دوشنبه, ۶ بهمن, ۱۳۹۹ / 25 January, 2021

آیا خشاب سیم کارت موبایل هواوی شما به تازگی کار نمی‌کند؟ علت نخواندن سیم‌کارت توسط خشاب سیم کارت هواوی چیست؟ عدم شناسایی سیم‌کارت یکی از مشکلات رایج کاربران تلفن است که جویای آن می‌شوند، سوال اصلی این است که مشکل از خشاب است یا خیر؟

روش های تشخیص سالم بودن خشاب سیم کارت هواوی

گوشی‌های هواوی در کنار امکانات بسیار، توانایی برقراری ارتباط از طریق شبکه تلفن را نیز به همراه دارند. این کار توسط سیم‌کارت انجام می‌شود. بنابراین قرار دادن سیم‌کارت داخل خشاب گوشی نقش اساسی را در برقراری ارتباط و ارسال پیامک ایفا می‌کند و اگر مشکلی در این فرایند ایجاد شود، جز یکی از اصلی‌ترین مشکلات کاربران گوشی به شمار می‌آید.
بی‌شک می‌توان گفت که بیشتر کاربران گوشی‌های هوآوی با این مشکل روبرو می‌شوند. اما لازم است قبل از مراجعه به مرکز تعمیرات موبایل، مواردی را بررسی کرد. حال در این مقاله به روش‌ها و ترفند‌های مختلفی می‌پردازیم تا بتوانید سلامت و یا عدم سلامت خشاب سیم کارت هواوی خود را تشخیص بدهید.

اگر بعد از جایگذاری سیم کارت تشخیص دادید، سیم کارت به‌درستی کار نمی‌کند:
اگر بعد از قرار دادن سیم کارت به داخل خشاب هواوی متوجه شدید به خوبی کار نمی‌کند، در اولین مرحله به اروری که روی صفحه نمایش ظاهر می‌شود، توجه کنید. اگر با پیام‌هایی نظیر ready, insert SIM, SIM error روبرو شدید، مراحل زیر را انجام دهید:
مرحله اول: موبایل خود را خاموش کنید.
مرحله دوم: سیم کارت را از جای خشاب خارج و مجددا وارد کنید.
مرحله سوم: اگر باز هم با مشکل نخواندن سیم کارت روبرو شدید، سیم کارت دیگری را امتحان کنید.
نکته: اگر گوشی هواوی‌ شما دو سیم کارته است، سیم کارت فعلی را در جای دومین خشاب قرار دهید و با جابجایی سیم کارت آن را تست کنید.


عدم شناسایی سیم کارت تنها دلیل خرابی خشاب نیست.
اگر مراحل اولیه را طی کردید اما باز هم با مشکل نخواندن سیم کارت روبرو بودید، باید به دنبال علت آن بگردید. دلایل مختلفی وجود دارد که موجب نخواندن سیم کارت می‌شود و دلیل آن تنها خرابی خشاب سیم کارت نیست. معمولا رایج‌ترین علت‌های نخواندن سیم کارت شامل موارد زیر است:
معیوب بودن سیم کارت
به‌خوبی جا نرفتن سیم کارت
پانچ کردن سیم کارت
فلش زدن و یا تعویض رام
عدم تنظیم خودکار شبکه
رجیستر نشدن قانونی سیم کارت

در ادامه به برخی موارد گفته شده می‌پردازیم.

