چهارشنبه, ۹ بهمن, ۱۳۹۸ / 29 January, 2020
منطقه گرمسیری
روزنامه اعتماد / ۴ روز قبل / ...
روزگار اوج لاله‌زار
شکل و شمایل زندگی من در خیابان لاله‌زار تهران ترسیم شد. از آنجایی که اغلب سالن‌های خوب تئاتر و سینما در آن منطقه بود، بخشی از اوقات دوران جوانی و نوجوانی من هم در مراکز فرهنگی و هنری این خیابان می‌گذشت. همان زمان‌هایی که نوجوان بودم و دبیرستان می‌رفتم، وقت‌های تعطیلی تابستانم را در مغازه‌ای در خیابان لاله‌زار کار می‌کردم و از آن طریق بیشتر با برنامه سینماها و سالن‌های تئاتر آشنا می‌شدم. یادم می‌آید آقای عزت‌الله انتظامی و مرتضی احمدی در تماشاخانه فردوسی نمایشنامه‌های تئاتر اجرا می‌کردند و من هر طور که بود خودم را به تماشاخانه می‌رساندم تا بتوانم تئاتر‌های آنها را تماشا کنم. همچنین آقای علی‌اصغر گرمسیری از …
باران، بچه‌ها را کوچ داد
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۱۰/۱۴ / اجتماعی
باران، بچه‌ها را کوچ داد
‏  [لیلا مهداد] دانش‌آموزان «شاهزاده احمد» باران را دوست ندارند. مدرسه آنها در آخرین نقطه خوزستان بعد از نخستین باران زمستان غرق در آب شد. دیوارهایش نم برداشت و سقفش به چک‌چک افتاد و دیگر برای آنها جای درس و مشق نشد که نشد. از آن زمستان، دانش‌آموزان متوسطه این روستا آواره شده‌اند؛ از دفتر بسیج که مدرسه‌شان بود، به زائرسرای امامزاده شاهزاده احمد. اهالی شاهزاده احمد در بخش الواری گرمسیری اندیمشک عشایرند و دام همه زندگی‌شان است. در کنار تمام نداشته‌ها در این منطقه محروم، بی‌مدرسه بودن بچه‌ها درد دیگری است. برای همین بود که نامه پشت نامه نوشته شد تا جایی برای درس‌خواندن بچه‌ها دست‌وپا شود. حالا هشت دانش‌آموزی که از سه‌سال پیش موفق شدند در این روستا پشت نیمکت‌های متوسطه بنشینند، قرار است تا عید مستاجر …
تصاویر / طبیعت بکر چهارمین جزیره بزرگ جهان را ببینید
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۰۹/۰۵ / عکس
تصاویر / طبیعت بکر چهارمین جزیره بزرگ جهان را ببینید
جمهوری دموکراتیک ماداگاسکار جزیره‌ای است واقع در جنوب شرق آفریقا، در میان آب‌های اقیانوس هند، شرق موزامبیک، پایتخت این کشور شهر آنتاناناریوو است. ماداگاسکار چهارمین جزیره بزرگ جهان است. تجزیه ابرقاره گندوانا در حدود ۱۳۵ میلیون سال پیش بخشی از خشکی که ماداگاسکار جزئی از آن بود را از خشکی پیوسته آفریقا-آمریکای جنوبی جدا کرد. ماداگاسکار ۸۸ میلیون سال پیش از هند جدا شد و پس از آن هیچ گاه به خشکی های دیگر دنیا در اتصال نبوده‌است. این جدایی طولانی باعث شده تا اغلب گیاهان و جانورانش بی‌همتا باشند و در جای دیگری از دنیا پیدا نشوند. هستهٔ جمعیت ماداگاسکار که مالاگاشی نامیده می‌شوند ترکیبی از تیره‌های بانتو زبان آفریقا، عرب‌ها و مالایایی‌ها دانسته می‌شوند که این دو دسته اخیر در پی سفرهای بازرگانی دریایی …
فرود گونه نادر از غاز پیشانی سفید در تالاب‌های مغان
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۳ / علمی و آموزشی
فرود گونه نادر از غاز پیشانی سفید در تالاب‌های مغان
اردبیل - ایرنا - تالاب‌های منطقه گرمسیری مغان استان اردبیل با شروع بارش های پاییزی و حاکمیت سرما و در روسیه و شمال اروپا میزبان گونه نادر و مورد حمایت غاز پیشانی سفید است.
  سازمان حفاظت محیط زیست  پارس آباد مغان  شکار پرندگان
معرفی جاذبه‌های گردشگری مقصد محبوب گردشگران
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۲ / ...
معرفی جاذبه‌های گردشگری مقصد محبوب گردشگران
 شهر پاتایا که در جنوب شرقی کشور تایلند قرار دارد یک شهر ساحلی است آب و هوای استوایی و گرمسیری دارد سالانه بیش از پنج و نیم میلیون نفر از این شهر به عنوان گردشگر و مسافر دیدن می‌کنند.
  پارک یخی  مالزی  منطقه گرمسیری
روزنامه همدلی / ۱۳۹۸/۰۸/۱۱ / ...
معرفی منتخبین سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران
ایرنا: پذیرفته‌شدگان بخش‌های ایرانی و خارجی، دانشجویی و دستیاری نهمین سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران معرفی شدند. این سمپوزیوم از امروز ۱۱ آبان ماه در منطقه گردشگری عباس‌آباد، مجاور بوستان نوروز آغاز می‌شود. در بخش حرفه‌ای این رویداد هنری، هدایت صحرایی، حسین ملایی‌فومنی، محمدمهدی آشوری، رضا قره‌باغی و مهدی سیفی از ایران به ارائه اثر خواهند پرداخت. در این بخش آثار احسان گرمسیری و حسین کهفی به عنوان رزرو معرفی شده‌اند. همچنین در این بخش ۱۰ هنرمند خارجی آثارشان را ارائه خواهند داد. در بخش دانشجویی نهمین سمپوزیوم مجسمه‌سازی تهران نیز ۱۰ هنرمند به ارائه اثر می‌پردازند. شیما انجیدنی، نفیسه بهروز، ابراهیم پاپی‌راد، صفورا دادخواه تهرانی، مجتبی دهش، احسان گرمسیری، حمید محمدحسین، سمانه مسیح، محمد …
دنیای اقتصاد / ۱۳۹۸/۰۶/۳۰ / اقتصادی
توفان، فعالیت‌های پالایشگاهی آمریکا را مختل کرد
توفان گرمسیری «ایملدا» فعالیت‌های نفتی سواحل خلیج‌مکزیک آمریکا را از پالایشگاه‌ها گرفته تا پایانه‌های نفتی مختل کرد. به گزارش رویترز، زیرساخت‌های انرژی در آمریکا به‌خاطر توفان گرمسیری ایملدا در روز پنج‌شنبه آسیب دیدند. سیل باعث شد یک پالایشگاه بزرگ تولید خود را کاهش دهد و یک خط‌ لوله کلیدی نفت، چند ترمینال و یک کانال کشتیرانی بسته شوند.باران‌های سیل‌آسا سواحل خلیج مکزیک را از هوستون تا غرب لوییزیانا برای دومین روز پیاپی در بر گرفتند. شرکت اکسون موبیل برخی واحدهای خود را در پالایشگاه بامونت بسته است. ظرفیت این پالایشگاه 369 هزار بشکه در روز است، ولی توانست تولید در سایر بخش‌ها را تا حد محدودی حفظ کند. کارخانه تولیدات شیمیایی کنار این پالایشگاه هم بسته شده است. چند پالایشگاه دیگر در جنوب شرق تگزاس …
وقوع سیل سهمگین، قلب صنعت نفت تگزاس را به خطر انداخت
مهر / ۱۳۹۸/۰۶/۲۹ / اقتصادی
وقوع سیل سهمگین، قلب صنعت نفت تگزاس را به خطر انداخت
سیل سنگین ناشی از طوفان گرمسیری به منطقه هیوستون و بیمونت آمریکا در سواحل تگزاس، آسیب زد. این منطقه مرکز تاسیسات پتروشیمی، پالایشگاهی و صادراتی نفت آمریکا است.
