سه شنبه, ۲۸ فروردین, ۱۴۰۳ / 16 April, 2024

بیمه ماشین گران قیمت و ارزان چه پوشش‌هایی دارند؟

بیمه ماشین جزو زیر مجموعه‌های بیمه نامه اتومبیل است که به صورت اجباری بوده و تمام شرکت‌های بیمه‌ای باید آن را ارائه کنند. همچنین در صورتی که این بیمه نامه را تهیه نکنید با جریمه تمدید بیمه نامه و توقیف خودروی خود مواجه خواهید شد. بیمه نامه ماشین را می‌توان در طرح‌های بلند مدت و کوتاه مدت خریداری کرد تا از جریمه توسط پلیس و شرکت بیمه جلوگیری کنید. همچنین خسارت‌های وارد شده به اشخاص ثالث تا سقف تعهدات بیمه‌گر قابل جبران خواهد بود. برای اینکه با پوشش‌های این بیمه نامه بیشتر آشنا شوید تا انتهای متن همراه ما باشید.

بیمه ماشین چیست؟

بیمه ماشین همان بیمه شخص ثالث است که برای جبران هزینه‌های ایجاد شده ناشی از حادثه‌های رانندگی برای اشخاص ثالث تعهد می‌کند. همچنین با توجه به طرح اجباری بودن این بیمه نامه، در صورت عدم تمدید آن، جریمه خواهید شد و با توجه به قانون مدنی مسئولیت، جبران هزینه‌های ایجاد شده ناشی از حادثه رانندگی بر عهده راننده مقصر خواهد بود.
بیمه نامه ماشین پوشش‌های جانی و مالی را برای بیمه‌گزار در نظر گرفته تا در صورت بروز هرگونه حادثه رانندگی، خسارت‌های وارد شده جبران شوند. این پوشش‌ها به شرح زیر هستند:

پوشش جانی بیمه ماشین:

غرامت فوت، نقص عضو و هزینه‌های درمانی افراد آسیب دیده در حادثه رانندگی تا سقف تعهدات جبران خسارت خواهد شد. به طور کلی در پوشش جانی بیمه شخص ثالث ماشین دیه یا ارش شخص ثالث آسیب ‌دیده در تصادف را بر اساس نوع صدمه بدنی مانند: شکستگی، نقص عضو و از کار افتادگی جزئی، کلی، موقت یا دائم پرداخت می‌کند.

پوشش مالی بیمه ماشین:

پوشش مالی در این بیمه نامه هرگونه خسارت مالی که در اثر حادثه و تصادف ایجاد شده باشد، برای اشخاص ثالث جبران خسارت خواهد کرد. این خسارت‌ها می‌تواند برخورد با یک جسم ثابت یا متحرک باشد.

پوشش حوادث راننده:

در صورتی که راننده مقصر حادثه رانندگی دارای گواهینامه معتبر باشد، در صورت بروز حادثه جانی می‌توان تحت پوشش این بیمه نامه قرار گیرد و خسارت دریافت کند.

دیه، تعیین کننده سقف تعهدات بیمه ماشین

برای اینکه بتوانید قیمت بیمه و نرخ بیمه نامه را مشخص کنید، نیاز است که عوامل مختلفی را بررسی کرد. اما نکته مهمی‌ که هنگام تعیین میزان سقف تعهدات شرکت‌های بیمه‌ای اهمیت دارد، میزان دیه اعلام شده برای یک فرد مسلمان خواهد بود. در حقیقت دیه اعلام شده از سوی قوه قضاییه مهم‌ترین عامل قیمت بیمه نامه خواهد بود. در ابتدای سال 1401 میزان دیه برای ماه‌های حرام 800 میلیون تومان و برای ماه‌های عادی سال مبلغ 600 میلیون تومان اعلام شد. این مبلغ را می‌توان بالاترین سقف تعهدات در بیمه ماشین دانست. این میزان دیه برای خسارت‌های جانی و بدنی در نظر گرفته شده‌اند و شرکت‌های بیمه‌ای باید بالاترین سقف تعهدات را برای جبران خسارت‌ها در نظر گیرند.
همچنین در پوشش مالی برای انتخاب سقف تعهدات مالی نیاز است که حداقل 2.5 درصد از سقف تعهدات جانی را انتخاب کرد و با توجه به آن حق بیمه پرداخت شود. حداقل مبلغ برای جبران خسارت‌های مالی در بیمه نامه ماشین، معادل 20 میلیون تومان خواهد بود. البته با پرداخت حق بیمه بیشتر شرایط افزایش تعهدات بیمه نامه تا سقف 400 میلیون تومان وجود دارد.

بیمه ماشین گران قیمت و ارزان چه پوشش‌هایی دارند؟

بیمه برای همه خودروها ضروری است


مدت اعتبار بیمه ثالث ماشین چقدر است؟

زمان انقضا یا همان مدت اعتبار بیمه نامه می‌تواند بین چند روز تا یک سال باشد. بستگی به نوع انتخاب بیمه‌گزار می‌توان بیمه نامه را به صورت کوتاه مدت دو ماه، سه ماهه، شش ماهه و نه ماه انتخاب کرد یا به طور کلی بیمه نامه را بلند مدت و سالانه انتخاب کنید. هر چند که انتخاب بیمه نامه به صورت یکساله مقرون به صرفه‌تر بوده و نگرانی برای جبران هزینه‌های ایجاد شده ناشی از حادثه رانندگی نخواهید داشت. همانطور که گفته شد اگر تمدید بیمه نامه خود را فراموش کنید، فرقی ندارد بیمه نامه کوتاه مدت یا بلند مدت باشد، دچار تخلف شده و جریمه خواهید شد. از این رو برای اینکه مشمول جریمه دیرکرد تمدید بیمه نامه نشوید بهتر است که از سامانه آنلاین بیمه دات کام (bimeh.com) برای خرید بیمه ماشین اقدام کنید. این سامانه و کارگزاری آنلاین شرایط استعلام، مقایسه و خرید انواع بیمه نامه را فراهم کرده تا همه افراد بدون داشتن محدودیت مکانی و زمانی تنها با چند کلیک بیمه نامه خود را تهیه کنند. همچنین می‌توان یادآور انقضای بیمه نامه را هم فعال کرد تا از فراموشی بیمه نامه بعد از مدت اعتبار آن جلوگیری کرد.
به طور کلی توصیه می‌کنیم که بیمه نامه ماشین را به صورت یکساله خریداری کنید زیرا به دلیل ریسک بیشتر در بیمه‌های کوتاه مدت قیمت بیمه نامه افزایش پیدا می‌کند. همچنین مدت اعتبار بیمه نامه ماشین در همه طرح‌های بیمه‌ای از ساعت صفر تاریخ شروع تا ساعت 24 تاریخ انقضای بیمه نامه اعتبار دارند که توصیه می‌کنیم برای عدم فراموشی تاریخ بیمه نامه چند روز زودتر برای خرید انواع بیمه ماشین نظیر بیمه بدنه و بیمه شخص ثالث ازhttps://bimeh.com/thirdparty اقدام نمایید.

بیمه ماشین گران قیمت و ارزان چه پوشش‌هایی دارند؟

بهترین مدل اعتبار بیمه یکسال است


نحوه محاسبه قیمت بیمه شخص ثالث

در قسمت دیه توضیح داده شد که دیه یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیر گزار در قیمت بیمه ماشین است اما عامل دیگری هم وجود دارند که باعث می‌شوند نرخ بیمه نامه تغییر کرده و علت قیمت ‌های متفاوت در شرکت‌های بیمه را می‌توان همین فاکتورها دانست.
فاکتورهای مهم و تاثیر گزار در قیمت بیمه نامه ماشین به شرح زیر هستند:

• درصد تخفیف بیمه نامه راننده: تخفیف بیمه نامه در نقطه مقابل جریمه تمدید بیمه نامه است. هرچه راننده‌ای قانون‌مند باشد و خطر کمتری برای سایر خودرو‌ها ایجاد کند به طور حتم با عدم دریافت خسارت روبه رو است در این شرایط شرکت‌های بیمه‌ای تخفیفات بیمه را برای آن در نظر می‌گیرند.
• میزان جریمه دیرکرد تمدید بیمه نامه ثالث: در صورت عدم تمدید به موقع بیمه نامه، جریمه دیرکرد به حق بیمه شما اضافه خواهد شد که به صورت روز شمار خواهد بود و تا 365 روز بررسی می‌شود.
• میزان تعهدات مشخص شده در پوشش‌ها: میزان انتخاب پوشش‌های مالی و سقف تعهدات در بیمه نامه باعث افزایش قیمت حق بیمه خواهد شد.
• تخفیف عدم خسارت در بیمه شخص ثالث: اگر از کوپن‌های بیمه نامه خود استفاده نکنید شامل تخفیف بیمه نامه خواهید شد.
• سال تولید، سال ساخت ماشین، تعداد سیلندر و کاربری خودرو نیز جزو عوامل دیگری است که به طور مستقیم قیمت بیمه نامه را تحت تاثیر قرار خواهند داد.


منظور از کاربری خودرو چیست؟

برخی از افراد همیشه سوال می‌پرسند که چرا قیمت بیمه نامه خودروی من باید با خودروی دیگر متفاوت باشد و علت آن را هم نمی‌دانند. برای اینکه توضیح کاملی درباره قیمت گزاری بیمه نامه ماشین ارائه کنیم بهتر است که بدانید کاربری خودرو یکی از مهم‌ترین عوامل تاثیر گزار در قیمت بیمه نامه است. اینکه قیمت دو خودروی سواری و تاکسی که حتی مدل، سال ساخت و تعداد سیلندرهاای یکی دارند با هم تفاوت دارد به خاطر نوع کاربری آن‌ها است. به طور حتم یک خودروی تاکسی نسبت به همان خودرو اما با کاربری شخصی بیشتر در خیابان‌ها تردد دارد، پس با میزان ریسک خطر بیشتری مواجه خواهد بود. در حقیقت منظور از کاربری خودرو را می‌توان در چند دسته بندی تقسیم کرد که عبارتند از:

• بارکش
• آمبولانس
• آتش نشانی
• کاربری صنعتی
• تاکسی دورن شهری و برون شهری


این خودرو‌ها باید نسبت به سایر خودرو‌ها حق بیمه بیشتری پرداخت کند، زیرا ریسک بالاتری برای ایجاد خطرات و تصادف‌های رانندگی دارند.
نکته مهمی‌ که باید بدانید این است، فرقی ندارد خودروی شما در سطح شهر‌ها تردد دارد یا در پارکینگ خانه پارک شده، در هر دو صورت باید بیمه ماشین را برای آن تهیه کنید تا مشمول تخفیفات بیمه‌ای شده و از جریمه جلوگیری کنید. همچنین قانون اجباری بودن بیمه نامه تنها برای جبران هزینه‌های ایجاد شده و حمایت از راننده مقصر طراحی شده و همه راننده‌ها و صاحب‌های خودرو باید از این قانون پیروی کنند.