دوشنبه, ۲۸ مهر, ۱۳۹۹ / 19 October, 2020
سیبری
سایه شوم شکار غیرمجاز بر سر پرندگان مهاجر
۴۱ ساعت قبل / شکار پرندگان مهاجر / پرندگان مهاجر / بازار فریدونکنار / صید و شکار غیرمجاز
سایه شوم شکار غیرمجاز بر سر پرندگان مهاجر
با آغاز فصل سرما پرندگان مهاجر برای زمستان‌گذرانی از سیبری و روسیه به ایران و عمدتا به جنوب تالاب بین‌المللی فریدونکنار مهاجرت می‌کنند. یک کارشناس پرندگان ضمن بیان اینکه هر ساله بین ۵۰۰ هزار تا ۱ میلیون پرنده مهاجر در دامگاه‌های فریدون‌کنار و تورهای هوایی شکار پرندگان استان مازندران کشته می‌شوند، گفت: پرندگان مهاجر به‌صورت غیر قانونی صید می‌شوند، افرادی که اقدام به صید آن‌ها می‌کنند متخلف هستند و ابزار و ادوات تخلف آن‌ها نیز کاملا آشکار و غیرقانونی است اما سازمان حفاظت محیط زیست اقدامی در راستای جلوگیری از صید پرندگان مهاجر نمی‌کند.
پرندگان مهاجر با آنفلوآنزای حاد می‌آیند
۴۶ ساعت قبل
پرندگان مهاجر با آنفلوآنزای حاد می‌آیند
همزمان با آغاز کوچ زمستانی پرندگان مهاجر از سرزمین‌های سردسیر شمالی به‌ویژه سیبری به سوی آفریقا و زمستان‌گذرانی پرندگان مهاجر در ایران، نخستین گروه پرندگان مبتلا به آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در قزاقستان در همسایگی ایران شناسایی شدند و این موضوع بیم مهاجرت پرندگان بیمار به ایران را افزایش داده است. بهمن نقیبی، مدیرکل دفتر قرنطینه و امنیت زیستی سازمان دامپزشکی کشور دیروز هشدار داد که شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان در کشورهای منطقه و به‌ویژه همسایگان ایران زنگ خطر جدی برای ورود بیماری به کشور …
۴ روز قبل
مسکو با غرب به تفاهم نرسیده است
دیمیتری پسکوف سخنگوی کاخ ریاست جمهوریی روسیه گفت: روسیه طرفدار ادامه گفت و گوی سازنده با غرب است، اما تاکنون به تفاهم نرسیده است.پسکوف روز چهارشنبه در گفت‫وگو با خبرنگاران افزود: کرملین ضرورت و سودمند بودن این گفت‫وگو را می بیند و همیشه به طور مداوم با از سرگیری و ادامه این گفت و گوی سازنده بر اساس احترام متقابل حمایت می کند اما «رقص تانگو به تنهایی غیرممکن است.»به گفته پسکوف، «روسیه آغازگر محدودیت گفت‫و‫گو با شرکای غربی در همه زمینه‫ها نیست اما بهانه الکسی ناوالنی باعث شده است تفاهمی برای مذاکرات برقرار نشود.پسکوف در پاسخ به سوالی درباره اظهارات سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه، که تعدادی از رسانه‫ها آن را به عنوان بیانیه‫ای درباره احتمال پایان گفت‫و‫گو با اتحادیه اروپا تعبیر کردند، اظهار …
یک خط خبر | ۱۱ ماه بردباری برای ثبت بهترین عکس حیات وحش
۵ روز قبل / حیوانات - حیات وحش / عکس - عکاس / یک خط خبر
یک خط خبر | ۱۱ ماه بردباری برای ثبت بهترین عکس حیات وحش
همشهری آنلاین: سرگی گرشکف برای ثبت لحظه هم‌آغوش شدن ببر سیبری با درخت ۱۱ ماه منتظر ماند و سرانجام با گرفتن عکس با دوربین مخفی در جنگل‌های شرق روسیه، برنده جایزه معتبر عکاس سال حیات وحش ۲۰۲۰ شد.
(تصاویر) برندگان مسابقه عکاسی حیات وحش موزه تاریخ طبیعی
۵ روز قبل / مسابقه عکاسی / حیات وحش / بریتانیا
(تصاویر) برندگان مسابقه عکاسی حیات وحش موزه تاریخ طبیعی
برندگان پنجاه و ششمین دوره مسابقه عکاسی حیات وحش موزه تاریخ طبیعی بریتانیا اعلام شدند. از میمون دماغ‌درازی که سایه چشم دارد و ببر سیبری که در حال مشخص کردن قلمرو خود، انگار که درختی را بغل کرده تا مورچه وزنه‌بردار، میمون‌های اسیر قفس، زنبورهای بی‌عسلی که می‌خواهند تخم بگذارند، روباهی که غازی را لقمه چپش کرده، رودگدازه‌های آتشفشان اتنا، قورباغه در معرض انقراض کوه‌‌های آند، گل‌های گرمایی در کوه‌پایه‌های کلمبیا و اختاپوس طلایی که برای عکاس ژست متقارن گرفته است در میان برندگان این مسابقه سالانه هستند.
(تصاویر) معماری منحصربفرد خانه‌های چوبی در سیبری
۱۳۹۹/۰۷/۲۲ / تومسک / سیبری / روسیه / معماری / خانه / چوب
(تصاویر) معماری منحصربفرد خانه‌های چوبی در سیبری
معماری چوبی از ویژگی های منحصر به فرد خانه ها در شهر تومسک در سیبری است.
در انتظار «امید»
۱۳۹۹/۰۷/۱۷ / درنای سیبری / پرنده مهاجر / گونه درحال انقراض / شکار غیرمجاز / تخریب زیستگاه
در انتظار «امید»
«امید» نامی است که ایرانیان به آخرین بازمانده جمعیت غربی «درنای سیبری» داده‌اند که از سال ۸۶ که جفت خود «آرزو» را از دست داد به‌صورت انفرادی برای زمستان‌گذرانی به تالاب بین‌المللی فریدونکنار در استان مازندران مهاجرت می‌کند.