۱.آیا سیم‌کارت جدیدی وارد گوشی کردید؟

روش های تشخیص سالم بودن خشاب سیم کارت هواوی

اگر سیم کارت قبلی را از گوشی خارج کردید و سیم‌کارت جدید قرار دادید و فکر می‌کنید خشاب سیم کارت هواوی خراب شده، بهتر است یک بار گوشی را ریستارت کنید. بعد از ریستارت کردن احتمالا گوشی سیم کارت جدید را شناسایی می‌کند. این روش برای بیشتر گوشی‌های هواوی صدق می‌کند.
راه حل دومی هم وجود دارد که شما می‌توانید باتری و سیم کارت را خارج کنید و بعد از یک دقیقه دوباره سیم کارت و باتری را جایگذاری و گوشی را روشن کنید.
اگر دو روش گفته شده جواب نداد، به نحوه قرارگیری سیم کارت در خشاب گوشی هواوی دقت کنید. بیشتر اوقات درست قرار نگرفتن سیم کارت باعث می‌شود برقراری ارتباط با شبکه صورت نگیرد. مثلا اگر بعد از افتادن گوشی از دستتان با مشکل شناسایی سیم کارت مواجه شدید، مطمئناً سیم‌کارت در خشاب سیم کارت هواوی جابجا شده است. اما اگر همیشه با مشکل جابجایی سیم کارت مواجه هستید، بهترین کار ثابت نگهداشتن سیم کارت با چسب است. این راه‌حل ساده نگرانی خیلی از کاربرانی که فکر می‌کردند مشکل از خرابی خشاب سیم کارت هواوی است را حل کرده. البته هنگام انجام این کار دقت کنید، با فشار زیاد به قطعات گوشی آسیب وارد نکنید.

۲. از انتخاب درست اپراتور شبکه مطمئن هستید؟
گاهی اوقات تنظیمات شبکه دچار تغییر می‌شود. مثلا، برخی اوقات به خاطر نصب بعضی از برنامه تنظیمات شبکه ناخودآگاه تغییر پیدا می‌کند و این تغییر تنظیمات باعث قطع ارتباط شبکه می‌شود. بهتر است به بخش تنظیمات گوشی سری بزنید و مشکل را به صورت دستی رفع کنید. برای این کار مسیر زیر را گام به گام طی کنید:
Wireless and Networks, Mobile Networks, Network Operators
در قسمت آخر اپراتور شبکه را درست انتخاب می‌کنید و در عرض چند ثانیه شبکه ثبت و آنتن سیم‌کارت بالای صفحه ظاهر می‌شود.

۳.اگر مدتی است خشاب سیم کارت را تمیز نکردید، حتما این راه را هم امتحان کنید.
با دقت به خشاب سیم کارت هواوی نگاه کنید. اگر مدتی است که این قسمت را تمیز نکرده‌اید، حتما این کار را انجام دهید. قسمت خشاب سیم کارت را می‌توانید با استفاده از یک پارچه نم‌دار تمیز کنید.

۴.اگر نرم‌افزار جدیدی نصب کردید، آن را حذف کنید.
برای این که مشخص شود، علت عدم‌ آنتن ‌دهی گوشی هواوی به‌خاطر نرم‌افزار است، گوشی را به مدت چند ساعت به حالت Safe Mode بگذارید. اگر عدم‌ شناسایی سیم کارت حل شد، احتمال این که بروز مشکل به‌خاطر نرم‌افزارهایی جدید باشد، زیاد است. پس سریعا به حذف نرم‌افزارهای جدید اقدام کنید.

۵.آیا سیم کارت خود را به تازگی برش زده‌اید؟
آیا به تازگی سیم کارت خود را برش زده‌اید؟ خودتان سایز سیم کارت را از میکرو به نانو تبدیل کرده‌اید؟ دقت کنید که این کار به درستی انجام شده باشد. در غیر این صورت سیم‌کارت می‌سوزد و باید تعویض شود. این کار باید توسط دستگاه به صورت دقیق انجام شود تا به سیم‌کارت آسیبی وارد نشود. اگر برای این کار از هر دستگاهی استفاده و یا خودتان برای این کار اقدام کنید، احتمال کار نکردن سیم‌کارت وجود خواهد داشت.

۶.حالت هواپیما را هم امتحان کنید.
برای تشخیص سالم بودن خشاب سیم‌کارت هواوی بد نیست یک بار حالت هواپیما را فعال و سپس غیرفعال کنید. دقت کنید به اشتباه حالت هواپیما را فعال نکرده باشید. از قسمت اسلایدر نیز می‌توانید وضعیت هواپیما را مشاهده کنید.

۷.مکان خود را تغییر دهید‌‌.
ممکن است آنتن‌ دهی در برخی مناطق وجود نداشته یا بسیار کم باشد. این عامل موجب قطع آنتن گوشی شما می‌شود. پس بهتر است پرس‌وجو کنید. در مکانی که حضور دارید امکان دسترسی به شبکه وجود دارد یا نه. و یا مکان خود را تغییر دهید.

اگر راه‌حل‌هایی که بررسی شد مشکل را حل نکرد، بهتر است به بخش تعمیرات تخصصی موبایل امداد موبایل https://emdadmobile.net یه سر بزنید.