  تولید نفت  سیل  ایالات متحده آمریکا
توسعه کشاورزی اقتصادی و بکارگیری شیوه‌های مدرن روز ضامن رونق تولید و اشتغال
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۴/۰۶ / اقتصادی
توسعه کشاورزی اقتصادی و بکارگیری شیوه‌های مدرن روز ضامن رونق تولید و اشتغال
وزیر جهاد کشاورزی گفت: توسعه کشت باغات میوه‌های گرمسیری در اولویت توسعه بخش کشاورزی منطقه قرارداد.
راه اندازی دهکده خرما در بم ایجاد ارزش افزوده می کند
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۳/۲۹ / اقتصادی
راه اندازی دهکده خرما در بم ایجاد ارزش افزوده می کند
کرمان- ایرنا- مدیرکل دفتر میوه های گرمسیری معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی گفت: دهکده خرما جزو اولین پروژه های مفید در حوزه ایجاد ارزش افزوده برای محصول استراتژیکی مانند خرما است که در منطقه بم در حال اجراست .
  بم
استاندار کرمانشاه:طرح گرمسیری برای 28 هزار نفر اشتغالزایی می کند
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۲/۱۱ / اقتصادی
استاندار کرمانشاه:طرح گرمسیری برای 28 هزار نفر اشتغالزایی می کند
کرمانشاه- ایرنا- استاندار کرمانشاه گفت: اجرای طرح گرمسیری برای 28 هزار نفر از مردم منطقه اشتغالزایی خواهد کرد.
نخستین برداشت انبه کشور در چابهار آغاز شد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۲/۰۵ / اقتصادی
نخستین برداشت انبه کشور در چابهار آغاز شد
چابهار- ایرنا- شهرستان چابهار به دلیل آب و هوای مساعد و زمین های حاصخیز نخستین منطقه در ایران محسوب می شود که برداشت میوه گرمسیری انبه در آن آغاز شده است.
عصرایران / ۱۳۹۸/۰۱/۲۶ / فناوری
چند قدم با متفاوت‌ترین و خنک‌ترین کفش جهان! (+تصاویر)
ایده ساخت این کفش را به نوعی باید در جنگل‌های آمازون و بومیان این منطقه جستجو کرد. آن‌ها برای نجات پای خود از آسیب‌های فیزیکی؛ کف پایشان را در لاتکس طبیعی که از تنه درختان گرمسیری بدست می‌آمد، قرار داده و سپس روی آتش می‌گرفتند تا خشک شود! و این روشی مؤثر برای تولید یک کفش متفاوت در آن زمان بود.
عصرایران / ۱۳۹۸/۰۱/۲۵ / سیاسی
هشدار نماینده پلدختر: خطر شیوع بیماری‌های ویروسی و پوستی در منطقه
با توجه به گرم شدن هوا و اینکه پلدختر در بخش گرمسیری لرستان قرار دارد و حجم گل و لای در منطقه زیاد است، شکی نیست که بیماری‌های ویروسی و پوستی شیوع پیدا کند.
تابناک / ۱۳۹۸/۰۱/۰۳ / ...
منطقه حفاظت شده کرخه
منطقه حفاظت شده کرخه (با وسعت ۸۳۵۲ هکتار) می باشد که در سال ۱۳۸۹ به عنوان پارک ملی کرخه تصویب شده است . این پارک ملی در ۵ کیلومتری غرب جاده ترانزیتی اهواز – شوش قرار گرفته است. پارک ملی و منطقه حفاظت شده کرخه از تپه های ماهوری و دشتهای وسیع تشکیل شده است و رودخانه کرخه از میان آن عبور کرده و با پیچ و خم های زیاد بطرف جنوب و غرب استان خوزستان راه می پیماید. در دو طرف منطقه جنگل های گرمسیری رشد یافته اند جنگل های کرخه بیشتر از درخت گز تشکیل شده اند .