۱۳۹۹/۰۷/۱۷
النی: مقام‌های روسیه مرا تهدید می‌دانند
منتقد کرملین برای نخستین بار از زمان ترخیص از بیمارستانی در برلین با یک وبلاگ‌نویس روس برجسته در یوتیوب مصاحبه ویدیویی دو ساعته انجام داد.به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، الکسی ناوالنی، منتقد ۴۴ ساله کرملین در مصاحبه روز دوشنبه گفت: وضعیت جسمانی من خیلی بهتر شده و پزشکان از سرعت بهبودی من متعجب شده‌اند اما دستانم به شدت می‌لرزد و تحت فیزیوتراپی قرار دارم. ناوالنی پس از بیهوش شدن در یک پرواز داخلی در سیبری در ماه اوت، اخیرا از کما بیرون آمد. وی برای معالجه به برلین منتقل شد و پزشکان آلمانی می‌گویند که ناوالنی با گاز اعصاب روسی نوویچوک مسموم شده است. این منتقد کرملین معتقد است که سرویس‌های اطلاعاتی روسیه او را با یک عامل اعصاب مسموم کردند چون مقام‌ها او را تهدیدی در آستانه انتخابات پارلمانی …
بچه پنگوئن‌ها برای نخستین بار تن به آب زدند + فیلم
۱۳۹۹/۰۷/۰۴
بچه پنگوئن‌ها برای نخستین بار تن به آب زدند + فیلم
پنگوئن‌های آفریقایی سه ماهه با نام‌های ژورا و رمکا در یک باغ وحش در روسیه برای نخستین بار وارد آب شدند. این پنگوئن‌ها با یک خانواده بزرگ در باغ وحشی در سیبری زندگی می‌کنند اما در نخستین جلسه شنا، نگهبانان باغ وحش این دو پنگوئن را به تنهایی به درون آب فرستادند تا خود را سازگار کنند. از این پس، استفاده از استخر بخشی از برنامه روزانه این دو پنگوئن خواهد بود.
(ویدئو) مسیح قلابی به دام افتاد
۱۳۹۹/۰۷/۰۳ / مسیح / روسیه / فرقه مذهبی / بازداشت / سیبری
(ویدئو) مسیح قلابی به دام افتاد
رهبر 59 ساله یک فرقه مذهبی در روسیه که طی سالیان اخیر طرفداران زیادی پیدا کرده و به عیسی مسیح شهرت یافته بود در عملیات نیروهای امنیتی دستگیر شد.
حریف شکارچیان نمی‌شویم؛ کمک کنید | تجارت میلیونیِ گوشت شکار
۱۳۹۹/۰۷/۰۳ / حیوانات - شکار / حیوانات - پرندگان / سازمان حفاظت محیط زیست / محیط زیست ایران
حریف شکارچیان نمی‌شویم؛ کمک کنید | تجارت میلیونیِ گوشت شکار
با آغاز فصل سرما و شروع یخبندان در سیبری و روسیه، پرندگان مهاجر برای زمستان‌گذرانی و دستیابی به غذا برای بقا به مناطق گرم‌تر مهاجرت می‌کنند. هفته گذشته هم ورود نخستین گروه از پرندگان مهاجر به تالاب‌های ایران در خوزستان، مازندران و همدان گزارش شد.
۱۳۹۹/۰۷/۰۲
مجسمه‌های یخی در دریاچه بایکال
تصاویری زیبا از مسابقه بین المللی مجسمه‌های یخی در دریاچه بایکال استان ایرکوتسک جنوب سیبری کشور روسیه را مشاهده می‌کنید.
غوغای پرندگان زمستان‌گذران سیبری در خلیج گرگان
۱۳۹۹/۰۷/۰۱
غوغای پرندگان زمستان‌گذران سیبری در خلیج گرگان
گرگان - ایرنا - فرود هزاران قطعه انواع پرنده آبزی و کنار آبزی در خلیج گرگان همزمان با روزهای آخر تابستان و اولین روز پاییز نشان می‌دهد که سفره پرنعمت این زیستگاه‌ آبی رو به ممات علاوه بر جوامع انسانی پیرامونی، تا آخرین لحظات برای حیات وحش و پرندگان گسترده است.
۱۳۹۹/۰۷/۰۱ / زلزله / سیبری
وقوع زمین‌لرزه ۵.۹ ریشتری در سیبری
مرکز خدمات اضطراری محلی روسیه از وقوع زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۵.۹ ریشتر در منطقه سیبریایی "ایرکوتسک" خبر داد.
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / روسیه
عکس|گورستان ماشین های جنگی مربوط به شوروی سابق پیدا شد
خبرنیوز نوشت:در عمق جنگل های سرسبز سیبری گورستانی از ماشین ها و ادوات جنگی اتحاد جماهیر شوروی سابق پیدا شد.
هشدار برای مقابله و کنترل ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / استانی-اقتصادی / آنفولانزای پرندگان / پرندگان / انتقال بیماری دامی به انسان
هشدار برای مقابله و کنترل ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان
مدیرکل دامپزشکی استان اصفهان گفت: با ورود به نیمه دوم سال به خصوص با مهاجرت پرندگان از منطقه سیبری به استوا که از مسیر هوایی کشورمان عبور می کنند، هشدارهای لازم برای مقابله و کنترل آنفلوانزای فوق حاد پرندگان داده می شود و امیدواریم در سال جاری نیز موردی از این بیماری در اصفهان مشاهده نشود.
۱۳۹۹/۰۶/۳۱
هیاهوی دوباره در دریای بالتیک
مسموم کردن الکسی ناوالنی، رهبر اپوزیسیون روسیه حاشیه‌های پروژه خط انتقال گاز روسیه به اروپا را دوباره زنده کرده و بار دیگر، مخالفان روسیه خواستار لغو قراردادی هستند که تقریبا کار اجرایی آن تمام ‌شده است. الکسی ناوالنی را دشمن شماره یک پوتین می‌دانند و اقدام مسکو برای حذف او، چندان دور از انتظار نبوده است؛ هرچند مسکو چنین ادعایی را رد می‌کند. حدود یک‌‌ماه قبل، او در پروازی از منطقه سیبری به سمت مسکو ناگهان از حال رفت و پس از فرود اضطراری در شهری در میانه‌راه، به بیمارستان منتقل شد. همسر ناوالنی می‌گوید …
۱۳۹۹/۰۶/۲۹
ناوالنی در هتل مسموم شده بود
بلافاصله پس از آنکه الکسی ناوالنی ماه گذشته نشانه‌هایی از مسموم شدگی را نشان داد، اعضای تیم همراه او به سوی هتلی در سیبری شتافتند که او در آن اقامت گزیده بود و هر چیزی را که می‌توانست به‌عنوان «شاهد» یا «ادله» مورد استفاده قرار گیرد جمع کردند از جمله بطری آبی که او نوشیده بود و گفته شده به سم آغشته شده بود. «مایکل شویرتز» در گزارش 17 سپتامبر برای نیویورک تایمز نوشت، در تحقیقات اخیر اثراتی از عامل اعصاب «نوویچوک» روی بطری آب هتلی پیدا شده که الکسی ناوالنی در شهر تومسک در آن اقامت داشت.
قطعه‌ای از پازل مسمومیت ناوالنی؛ بطری آب هتل یا فنجان چای فرودگاه؟
۱۳۹۹/۰۶/۲۸ / الکسی ناوالنی / ولادیمیر پوتین / روسیه / مسمومیت
قطعه‌ای از پازل مسمومیت ناوالنی؛ بطری آب هتل یا فنجان چای فرودگاه؟
نزدیکان الکسی ناوالنی روز پنجشنبه با انتشار ویدئویی ادعا کردند که این منتقد سرشناس ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه پس از نوشیدن یک بطری آب در اتاق هتلش در سیبری مسموم شده بود.
۱۳۹۹/۰۶/۲۸ / خرس / عصر یخبندان
عکس | کشف بقایای سالم یک خرس عصر یخبندان
دانشمندان روس موفق به کشف یک خرس و یک توله خرس غارنشین ۳۹ هزار ساله در سیبری شده اند.
ببینید | حمله بی‌سابقه و میلیونی حشرات بالدار به شهری در روسیه
۱۳۹۹/۰۶/۲۵ / حشرات / روسیه / حوادث و اتفاقات عجیب
ببینید | حمله بی‌سابقه و میلیونی حشرات بالدار به شهری در روسیه
تعداد انبوهی از حشرات بالدار با حمله به شهر واقع در منطقه سیبری در روسیه زندگی عادی مردم را مختل کردند. منبع: توئیت پرس
برد انتخاباتی حزب پوتین در سایه قدرت‌ گرفتن متحدان ناوالنی
۱۳۹۹/۰۶/۲۴ / روسیه
برد انتخاباتی حزب پوتین در سایه قدرت‌ گرفتن متحدان ناوالنی
حزب حاکم «روسیه متحد» در آستانه کسب یک سری پیروزی در انتخابات محلی روز یکشنبه است، اما همچنین با شکست‌هایی مواجه شده چرا که حامیان اصلی‌ترین منتقد کرملین موفقیت نادری در سیبری به دست آورده‌اند.
کشف جسد خرس ۳۹ هزار ساله + تصاویر
۱۳۹۹/۰۶/۲۴
کشف جسد خرس ۳۹ هزار ساله + تصاویر
چوپانان گله های گوزن جسد یک خرس غارنشین ۳۹ هزار ساله را در منطقه سیبری پیدا کردند.
دریاچه‌های نمکی زیبای آلتای روسیه + تصاویر
۱۳۹۹/۰۶/۲۳ / آلتای روسیه / دریاچه‌های نمکی روسیه / سیبری / دریاچه نمک / عکس / گردشگری / پارسی خبر / سبک زندگی
دریاچه‌های نمکی زیبای آلتای روسیه + تصاویر
سرزمین آلتای در جنوب شرقی سیبری غربی واقع شده است که یک پدیده طبیعی منحصر به فرد، که اغلب به عنوان هشتمین شگفتی جهان نامیده می‌شود.                    
پرواز بمب‌افکن‌های آمریکایی در نزدیکی جزایر روسیه
۱۳۹۹/۰۶/۲۲ / اخبار "آمریکا" / اخبار "روسیه"
پرواز بمب‌افکن‌های آمریکایی در نزدیکی جزایر روسیه
در شرایطی که حضور هواپیماهای شناسایی کشورهای عضو ناتو در نزدیکی مرزهای غربی روسیه ادامه دارد، سه فروند بمب‌افکن راهبردی آمریکایی نیز روز جمعه در نزدیکی جزایر روسیه در دریای سیبری شرقی پرواز کردند.
۱۳۹۹/۰۶/۱۹
ناوالنی از کما خارج شد
رویترز: بیمارستان چریته برلین، محل مداوای الکسی ناوالنی از منتقدان برجسته حکومت روسیه، روز دوشنبه ۱۷ شهریور در بیانیه‌ای اعلام کرد که حال او بهتر شده و اکنون به صدای افراد واکنش نشان می‌دهد. در بخش دیگری از این بیانیه گفته می‌شود که ناوالنی از حالت کما خارج شده و دیگر به دستگاه تنفس مصنوعی نیاز ندارد. به گفته پزشکان بیمارستان چریته، هنوز برای اظهارنظر در مورد عواقب مسمومیت شدید او زود است. الکسی ناوالنی دو روز پس از بیماری در طول پروازی از سیبری به سوی مسکو در روز ۲۲ اوت به بیمارستان چریته برلین منتقل شد. پزشکان آلمانی می‌گویند ناوالنی با گاز اعصاب «نووی‌چوک»، یکی از مواد شیمیایی نظامی محصول دوران شوروی مسموم شده است. آلمان، اتحادیه اروپا و آمریکا از حکومت روسیه خواسته‌اند در این مورد تحقیقات …
۱۳۹۹/۰۶/۱۷ / الکسی ناوالنی / رهبر اپوزیسیون روسیه
ماجرای «ناوالنی» چیست؟
به گزارش فارس، بیستم آگوست در پروازی از شهر «تومسک» در جنوب غربی ناحیه فدرالی سیبری به مسکو، «الکسی ناوالنی» در سرویس بهداشتی هواپیما ناگهان دچار تعریق شدید می‌شود و تعادلش را از دست می‌دهد. کسانی که برای کمک به او می‌روند، وی را در حالتی پیدا می‌کنند که از درد ناله می‌کرده و در حال از دست دادن هوشیاری‌اش بوده است.
ترامپ: مدرکی دال بر مسمومیت ناوالنی نیست/منتظر یافته‌های آلمان هستیم
۱۳۹۹/۰۶/۱۵ / دونالد ترامپ / الکسی ناوالنی / روسیه
ترامپ: مدرکی دال بر مسمومیت ناوالنی نیست/منتظر یافته‌های آلمان هستیم
رئیس‌جمهوری آمریکا با ایجاد تردید درباره اتفاق‌نظر در آلمان که از مسمومیت الکسی ناوالنی، از چهره‌های اپوزیسیون روسیه در ترور ناکام در سیبری حکایت دارد، گفت او منتظر ارزیابی شواهد است.
۱۳۹۹/۰۶/۱۵
اقدام کاملا مذموم
[شهروند] یافته‌های آزمایشگاهی درباره مسمومیت منتقد مشهور پوتین با ماده مخرب «نووی‌‌چوک» خشم کشورهای اروپایی و ناتو را برانگیخت. این ماده سمی در دوران شوروی سابق تولید و ظاهرا قبلا هم علیه منتقدان روسی استفاده شده است.به درخواست بیمارستان شریته برلین که الکسی ناوالنی برای مداوا در آن به سر می‌برد، یک آزمایشگاه وابسته به ارتش آلمان به بررسی نمونه‌های گرفته‌شده از منتقد مشهور دولت روسیه پرداخت.یافته‌های این آزمایشگاه حاکی از وجود یک ماده سمی تخریبگر اعصاب از گروه جنگ‌افزارهای شیمیایی موسوم به «نووی‌چوک» در بدن ناوالنی است.ناوالنی سی‌ام مرداد (بیستم آگوست) در یک پرواز داخلی در روسیه دچار مشکل جسمی شد و پس از انتقال به بیمارستانی …
۱۳۹۹/۰۶/۱۴
روسیه احتمال اقدام به قتل ناوالنی با انگیزه‌های شخصی را بررسی می‌کند
کمیته تحقیقات روسیه از یکی از شعبه‌های منطقه‌ای خود در سیبری خواسته تا احتمال این مساله را بررسی کنند که شاید کسی تلاش کرده تا ناوالنی را به قتل برساند.
کارشناس سم شناسی به مسمومیت ناوالنی اعتقاد ندارد، زیرا اندام های بدن وی سالم هستند
۱۳۹۹/۰۶/۱۴
کارشناس سم شناسی به مسمومیت ناوالنی اعتقاد ندارد، زیرا اندام های بدن وی سالم هستند
الکساندر صبایف، رئیس ارشد سم شناسی منطقه اومسک و منطقه فدرال سیبری گفت: کلیه ها، ریه ها و کبد الکسی ناوالنی آسیب ندیده است، این به این معنی است که هیچ ماده سمی در بدن او وجود نداشته است.
عکس روز | کلاس‌ اولی‌ها و کرونا
۱۳۹۹/۰۶/۱۱
عکس روز | کلاس‌ اولی‌ها و کرونا
دانش‌آموزان کلاس اول با حفظ فاصله جسمی در مراسمی به مناسبت شروع سال جدید تحصیلی در مدرسه‌ای در شهر نووسیبریسک حضور می‌یابند.
دادگاه روسی نامزد مورد حمایت ناوالنی را از شرکت در انتخابات محلی منع کرد
۱۳۹۹/۰۶/۱۱ / روسیه / الکسی ناوالنی
دادگاه روسی نامزد مورد حمایت ناوالنی را از شرکت در انتخابات محلی منع کرد
تیم "الکسی ناوالنی"، منتقد کرملین، اعلام کرد یک دادگاه روسی، نامزدی را که ناوالنی در آخرین ویدئوی قبل از بیماری ناگهانی‌اش برای او تبلیغ کرده بود، از شرکت در انتخابات شورای شهر در "نووسیبیرسک" سیبری منع کرده است.
بازداشت یک نظامی روسیه به اتهام انتقال اسرار دولتی به اوکراین
۱۳۹۹/۰۶/۰۶
بازداشت یک نظامی روسیه به اتهام انتقال اسرار دولتی به اوکراین
سرویس امنیت فدرال روسیه امروز (پنجشنبه) از بازداشت یک نظامی در سیبری به اتهام انتقال اسرار دولتی به کشور اوکراین خبر داد. روابط میان روسیه و اوکراین از سال ۲۰۱۴ که مسکو شبه جزیره کریمه را به خاک خود ضمیمه کرد و اینکه جدایی طلبان حامی کرملین بخشی از شرق اوکراین را تحت کنترل گرفتند، تیره شده است.
۱۳۹۹/۰۶/۰۶
شلیک‌های پدافندی به هواپیماهای مسافربری
اشتباهات پدافندی و هدف قرار گرفتن هواپیماهای مسافربری از سوی نیروهای نظامی اتفاقی است ‏که به دفعات در نقاط مختلف جهان رخ داده است. براساس مستندات موجود نخستین حادثه از این ‏دست در‌سال 1930 در اروپا رقم خورد و آخرین آن مربوط به حادثه دلخراش سرنگون شدن ‏هواپیمای مسافربری تهران به کی‌یف است که منجر به کشته شدن 176 نفر شد. در ادامه مروری ‏داریم بر تعدادی از حوادث مشابه که در سال‌های اخیر رخ داده است. ‏ پرواز شماره ۱۷هواپیمایی مالزی، پروازی مسافربری با هواپیمای بویینگ ۷۷۷ بود که مورد حمله ‏قرار گرفت و در  بیست‌وششم‌تیر ۱۳۹۳ سرنگون شد‎. تمام ۲۹۸سرنشین و خدمه پرواز این هواپیما که ‏بیشتر آنها یعنی ۱۹۳ نفر که شهروندان هلند بودند در این حمله …
کراسنویارسک، جواهر سیبری
۱۳۹۹/۰۶/۰۵
کراسنویارسک، جواهر سیبری
«کراسنویارسک / Krasnoyarsk / Красноя́рск» نام شهری است که مرکز اداری سرزمین کراسنویارسک به حساب می‌آید. شهر کراسنویارسک در کنار رود ینی‌سئی واقع شده و سومین شهر بزرگ سیبری به‌ شمار می‌رود. اکثریت جمعیت کراسنویارسک روس هستند. اقلیت‌های دیگر ساکن شهر عبارت است از اوکراینی‌ها، تاتارها، آلمانی‌تبارها و بلاروسی‌ها. در دوره اخیر شمار مهاجران جویای کار تاجیک، ازبک‌ها و دیگر مردان آسیای میانه و قفقاز به این شهر رشد چشمگیری داشته‌است. گروه دیگر از مهاجران پرشمار به شهر، چینی‌ها هستند که بیشتر در بخش‌های تجاری پردرآمد مشغول به‌کارند. در این شهر یک بازار چینی بزرگ به نام سودروژستوو (همیاری) و یک شهرک تجاری چینی به نام کیتای گورود (شهر چینی‌ها) وجود دارد. کراسنویارسک را جواهر سیبری می‌خوانند و اکنون نگاهی …
۱۳۹۹/۰۶/۰۵
دوئل سیاسی مرکل و پوتین
الکسی ناوالنی، منتقد صریح روس که هفته پیش به «کما» رفت، قربانی «مسمومیتی» شده که به گفته پزشکان آلمانی، او را به فهرست بیمارانی که با خشم کرملین به‌صورت رازآلود می‌میرند، افزوده است. به گفته «ملیسا ادی» و «اندرو کرامر» در گزارشی که 24 آگوست برای نیویورک تایمز نوشتند، ناوالنی که روز شنبه به بیمارستانی در برلین اعزام شد در بیمارستان «شاریته» در این کشور تحت مراقبت شبانه‌روزی قرار گرفته بود. او اندکی پس از پرواز هواپیمای سیبری به مسکو حالش بد شد و هواپیما بلافاصله در شهر «اومسک» مجبور به فرود شد.
۱۳۹۹/۰۶/۰۴
ترسناک همچون ایوان
[شهروند] 500‌ سال قبل سرزمینی که امروز آن را با نام «روسیه» می‌شناسیم محدوده‌ای از خان‌نشین‌ها بود و در پهنه آن حکام ریز و درشت بر قلمروهای مستقل خود از سواحل بالتیک تا شرق سیبری فرمان می‌راندند. در چنین عصری یا به عبارت بهتر 490‌ سال پیش در چنین روزی، برابر بیست‌وپنجم آگوست 1530 میلادی، در کاخ سلطنتی واسیلی سوم پادشاه روسیه پسری به دنیا آمد که او را ایوان نامیدند. او که از پشت شخص پادشاه بود بعدها با عنوان «ایوان چهارم» بر تخت سلطنت روسیه نشست و نقشی مهم در یکپارچه‌شدن خان‌نشین‌ها و نزدیک‌شدن سرزمین روسیه به حدود و ثغور امروزی از خود ایفا کرد. ایوان چهارم که در تاریخ او را با لقب «ایوان مخوف» می‌شناسند، …
ناوالنی در آلمان تحت حفاظت قرار گرفت
۱۳۹۹/۰۶/۰۳ / الکسی ناوالنی / روسیه / آلمان
ناوالنی در آلمان تحت حفاظت قرار گرفت
دولت آلمان امروز (دوشنبه) اعلام کرد، الکسی ناوالنی را بعد از آنکه مشخص شد این منتقد دیرینه رئیس‌جمهوری روسیه به احتمال زیاد حین کمپین در سیبری مسموم شده است، تحت حفاظت قرار داد.
انتقال رهبر مخالفان پوتین به آلمان
۱۳۹۹/۰۶/۰۲
انتقال رهبر مخالفان پوتین به آلمان
شامگاه جمعه، ۳۱ مرداد، پزشکان معالج آلکسی ناوالنی، سرشناس‌ترین سیاستمدار مخالف رئیس‌جمهوری روسیه، اعلام کردند که او می‌تواند برای معالجه به خارج منتقل شود. ناوالنی روز پنج‌شنبه در هواپیما پس از نوشیدن چای بیهوش شد؛ امری که نزدیکانش را به این نتیجه رسانده که او را مسموم کرده‌اند. (دنیای‌اقتصاد روز شنبه یکم شهریورماه در گزارشی با عنوان «دست کرملین در کار است؟» به این مساله پرداخته بود). پزشکان آلمانی به درخواست همسر آلکسی ناوالنی که نگران است مقامات روسیه مستندات را از بین ببرند، به روسیه آمده‌اند تا او را به بیمارستانی در آلمان منتقل کنند. در ابتدا پزشکان بیمارستان منطقه اومسک (Omsk) در سیبری- جایی که ناوالنی در آنجا بستری است و هواپیمای حامل او اندکی پس از پرواز مجبور به فرود اضطراری در آن شد- …
۱۳۹۹/۰۶/۰۱
آلکسی ناوالنی، منتقد مشهور پوتین برای مداوا به برلین منتقل شد
آلکسی ناوالنی یکی از مشهورترین سیاستمداران منتقد ولادیمیر پوتین برای ادامه مداوا از شهری در سیبری به برلین منتقل شد. ناوالنی در جریان پرواز داخلی به علت عوارض ناشی از مسمومیت احتمالی به بیمارستان منتقل شده بود.به گزارش خبرگزاری رویترز، هواپیمای حامل آلکسی ناوالنی و همراهانش صبح روز شنبه اول شهریور (بیست‌ودوم آگوست) در فرودگاه برلین بر زمین نشست.منتقد سرشناس رئیس‌جمهوری روسیه پنجشنبه گذشته در جریان پرواز داخلی به دلیلی که هنوز علت آن کاملا مشخص نشده، دچار مشکل جسمی شد و پس از انتقال به بیمارستان شهر امسک (Omsk) سیبری مدتی در اغما بود.نزدیکان این سیاستمدار چهل‌وچهار ساله احتمال سوءقصد شیمیایی به او را منتفی نمی‌دانند و بر همین اساس خواستار انتقال او به آلمان برای ادامه مداوا …
هواپیمای حامل ناوالنی سیبری را به مقصد آلمان ترک کرد
۱۳۹۹/۰۶/۰۱ / الکسی ناوالنی
هواپیمای حامل ناوالنی سیبری را به مقصد آلمان ترک کرد
ایلنا: هواپیمای حامل رهبر مخالفان روسیه بامداد امروز -شنبه- سیبری را به مقصد آلمان ترک کرد.
دست کرملین در کار است؟
۱۳۹۹/۰۶/۰۱
دست کرملین در کار است؟
الکساندر ناوالنی، رهبر مخالفان پوتین، اوایل صبح پنج‌شنبه در حالی که قصد داشت از سیبری به مسکو برود ناگهان در هواپیما بیمار شد. هواپیما فرود اضطراری در «اومسک» داشت و در آنجا وی را به بیمارستان منتقل کردند. او به «کما» رفته بود. «اندرو هیگینز» در گزارش 21 آگوست برای نیویورک تایمز نوشت، او در فرودگاه صبحانه‌ای سرپایی خورد با یک لیوان چای در یک فنجان پلاستیکی. اندکی از پرواز نگذشته بود که او بلافاصله به توالت رفت و به شدت بالا آورد. فاصله سیبری تا مسکو 2 هزار مایل بود اما هواپیما مجبور به فرود اضطراری شد.
۱۳۹۹/۰۵/۳۱
پزشکان روسیه اجازه انتقال بزرگ‌ترین منتقد پوتین به خارج از کشور را نمی‌دهند
سخنگوی الکسی ناوالنی، از مخالفان سرشناس رئیس‌جمهوری روسیه اعلام کرد که پزشکان با انتقال او به خارج از کشور به دلیل شرایط جسمی «ناپایدار» مخالفت کرده‌اند. آلمان یک هواپیمای مجهز به امکانات پزشکی را به سمت سیبری در روسیه فرستاده تا الکسی ناوالنی را برای مداوا به آلمان ببرند. به گزارش یورونیوز، روز پنجشنبه ناوالی به صورت ناگهانی هوشیاری خود را از دست داد و در بخش مراقبت‌های ویژه بستری شد. نزدیکان ناوالنی معتقدند که او به‌طور عمدی مسموم شده است. کرملین اما این ادعاها را رد کرده و برای ناوالنی، آرزوی سلامتی کرده است. این درحالی است که سخنگوی آقای ناوالنی می‌گوید پزشکان روس اجازه انتقال او را به خارج از کشور به بهانه تهدید جانی‌اش نمی‌دهند. با اینکه نزدیکان …
پزشکان روسی:
۱۳۹۹/۰۵/۳۱
پزشکان روسی: "الکسی ناوالنی" مسموم نشده است
آناتولی کالینچنکو، معاون بیمارستانی در سیبری که الکسی ناوالنی، از فعالان سیاسی مخالف دولت روسیه در آن بستری است گفته است که "در آزمایش های انجام شده روی ادرار و خون بیمار هیچگونه اثری از سم مشاهده نشده است."
اجازه انتقال مخالف مسموم شده پوتین برای درمان در آلمان داده نشد
۱۳۹۹/۰۵/۳۱
اجازه انتقال مخالف مسموم شده پوتین برای درمان در آلمان داده نشد
پزشکان روسی معالج الکسی ناوالنی، فعال سیاسی منتقد ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، با انتقال او از بیمارستانی در سیبری به آلمان مخالفت کرده اند.
ناوالنی را نمی‌توان از بیمارستان خارج کرد/ هواپیمای آلمان برای انتقال ناوالنی وارد سیبری شد
۱۳۹۹/۰۵/۳۱ / روسیه / الکسی ناوالنی
ناوالنی را نمی‌توان از بیمارستان خارج کرد/ هواپیمای آلمان برای انتقال ناوالنی وارد سیبری شد
پزشک ارشد تیم درمان رهبر اپوزیسیون روسیه در بیمارستانی در سیبری امروز (جمعه) اعلام کرد، وضعیت جسمانی این سیاستمدار خیلی کم بهبود یافته اما هنوز ثابت نشده و تلاش برای انتقال وی از بیمارستان می‌تواند به مرگ وی منجر شود.
ببینید | ناله‌های مخالف پوتین در هواپیما بعد از مسمومیت شدید با چای
۱۳۹۹/۰۵/۳۰ / هواپیما / ولادیمیر پوتین / مسمومیت
ببینید | ناله‌های مخالف پوتین در هواپیما بعد از مسمومیت شدید با چای
الکسی ناوالنی 44 ساله سوار برهواپیما از تومسک به مسکو بود که به شدت مسموم شد.در این فیلم ناله‌های وی را می‌شنوید.وی از کمپین ضد فساد بر می‌گشت که خلبان مجبور به فرود اضطراری در شهر امسک در سیبری شد.وضعیت دشمن پوتین وخیم اعلام شده و دستگاه ونتیلاتور به او وصل شده است. منبع: dailymail
وزش گردباد حشرات
۱۳۹۹/۰۵/۱۶
وزش گردباد حشرات
سیبری: اهالی روستایی در کامچاتکا در حوالی سیبری شاهد وزش گردبادهایی از میلیاردها حشره بودند. به گزارش آدیتی سنترال، این حشرات که در خبرها اشاره‌ای به نوع آنها نشده در قالب گردبادهایی قابل مشاهده اهالی منطقه را نگران کرده است. به‌گفته مردم هر سال حشرات در اطراف دریاچه‌ها دیده می‌شدند اما هیچ‌گاه چنین گردبادهایی از حشرات در این منطقه دیده نشده است.
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / خرس پاندا / جشن تولد / سیبری / باغ وحش / چین
(تصاویر) جشن تولد خانم پاندا
برای خانم چو شین، پاندای چهار ساله، جشن تولد گرفته‌اند. این جشن باشکوه در پارک ببر سیبری در چانگچون، واقع در شمال شرقی چین برگزار ‌شد. در سفره مجللی که برای خانم پاندا تدارک دیده بودند، انواع سبزیجات، میوه و هندوانه و کیک بامبو چیده شده بود.
گرانت: اگر 12 سال پیش از چهارم شدن چلسی دفاع می‌کردم، آبراموویچ مرا به سیبری می‌فرستاد!
۱۳۹۹/۰۵/۱۰ / لیگ برتر انگلیس / فرانک لمپارد / چلسی
گرانت: اگر 12 سال پیش از چهارم شدن چلسی دفاع می‌کردم، آبراموویچ مرا به سیبری می‌فرستاد!
سرمربی سابق چلسی می‌گوید فرصتی که مالک روسی باشگاه چلسی با مربیان فعلی این تیم می‌دهد به هیچ عنوان با زمانی که او هدایت آبی‌پوشان لندن برعهده داشت قابل مقایسه نیست.
تصاویر دیدنی از تعقیب و گریز پرنده توسط گله ببرها
۱۳۹۹/۰۵/۰۹ / ببر سیبری / چین / حیوانات وحشی / حیات وحش
تصاویر دیدنی از تعقیب و گریز پرنده توسط گله ببرها
بزرگترین مرکز پرورش ببر سیبری در جهان در چین قرار دارد که بیش از هزار ببر در آنجا زندگی می کنند.
عکس روز | روز جهانی ببر
۱۳۹۹/۰۵/۰۸
عکس روز | روز جهانی ببر
ببرهای سیبری در یک مرکز پرورش در مودان‌جیانگ چین در روز جهانی ببر تغذیه می‌شوند.
آغاز ساخت بخش جنوبی خط لوله چین-روسیه شرقی
۱۳۹۹/۰۵/۰۸
آغاز ساخت بخش جنوبی خط لوله چین-روسیه شرقی
شرکت شبکه خطوط لوله نفت و گاز چین (PipeChina) در بیانیه ای اعلام کرد: کار ساخت بخش جنوبی خط لوله گاز طبیعی چین-روسیه شرقی(China-Russia East) که در ادامه خط لوله روسی قدرت سیبری(Power of Siberia) قرار دارد، آغاز شده است.
22 تروریست در مسکو و سیبری دستگیر شدند
۱۳۹۹/۰۵/۰۲ / مسکو / روسیه / گروه تروریستی داعش
22 تروریست در مسکو و سیبری دستگیر شدند
مسکو - ایرنا- 22 تن از اعضای یک گروه تروریستی در مسکو و منطقه سیبری روسیه دستگیر شدند.
جنگل های سیبری گرفتار آتش
۱۳۹۹/۰۵/۰۱
جنگل های سیبری گرفتار آتش
جاری شدن رودخانه اسیدی
۱۳۹۹/۰۵/۰۱
جاری شدن رودخانه اسیدی
سیبری: پس از اینکه تصاویری توسط یک وبلاگ‌نویس از رودخانه‌ای عجیب و نارنجی‌رنگ در فضای اینترنت منتشر شد، مشخص شد این مسیر در واقع رودخانه‌ای اسیدی است. به گزارش ایندیپندنت، این رود در نزدیکی یک معدن متروکه سولفات مس در محدوده کوهستان اورال روسیه و ناشی از پساب‌های این معدن است. سرگئی زمکدنی، وبلاگ‌نویس، در اینستاگرام خود نوشت: سیل به این معدن متروکه رسیده است و حالا رودخانه‌های اسیدی سرازیر شده‌اند.
سیبری سوزان
۱۳۹۹/۰۴/۳۱
سیبری سوزان
آتش‌سوزی‌هایی که جنگل‌های سیبری را در آغوش سوزان خود گرفتار کرد.
(تصاویر) آتش سوزی گسترده در سیبری
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ / آتش سوزی / سیبری / روسیه / گرمای هوا / جنگل
(تصاویر) آتش سوزی گسترده در سیبری
آتش سوزی در سیبری خسارات زیادی به مناطق جنگلی وارد کرده است.
گسترش آتش در جنگلهای سیبری
۱۳۹۹/۰۴/۳۱ / عکس روز / تصاویر روز / آتشسوزی
گسترش آتش در جنگلهای سیبری
آتش‌سوزی در جنگل‌های سیبری روسیه به سرعت در حال گسترش بوده و به شهرها هم رسیده است. یکی از مهم‌ترین شهرهایی که در سال‌های اخیر بدلیل گرم شدن زمین شاهد آتش‌سوزی‌های مکرر بوده، لوگورسک است. این شهر در فاصله هزار و ۶۰۰ کیلومتری شمال شرقی مسکو قرار دارد. در شهر لاکوتسک در شرق سیبری ویدئوهای منتشر شده نشان می‌دهد که برج‌های مسکونی و ساختمان‌های اداری در دود غلیظ اشباع شده‌اند. این شهر بیش از ۳۰۰ هزار نفر جمعیت دارد. ۴۳ هزار هکتار از جنگل‌های سیبری در حال حاضر در آتش می‌سوزند. جنگل‌های سیبری همچون جنگل‌های آمازون اهمیت زیادی برای محیط زیست کره زمین دارند. به گزارش یورونیوز، سیبری در سال ۲۰۲۰ با گرمای بی‌سابقه مواجه است. به گفته دانشمندان افزایش دما امسال در سیبری اتفاقی نیست و مستقیما ناشی از گرم …
دانشمندان روس: پادتن ویروس کرونا را کشف کردیم
۱۳۹۹/۰۴/۲۵ / کرونا / ویروس کرونا
دانشمندان روس: پادتن ویروس کرونا را کشف کردیم
دانشمندان پژوهشگاه بیولوژی مولکولی و سلولی بخش سیبری آکادمی علوم روسیه در نووسیبیرسک مدعی شده‌اند که برای نخستین بار در جهان پادتن ویروس کرونا را بدست آوردند.
سفرنامه فرهاد مسعودی، دیدار از کشور شوراها (شماره ۶)؛ سیبری دیگر اردوگاه کار اجباری نیست!
۱۳۹۹/۰۴/۲۲
سفرنامه فرهاد مسعودی، دیدار از کشور شوراها (شماره ۶)؛ سیبری دیگر اردوگاه کار اجباری نیست!
سفرنامه فرهاد مسعودی، دیدار از کشور شوراها: هنگامی که اطلاع داده شد برنامه مسافرت اعلیحضرتین سه روز تمدید شده و باید برای حرکت به سوی سیبری آماده شویم. نام سیبری بی‌اختیار خاطره اردوگاه‌های کار اجباری و «استپ»های یخ‌بسته را در خاطر ما مجسم می‌ساخت، اما آن سیبری که ما به چشم دیدیم، با سیبری‌ای که بدان می‌اندیشیدیم تفاوت فراوان داشت.
مطالبه خسارت دو میلیارد دلاری از شرکت روسی بابت لکه سوختی
۱۳۹۹/۰۴/۱۷ / روسیه / لکه سوختی / شرکت نورنیکل
مطالبه خسارت دو میلیارد دلاری از شرکت روسی بابت لکه سوختی
دیده بان محیط زیست روسیه از شرکت نیروی وابسته به غول معدنی نوریلسک نیکل (نورنیکل) روسیه درخواست کرد ۱۴۸ میلیارد روبل معادل دو میلیارد دلار بابت خسارتی که در پی نشت سوخت و آلودگی آبهای قطب شمال در سیبری وارد کرده است، پرداخت کند.
نگهبان باغ وحش زوریخ، قربانی حمله ببر شد
۱۳۹۹/۰۴/۱۵ / ببر / باغ‌وحش
نگهبان باغ وحش زوریخ، قربانی حمله ببر شد
مقامات شهر زوریخ در سوئیس از کشته شدن یک نگهبان ۵۵ ساله باغ وحش این شهر توسط یکی از ببرهای سیبریایی آن خبر دادند.
۱۳۹۹/۰۴/۱۵
در اردوگاه زنان
[ترجمه زهرا نوروزی]  هدر موریس نویسنده اهل نیوزلند است که حالا در استرالیا زندگی می‌کند. در طول سال‌ها کار در بیمارستانی در ملبورن به مطالعه و نوشتن نمایشنامه می‌پردازد و پس از مدتی نویسندگی را به صورت تمام‌وقت دنبال می‌کند. کتاب «سفر سیلکا» نوشته هدر موریس خالق رمان معروف «خالکوب آشویتس» است که در این اثر نیز به جنگ جهانی دوم و جنایات انسانی رخ‌داده در آن ایام می‌پردازد. این رمان سرنوشت دختر شانزده ساله‌ای به نام سیلکا را روایت می‌کند. او به اردوگاه آشویتس اعزام  و فرمانده اردوگاه مجذوب زیبایی‌اش می‌شود. این دختر نوجوان به‌رغم میلش از زندانیان زن دیگر جدا می‌شود و به سرعت می‌فهمد که قدرت حتی …
۱۳۹۹/۰۴/۱۰
خسرو سینایی سلامت باد
یک ماهی است که خسرو سینایی، هنرمند موسیقی و سینما و ادبیات و شعر گرفتار بیماری و یک عمل جراحی شده و در بیمارستان بستری است. سینایی نامی برجسته در فیلم مستند و فیلم داستان مستند است که آثار بسیار در این زمینه برجای نهاده و شاگردان بسیار تربیت کرده است، سینمای ایران و فیلم مستند ایران به او مدیون است. سینایی مترجم و داستان‌نویس و شاعر حساس و خوبی است.چندین اثر ارزشمند از او در این زمینه‌ها منتشر شده است، موسیقیدان است و مهارتی در نواختن آکاردئون داشت که وقتی به دلیل مشکل کمر از نواختن آن بازماند بسیار ملول و متاسف بود.  فیلم‌های مستند او درباره لهستانی‌هایی که در جریان جنگ جهانی دوم از سیبری به ایران آمدند و مدت‌ها در کمپ‌های تهران و اصفهان و اهواز اقامت داشتند …
آتش‌سوزی‌ وسیع در نزدیکی سیبری
۱۳۹۹/۰۴/۰۸ / جنگل / آتش سوزی / سیبری
آتش‌سوزی‌ وسیع در نزدیکی سیبری
آتش‌سوزی‌ وسیع در فاصله ۳۰ مایلی قطب شمال در سیبری را مشاهده می کنید.
