جمعه, ۲۰ تیر, ۱۳۹۹ / 10 July, 2020
بلوط
آتش دوباره به جان زاگرس افتاد + عکس
۲۱ ساعت قبل
آتش دوباره به جان زاگرس افتاد + عکس
آتش برای ششمین بار به جان جنگل‌های بلوط استان چهارمحال و بختیاری افتاد. بارش‌های قابل توجه در ماه‌های فروردین و اردیبهشت امسال، رشد قابل توجه گیاهان در مراتع و جنگل‌ها در پی داشت و از طرفی آنها را مستعد آتش سوزی در فصول گرم و خشک، نموده است. با تلاش و حضور به موقع نیروهای مردمی و داوطلب و نهادهای مسئول، آتش سوزی‌های سال جاری در سطوح محدود مهار شدند. از بامداد سه شنبه ۱۷ تیر نیز آتش در جنگل‌های بلوط بلند و در مجاورت سد کارون ۴، شعله ور شد که با تلاش شبانه نیروها این آتش مهار شد اما با وزش باد در منطقه، بار دیگر آتش شعله ور شده و در سطح قابل توجهی گسترش یافت. در حال حاضر با بسیج نیروهای مردمی، نظامی و انتظامی، منابع طبیعی، هلال احمر، سازمان‌های مردم نهاد آتش در حال مهار و کنترل می‌باشد. منبع: مهر
۲۶ ساعت قبل
عکس‌نوشت
خبرگزاری ایرنا با انتشار مجموعه عکسی گزارش داد: «جنگل‌های بلوط بلند در شهرستان اردل و 180 کیلومتری شهرکرد مرکز چهارمحال و بختیاری و هم‌مرز با استان خوزستان واقع شده است. آتش‌سوزی اخیر برای ششمین‌بار در این یک ماه است که رخ داده و از روز دوشنبه تا امروز توسط بسیج همگانی تمام دستگاه‌ها، جوامع محلی و سازمان‌های مردم‌نهاد در حال خاموش‌کردن و مهارشدن است. این آتش‌سوزی در نزدیک سد کارون 4 رخ داده و وسعت آن در این دو روز هنوز برآورد نشده است».
آتش سوزی در جنگل‌های بلوط بلند
۴۲ ساعت قبل
آتش سوزی در جنگل‌های بلوط بلند
بیش از ۶۰ هکتار از مراتع و جنگل‌های واقع در منطقه بلوط بلند حاشیه سد کارون ۴ شهرستان اردل دچار آتش سوزی شد.
فوت عضو هلال احمر هنگام خاموش کردن آتش‌ جنگل
۴۴ ساعت قبل
فوت عضو هلال احمر هنگام خاموش کردن آتش‌ جنگل
فرماندار اردل گفت: یکی از اعضای جمعیت هلال احمر این شهرستان در عملیات اطفای حریق جنگلهای بلوط بلند حاشیه سد کارون ۴ روز سه‌شنبه دچار حادثه شد و جان خود را از دست داد.
آتش‌سوزی در جنگلهای چهارمحال و بختیاری جان یک امدادگر را گرفت
۲ روز قبل
آتش‌سوزی در جنگلهای چهارمحال و بختیاری جان یک امدادگر را گرفت
فرماندار اردل گفت: یکی از اعضای جمعیت هلال احمر این شهرستان در عملیات اطفای حریق جنگلهای بلوط بلند حاشیه سد کارون ۴ روز سه‌شنبه دچار حادثه شد و جان خود را از دست داد.
تنها منطقه سالم خائیز آتش گرفت
۳ روز قبل
تنها منطقه سالم خائیز آتش گرفت
بار دیگر منطقه حفاظت شده خاییز دچار حریق شده است.بر اساس این گزارش این‌بار ضلع جنوبی به سمت بهبان این منطقه طعمه آتش شد. رییس منطقه حفاظت‌شده خائیز با اعلام این خبر گفت: آتش هنوز به جنگل‌های بلوط نرسیده و امیدواریم پیش از رسیدن به این جنگل‌های هزاران ساله مهار شود. هدایت‌الله دیده‌بان ادامه داد: در حال حاضر نیروهای مردمی از ضلع شمالی منطقه حفاظت‌شده خائیز عازم منطقه هستند. وی با بیان اینکه منطقه‌ای که اکنون در آتش می‌سوزد تنها منطقه‌ای در خائیز است که تا کنون از شعله‌های آتش در امان بود گفت: این منطقه بیشترین تراکم حیات وحش خائیز را داراست و دستکم بالای هزار راس کل و بز در آن زندگی می‌کنند.
همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برای احیای روستای الگن و جنگل‌های بلوط زاگرس
۳ روز قبل / جنگل / روستا / بلوط
همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برای احیای روستای الگن و جنگل‌های بلوط زاگرس
ایلنا: پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، بر اساس تفاهم‌نامه مشترک در جهت احیای روستای الگن کهگیلویه و بویراحمد و جنگل‌های بلوط زاگرس همکاری می‌کند.
آفت لارو منجر به زوال گیاه ارژن شده است
۳ روز قبل / استانی-علمی و آموزشی / بلوط
آفت لارو منجر به زوال گیاه ارژن شده است
یک عضو هیئت علمی جهاد کشاورزی و منابع طبیعی لرستان گفت: آفت لارو منجر به زوال گیاه ارژن شده است.
۱۳۹۹/۰۴/۱۴
اُستاد استفاده از میان‌بُرها در دنیای حیوانات
[شهروند] در زبان یونانی، کلمه‌ «سنجاب» به معنی «دُمِ سایه» است. سنجاب‌ها، 285 گونه‌ مختلف دارند و در همه‌ قاره‌ها ‏زندگی می‌کنند به جز استرالیا و قطب جنوب. اما این همه داستان سنجاب‌ها نیست و اگر تمایل دارید از حقایق بیشتری درباره این موجود آگاه شوید مطلب پیش‌رو را بخوانید.  ‏ ‏1- مشهورترین رفتار سنجاب‌ها، انبار کردن آجیل و بلوط برای فصل زمستان است. این کار برای سنجاب‌هایی که عادت به ‏خواب زمستانی ندارند، ضروری ا‌ست.‏ ‏2- پای عقب سنجاب‌ها، دو مفصل دارد که کمک می‌کند به سرعت از روی درخت‌ها بالا بروند و پایین بیایند.‏ ‏3- سنجاب‌ نر می‌تواند بو و گرمای سنجاب …
۱۳۹۹/۰۴/۱۳
آتش در جنگل‌های خرم‌آباد به روایت تصویر
آتش‌سوزی جنگل‌های منطقه سفید کوه خرم‌آباد، را سیاه کرد. آتش بار دیگر به سراغ جنگل‌های زاگرس آمد و این بار جنگل‌های منطقه سفید کوه خرم‌آباد، خاکستر شدند. این اتفاق از ظهر روز گذشته به علتی نامعلوم آغاز شد که با حضور به موقع نیرو‌های محیط زیست، منابع طبیعی و نیرو‌های مردمی بخش عمده‌ای از آتش تا ساعت ۹ شب مهار شد و بامداد امروز با تلاش بسیار، آتش به طور کامل به کنترل در آمد. هنوز از وسعت آتش سوزی و میزان خسارات اطلاعات دقیقی در دست نیست، اما با مشاهدات عینی می‌توان گفت بیش از ۱۰ هکتار از مراتع دچار آتش سوزی شد. البته در این میان قریب به ۱۰۰ درخت بلوط هم دچار آتش سوزی شد.
جنگل‌های بلوط کوخدان در آتش می‌سوزد
۱۳۹۹/۰۴/۱۲
جنگل‌های بلوط کوخدان در آتش می‌سوزد
جنگل‌های منطقه کوخدان شهرستان دنا در نزدیکی منطقه حفاظت شده دنای شرقی دچار حریق شده است.
وقتی که آخرین درخت جان می دهد...
۱۳۹۹/۰۴/۱۱ / استانی-اجتماعی
وقتی که آخرین درخت جان می دهد...
شاید سال ها بعد هنگامی که آخرین درخت در این سرزمین جان می دهد، برای گذشته شیون سر دهیم که چرا قدر آن کهن درختان بید و بلوط را ندانستیم.
روشی برای علاج‌بخشی "بیماری سوختگی" شاه‌بلوط جنگل‌های گیلان
۱۳۹۹/۰۴/۱۱ / دانشگاه تربیت مدرس / شاه بلوط / استان گیلان / سویه قارچی
روشی برای علاج‌بخشی "بیماری سوختگی" شاه‌بلوط جنگل‌های گیلان
"بیماری سوختگی" درختان شاه بلوط یکی از عوامل تخریب رویشگاه‌های این گونه جنگلی استان گیلان است، ولی محققان دانشگاه تربیت مدرس با مطالعات میدانی و بر اساس تحقیقات جهانی، در سه فاز به ترتیب "شناسایی سویه‌های مختلف قارچ"، "مایه‌زنی" و "استفاده از خمیر گل" راهکاری برای علاج‌بخشی این نوع درختان ارائه کردند و به گفته آنها می‌توان با ثبت این سویه‌ها، سم بیولوژیکی در اختیار کشاورزان و روستاییان منطقه برای مقابله با این بیماری قرار داد.
استفاده از ظرفیت گیاهان دارویی و بلوط در جهت ایجاد اشتغال و ثروت آفرینی
۱۳۹۹/۰۴/۱۱ / استانی-اجتماعی / گیاهان دارویی / دانشگاه علمی کاربردی لرستان
استفاده از ظرفیت گیاهان دارویی و بلوط در جهت ایجاد اشتغال و ثروت آفرینی
رئیس کانون کارآفرینان برتر لرستان گفت: از ظرفیت گیاهان دارویی و بلوط در جهت ایجاد اشتغال و ثروت آفرینی استفاده شود.
اشتغال‌زایی در استان‌های زاگرس نشین با فرآوری محصولات بلوط
۱۳۹۹/۰۴/۱۰ / استانی-علمی و آموزشی / گیاهان دارویی / بلوط / دانشگاه علمی کاربردی لرستان
اشتغال‌زایی در استان‌های زاگرس نشین با فرآوری محصولات بلوط
پدر بلوط ایران گفت: گیاهان دارویی ظرفیت بسیار خوبی برای اشتغال‌زایی در لرستان دارند.
ارسال ۵۶ ایده برتر به دبیرخانه اولین رویداد شتاب مجازی گیاهان دارویی و بلوط
۱۳۹۹/۰۴/۱۰ / استانی-علمی و آموزشی / دانشگاه علمی کاربردی لرستان / بلوط
ارسال ۵۶ ایده برتر به دبیرخانه اولین رویداد شتاب مجازی گیاهان دارویی و بلوط
رئیس دانشگاه علمی کاربردی لرستان از ارسال ۵۶ ایده برتر به دبیرخانه اولین رویداد شتاب مجازی گیاهان دارویی و بلوط خبر داد.
تماشا کنید: مرگ تدریجی ریه های ایران! /  ۸ نکته درمورد بلایی که بر سر جنگل های ایران آمده و می آید
۱۳۹۹/۰۴/۱۰
تماشا کنید: مرگ تدریجی ریه های ایران! / ۸ نکته درمورد بلایی که بر سر جنگل های ایران آمده و می آید
آتش سوزی جنگلهای کهگیلویه وبویراحمد سریالی است که هرساله در اواسط بهار آغاز می شود و تا پاییز ادامه دارد و حاصل آن مرگ تدریجی جنگل های کهگیلویه وبویراحمد است. امسال نیز این سریال بی انتها همچون سال های گذشته در منطقه حفاظت شده کوه خامی آغاز شد تا 30 هکتار از جنگلهای بلوط این منطقه هیزم آتشی شود که هرساله بخشی از جنگلهای این استان را می سوزاند.
۱۳۹۹/۰۴/۱۰
به دل آتش زدند و مظلومانه پرواز کردند
درگذشت مختار خندانی، بلال امینی و یاسین کریمی در آتش‌سوزی‌های زاگرس موجی از غم را در شبکه‌های اجتماعی به همراه آورد. کاربران توییتر فارسی با داغ کردن هشتگ این سه فعال محیط زیست از آنها و فداکاری‌های‌شان نوشتند. آنچه می‌خوانید منتخبی از این توییت‌هاست:  «جان باختن این سه جوان در آتش زاگرس در عین غم برام خیلی نمادینه‌. دست تنها در مقابل کوهی از آتش تا پای جان»، «کاک مختار خندانی در راه حفاظت و پاسداری از طبیعت زاگرس جان‌باخت، روابط عمومی انجمن ژیوای اعلام کرد: با نهایت تأسف و تألم، مختارخندانی سخنگو، عضو هیات موسس و عضو کمیته عملیاتی انجمن ژیوای در آتش‌سوزی امروز مناطق حفاظت شده بوزین و مره‌خیل جان باخت»، «در …
۱۳۹۹/۰۴/۱۰
بگذارید زاگرس نفس بکشد
در هفته‌های اخیر و با شروع فصل بحرانی حریق در زاگرس، نگاه نگران دوستداران طبیعت کشور بار دیگر به منطقه زاگرس معطوف شد. اگرچه این مساله امسال ابعاد وسیع رسانه‌ای پیدا کرد اما نه پدیده‌ای تازه در زاگرس است و نه تنها عامل به شماره افتادن نفس‌های ارزشمند بلوط محسوب می‌شود. زاگرس سال‌هاست که گرفتار تخریب است. فشار بیش از حد استفاده از این جنگل‌ها، رمقی برای زاگرس به جای نگذاشته است. چرای شدید دام، قطع درختان برای سوخت و زغال‌گیری، تغییر کاربری، فعالیت‌های معدن‌کاوی، برنامه‌های نامتناسب توسعه و آتش‌سوزی، قربانی مظلوم‌تر از زاگرس نیافته است. در کنار این عوامل، بی‌توجهی و گاهی دست‌اندازی‌های وزارت جهاد کشاورزی به عنوان وزراتخانه …
۱۳۹۹/۰۴/۱۰
کوهستان تنهاست
نمی‌دانم این حس را تجربه کرده‌اید یا نه. پدرم در اواخر دهه شصت خانه‌ای در خرم‌‌آباد ساخت. سال‌ها پیش این خانه را فروختیم اما بخش مهمی از خاطرات نوجوانی‌ام در آن خانه رقم خورده بود. پارسال این خانه را خراب کردند. وقتی بیل ‌مکانیکی داشت اتاقم را خراب می‌کرد، گریه‌ام گرفت. ۲۰ سال می‌گذشت و چند خانواده‌ در آن خانه زندگی کرده بودند اما آن اتاق، اتاق من بود و هنوز می‌دانستم کجای کمدم به ‌رمز چه نوشته‌ام و روی دیوارهایش چه پوستر‌هایی چسبانده بودم.  بیل‌ مکانیکی درست جایی ضربه می‌زد که پوستر مارادونا بود و صحنه‌ای از مبارزه کلی و جو فریزر و روبه‌روی آنها عکسی از سیلوستر استالونه در مجموعه راکی و …
۱۳۹۹/۰۴/۱۱
«ابتکار» از روزهای سخت طبیعت ایران در آتش‌سوزی‌های پی‌درپی و فداکاری نیروهای مردمی گزارش می‌دهد
زاگرس در سوگ سیاوشانزهرا داستانیبراساس گزارش‌های منتشر شده از سوی مقامات شهر پاوه، در طول یک هفته اخیر جنگل‌های زاگرس در استان کرمانشاه 2 بار طعمه حریق شده‌اند. یک بار پنجشنبه هفته گذشته، که گویا در عصر روز شنبه یعنی 2 روز بعد آتش به همت فعالان محیط‌زیست و متولیان آن به طور کامل اطفاء شده است و بار دیگر آتش در روز یکشنبه هفته جاری در نقطه‌ای دیگر به نام بوزین مرخیل در دره ژاله به جان جنگل‌های زاگرس افتاده است. آتشی که اگرچه به گفته فرمانداری پاوه یک روز بعد به طور کامل اطفاء شده اما شعله‌‌هایش در دل خانواده‌های 3 فعال محیط‌زیست که هنگام خاموش کردن آتش در منطقه حفاظت‌شده در محاصره آتش گرفتار شدند، شعله‌ور خواهد ماند. همان‌هایی که در نیمه‌های شب به استقبال آمبولانس حامل جسد‌های این 3 فعال محیط‌زیست …
ضرورت اجرای تحقیقات دانشگاه یاسوج برای مقابله با خشکیدگی درختان بلوط
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ / استانی-اجتماعی / خشکیدگی درختان بلوط / تحقیقات دانشگاهی / دانشگاه یاسوج / کهگیلویه و بویراحمد
ضرورت اجرای تحقیقات دانشگاه یاسوج برای مقابله با خشکیدگی درختان بلوط
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: کارهای تحقیقاتی و پژوهشی دانشگاه یاسوج باید به سرعت اجرایی شود تا بتوانیم از خشکیدگی بلوط جلوگیری کنیم.
آتش بدون دود بر دامان جنگل‌های ارسباران/ بلوط ها این بار اسیر آفات شدند
۱۳۹۹/۰۴/۰۷ / ارسباران / جنگل / سازمان جنگل‌ها / آفات گیاهی / بلوط
آتش بدون دود بر دامان جنگل‌های ارسباران/ بلوط ها این بار اسیر آفات شدند
اگر چه مدتی است که جنگل‌های کشور طعمه حریق شده‌اند و در حال نابودی‌اند اما آن طور که در خبرها آمده است تنها مشکل جنگل ها، حریق نیست و دخالت انسان، تعرضات و قطع درختان و... به این منابع ارزشمند طی سال‌ها باعث طغیان و ظهور برخی آفات شده است. آفاتی که اگر برای مقابله با آنها تدابیری اتخاذ نشود، می‌توانند همانند آتش این منابع ارزشمند را نابود کنند.
تصاویری از زبانه‌های آتش در قلب درختان بویراحمد
۱۳۹۹/۰۴/۰۶ / آتش سوزی جنگل ها / کهگیلویه و بویراحمد / یاسوج
تصاویری از زبانه‌های آتش در قلب درختان بویراحمد
یاسوج- آتش قلب بلوط های شهرستان بویراحمد را نشانه گرفته و در جنگل های مشرف بر منطقه سرآبتاوه ده ها درخت سوخته است.
ببینید | آتش سوزی در کوه های منگشت ایذه
۱۳۹۹/۰۴/۰۶ / آتش سوزی / جنگل
ببینید | آتش سوزی در کوه های منگشت ایذه
خبرگزاری صدا و سیما منتشر کرد: ساعتی پیش آتش به جان جنگل‌های بلوط و مراتع منطقه آب‌هِرمان در دامنه کوهستان منگشت افتاده‌است.
کوه منگشت ایذه در آتش
۱۳۹۹/۰۴/۰۶
کوه منگشت ایذه در آتش
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری ایذه گفت: آتش در جنگل‌های بلوط کوه منگشت ایذه شعله‌ور شده‌است.
۱۳۹۹/۰۴/۰۲
دیدار مدیر منطقه ای بانک ایران زمین با مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان
به مناسبت هفته محیط زیست انجام شد:دیدار مدیر منطقه ای بانک ایران زمین با مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان مدیریت شعب استان های اصفهان،قم،مرکزی و چهارمحال و بختیاری بانک ایران زمین با مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اصفهان دیدار و در خصوص توانمندی ها، قابلیت ها و توسعه همکاری فی مابین گفتگو کرد.به گزارش روابط عمومی بانک ایران زمین، محمد رضا سبزواری مدیر منطقه ای بانک ایران زمین ضمن تبریک هفته محیط زیست به فعالین این عرصه به تشریح فعالیت های بانک ایران زمین از قبیل پویش های بلوط ایران زمین، سه شنبه های بدون خودرو و نه به پلاستیک و همچنین کمپین های زمین برای زندگی را داریم، آلرژی به مصرف انرژی ، جنگل تشنه ، میرآب و به خصوص حمایت از روز جنگلبان برای 3 سال متوالی نکاتی را بیان و گزارشی در خصوص …
۱۳۹۹/۰۴/۰۱
البرز به زاگرس رسید
البرز زارعی، جوان کوهنوردی که داوطلبانه برای اطفای حریق آتش‌سوزی‌ جنگل‌های زاگرس رفته بود دچار آتش سوختگی شد و بعد از چند روز بستری در بیمارستان جان به جان آفرین تسلیم کرد. کاربران توییتر فارسی هم از داغ این حادثه تلخ، هشتگ  البرز زارعی را داغ کردند. آنچه می‌خوانید منتخبی از این توییت‌هاست.   «نامش البرز بود و برای آتش زاگرس جان داد، او نمادی از ایران است؛ روحش شاد»، «البرز زارعی کوهنورد گچسارانی که در اطفای حریق جنگل‌های زاگرس دچار سوختگی شدید شده، جانش را در دفاع از زاگرس از دست داد. حقیقتا غم‌انگیز است»،  «این البرز زارعی است که بر بلندای کوه برای ایران می‌خواند. چو ایران نباشد تن من مباد»، «سرنوشت …
دارواش چگونه باعث نابودی جنگل‌های زاگرس می‌شود؟
۱۳۹۹/۰۳/۳۱ / استانی-علمی و آموزشی / بلوط
دارواش چگونه باعث نابودی جنگل‌های زاگرس می‌شود؟
یک عضو هیأت علمی مرکز تحقیقات کشاورزی و منابع طبیعی لرستان، دارواش را تهدید جدی برای جنگل‌های زاگرس دانست.
۱۳۹۹/۰۳/۳۱
قصه سوزناک جنگل‌ها
آوین آزادی ـ روزنامه‌نگار  جنگل‌ها در تمام این سال‌ها بارها و بارها طعمه حریق شدند و آب از آب تکان نخورده است. هنوز که هنوز است بعد از صدها آتش‌سوزی کوچک و بزرگ در جنگل‌های کشور، بعد از هزاران اصله درخت که سوختند و خاکستر شدند، باز آتش که به جان جنگلی بیفتد، انگار دغدغه‌ای برای خاموش‌کردن آن وجود ندارد. هنوز که هنوز است گردشگرانی هستند که بی‌توجهی‌شان دامن همه ما  و همه ایران را می‌گیرد؛ پیرانشهر، سردشت، مریوان، گلستان، درخت‌های بلوط و چه بسیار حیوان‌های بی‌زبان... . بعضی آمارها می‌گویند مسبب …
کشف ۶۴۰ کیلو چوب جنگلی قاچاق در لردگان
۱۳۹۹/۰۳/۲۸ / استانی-شهرستانها / منطقه چهارمحال و بختیاری / چوب قاچاق
کشف ۶۴۰ کیلو چوب جنگلی قاچاق در لردگان
فرمانده انتظامی شهرستان لردگان از کشف ‭‭‭۶۴۰‬‬‬ کیلوگرم چوب جنگلی بلوط قاچاق در این شهرستان خبر داد.
ارزش زیست محیطی یک درخت بلوط  چقدر است؟
۱۳۹۹/۰۳/۲۷
ارزش زیست محیطی یک درخت بلوط چقدر است؟
دیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری لرستان گفت: ارزش زیست محیطی یک درخت بلوط بیش از ۳ میلیارد تومان است.
۱۳۹۹/۰۳/۲۶
خسارات خاییز
خاییز سوخت، نه یک‌بار و نه یک‌جا. خاییز در حد مرز دو استان خوزستان و کهگیلویه‌وبویراحمد، مساحتی بیش از 33 هزار هکتار در 15 کیلومتری دهدشت دارد، از جنوب به بهبهان خوزستان می‌رسد، از شرق به پل‌پادوک در خیرآباد گچساران و از غرب به سد مارون. آتش خاییز از 8 خرداد و در خاییز خوزستان آغاز شد، ضلع‌شمالی جنگل‌های خاییز بهبهان می‌توانستند همان ساعات اولیه مهار شوند اما باد و تعلل دست در دست هم دادند و دامنه آتش از خوزستان به سمت کهگیلویه‌و‌بویراحمد رفت. از سوی دیگر، خاییز تنگستان بوشهر نیز 7 خرداد سوخت و نهایتا 10 خرداد مهار شد اما با گذشت یک روز از مهار آتش در خاییز بوشهر، آتش در خاییز خوزستان روز 11 خرداد دوباره از تنگه‌ای مشرف به بهبهان شعله کشید …
ترحم مادرانه به قیمت نابودی جنگل‌ها
۱۳۹۹/۰۳/۲۳
ترحم مادرانه به قیمت نابودی جنگل‌ها
درختان بلوط قربانی احساسات مادرانه پروانه جوانه‌خواری شده‌اند که جهت تأمین غذای لاروها (کرم‌های شکل‌گرفته خود)، این درختان را انتخاب می‌کند.
آتش به جان درختان بلوط معمولان افتاد
۱۳۹۹/۰۳/۲۲
آتش به جان درختان بلوط معمولان افتاد
بخشدار معمولان با بیان اینکه جنگل‌های بلوط زاگرس در این منطقه دچار آتش‌سوزی شده گفت: نیرو‌های مردمی و منابع‌طبیعی در حال اطفای حریق هستند.
۱۳۹۹/۰۳/۲۲
یک جرقه، نیم قرن بها
گروه جامعه: در حالی که پیش‌بینی‌ها حکایت از نابودی جنگل‌های ارزشمند ایران در 30 سال آینده دارد، آتش نیز به جان ریه‌های سبز ایران افتاده است. آتشی که علی‌رغم هشدارهای کارشناسان، با بی‌مهری مسئولان و متولیان حفاظت از منابع طبیعی روز به روز بساطش را در نقطه‌ای از ایران می‌گستراند. آتش را اما هر که به پا می‌کند نمی‌داند که تنها خاک جنگل‌ها بیش از نیم قرن زمان نیاز دارند تا به روز اولشان بازگردند.وقتی که آتش به جان جنگل‌ها می‌افتد، به غیر از درختان بیچاره که تنشان در دستان حریق می‌سوزد و نه دستی برای خاموش کردنش دارند و نه پایی برای گریختن از مهلکه، تمامی موجودات زنده چه آنها که پایی برای فرار دارند و چه آنها که بالی برای پریدن، در آتش می‌سوزند. حتی خاک هم در این آتش در امان نیست. پژوهشگران در کمال …
اهمیت حیاتی هر درخت برای کشور
۱۳۹۹/۰۳/۲۰ / آتش‌سوزی در جنگل‌ها / جنگل‌های زاگرس / درخت بلوط / عیسی کلانتری
اهمیت حیاتی هر درخت برای کشور
دبیر مرجع ملی کنوانسیون تنوع زیستی کشور گفت: تنها ۷ درصد از مساحت…
زاگرس، در آتشِ بی‌تدبیری
۱۳۹۹/۰۳/۱۹ / جنگل زاگرس / آتش سوزی / بلوط های زاگرس
زاگرس، در آتشِ بی‌تدبیری
وقتی خانه‌های درختی سنجاب‌های زاگرس در آتش سوخت
۱۳۹۹/۰۳/۱۹ / استانی-اجتماعی / اخبار اجتماعی - خوزستان / محیط زیست / آتش سوزی خائیز / بلوط / جنگل بلوط / جنگل‌های زاگرس
وقتی خانه‌های درختی سنجاب‌های زاگرس در آتش سوخت
رئیس اداره حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: طبق مشاهدات در پی آتش‌سوزی خائیز، آسیب وارد شده به گونه‌های جانوری تا حدودی زیاد بوده است اما مهم‌تر از آسیب به گونه‌های جانوری، آسیبی است که به زیستگاه آن‌ها وارد شده است.
  شروه‌ای در سوگ مرگ تدریجی جنگل‌های زاگرس
۱۳۹۹/۰۳/۱۷ / جنگل / کهگیلویه وبویراحمد / زاگرس
  شروه‌ای در سوگ مرگ تدریجی جنگل‌های زاگرس
تهران- ایرنا- مرگ دلخراش و جزغاله شدن خیل عظیمی از جانداران ،از بین رفتن گونه‌های گیاهی کمیاب و سوختن و پَر پَر شدن درختان بنه، ارژن، بادام کوهی و بلوط در بیش از یک هزار هکتار از جنگل‌هایِ خائیز و خامی واقع در ناحیه گرمسیری استان کهگیلویه و بویراحمد دل هر بیننده‌ای را بدرد آورده است.
جنگل‌های بلوط باغملک در میان شعله‌های آتش / منابع طبیعی: وزش باد و وقوع آتش‌سوزی در مناطق سخت‌گذر کار مهار این آتش‌سوزی را سخت کرده‌
۱۳۹۹/۰۳/۱۷
جنگل‌های بلوط باغملک در میان شعله‌های آتش / منابع طبیعی: وزش باد و وقوع آتش‌سوزی در مناطق سخت‌گذر کار مهار این آتش‌سوزی را سخت کرده‌
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری باغملک گفت: آتش در جنگل‌های بلوط منطقه ابوالعباس این شهرستان شعله‌ور شده‌است. وی ادامه داد: متاسفانه وزش باد و وقوع آتش‌سوزی در مناطق سخت‌گذر کار مهار این آتش‌سوزی را سخت کرده‌است اما تمام تلاش ما این است که در سریع‌ترین زمان این آتش‌سوزی به صورت کامل خاموش شود.
تصویری تلخ از آتش‌ سوزی جنگل‌های زاگرس!
۱۳۹۹/۰۳/۱۶ / کاریکاتور / آتش سوزی / جنگل
تصویری تلخ از آتش‌ سوزی جنگل‌های زاگرس!
علیرضا پاکدل با انتشار کارتونی در صفحه اینستاگرامی خود به ماجرای تلخ و هولناک آتش‌سوزی جنگل‌های زاگرس که به از بین رفتن تعداد بی شماری از درختان بلوط و حیوانات این منطقه منجر شد، پرداخت.
۱۳۹۹/۰۳/۱۶
تیغ تبر خطرناک‌تر از آتش
جنگل‌های بلوط رشته کوه زاگرس و استان کردستان در سال‌های اخیر به بهانه‌های مختلف مورد بی مهری قرار گرفته اند و زنگ خطر را برای محیط زیست منطقه به صدا درآورده است. جنگل‌ها رگ‌های زندگی هستند و نقش به سزایی در ایجاد هوای پاک و سالم دارند. تخریب جنگل یعنی تخریب زندگی آینده، تولید اکسیژن و کاهش آلاینده‌ها یکی از مؤثرترین ارزش جنگل‌ها در زندگی انسان است. در مجموع ۶۰درصد از اکسیژن مصرفی جهان توسط پوشش گیاهی تولید می‌شود. تخریب جنگل به دست انسان‌ها به مراتب خیلی مخرب تراز آتش سوزی طبیعی جنگل هاست، در روز جهانی محیط زیست قسمتی از تخریب جنگل‌های بلوط زاگرس توسط انسان را مشاهده می‌کنید./عکاس :آکان نقشبندی
۱۳۹۹/۰۳/۱۳ / گوزن زرد / ساری / حیات وحش / دشت ناز / حیوانات وحشی / میاندورد
(تصاویر) مرکز تکثیر گوزن زرد ایرانی
تولد ۱۰گوساله گوزن زرد ایرانی در پناهگاه حیات وحش دشت ناز ساری تنها مرکز تکثیر این گونه در کشور، تعداد این گوزن ها در این پناهگاه را به ۵۳ رأس رساند. منطقه حفاظتی دشت ناز در ۲۹ کیلومتری شرق شهرستان ساری در حوزه جغرافیایی شهرستان میاندورد واقع است و با دارا بودن ۵۵ هکتار مساحت از حدود چهار دهه پیش تاکنون به عنوان مرکز تکثیر و پرورش گوزن زرد ایرانی از گونه های در حال انقراض فعال است و هم اکنون در این مرکز ۵۳ گوزن زرد ایرانی نر و ماده نگهداری می شوند. براساس آمار تاکنون از این مرکز بیش از ۴۰۰ گوزن زرد ایرانی به ۱۰ سایت نگهداری این گونه های در معرض انقراض اهداء شده است. گوزن زرد، بدنی زرد مایل به قرمز با خال های سفید دارد، عمر متوسط آن ۲۰ سال و غذای اصلی آن ذرت، جو و بلوط است و این گونه پستاندار …
حال ناخوش درختان بلوط کردستان
۱۳۹۹/۰۳/۱۲ / کردستان / سنندج / جنگل‌ بلوط
حال ناخوش درختان بلوط کردستان
ایرنا - سنندج - مساحتی نزدیک به ۶ میلیون هکتار از مجموع جنگل‌های زاگرس در غرب ایران را جنگل‌های بلوط تشکیل می‌دهند که از منطقه جنوب پیرانشهر تا استان فارس به صورت یک کمربند، قسمت غربی کشور را در بر گرفته و نقش بسیار تثبیت کننده‌ای در تامین امنیت زیستی در فلات مرکزی ایران دارد. این جنگل‌ها علاوه بر کارکردهای زیستی به عنوان یک سد در برابر هجوم ریزگردها از همسایه غربی عمل می‌کند و تامین کننده بیش از ۴۰ درصد آب کشور است. کردستان هم ۳۷۴ هزار هکتار معادل ۲.۵ درصد جنگل‌های کشور را در اختیار دارد و به لحاظ میانگین بارندگی سالانه در مریوان، جنگل‌های این شهرستان از جنگل‌های با کیفیت کشور هستند. همین شرایط اقلیمی مناسب باعث شده تا عده‌ای با دیدگاه زیاده‌خواهی برای خود، به حق برخورداری دیگران از این سرمایه …
بازگشت به فرهنگ اصیل ایرانی
۱۳۹۹/۰۳/۱۲
بازگشت به فرهنگ اصیل ایرانی
خرداد ۹۹ با خبرهای تلخی آغاز شد، در خون غلتیدن دختری به نام رومینا در شمال و آتش سوزی مهیب جنگل‌های بلوط در جنوب غربی کشور.  به گفته مسئولان محیط زیست عامل انسانی (احتمالاً دعوای دو چوپان بر سر زمین) باعث وقوع آتش سوزی اخیر بوده است.
۱۳۹۹/۰۳/۱۲
جنگلداری اکونومیک و جنگلبانی اکولوژیک
با گذشت 4سال از به‌ کاربستن قانون «توقف بهره‌برداری چوبی از جنگل‌های شمال»، همچنان تلاش می‌شود تا «استراحت یا تنفس» جنگل، همتای فرویشِ طرح‌های جنگلداری نمایانده شود. اگرچه بسیاری از هواداران دنبال کردن بهره‌برداری چوبی از جنگل‌های شمال، «طرح تنفس» را برآیند کوتاهی سازمان جنگل‌ها، فشارهای سازمان حفاظت محیط زیست و درهم‌آمیختگی «اِغواگری‌های ژورنالیستی» و «کارکردهای پوپولیستی» سازمان‌های مردم‌نهاد می‌نُمایانند، اما راستی و درستی این دیدگاه، پشت انبوهی از نارواها و گاهی ناسزاهای برخاسته از برداشت‌های شاید به عمد نادرست، پنهان مانده است. جنگلِ روزگار ما، به ویژه با گسترده …
انتقاد جدبد محسن رضایی | شاید اگر فقط ۱۵ میلیارد تومان برای حفظ زاگرس پرداخت شده بود...
۱۳۹۹/۰۳/۱۱
انتقاد جدبد محسن رضایی | شاید اگر فقط ۱۵ میلیارد تومان برای حفظ زاگرس پرداخت شده بود...
محسن رضایی در اینستاگرام نوشت:امسال هم درختان بلوط و حیوانات طبیعت بی‌نظیر زاگرس در آتش بی‌مسئولیتی جان دادند و سوختند. شاید اگر فقط ۱۵ میلیارد تومان برای حفظ محیط زیست منحصر به فرد زاگرس پرداخت شده بود خاکستر جایگزین ریه‌های طبیعت ایران نمی شد.
ریه‌های طبیعت ایران فقط با 15 میلیارد تومان حفظ می‌شد و نمی‌سوخت
۱۳۹۹/۰۳/۱۱
ریه‌های طبیعت ایران فقط با 15 میلیارد تومان حفظ می‌شد و نمی‌سوخت
محسن رضایی با انتقاد از بی توجهی به سیاست‌های کلی محیط زیست، در اینستاگرام نوشت: «امسال هم درختان بلوط و حیوانات طبیعت بی نظیر زاگرس در آتش بی مسئولیتی جان دادند و سوختند! شاید اگر فقط ۱۵ میلیارد تومان برای حفظ محیط زیست منحصر به فرد زاگرس پرداخت شده بود خاکستر جایگزین ریه های طبیعت ایران نمی شد!
کوچ بهاره عشایر دره شیخ عالی
۱۳۹۹/۰۳/۱۱ / زندگی عشایری / ویروس کرونا
کوچ بهاره عشایر دره شیخ عالی
ایرنا - شهرکرد - عشایر دره شیخ عالی به رسم هر سال کوچ بهاره ی خود را آغاز کرده و در جنگل های بلوط ساکن شدند. اما آنان نیز از تاثیرات کرونا مصون نیستند و تا حد امکان با استفاده از ویروس پیشگیری مانند ماسک و ... از ابتلا به این ویروس جلوگیری می کنند.
دولت و مجلس برنامه جامع نجات‌بخشی را برای «زاگرس» تدوین کنند
۱۳۹۹/۰۳/۱۱ / آتش سوزی / آتش‌سوزی در جنگل‌ها / سازمان جنگل‌ها / درخت بلوط
دولت و مجلس برنامه جامع نجات‌بخشی را برای «زاگرس» تدوین کنند
درپی آتش‌سوزی‌های یک هفته گذشته در رویشگاه‌های زاگرس دراستان‌های جنوب و جنوب غرب کشور دبیر انجمن دوستداران طبیعت و محیط زیست استان خوزستان ضمن بیان اینکه هیچ برنامه جامع نجات‌بخشی برای زاگرس در وضعیت وقوع آتش‌سوزی وجود ندارد، گفت: نمی‌توان مسئولیت اطفای حریق را بر دوش سازمانی به نام سازمان جنگل‌ها گذاشت که اعتبارات معدودی دارد، دولت و مجلس باید خود را موظف کنند برنامه جامع نجات‌بخشی برای زاگرس تدوین و تصویب کنند.
خسارتی معادل هزار بالگرد
۱۳۹۹/۰۳/۱۱ / زاگرس / بالگرد‌ / آتش سوزی جنگل ها
خسارتی معادل هزار بالگرد
جسد سوخته روباه‌ها و کبک‌ها، جسد سوخته درختان بلوط و آتش پرشعله‌ای که جای‌جای زاگرس را می‌سوزاند. حالا چند روزی می‌شود که زاگرس در آتش می‌سوزد و هنوز چگونگی اعزام بالگرد‌ها و آبپاش‌ها برای مقابله با آتش‌سوزی در این منطقه محل چالش است.
۱۳۹۹/۰۳/۱۱
آتش‌سوزی‌های زاگرس، کوآلا و کانگورو نداره، خونسردین؟
حریق در زاگرس همچنان ادامه دارد و لحظه به لحظه بر وسعت آن افزوده می‌شود. در توییتر فارسی کاربران با داغ کردن هشتگ «زاگرس_در_آتش» به این موضوع واکنش نشان داده و دیدگاه‌های‌شان را منتشر کرده‌اند. آنچه می‌خوانید منتخبی از این توییت‌هاست.  «نواحی وسیعی از مناطق حفاظت شده در ۵ استان ایران به تلی از خاکستر بدل شده‌اند. آتش‌سوزی گسترده در جنگل‌های ایران فروکش نکرده. درخت‌های سوخته بلوط، دست‌های تاول زده داوطلبان محلی و جوجه کبک‌های پناه گرفته در صخره‌های گداخته»، «جنگل‌های ایران داره می‌سوزه! چون کوآلا و کانگورو نداره اینقدر بی‌تفاوت شدن مردم؟»، «فضای توییتر شده جوک برای زیردریایی …
واکنش ها به سوختن زاگرس در آتش
۱۳۹۹/۰۳/۱۰ / آتش سوزی زاگرس / درختان بلوط زاگرس / طبیعت زیبای زاگرس
واکنش ها به سوختن زاگرس در آتش
آتش سوزی‌های گسترده و پراکنده در جنگل‌ها و مراتع جنوب و غرب ایران ادامه دارد. گرمای هوا و کمبود امکانات باعث شده آتش در چند منطقه حفاظت شده در استانهای خوزستان، بوشهر و کهگیلیویه و بویراحمد گسترش یابد. از جمله منطقه حفاظت شده خائیز. در ایلام و کردستان هم چند مورد آتش سوزی رخ داده که به درخت‌های کهنسال بلوط و بخشی از پوشش گیاهی منطقه آسیب زده است
«خاییز» در دریای آتش سوخت
۱۳۹۹/۰۳/۱۱
«خاییز» در دریای آتش سوخت
رئیس منطقه حفاظت شده خاییز: هیچ ابزاری نداریم که آتش را خاموش کنیم. مگر می‌شود بلوط را با دست خاموش کنیم؟ حتی یک دمنده نداریم. راه هم صعب‌العبور است. نیرو جمع کرده‌ایم که بفرستیم به ارتفاعات و بتوانیم آتش را به روش سنتی خاموشش کنیم، مثل مردمان نخستین، با شاخ و برگ اما هلی‌کوپتر نداریم.
عکس | مامور محیط زیست زیر چرخ خودروی قاچاقچی چوب
۱۳۹۹/۰۳/۰۶
عکس | مامور محیط زیست زیر چرخ خودروی قاچاقچی چوب
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد از شکسته شدن پای جانشین یگان حفاظت این اداره کل در برخورد با خودروی متخلف قاچاق چوب بلوط خبر داد.
قاچاقچی چوب مامور محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد را با خودرو زیر گرفت
۱۳۹۹/۰۳/۰۶ / استانی-اجتماعی / کهگیلویه و بویراحمد / محیط زیست / قاچاق چوب
قاچاقچی چوب مامور محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد را با خودرو زیر گرفت
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد از شکسته شدن پای جانشین یگان حفاظت این اداره کل در برخورد با خودروی متخلف قاچاق چوب بلوط خبر داد
طبیعت بکر و دیدنی بازفت در استان چهارمحال و بختیاری
۱۳۹۹/۰۳/۰۴ / هواشناسی چهارمحال و بختیاری / چهارمحال و بختیاری / عکس
طبیعت بکر و دیدنی بازفت در استان چهارمحال و بختیاری
در فصل بهار و به ویژه در اردیبهشت ماه، منطقه بازفت در استان چهارمحال و بختیاری به نگین سبز استان مبدل می‌شود، پوشش اصلی این منطقه جنگل‌های بلوط است. عکس از پانته‌آ نیکزاد
کشف و ضبط یک محموله چوب بلوط و ذغال در بویراحمد
۱۳۹۹/۰۳/۰۳ / استانی-اجتماعی / کهگیلویه و بویراحمد / محیط زیست / ذغال چوب / قاچاق چوب / بلوط
کشف و ضبط یک محموله چوب بلوط و ذغال در بویراحمد
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان کهگیلویه و بویراحمد گفت: در راستای مقابله با افراد سودجو طرح برخورد با قاچاقچیان منابع ملی در مناطق تحت مدیریت به شدت در دستور کار قرار گرفته است.
خون تازه در رگ‌های ذخیره‌گاه جنگلی بلوط شازند
۱۳۹۹/۰۲/۲۹ / جنگل‌کاری / جنگل بلوط / شازند / توسعه گردشگری / استانی-اجتماعی
خون تازه در رگ‌های ذخیره‌گاه جنگلی بلوط شازند
رییس منابع طبیعی و آبخیرداری شازند با بیان اینکه پروژه جنگل‌کاری ۴۰۰ هکتاری بلوط و بادام کوهی در منطقه سرسختی شازند به بهره برداری رسید، گفت: بارش های یکی دو سال اخیر حال درختان بلوط این منطقه را بهتر کرده است.
ذخایر بلوط یک دارکوب در آنتن تلویزیون! + فیلم
۱۳۹۹/۰۲/۲۴
ذخایر بلوط یک دارکوب در آنتن تلویزیون! + فیلم
یک دارکوب با پنهان کردن مقدار زیاد و قابل توجهی بلوط در آنتن تلویزیون خبرساز شد و مسئولان برای جلوگیری از خطرات احتمالی مجبور به تخلیه این بلوط‌ها از آنتن تلویزیون شدند.
۱۳۹۹/۰۲/۲۱
درختی که آدرس پستی دارد
اگر شما نامه را به آدرس این درخت بلوط پست کنید، به سوراخ روی این درخت در جنگل Dodauer Forst در آلمان خواهد رسید. در صدسال گذشته، هزاران نفر به این درخت نامه نوشته اند و صد‌ها نفر به آرزوی خود برای پیدا کردن عشق زندگیشان، رسیده اند. این درخت بلوط که درخت بلوط داماد گفته می‌شود بیش از ۵۰۰ سال دارد.
۱۳۹۹/۰۲/۲۱
زندگی لک لک‌های «دره تِفی»
از چند سال قبل در فصل بهار روستای «دره تِفی» در ۱۵ کیلومتری غرب مریوان میزبان شمار زیادی از لک لک‌های مهاجر می‌شود که در این روستا لانه سازی کرده و جوجه آوری می‌کنند. ورود لک لک‌ها به روستای «دره تِفی» به ویژه در این فصل کنار سایر جاذبه‌های طبیعی و گردشگری، این روستا را به مقصد تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی تبدیل کرده است. لک لک‌ها در کوچه‌های این روستا و بالای تیرهای برق و درختان بلوط لانه سازی کرده و اهالی روستا نیز با مهربانی با آنها رفتار می‌کنند. همین امر باعث شده هر سال بر تعداد لک لک‌های مهاجر افزوده شود. لک لک‌ها در مسیر کوچ به مناطق گرمسیر در عربستان و جده توقفی در «دره تِفی» می‌کنند و رفتار توام با مهربانی مردم روستا آنها را به ماندن ترغیب کرده است به همین خاطر مردمان این دیار …
اقدام جالب معلم
۱۳۹۹/۰۲/۱۶ / کهگیلویه و بویراحمد / معلم / استانی-شهرستانها / کروناویروس / فضای مجازی / آموزش مجازی / شهرستان بهمئی / درخت بلوط / دانش آموزان
اقدام جالب معلم "آب الوانی" زیر درخت بلوط
یک معلم "آب الوانی" در اقدامی جالب و قابل تقدیر در شرایط کرونایی و نبود اینترنت، دانش آموزان روستایی را زیر درخت بلوط درس می دهد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •