخبرگزاری ایرناسایت الفروزنامه سازندگی