دمای سیبری به 38درجه بالای صفر رسید
۱۳۹۹/۰۴/۰۴
دمای سیبری به 38درجه بالای صفر رسید
مسکو: دمای هوای ۳۸ درجه سانتی‌گراد در شهری واقع در سیبری به ثبت رسید که گفته می‌شود حدنصاب جدیدی برای گرما در مدار شمالگان است. به گزارش ایندیپندنت، این دما در ایستگاه هواشناسی شهر ورخویانسک به ثبت رسید. پیش از این دانشمندان برای گرم شدن زمین و رکورد جدید گرما در سیبری هشدار داده بودند اما پیش‌بینی‌ آنها که سال 2100میلادی را نشانه گرفته بود، 80سال زودتر به واقعیت پیوست.  
دما در سیبری از ۳۸ درجه گذشت | داغ‌ترین روز در تاریخ منطقه قطب شمال
۱۳۹۹/۰۴/۰۳
دما در سیبری از ۳۸ درجه گذشت | داغ‌ترین روز در تاریخ منطقه قطب شمال
دما در شهر ورخویانسک در منتهی‌الیه شمالی منطقه قطبی سیبری روسیه روز شنبه ۳۱ خرداد رکورد ۳۸ درجه سلسیوس را شکست.
اتفاق شگفت انگیز در شرق سیبری + توئیتر
۱۳۹۹/۰۴/۰۱
اتفاق شگفت انگیز در شرق سیبری + توئیتر
رخدادی عجیب در روسیه؛ دمای هوا در شرق سیبری به 38 درجه بالای صفر رسید. شهر 1000 نفری verkhoyansk در منطقه یاکوتیا با ثبت دمای 38 درجه بالای صفر در روز شنبه، بالاترین دمای ثبت شده در دایره قطب شمال را به خود اختصاص داد.
قوی‌ترین سگ‌های شکاری
۱۳۹۹/۰۳/۲۹
قوی‌ترین سگ‌های شکاری
استفاده از سگ برای شکار به قدمت تربیت و اهلی کردن سگ است و به هزاران سال پیش بازمی‌گردد. انسان‌ها برای شکار و محافظت سگ را به خدمت گرفتند و اکنون سگ شکاری بخش محدودی از کارایی مورد استفاده از سگ است. سگ‌ها را بر اساس کارایی به دسته‌های مختلفی از جمله سگ گله(ژرمن شپرد)، سگ نگهبان(دوبرمن)، سگ کاری(روت‌وایلر)، سگ شکاری (تازی)، سگ سورتمه (سیبرین هاسکی) و سگ همراه (پاپیون) دسته‌بندی می‌کنند. علاوه بر سگ تازی، تریر، سفلیس‌ و داکسهوند از جمله نژادهای مهم سگ شکاری است. با قوی ترین سگ‌های شکاری و عملکردشان در لحظه شکار آشنا می‌شوید.
۱۳۹۹/۰۳/۲۷
زخمی شدن ۴ نظامی روس در آزمایش یک سلاح
چهار نظامی روسی در انفجار گلوله توپ به دلیل نقض قوانین ایمنی در محل آزمایش سلاح در سیبری زخمی شدند.
کشف قدیمی‌ترین اثر هنری چین
۱۳۹۹/۰۳/۲۶
کشف قدیمی‌ترین اثر هنری چین
پکن: باستان‌شناس‌ها یک تندیس کوچک 13هزار و 500ساله را که از استخوان پرنده تراشیده شده کشف کرده و آن را قدیمی‌ترین اثر هنری چین عنوان کردند. به گزارش دیلی‌میل، پروفسور ژانیانگ لی این مجسمه 2سانتی‌متری را که روی یک تل زباله یافت شده «حلقه گمشده» در جهان هنر خوانده است: «این مجسمه کوچک (فیگورین) از نظر تکنیک ساخت با سایر نمونه‌هایی که در اروپای غربی و سیبری یافت شده متفاوت است.»  
آغاز همه‌پرسی اصلاح قانون اساسی در مناطق دورافتاده روسیه
۱۳۹۹/۰۳/۲۳
آغاز همه‌پرسی اصلاح قانون اساسی در مناطق دورافتاده روسیه
همه‌پرسی اصلاح قانون اساسی در مناطق دورافتاده روسیه آغاز شد. منطقه یامال در شمال سیبری نخستین منطقه‌ای است که رای‌گیری در آن آغاز می‌شود. هم‌زمان در سایر مناطق روسیه، فراهم کردن مقدمات همه‌پرسی جریان دارد.
(ویدئو) خاموش کردن آتش‌سوزی چاه نفت با گلوله ضد تانک!
۱۳۹۹/۰۳/۲۰ / آتش سوزی / چاه نفت / سیبری / روسیه / گلوله توپ / تانک / ارتش روسیه
(ویدئو) خاموش کردن آتش‌سوزی چاه نفت با گلوله ضد تانک!
ارتش روسیه چاه آتش‌ سوزی چاه نفت در منطقه ایرکوتسک سیبری را با شلیک گلوله ضد تانک خاموش کرد.
دمای سیبری ۱۰ درجه گرمتر از حد متوسط خود
۱۳۹۹/۰۳/۱۹
دمای سیبری ۱۰ درجه گرمتر از حد متوسط خود
از ابتدای سال جاری پیش‌بینی‌ها بر گرمای بی‌سابقه زمین مبتنی بود و حالا خبر رسیده که سیبری ۱۰ درجه گرمتر از حد متوسط خود شده‌ است.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •