دوشنبه, ۳۱ شهریور, ۱۳۹۹ / 21 September, 2020
سنبل آبی
نجات تالاب انزلی متناسب با زیست بوم منطقه باشد
۱۳۹۹/۰۶/۱۲ / استانی-اجتماعی / تالاب انزلی / سنبل آبی / محیط زیست
نجات تالاب انزلی متناسب با زیست بوم منطقه باشد
استاندار گیلان گفت: معتقدم یکی از الزامات برای احیای تالاب انزلی، برقراری پیوند بیشتر بین مردم و این تالاب است؛ ضمن آنکه تمامی راه حل ها برای نجات تالاب، باید متناسب با زیست بوم منطقه تعریف شود.
آیا می توان سنبل آبی را در خانه پرورش داد؟
۱۳۹۹/۰۵/۲۶
آیا می توان سنبل آبی را در خانه پرورش داد؟
سنبل آبی گیاه آبزی مقاومی است که می توانید آن را برای سم زدایی محیط اطراف خود پرورش دهید.
اجرای پروژه‌های احیای تالاب انزلی از سال ۱۴۰۰
۱۳۹۹/۰۴/۱۷ / ستاد ملی تالاب‌ها / تالاب انزلی / سنبل آبی / سازمان محیط زیست ایران
اجرای پروژه‌های احیای تالاب انزلی از سال ۱۴۰۰
مدیرکل دفتر حفاظت و احیای تالاب‌ها سازمان حفاظت محیط زیست ضمن بیان…
۱۳۹۹/۰۲/۲۴
حال خوب تالاب‌ها و پایش آنها با فناوری‌های نوین
احمدرضا لاهیجان‌زاده، معاون محیط‌زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: امروز یکی از نیازهای اساسی سازمان استفاده از فناوری نوین در حوزه بررسی و پایش تالاب‌هاست، زیرا روش‌های سنتی دیگر پاسخگوی قابلیت‌های نظارتی سازمان نیست. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، احمدرضا لاهیجان‌زاده در کارگاه آموزشی آشنایی با فناوری تصویربرداری هوایی، به استفاده از فناوری‌های نوین برای پایش تالاب‌ها و سواحل دریایی اشاره کرد و افزود: به کارگیری فناوری‌های نوین در این حوزه می‌تواند باعث افزایش دقت در پایش اطلاعات، سرعت عمل و کاهش هزینه‌های مورد نیاز سازمان شود. او هدف از برگزاری این کارگاه‌ها را استخراج داده‌ها …
گیاهانی که بدون خاک و با کمی آب رشد می‌کنند
۱۳۹۹/۰۲/۰۲ / پارسی خبر / کاشت گل و گیاه / سنبل آبی
گیاهانی که بدون خاک و با کمی آب رشد می‌کنند
خیلی از گیاهان هستند که بدون خاک هم رشد می‌کنند این گیاهان را باید در مقداری آب نگهداری کنید و حواستان باشد که آب آن‌ها تمام نشود.
خرید گونه‌های ممنوعه خیانت به حیات وحش است
۱۳۹۸/۱۲/۱۹ / سمندر لرستانی / سنبل آبی / حیات وحش / نوروز99
خرید گونه‌های ممنوعه خیانت به حیات وحش است
در پی سابقه خرید و فروش برخی گونه‌های ممنوعه مانند «سمندر لرستانی» و «سنبل آبی» به بهانه فرا رسیدن نوروز طی سال‌های اخیر، یک متخصص اکولوژی و مدیریت حیات وحش با تاکید بر ضرورت قرار نخریدن حیوانات ممنوعه مانند سمندر لرستانی گفت: این کار خیانت به حیات وحش است.
میزبانی از مهاجمان در طبیعت ایران
۱۳۹۸/۱۲/۱۴
میزبانی از مهاجمان در طبیعت ایران
زهرا رفیعی- خبر‌نگار سنبل آبی در حال نابود کردن زیستگاه انزلی است، لاک‌پشت پشت‌نرم چینی غذای گونه‌های بومی میانکاله را می‌بلعد، ماهی تیلاپیا سر از تالاب هورالعظیم درآورده و با انواع فاضلاب‌های کشاورزی، شهری و صنعتی خود را سازگار کرده و در حال تکثیر است، ماهی قزل‌آلای خال‌قرمز در زیستگاه هزاران‌ساله‌اش در حال باختن به ماهی قزل‌آلای رنگین کمانی است.  اینها مثال‌هایی از دستکاری انسان در طبیعت است که خواسته و ناخواسته منجر به از بین رفتن گونه‌های مختلف گیاهی و جانوری می‌شود؛ پدیده‌ای که به آن حضور …
ضرورت خودداری از قراردادن حیوانات ممنوعه در سفره هفت سین
۱۳۹۸/۱۲/۱۳
ضرورت خودداری از قراردادن حیوانات ممنوعه در سفره هفت سین
در پی خرید و فروش برخی گونه‌های ممنوعه مانند سمندر لرستانی و سنبل آبی در آستانه عید نوروز در سال‌های اخیر، یک فعال محیط زیست با تاکید بر ضرورت قرار ندادن حیوانات ممنوعه مانند سمندر لرستانی داخل سفره هفت سین گفت: این کار نوعی حیوان آزاری محسوب می‌شود.
تالاب انزلی در محاصره سنبل آبی است
۱۳۹۸/۱۲/۰۸ / استانی-اقتصادی / تالاب انزلی
تالاب انزلی در محاصره سنبل آبی است
معاون امور عمرانی استانداری گیلان گفت: بهبود وضعیت تالاب انزلی به منابع ملی و تدابیر دولتی نیاز دارد.
۱۳۹۸/۱۲/۰۷
برخورد با متخلفان خرید و فروش حیوانات و گیاهان
معاون محیط‌زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط‌زیست با اعلام افزایش نظارت برای ممانعت از خرید و فروش حیوانات وحشی و گیاهان غیربومی اعلام کرد: درآخرین‌ماه سال با متخلفان صید، نگهداری، حمل‌ونقل، خرید و فروش‌ حیوانات و جانوران وحشی برخورد جدی و قانونی خواهد شد. به گزارش ایسنا،کیومرث کلانتری از ادارات کل استان‌ها خواست بر بازار خرید و فروش حیوانات وحشی و گیاهان غیربومی مانند مار، لاک‌پشت، برخی ماهی‌ها، سمندر، سنبل آبی و سایر انواع موجودات زنده  را تشدید کنند.
۱۳۹۸/۰۹/۱۳ / استانی-اجتماعی / تالاب انزلی / سنبل آبی
رشد نگران کننده گیاه سنبل آبی در مناطق مختلف تالاب انزلی
فرمانده یگان حفاظت محیط زیست گیلان گفت: رشد نگران کننده گیاه سنبل آبی در مناطق مختلف تالاب انزلی، آسیب جدی برای این اکوسیستم ارزشمند به همراه خواهد داشت.
۱۳۹۸/۰۸/۱۴ / استانی-اقتصادی / گیاه / گونه مهاجم
کاهوی آبی و سنبل آبی عوامل مخاطره آمیز محیط زیست
رییس اداره حفاظت محیط زیست آستانه اشرفیه گفت: پسماند و گونه های گیاهی مهاجم محیط زیست این شهرستان را به جد تهدید می کند.  
۱۳۹۸/۰۸/۱۲ / استانی-اجتماعی / سنبل آبی
شیطان بنفش گلوی تالاب انزلی را گرفت
رییس محیط زیست بندرانزلی گفت: گیاه مهاجم سنبل آبی در بیش از  ۸۰۰ هکتار از اراضی تالاب انزلی ریشه دوانیده است.
۱۳۹۸/۰۸/۱۲ / آمدنیوز / کشتی فرنگی / یمن / گروه تروریستی داعش / استیضاح ترامپ / کشتی قهرمانی جهان
مهمترین عناوین خبری از شامگاه شنبه تا صبح یکشنبه
تهران-ایرنا- اشغال تالاب انزلی با گیاه مهاجم سنبل آبی، کسب مدال های طلای کشتی فرنگی زیر ۲۳ سال جهان به دستان علی اکبر یوسفی و میثم دلیخانی، اعلام آمادگی شاخه سیاسی شبه نظامیان کرد سوری برای مذاکره با دولت سوریه و زنده شدن دوباره پرونده دخالت روسیه در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا مهمترین عناوین ایرنا در 12 ساعت گذشته است.
۱۳۹۸/۰۸/۰۸ / استانی-اجتماعی / کاهو / گونه‌های گیاهی
انتقال کاهوی آبی توسط مردم از تهدیدات زیست محیطی گیلان
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: نا آگاهی از انتقال گونه های گیاهی مهاجم موجب گسترش گیاهانی نظیر کاهوی آبی و سنبل آبی در استان می شود.
۱۳۹۸/۰۸/۰۱ / آسیب های سنبل آبی / استانی-شهرستانها
حجم وسیع سنبل آبی معضل جدی زیست محیطی
فرماندار شهرستان لنگرود گفت: حجم زیاد سنبل آبی معضل جدی زیست محیطی در این شهرستان است.  
۱۳۹۸/۰۷/۰۶ / استانی-اجتماعی / سنبل آبی
نوار سواحل رودسر درگیر سنبل آبی  
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان رودسر گفت: پاکسازی حجم زیادی از گیاه مهاجم سنبل آبی در سواحل این شهرستان انجام شد.
۱۳۹۸/۰۶/۲۲
سواحل گیلان در محاصره خطرناک‌ترین گونه‌ گیاهان مهاجم آبزی
‏حضور مهمانی ناخوانده به نام «سنبل آبی» که یکی از خطرناک‌ترین گونه‌های گیاهان آبزی جهان است ساحل رودسر گیلان را تهدید می‌کند.
۱۳۹۸/۰۶/۰۹
آتش افروزان، بر جان بی‌جان تالاب انزلی آتش انداختند
نیزارهای تالاب بی‌جان انزلی در حالی گرفتار آتش جهل و طمع فرصت‌طلبان شد که تا پاسی از شب دود حاصل از این آتش بندر مه‌آلود را دود‌آلود کرده بود.به گزارش ایرنا، رئیس اداره حفاظت از محیط زیست بندرانزلی اظهار کرد: متاسفانه سودجویی‌های برخی افراد بومی و منفعت‌طلب موجب می‌شود که با یک کبریت آتشی را به جان نیزارهای تالاب انزلی بیندازند که ساعت‌ها همگان را درگیر مهار آن می‌کند. احسان هادی‌پور با تاکید بر عمدی بودن این آتش‌سوزی‌ها افزود: افراد سودجو برای تغییر کاربری زمین‌های تالابی اقدام به سوزاندن نیزار کرده و غالبا در نقاطی این کار را انجام می‌دهند که راه دسترسی و مهار آتش برای نیروهای خدمات‌رسان سخت و گاه غیر ممکن است.هادی‌پور با اشاره به ضرورت برخورد جدی و شدید دستگاه قضا با افراد متخلف تاکید کرد: …
۱۳۹۸/۰۶/۰۵ / سنبل آبی / تالاب عینک / رشت / گیلان
سنبل‌ آبی تهدیدی جدی برای تالاب عینک
مدیرکل محیط زیست گیلان گفت: گیاه مهاجم سنبل‌ آبی تهدیدی جدی برای محیط زیست تالاب عینک است .
۱۳۹۸/۰۴/۲۰ / سنبل آبی
گرما موجب گسترش سنبل آبی در گیلان شد
معاون فنی اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: فصل گرما به گسترش سنبل آبی سرعت بخشیده است.
۱۳۹۸/۰۴/۰۴
آغاز پاک سازی «تالاب عینک» از سنبل آبی
رشت - ایرنا - پاکسازی تالاب عینک از گیاه مهاجم سنبل آبی با مشارکت‌ آتش نشانان، پاکبانان مجموعه شهرداری و گروه های مردم نهاد زیست محیطی آغاز شده است.
۱۳۹۸/۰۳/۱۲
هشدار به شهروندان: سنبل آبی نخرید/ احتمالا سرطان‌زاست
به شهروندان تأکید کرد از خرید سنبل آبی خودداری کنند چون ریشه‌های این گیاه جاذب آلاینده‌ها، فلزات سنگین و مواد سمی است و گیاهی سمی و احتمالاً سرطانزا شناخته شده است.
۱۳۹۸/۰۳/۱۲
«سنبل آبی» سرطانزا‌ست، نخرید
رئیس گروه گیاهی سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به سمی بودن سنبل آبی از مردم خواست از خرید این گیاه خودداری کنند.
۱۳۹۸/۰۳/۱۲ / محیط زیست / سلامت
مراقب این گیاه سرطان‌زا باشید
میزان نوشت: رئیس گروه گیاهی سازمان محیط زیست گفت: متاسفانه اخیرا مشاهده کرده‌ایم که گیاهی به نام سنبل آبی که گیاهی آبزی است که بومی ایران نیست و بومی مناطق گرمسیری و نیمه گرمسیری و به عنوان یک گیاه مهاجم شناخته می‌شود در سطح شهرهای ما در حال خرید و فروش است.
۱۳۹۸/۰۳/۱۰
مراقب سنبل آبی باشید
همشهری آنلاین: سنبل آبی گیاهی سرطان‌زا است. این گیاه که گونه‌ای مهاجم در کشور ما به حساب می‌آید نه تنها به اکوسیستم‌های آبی صدمه وارد می‌کند بلکه سلامت افراد را نیز در حالی به خطر می‌اندازد که توسط دستفروشان در معابر و مراکز خرید تهران به فروش می‌رسد.
۱۳۹۸/۰۳/۰۱ / اجتماعی / محیط زیست / گیاه سنبل آبی
پاکسازی گیاه مهاجم سنبل آبی در لنگرود از سرگرفته شد
لاهیجان-ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان لنگرود گفت:پاکسازی دوباره گیاه مهاجم سنبل آبی از آبگیرها و کانال آبیاری رادارکومه این شهرستان توسط مأموران یگان حفاظت محیط زیست و پاسگاه محیط بانی چاف و چمخاله آغازشد.
۱۳۹۷/۱۲/۲۲
آنقدر گل داریم که به سنبل آبی نمی‌رسد
رئیس اتحادیه فروشندگان گل اعلام کرد که تولید و بازار گل آنقدر تنوع و تعدد دارد که جایی برای عرضه سنبل آبی وجود ندارد و تنها دردسری که انتشار اخبار سنبل آبی برای فروشندگان و فعالان این صنف داشته، این است که مردم هیچ کدام از انواع سنبل را هم که هیچ ارتباطی با سنبل آبی ندارد، نمی‌خرند.
۱۳۹۷/۱۲/۲۰
هشدار محیط زیست در مورد یک گیاه سرطان‌زا/«سنبل آبی» نخرید
در آستانه سال نو، رئیس گروه گیاهی سازمان حفاظت محیط زیست، ایرانیان را از خرید سنبل آبی برحذر داشت و گفت: سنبل آبی سرطان‌زاست چون ریشه‌های این گیاه جاذب آلاینده‌ها، فلزات سنگین و مواد سمی است. البته این سنبل با سنبل های زینتی به لحاظ ظاهری و خصوصیات گیاه شناسی تفاوت دارد و نباید سنبل آبی را با سایر سنبل‌ها اشتباه بگیریم.
۱۳۹۷/۱۲/۲۰
سنبل آبی سرطان‌زا است/ از خرید این گیاه خودداری کنید+عکس
در آستانه سال نو، رئیس گروه گیاهی سازمان حفاظت محیط زیست، ایرانیان را از خرید سنبل آبی برحذر داشت و گفت: سنبل آبی سرطان‌زاست چون ریشه‌های این گیاه جاذب آلاینده‌ها، فلزات سنگین و مواد سمی است
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •