پنجشنبه, ۱۵ خرداد, ۱۳۹۹ / 4 June, 2020
کرونا و بازار نفت
بومرنگ توافق اوپک‌پلاس
۲ روز قبل
بومرنگ توافق اوپک‌پلاس
آیندگان از سال 2020 در تاریخ صنعت نفت به‌عنوان سالی پر از رخدادهای شوک‌آور، حیاتی و در برگیرنده تصمیمات تاریخی، سازنده و گاه‌مخرب یاد خواهند کرد. جنگ نفتی عربستان و روسیه در ماه‌های پیشین و سقوط نفت وست تگزاس اینترمدییت تا دامنه منفی قیمتی و قطع‌شدن زنجیره تقاضای جهانی بر اثر شیوع کرونا و محدودیت‌های آمد و شد در سراسر جهان بازار نفت را به ورطه‌ای تاریخی کشاند. کشورهای تولید‌کننده نفت اوپک و غیراوپک با توافق کاهش تولیدی حدود 7/ 9 میلیون بشکه در روز توانستند تا حد زیادی کنترل بازار را در دست گیرند و به شکل موفقیت‌آمیزی، کشورها به توافق کاهش تولید پایبندی نشان دادند و قیمت‌ها تا حدی بازیابی شد. اما موفقیت این توافق می‌تواند به عاملی برای قربانی شدن و شکست این توافق نیز تبدیل شود. با افزایش تقاضا …
۳ روز قبل / ارز دیجیتال / بیت کوین
سودآورترین ارزهای دیجیتال را بشناسید
به گزارش دنیای اقتصاد، با آغاز سال ۲۰۲۰ و بحران های پی در پی آن از شیوع کرونا گرفته تا سقوط قیمت نفت و بسته شدن بازار های مالی ارزهای دیجیتال نیز سقوط بی سابقه ای را تجربه کردند به گونه ای که قیمت بیت کوین از ۴ هزار دلار نیز پایین تر رفت اما بیت کوین و ارزهای دیجیتال در سال های ۲۰۱۹ و ۲۰۲۰ نشان دادند که می توانند پناه گاه های امنی برای سرمایه گذاری باشند.
نظرسنجی درباره آینده قیمت نفت؛ طلای سیاه به چند دلار می رسد؟
۵ روز قبل
نظرسنجی درباره آینده قیمت نفت؛ طلای سیاه به چند دلار می رسد؟
طبق نظرسنجی رویترز، قیمت نفت امسال به تدریج و با بهبود تقاضا و محدودیت عرضه رشد خواهد کرد اما تنشها میان آمریکا و چین در شرایطی که بازار هنوز از صدمات شیوع ویروس کرونا احیا نشده است، مانع صعود بیشتر قیمتها خواهد شد.
انتظار نفت ۴۵ دلاری با کشف واکسن کرونا
۵ روز قبل
انتظار نفت ۴۵ دلاری با کشف واکسن کرونا
به گفته یک کارشناس بازار انرژی، در صورتی که واکسن کرونا در جهان ساخته شود می‌توان منتظر نفت ۴۵ دلاری در بازار بود.
از صعود نفت به بالای ۴۰ دلار خبری نیست
۵ روز قبل / تقاضا برای نفت / کرونا در جهان / قیمت نفت / توافق کاهش تولید اوپک و غیراوپک
از صعود نفت به بالای ۴۰ دلار خبری نیست
طبق نظرسنجی رویترز، قیمت نفت امسال به تدریج و با بهبود تقاضا و محدودیت عرضه رشد خواهد کرد اما تنشها میان آمریکا و چین در شرایطی که بازار هنوز از صدمات شیوع ویروس کرونا احیا نشده است، مانع صعود بیشتر قیمتها خواهد شد.
۵ روز قبل
امنیت غذایی در پساکرونا
 ‏  [عبدالحسین طوطیایی   |پژوهشگر کشاورزی] اپیدمی  کرونا  تنها در کمتر از  پنج ماه  بر  بسیاری از مناسبات جامعه بشری و حتی جامعه زیستی  اثر گذاشته  است.  اثراتی که بی‌اغراق باید باور داشت  که جهان  دگرگون‌شده پساکرونا هرگز در امتداد گذشته به راه خود ادامه نخواهد داد. در این دگرگونی البته کشورهایی که هوشمندانه مدیریت خود را متناسب با الزامات جدید سامان می‌دهند، از این غربال تکاملی سربلند بیرون می‌آیند. ازجمله راهبرد‌های مدیریتی که  دولت‌ها  در این مرحله گذار باید به آن بیشتر عنایت کنند، حفظ پایداری امنیت غذایی  و نهایتا حکمرانی غذایی به مثابه  اصلی‌ترین وظایف‌شان …
مذاکرات تلفنی پوتین با امیر قطر درباره چه بود؟
۱۳۹۹/۰۳/۰۹ / سوریه / ولادیمیر پوتین / اخبار "روسیه" / اخبار "قطر"
مذاکرات تلفنی پوتین با امیر قطر درباره چه بود؟
طبق اطلاعات کرملین، رئیس جمهوری روسیه و امیر قطر در گفت‌وگویی تلفنی، در خصوص همکاری‌های دوجانبه در عرصه مبارزه با ویروس کرونا به توافق رسیده و درباره برخی مسائل بین المللی، وضعیت بازار نفت و اوضاع در سوریه تبادل نظر کردند.
۱۳۹۹/۰۳/۰۸
تأکید پوتین و بن‌سلمان بر لزوم ثبات در بازار انرژی/ ممنوعیت کشت برنج در خوزستان به صورت مشروط لغو شد/ شورون، کارکنان میدان نفتی چنگیز را به خانه فرستاد/ کاهش شدید فایل در بازار مسکن
این پیمانه تیتر‌هایی همچون هزینه ۷۵۰ میلیارد یورویی اتحادیه اروپا برای احیای اقتصادی پساکرونا، چین سال آینده استفاده از یوآن دیجیتال به جای پول نقد را آغاز می‌کند، قیمت نفت خام با سقوطی ۶ درصدی بسته شد، داوجونز برای دومین روز متوالی ۵۰۰ واحد جهش کرد، کرونا یک پنجم اقتصاد فرانسه را می‌بلعد و کاهش صادرات گاز طبیعی مایع آمریکا را در بر دارد.
۱۳۹۹/۰۳/۰۷
نفت ۳۰ دلاری برای بقای صنعت شیل کافی نیست
افزایش قیمت نفت وست تگزاس اینترمدییت امریکا از زیر صفر تا 30 دلار در هر بشکه باعث موجی از تجارت‌های خوشبینانه شده است، ولی این هیجان در بازار نفت به هیچ‌وجه نشان‌دهنده واقعیت شرایط صنعت نفت در امریکا نیست. شرکت‌های حفاری شیل حتی با قیمت دو برابر سطح فعلی سوددهی نخواهند داشت و در حال حاضر با قیمت 30 دلار در هر بشکه در منطقه قرمز  قرار دارند.  شرایط اقتصادی صنعت شیل حتی قبل از همه‌گیری ویروس کرونا و سقوط بازار هم ضعیف بود. برای مثال، شرکت‌های حفاری بزرگ امریکا جمعا 1.18 تریلیون دلار طی دهه گذشته هزینه کرده‌اند ولی تنها 819 میلیارد دلار جریان پول نقد از عملیات‌های خود به دست آورده‌اند و در تمام این مدت قیمت نفت بالاتر از 50 دلار در هر بشکه …
۱۳۹۹/۰۳/۰۶
بازار نفت تا یک‌ماه دیگر متعادل می‌شود
در بحبوحه شیوع پاندمی ویروس کرونا که باعث شده است تقاضا برای نفت در چندماه گذشته به‌شدت افت کند، وزیر انرژی روسیه پیش‌بینی کرد روند عرضه و تقاضا در بازار جهانی تا ژوییه متوازن خواهد شد. به گزارش ایسنا،  الکساندر نواک پیش‌بینی کرد تقاضا برای نفت در ماه می بهبود پیدا می‌کند و خاطرنشان کرد که درحال حاضر تغییرات عمده‌ای در روند عرضه جهانی نفت مشاهده می‌شود و کاهش عرضه که در واکنش به شرایط بازار صورت گرفته، به حدود ۱۵میلیون بشکه در روز بالغ شده است. به گفته وزیر انرژی روسیه، مازاد جهانی بین 7 تا ۱۲میلیون بشکه در روز است.
پایان کرونا هم به داد بازار نفت نمی رسد؛ باید در انتظار یک بحران سنگین اقتصادی باشیم؟
۱۳۹۹/۰۳/۰۶ / ویروس کرونا / نفت
پایان کرونا هم به داد بازار نفت نمی رسد؛ باید در انتظار یک بحران سنگین اقتصادی باشیم؟
ترکیب کاهش تقاضا و سقوط قیمت نفت شرایط بی سابقه‌ای را به وجود آورده، تا جایی که امروز می‌توان گفت شرایط بازارهای نفت در کوتاه مدت بسیار ناپایدار است. شرایط به قدری وحشتناک است که قیمت‌ها حتی برای برخی از مقادیر نفت خام، مثل نفت وست تگزاس اینترمدیت و مکزیک منفی شده است.
۱۳۹۹/۰۳/۰۲
بازار نفت در چه شرایطی است؟
شیوع ویروس کرونا معادله بازار نفت را تا حد زیادی تغییر داده تاجایی که کارشناسان بر این باورند که تنها در صورت ریشه‌کن شدن این ویروس بازار نفت به شرایط عادی باز می‌گردد.
۱۳۹۹/۰۳/۰۲ / بودجه کشور / کسری بودجه
تامین کسری بودجه با دو پیشنهاد کارشناسی
وحید شقاقی شهری در گفت‌وگو با ایسنا درباره چگونگی تامین کسری بودجه، بااشاره به تاثیر شیوع ویروس کرونا موجب شد و همچنین کاهش قیمت نفت بر درآمدهای دولت و تلاش‌های دولت برای تامین مالی بودجه عمرانی از طریق واگذاری سهام شرکت‌های خود، درباره انتشار اوراق بدهی برای تامین کسری بودجه که از سوی رئیس کل بانک مرکزی مورد تاکید قرار گرفته است، اظهار کرد: اکنون اوراق بدهی خریداری ندارد، بازار سرمایه که از رشد و سودهای بسیاری منتفع است و اوراق  بدهی با نرخ‌های اندک جذابیتی ندارد، بنابراین، ممکن است که تنها خریدار این اوراق بانک‌ها باشند و در نهایت نمی‌توان از اوراق بدهی برای تامین کسری بودجه استفاده کرد. 
۱۳۹۹/۰۳/۰۱
بازی محتاطانه معامله‌گران نفت
نفت در معاملات دیروز با ثبات همراه بود؛ چراکه نشانه‌های بازگشت توازن به بازار در تقابل با نااطمینانی‌ها نسبت به چشم‌انداز اقتصادی قرار گرفت و دو سوی بازار تا حدودی همدیگر را خنثی کردند. در روزهای گذشته خوش‌بینی‌ها نسبت به آزمایش موفقیت‌آمیز واکسن کرونا منجر به رشد نفت شده بود اما چهارشنبه مشخص شد این واکسن ساخته شرکت مدرنا به اندازه کافی نتوانسته داده‌هایی برای اثبات موفقیتش ارائه کند و احتمالا تلاش‌ها برای شکست کرونا همچنان طولانی‌مدت خواهد بود. این گزارش موجب افت شدید سهام این شرکت در روز گذشته شد.
ویدیو / رئیس کل بانک مرکزی: ۲۰ میلیارد دلار عرضه در راه بازار است
۱۳۹۹/۰۲/۳۱
ویدیو / رئیس کل بانک مرکزی: ۲۰ میلیارد دلار عرضه در راه بازار است
عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی در گفتگوی خبر گفت: شرایطی که اسفند ماه اتفاق افتاد اول تحریم بود و در فشار حداکثری هستیم و اینکه تلاش می‌شود مشکل اقتصادی ایجاد شود و دومین اتفاق نیز کرونا و سومین نیز سقوط قیمت نفت بوده است. وی افزود: ۲۰ میلیارد دلار ارز هنوز از سال ۹۸ توسط صادرکنندگان بازنگشته است و البته آن‌ها چهار ماه فرصت برای بازگشت داشته‌اند، پیش بینی می‌شود هفته‌های آینده عرضه ارز سال ۹۸ توسط صادرکنندگان اتفاق بیفتد. نرخ فعلی ارز تعدیل می‌شود، خرید ارز به مردم توصیه نمی‌شود ریسک این امر بالا است.
۱۳۹۹/۰۲/۳۱
آمریکا پس از خروج از برجام ناامن‌تر است
[ مارک فیتزپاتریک]  مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، در نهم ماه می در دومین سالگرد خروج ایالات متحده از توافق هسته‌ای ایران (برجام) در توییتی نوشت: «آمریکایی‌ها ایمن‌تر هستند و خاورمیانه صلح‌آمیزتر از زمانی شده که ما در برجام مانده بودیم.» اما به هر شکلی که به شرایط موجود نگاه شود، حقیقت عکس این اظهارات است. در جبهه هسته‌ای خروج رئیس‌جمهوری دونالد ترامپ از برجام ایران را به عقب‌نشینی از تعهدات هسته‌ای واداشت؛ اتفاقی که ترامپ آن را بعید می‌دانست. یک مقام ارشد دولت ترامپ در سپتامبر ۲۰۱۸ به گروه بین‌المللی بحران گفت که ایالات متحده می‌تواند «هم خدا را داشته باشد و هم خرما را»؛ یعنی از توافق خارج شود اما شاهد …
قیمت نفت با سیگنال‌های مثبت تقاضا بالا رفت
۱۳۹۹/۰۲/۳۱ / قیمت نفت / کاهش ذخایر نفت آمریکا / کرونا در جهان
قیمت نفت با سیگنال‌های مثبت تقاضا بالا رفت
قیمت نفت در معاملات روز چهارشنبه بازار جهانی تحت تاثیر نشانه‌های بهبود تقاضا و برداشت از ذخایر نفت آمریکا افزایش پیدا کرد اما نگرانی‌ها نسبت به تبعات اقتصادی پاندمی ویروس کرونا رشد قیمت‌ها را محدود کرد.
۱۳۹۹/۰۲/۳۱ / بازار جهانی نفت / قیمت نفت
تازه‌ترین قیمت نفت در بازار جهانی
به گزارش تسنیم به نقل از رویترز، در حالی که نگرانی ها در مورد طولانی شدن تبعات اقتصادی ویروس کرونا بر نشانه های بهبود تقاضا و کاهش تولید نفت سایه افکنده است، قیمت نفت روز چهارشنبه شاهد کاهش بود.
۱۳۹۹/۰۲/۳۱
تقاضای نفت چین به سطح پیش از کرونا بازگشت
به گزارش خبرگزاری بلومبرگ، چین دومین مصرف‌کننده بزرگ نفت در دنیا پس از آمریکاست و بازگشت سریع مصرف این کشور به سطح قبل از شیوع ویروس کرونا به رونق گرفتن سریع‌تر از حد انتظار بازار نفت کمک کرده است. پس از 20 درصد کاهش تقاضای نفت در چین در ماه فوریه همزمان با اعمال تعطیلی‌ها در این کشور، حالا با بازگشایی کارخانه‌ها و از سرگیری رفت‌و‌آمد‌ها، مصرف بنزین و گازوئیل کاملا به سطح قبلی بازگشته است.
۱۳۹۹/۰۲/۳۰
واکنش وزیر نفت به ساخت آسمانخراش چند هزار میلیاردی شرکت گاز/ رئیس اتاق تهران: دولت علاوه بر مالکیت، سهام مدیریتی را هم عرضه کند/ دلار و یورو امروز با چه نرخی معامله شد؟
این پیمانه تیتر‌هایی همچون بورس تهران سبزپوش ماند، معاملات حقوقی‌ها در گواهی سکه ممنوع شد، فردا منتظر یک عرضه اولیه باشید، کار شرکت‌های چینی برای عرضه اولیه در بورس آمریکا سخت‌تر شد، قیمت نفت به بالای ۳۵ دلار افزایش یافت، بازار‌ها به کشف واکسن کرونا امیدوار شده‌اند و رشد محدود قیمت طلا در بازار جهانی را در بر دارد.
وعده همتی:ثبات به بازار بر می‌گردد
۱۳۹۹/۰۲/۳۰
وعده همتی:ثبات به بازار بر می‌گردد
رییس کل بانک مرکزی گفت: این روزها به علت تداوم فشار حداکثری، شیوع کرونا و تعطیلی سه ماهه بسیاری از فعالیت‌ها و کاهش قیمت نفت و سایر فرآورده‌های نفتی، تهدیدات جدید آمریکا و... انتظارات تورمی را بالا برده است اما وضعیت امروز بازارها سخت‌تر از تابستان ۱۳۹۷ نیست و ثبات لازم به بازار بر می‌گردد.
سبقت تقاضا از عرضه در بازار نفت؟
۱۳۹۹/۰۲/۳۰
سبقت تقاضا از عرضه در بازار نفت؟
با همه‌گیری جهانی کرونا تقاضای نفت در ماه گذشته به سطح بی‌سابقه‌ای پایین آمد؛ اما پس از آن کاهش قرنطینه و بازگشایی بسیاری از کسب‌و‌کارها منجر به افزایش تقاضا شده است. از سوی دیگر تولیدکنندگان در اوپک‌پلاس و خارج از آن با شتاب هرچه بیشتری در حال کاهش سمت عرضه بازار هستند. بر این اساس، برخی از تحلیلگران به سناریویی معتقدند که در قالب آن تقاضا از عرضه در فصل سوم سال 2020 پیشی خواهد گرفت. هرچند موانع زیادی بر سر راه تحقق آن وجود دارد.
۱۳۹۹/۰۲/۲۹
هیچ کشوری ملزم به رعایت تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا نیست
علی ربیعی، سخنگوی دولت در نشست خبری روز گذشته خود با اشاره به حرکت نفتکش ایرانی به سمت ونزوئلا درباره هرگونه اقدام آمریکا علیه این نفتکش هشدار داد و گفت: «هیچ کشوری ملزم به رعایت تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا نیست و ما هم مایل به داشتن رابطه تجاری و مبادله نفت با ونزوئلا هستیم. ما می‌خواهیم از عدم راهزنی دولت آمریکا که مسبوق به سابقه است، مطمئن شویم و امیدواریم جامعه جهانی هم در این زمینه کارهای لازم را انجام دهد.» او افزود: «امیدواریم آمریکا دچار چنین خطایی نشود و البته ما در صورت هرگونه اقدامی در این زمینه، تمام گزینه‌ها را برای خود محفوظ می‌دانیم و به فراخور آن واکنش نشان خواهیم داد.» ربیعی همچنین با اشاره به وضع شیوع کرونا تأکید کرد: «مناطق …
واکنش رئیس کل بانک مرکزی به نوسانات ارزی | سخت‌تر از تابستان ۱۳۹۷ نیست
۱۳۹۹/۰۲/۲۹
واکنش رئیس کل بانک مرکزی به نوسانات ارزی | سخت‌تر از تابستان ۱۳۹۷ نیست
عبدالناصر همتی گفت: این روزها به علت تداوم فشار حداکثری، شیوع کرونا و تعطیلی سه ماهه بسیاری از فعالیت‌ها و کاهش قیمت نفت و سایر فرآورده‌های نفتی، تهدیدات جدید آمریکا انتظارات تورمی را بالا برده است اما وضعیت امروز بازارها سخت‌تر از تابستان ۱۳۹۷ نیست و ثبات لازم به بازار بازخواهد گشت.
۱۳۹۹/۰۲/۲۹
بورس مقصد جذاب سرمایه‌های ایرانی
خبرگزاری اسوشیتدپرس با اشاره به صعود ۲۲۵ درصدی شاخص بورس تهران در ماه‌های اخیر نوشت: این صعود در شرایطی رخ می‌دهد که ایران یکی از نقاط مهم درگیر با ویروس کرونا در خارج از چین است. با تمایل دولت به خصوصی سازی بنگاه های در اختیار خود، اکنون مردم به بازار سرمایه دسترسی پیدا کرده و می‌توانند برگه‌های سهم را معامله کنند و از این طریق به عایدی بیشتری در مقایسه با سپرده گذاری بانکی و یا خرید اوراق قرضه دست یابند. اسوشیتدپرس در ادامه می نویسد: در حال حاضر بسیاری از بورس های جهانی تحت تاثیر شیوع کرونا با ریزش مواجه شده اند؛ نرخ بیکاری در آمریکا به ۱۴.۷ درصد رسیده که از زمان رکود سال ۱۹۲۹ بی سابقه بوده است و قیمت نفت برنت نیز از ۷۰ دلار در سال گذشته به محدوده ۲۰ دلار رسیده است. همه …
۱۳۹۹/۰۲/۲۹
موج شوک‌های جدید به بازار نفت
کارشناس ارشد انرژی گفت: پس از شیوع کرونا، بحران گریبان اقتصاد‌های بزرگ و کوچک را گرفته و این روند همچنان ادامه خواهد داشت تا جایی که شوک‌های عظیمی دیگری به اقتصادها‌ی جهانی وارد خواهد شد، اما ایران به دلیل تحریم‌ها این تجربه را پشت سر گذاشته است.از زمانی که چین شیوع ویروس کرونا را در این کشور اعلام کرد، قیمت نفت در شوک این خبر، ریزشی شد و تا امروز که این بیماری امان بسیاری از کشور‌ها را بریده، تقاضای نفت در جهان چیزی در حدود ۳۰ میلیون بشکه در روز کاهش‌ یافته و این‌طور که به نظر می‌رسد، تا رفع این بحران هم قصد بازگشت ندارد.به گزارش اقتصاد۲۴، نفت که تا قبل از ظهور و بروز ویروس کرونا قیمتی حدود ۶۰ دلار داشت با آغاز شیوع کرونا در چین وارد کانال ۵۰ دلار شد. روند نزولی که با گسترش شیوع کرونا در سراسر …
۱۳۹۹/۰۲/۲۹
کاهش 4/ 2 میلیون بشکه‌ای تولید روزانه نفت آمریکا
شرکت‌های نفت آمریکا در واقعیت تنها 6/ 10 میلیون بشکه در روز تولید دارند. این به معنای 4/ 2 میلیون بشکه در روز معادل ۱۸ درصد کاهش تولید است که به دلیل کاهش قیمت و شیوع کرونا روی داده است. به نقل از بلومبرگ، تولیدکنندگان نفت آمریکا بیشتر از آنچه انتظار می‌رفت تولید نفت خود را پایین آورده‌اند. عکس‌العمل آنها به نیروهای بازار بیشتر از آن چیزی بوده که اطلاعات رسمی نشان می‌دهد و این به آن معناست که آمریکا در واقع همراه با عربستان، روسیه و سایر تولیدکنندگان بزرگ دنیا به تعادل عرضه و تقاضای نفت کمک می‌کند حتی اگر این اقدام دقیقا چیزی نباشد که دونالد ترامپ می‌خواهد.
دلار رسما وارد کانال ۱۷ هزار تومانی شد/ کرونا کسری بودجه ایران را افزایش می‌دهد/ بازار خودرو در انتظار اعلام قیمت از سوی شورای رقابت
۱۳۹۹/۰۲/۲۸
دلار رسما وارد کانال ۱۷ هزار تومانی شد/ کرونا کسری بودجه ایران را افزایش می‌دهد/ بازار خودرو در انتظار اعلام قیمت از سوی شورای رقابت
این پیمانه تیتر‌هایی همچون شاخص کل بورس از مدار میلیونی دورتر شد، فضای مجازی بورس را منفی کرد؟، قیمت سکه طرح جدید ۲۸ اردیبهشت ۹۹، پارکینگ‌ها از پذیرش خودرو بدون پلاک محروم شدند، نفت اوپک به مرز ۲۵ دلار رسید، خوش‌بینی اوپک در مورد پشت سر گذاشتن بدترین بحران نفت و آغاز دور جدیدی از احتکار مواد غذایی در چین را در بر دارد.
آن روی بورس همچنان منفی است/ ادامه نوسان دلار در کانال ۱۷ هزار تومانی/ پیش‌بینی ضرر کرونا به اقتصاد جهانی/ اختصاص یک هزار و ۲۸۶ میلیارد تومان به صندوق بیمه ‌بیکاری
۱۳۹۹/۰۲/۲۷
آن روی بورس همچنان منفی است/ ادامه نوسان دلار در کانال ۱۷ هزار تومانی/ پیش‌بینی ضرر کرونا به اقتصاد جهانی/ اختصاص یک هزار و ۲۸۶ میلیارد تومان به صندوق بیمه ‌بیکاری
این پیمانه تیتر‌هایی همچون رشد قیمت سکه در بازار تهران، پیش‌بینی: رشد قیمت جهانی طلا مهارناپذیر خواهد ماند، رکب هوآوی به آمریکا، افزایش ۲۰ درصدی قیمت نفت خام آمریکا در هفته گذشته، کاهش ۱۰ درصدی قیمت مرغ و تخم مرغ، صادرات رب گوجه فرنگی تا اطلاع ثانوی آزاد است و فراخوان سانتافه در آمریکا را در بر دارد.
۱۳۹۹/۰۲/۲۷
ریزش شدید قیمت نفت بعید است
بانک آمریکایی گلدمن ساکس، با اشاره به رفع تدریجی محدودیت‌های قرنطینه کرونا که تقاضا برای نفت را بهبود داده و کاهش سریع‌تر از حد انتظار تولید، اعلام کرد ریسک سقوط شدید قیمت نفت کاهش پیدا کرده است.به گزارش ایسنا، گلدمن ساکس در جدیدترین یادداشت تحقیقاتی خود اعلام کرد که بزرگ‌ترین بهبود تقاضا در بخش بنزین و در چین، آمریکا و آلمان دیده می‌شود، اما بازگشت به سطح عادی تقاضا ممکن است اندکی زمان ببرد. با این حال، بهبود تقاضا و تولید کمتر ممکن است باعث شود بازار نفت در ژوئن دچار کمبود عرضه شود.این بانک سرمایه‌گذاری با اشاره به اشباع مخازن نفت و امکان بازگشایی چاه‌های نفت آمریکای شمالی در صورت افزایش بیشتر قیمت‌ها، پیش‌بینی کرد که روند رشد قیمت نفت در ماه‌های آینده محدود خواهد بود.گلدمن ساکس با توجه به …
۱۳۹۹/۰۲/۲۷
اخراج کارگران صنعت نفت آمریکا ادامه دارد
در حالی‌که اکثر ایالت‌های آمریکا از جمله تگزاس به تدریج در حال بازگشایی اقتصاد خود هستند، اشتغال در بخش نفت و گاز هنوز هم روند نزولی دارد. به گزارش اویل پرایس، هزار شغل دیگر در صنعت نفت و گاز تگزاس در همین هفته از بین رفته است. تاثیرات همه‌گیری ویروس کرونا تقاضای نفت و گاز را در بازار پایین آورده است. کمیسیون نیروی کار تگزاس اعلام کرد شرکت خدمات میادین نفتی پروپترو حدود 400 نفر از کارکنان خود را از کار برکنار کرده است. شرکت تناریس، تولیدکننده خطوط لوله میادین نفتی در جنوب هیوستون، 200 کارگر خود را در این هفته اخراج کرد. صنعت نفت و گاز تگزاس طی چند هفته گذشته 30هزار شغل را از دست داده است. مدیرعامل پریمان گروپ، شرکت تحقیقات اقتصادی تگزاس برآورد می‌کند این ایالت در نهایت 100 هزار شغل خود را در …
انتقاد دیپلمات ارشد چینی از تداوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا
۱۳۹۹/۰۲/۲۶ / ونزوئلا / ویروس کرونا / تحریم های ایران / اخبار "آمریکا" / اخبار "چین"
انتقاد دیپلمات ارشد چینی از تداوم تحریم‌های آمریکا علیه ایران و ونزوئلا
نماینده جمهوری خلق چین در سازمان‌های بین‌المللی مستقر در وین تأکید کرد که تداوم تحریم‌های آمریکا علیه کشورهایی مانند ایران و ونزوئلا نه‌تنها به بحران انسانی ناشی از شیوع کرونا دامن می‌زند، بلکه بر بازار نفت و ثبات خاورمیانه نیز تأثیر منفی می‌گذارد.
تصمیمات جدید برای بازار خودرو؛ فروش فوق العاده خودرو تا چند روز دیگر/ کرونا به جان غول نفتی عربستان افتاد/ برنامه صرافی‌های بانکی برای پایین آوردن دلار ۱۷ هزار تومانی
۱۳۹۹/۰۲/۲۴
تصمیمات جدید برای بازار خودرو؛ فروش فوق العاده خودرو تا چند روز دیگر/ کرونا به جان غول نفتی عربستان افتاد/ برنامه صرافی‌های بانکی برای پایین آوردن دلار ۱۷ هزار تومانی
این پیمانه تیتر‌هایی همچون امکان فروش وکالتی سهام عدالت از طریق بانک‌ها، بورس آخرین روز هفته را هم قرمز به پایان رساند، سهام آسیا اقیانوسیه در نوسان، نگرانی از اوج گرفتن دوباره کرونا بورس آمریکا را منفی کرد، زمینه صدور مجوز اقامت به اتباع خارجی سرمایه گذار فراهم شد و کاهش قیمت نفت در بازار جهانی را در بر دارد.
۱۳۹۹/۰۲/۲۳
فاجعه بزرگ در انتظار تولیدکنندگان بزرگ نفت
کاهش بی‌سابقه قیمت نفت و رکود بازار باعث افت چشمگیر درآمد و سود شرکت‌های بزرگ نفتی در سه‌ماهه نخست سال‌جاری میلادی شده است. این درحالی است که برخی پیش‌بینی‌ها از امکان وقوع شرایط به‌مراتب نامساعدتر در آینده حکایت دارد. به گزارش ایسنا به نقل از بلومبرگ، شرکت اکسون موبیل نخستین ضرر خود را در ۳۰سال اخیر گزارش کرد و شرکت رویال داچ شل میزان پرداخت سود نقدی به سهامدارانش را برای نخستین‌بار از زمان جنگ جهانی دوم به این طرف کاهش داد. این اتفاقات نتیجه شیوع اولیه ویروس کرونا بوده و اوضاع از زمان آغاز شیوع این ویروس وخیم‌تر شده و افت کم‌سابقه بازار نفت را به همراه داشته است، هرچند نشانه‌هایی از بهبود شرایط در آینده به چشم می‌خورد اما بیشتر شرکت‌ها …
ارزانتر شدن نفت از ترس از احتمال موج جدید کرونا‌ویروس در چین
۱۳۹۹/۰۲/۲۲
ارزانتر شدن نفت از ترس از احتمال موج جدید کرونا‌ویروس در چین
در پی گزارش هایی در مورد کشف موارد جدید ابتلا به کرونا در ووهان چین، بازار جهانی نفت تحت تاثیر قرار گرفته و قیمت‌ها بار دیگر رو به کاهش می روند.
آرایش جنگی مثلث قدرت بازار جهانی نفت
۱۳۹۹/۰۲/۲۲ / بازار جهانی نفت / بازار نفت / جهان پساکرونا / عباس ملکی
آرایش جنگی مثلث قدرت بازار جهانی نفت
فارس نوشت: سقوط تاریخی قیمت نفت WTI آمریکا در بازار فیوچر به بشکه‌ای منفی 40 دلار قطعا تکان‌دهنده‌ترین خبر از تاثیر شیوع ویروس کرونا بر بازار جهانی نفت بود. در این بین هرچند بازار جهانی نفت کابوس قیمت منفی را گذرانده است اما همچنان کارشناسان معتقدند که تحولات ناشی از شیوع کرونا تاثیرات فراتر از کاهش قیمت بر بازار نفت خواهد گذاشت به طوریکه گمانه‌زنی درباره پایان عصر نفت به عنوان یکه‌تاز انرژی جهان در محافل کارشناسی مطرح شده است.
ویرانی نفت نزدیک است/ کرونا علیه انسان مغرور مدرن
۱۳۹۹/۰۲/۲۲ / سرمقاله / سخن روز مطبوعات / سرمقاله روزنامه ها
ویرانی نفت نزدیک است/ کرونا علیه انسان مغرور مدرن
مهار التهابات اقتصادی، چاره دارد، اگر که مدیریت‌های ذی‌ربط، به وظایف قانونی خود برای رونق اقتصاد و آرامش بازار عمل کنند.
۱۳۹۹/۰۲/۲۲
تبعات تحریم داخلی صنعت خودرو
 اما به خاطر کرونا یک مقدار مجددا این رشد تحت‌الشعاع قرار گرفت. با همه این اقدامات اما این قضیه دلاری شدن و قضیه رشد نقدینگی و همین طور سرمایه‌ای شدن خودرو همچنان برقرار مانده است. به عبارت روشن‌تر خودروسازها بخشی از 3 یا 4 عامل گرانی خودرو که تحت کنترلشان بوده را توانستند، پوشش دهند. از طرف دیگر تصمیم‌های دولت در تثبیت قیمت خودرو توان خودروساز‌ها برای افزایش تولید را به ‌شدت تحت فشار قرار داده است. تقریبا تمام عناصر مواد اولیه خودروسازها به قیمت بازار آزاد تهیه می‌شود از جمله کالاهای فلزی، مواد پتروشیمی، نرخ دستمزد و... که عموما افزایش پیدا کرده‌اند. همه این عوامل باعث شده که میزان نقدینگی و سرمایه در گردش خودروسازها در عرض کمتر از 2 سال که رقمی بین …
سقوط نفت از آن طرف بام!
۱۳۹۹/۰۲/۲۰ / قیمت نفت / کمبود عرضه نفت / تقاضا برای نفت / کرونا در جهان
سقوط نفت از آن طرف بام!
قیمت نفت در پی افزایش تعطیلی چاه‌ها در واکنش به افت تقاضا در بحبوحه بحران پاندمی ویروس کرونا در روزهای اخیر بهبود یافته است و در این میان، برخی از تحلیلگران نسبت به کمبود عرضه در سالهای آینده که ناشی از آسیبهای اخیر وارد آمده به بازار است، هشدار داده‌اند.
۱۳۹۹/۰۲/۱۹
دستور ویژه وزیر صنعت برای بازار خودرو/ امکان تغییر روش آزاد سازی سهام عدالت فراهم شد/ طراحی خودرو بعد از کرونا متحول می‌شود/ قاضی پور: به افرادی که در ۱۸ ماه گذشته خودرو خریداری نکردند، اجازه ثبت نام داده …
این پیمانه تیتر‌هایی همچون قیمت نفت در مسیر ثبت دومین افزایش هفتگی، نرخ دلار و یورو در آخرین روز هفته، دلار هنوز شانس دارد، سازمان بازرسی اصلاح قیمت خودرو‌ها را مشروط کرد، طلا در اوج قیمت ایستاد و افزایش صادرات چین در بحبوحه همه گیری کرونا را در بر دارد.
پوتین و ترامپ درباره کرونا و نفت گفت‌وگو کردند
۱۳۹۹/۰۲/۱۸ / اوپک / دونالد ترامپ / ولادیمیر پوتین
پوتین و ترامپ درباره کرونا و نفت گفت‌وگو کردند
مسکو - ایرنا- روسای جمهوری روسیه و آمریکا امروز پنجشنبه با محوریت مبارزه با کرونا و بررسی وضعیت بازار جهانی نفت تلفنی تبادل نظر کردند.
قیمت جهانی نفت امروز ۹۹/۰۲/۱۸| قیمت نفت پس از افت ۴ درصدی صعودی شد
۱۳۹۹/۰۲/۱۸
قیمت جهانی نفت امروز ۹۹/۰۲/۱۸| قیمت نفت پس از افت ۴ درصدی صعودی شد
پس از آنکه ذخایر نفت آمریکا کمتر از حد انتظار رشد داشت قیمت نفت روز پنجشنبه شاهد افزایش بود، اما ناظران بازار پیش بینی می کنند که تداوم مازاد عرضه در بازار و پایین بودن تقاضا به دلیل ادامه بحران کرونا مانع از رشد بیشتر قیمت نفت شود.
۱۳۹۹/۰۲/۱۸
‌نقش نظارتی دولت در بازار
قیمت خودرو به عنوان یک کالای مهم در سبد مصرفی بسیاری از خانوارها که البته حالا به «کالای سرمایه‌ای» نیز تبدیل شده، قبل از سال جدید به دلیل شیوع بیماری کرونا و خالی شدن بازار از خریداران رشد چندانی نکرد و در بعضی موارد پایین هم آمد اما اکنون بعد از گذشت دو ماه، بیشتر از ۱۲ درصد تورم داشته است. دیدگاه اولیه این است که افزایش نرخ ارز در چند ماه گذشته، هزینه تمام شده تولید خودروی صفر را در ایران بالا برده است. به این موضوع توجه کنید که نرخ ارز در همین دو ماه گذشته ۲۵ درصد گران‌تر شده است و بر نرخ تمام کالاها و به‌ویژه خودرو تاثیرات خود را گذاشته است بعد از افزایش قیمت‌ها، خرید و فروش خودرو به صفر رسیده است. مردم پولی ندارند که به دنبال خرید خودرو باشند اما قیمت‌ها …
۱۳۹۹/۰۲/۱۹
فرود آمدن بن سلمان از عرش رویا بر فرش واقعیت
محمد بن سلمان با برنامه‌ای رویایی پا به میدان نهاد. عربستان می‌بایست مستقل از پترودلار به مرکز های‌تک تبدیل می‌شد. سقوط بهای نفت، جنگ یمن و کرونا برنامه او را به چالش کشیدند. عربستان حال با کسری بودجه روبه‌رو است.به گزارش دویچه وله، از آرزوی محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان شروع کنیم. او بر آن بود تا عربستان را به مرکزی برای فناوری‌های پیشرفته جهان بدل کند، کشوری باز و مستقل از دلارهای نفتی. محمد بن سلمان در آوریل سال ۲۰۱۶ با چنین برنامه‌ای بر روی صحنه حضور یافت. برنامه‌ای که با عنوان کارزار ۲۰۳۰ شهرتی جهانی یافت.او بر آن بود، کشور سنت‌زده و عقب‌مانده عربستان را تا سال ۲۰۳۰ به چنین کشوری تبدیل کند. چهار سال پس از آن، واقعیت‌های زمینی، لرزه‌ای به جان برنامه‌های رویایی محمد بن سلمان انداختند.سایت …
کسری بودجه در همه جا
۱۳۹۹/۰۲/۱۸
کسری بودجه در همه جا
جهان در آستانه یک تحول عمیق ژئوپلیتیک قرار دارد. همه‌گیری ویروس کرونا می‌تواند نهادهای بین‌المللی را تضعیف کند، گرایش‌های ملی‌گرایانه را تشدید نماید و روند جهانی‌سازی را معکوس کند. اما این تحولات اجتناب‌ناپذیر نیستند. اگر رهبران جهان به همکاری پایبند باشند می‌توانند در تمامی زمینه‌ها از جمله مبارزه با همه‌گیری ویروس کرونا، ضعف در اقتصاد جهان و بی‌ثباتی در بازار نفت به نتایج مطلوب برسند. تلاش قابل ملاحظه برای غلبه بر آشوب در بازار نفت، زمینه را برای برقراری توازن در بازار این ماده خام فراهم می‌کند. اگرچه تحولات اخیر در بازار نفت نشان داده توافق بر سر کاهش عرضه از سوی اوپک‌پلاس بیش از حد دیر بوده و میزان کاهش کاملا ناکافی است.
۱۳۹۹/۰۲/۱۷
آثار شیوع کرونا بر حوزه انرژی
نمایندگان بخش خصوصی در هجدهمین نشست کمیسیون انرژی و محیط زیست اتاق بازرگانی تهران، به بررسی آثار شیوع ویروس کرونا بر حوزه نفت و انرژی پرداختند که به شدت تقاضا و قیمت را تحت‌تاثیر قرار داده است. اعضای این کمیسیون همچنین نگاهی به الزامات و ضرورت‌های تحقق جهش تولید در این حوزه داشتند. به گزارش روابط عمومی اتاق بازرگانی تهران، رئیس کمیسیون انرژی و محیط‌زیست اتاق تهران در این جلسه آنلاین، با تاکید بر اینکه پدیده کرونا و اپیدمی آن، لزوم به تفکر جدید در سطوح مختلف را مورد تاکید قرار داده است، یادآور شد که کرونا، بازار انرژی در جهان را نیز تحت‌تاثیر قرار داده به‌گونه‌ای که سوق‌یابی به تفکرات جدید و نو در این بازار ضروری به نظر می‌رسد.
اثر جنگ لفظی چین-آمریکا بر بازار سهام
۱۳۹۹/۰۲/۱۷
اثر جنگ لفظی چین-آمریکا بر بازار سهام
روند کاهش محدودیت‌های اجتماعی که از سوی دولت‌ها برای کنترل شیوع ویروس کرونا اعمال شده بود، باعث شد بورس‌های آسیایی در معاملات دیروز مثبت شوند. از طرفی پس از دو ریزش متوالی، شاخص‌های بورس وال‌استریت صعودی شدند. با توجه به اینکه برخی از ایالت‌های آمریکا و کشورهای اروپایی و آسیایی شروع به رفع محدودیت‌های مربوط به ویروس کرونا کرده‌اند و انتظار می‌رود تقاضا برای سوخت بهبود یابد، نفت خام آمریکا 5 روز و نفت برنت 6 روز است که روند افزایشی دارند.
اشتباه نکنید! بازار نفت نه یک سال بلکه چندین دهه طول می کشد تا دوباره سرپا شود
۱۳۹۹/۰۲/۱۶ / ویروس کرونا / قیمت نفت
اشتباه نکنید! بازار نفت نه یک سال بلکه چندین دهه طول می کشد تا دوباره سرپا شود
در حال حاضر کسی نیست که پیش‌بینی داشته باشد شرایط بازار نفت می‌تواند به این زودی‌ها به وضعیت قبل از همه‌گیری ویروس کرونا برگردد. برخی، از جمله بن ون بوردن، مدیر اجرایی رویال داچ شل، اظهار داشتند که تقاضای نفت هرگز به طور کامل بهبود نمی‌یابد.
شرکتهای حفاری در حوزه پرمین آمریکا تولید خود را پایین می آورند
۱۳۹۹/۰۲/۱۶
شرکتهای حفاری در حوزه پرمین آمریکا تولید خود را پایین می آورند
حفاران شیل تصمیم گرفته اند تولید خود را در پاسخ به سقوط بازار نفت پایین بیاورند. سقوط قیمت نفت به خاطر همه گیری ویروس کرونا آنقدر شدید بوده که تولیدکنندگان فراتر از بستن چاههای نفت خود پیشرفته اند.
عامل تعیین کننده در موفقیت پیمان اوپک پلاس
۱۳۹۹/۰۲/۱۶
عامل تعیین کننده در موفقیت پیمان اوپک پلاس
توافق کاهش تولید اوپک پلاس از روز جمعه رسماً آغاز شد و عملکرد روسیه ممکن است مشخص کند آیا این گروه موفق می‌شود به روند احیای بازار نفت از بحران ویروس کرونا سرعت ببخشد یا خیر.
۱۳۹۹/۰۲/۱۶
کنترل تورم و نقدینگی به ‌مدد بورس
نشست خبری سخنگوی دولت روز گذشته با حضوری گروهی از خبرنگاران دولت برگزار شد. علی ربیعی همان‌طورکه پیش از این نیز تاکید کرده ‌بود از کمک سازمان‌های مردم‌نهاد و سمن‌ها در شرایط امروز صحبت کرد و یکی از برنامه‌های دولت را گسترش برنامه‌های اجتماعی سازمان‌های مردم‌نهاد و ایجاد مشارکت بیشتر مردم در خیر جمعی و حرکت اجتماعی همدلانه عنوان کرد. او در ادامه به بخشی از تصمیمات اتخاذشده از سوی ستاد مدیریت کرونا اشاره کرد و گفت که در ۱۳۲ شهر با وضعیت سفید مساجد بازگشایی شده است و البته تاکید کرد این شهرها مدام رصد خواهندشد. به گفته ربیعی مشاغل پرخطر در این شهرها همچنان تعطیل است. مجموعه‌های ورزشی بزرگ نیز تعطیل خواهند بود. سخنگوی دولت همچنین خبر داد که قرار بود …
۱۳۹۹/۰۲/۱۴
اظهارات وزیر اقتصاد در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دوم سیما با موضوع نحوه واگذاری سهام دولت از طریق صندوق واسطه گری مالی یکم( صندوق سرمایه گذاری قابل معامله در بورس ETF) و آزاد سازی سهام عدالت:
از تدبیر حکیمانه مقام معظم رهبری در موافقت با آزاد سازی سهام عدالت در اختیار مردم قدردانی می کنم/ در اولین مرحله از واگذاری، بالغ بر ۲۳ هزار میلیارد تومان از باقیمانده سهام دولت از طریق فروش واحد های سرمایه گذاری صندوق واسطه گری مالی یکم با اعمال ۲۰ درصد تخفیف به مردم واگذار می شود و میزان سهامی که به هر فرد تعلق می گیرد به میزان مشارکت آنان در این فراخوان بستگی خواهد داشت/ آزاد سازی سهام عدالت در شرایط حاضر از دو جنبه دارای اهمیت است؛ یکی از این نظر که در شرایط بحران ناشی از کرونا، آزاد سازی این سهام می تواند گشایشی در کار مردم محسوب شود و از سوی دیگر اینکه در شرایط فعلی بازار سرمایه و صعود شاخص های بورس کشور، این موضوع می تواند موجب تعمیق و رونق هر چه بیشتر این بازار شود.وزیر امور اقتصادی و …
تردید‌های زیادی پیش روی بازار نفت است/ تاثیر کرونا شدید بود
۱۳۹۹/۰۲/۱۳ / بازار نفت / نفت
تردید‌های زیادی پیش روی بازار نفت است/ تاثیر کرونا شدید بود
رئیس دوره‌ای اوپک گفت: با توجه به رویارویی بازار‌های جهانی نفت خام با دشواری‌های بی‌سابقه، اجرایی شدن کامل تعهد همه امضاکنندگان حاضر در توافق کاهش عرضه ائتلاف اوپک پلاس حائز اهمیت است.
۱۳۹۹/۰۲/۱۳
چشم‌انداز تاریک نفت
گروه اقتصادی| از روز گذشته توافق تاریخی برای کاهش فروش نزدیک به 10 میلیون بشکه نفت در بازار اجرا شد. با شروع فاز اجرایی این توافق، قیمت نفت برنت با افزایشی بیش از 4درصدی به حدود 27.5 دلار رسید. این در حالی است که قیمت نفت پیش از شیوع کرونا بیش از 60 دلار بود و پس از پاندمی کرونا به مرز 20 دلار رسید. بسیاری پیش‌بینی می‌کردند که با امضای توافق توسط اعضای اوپک پلاس، قیمت نفت افزایش یابد که این اتفاق رخ نداد و در واقع تغییر قیمت طلای سیاه بسیار کم عمق بود و کمی بعد حتی تحت‌تاثیر خبرهایی مبنی بر افزایش ذخیره نفت در کشورها‌، افت تاریخی داشت. بر همین اساس هفته گذشته ورق تازه‌ای در تاریخ نفت رقم خورد و قیمت معاملات آتی نفت امریکا برای تحویل در ماه مه به حدود منفی 40 دلار و نفت …
۱۳۹۹/۰۲/۱۳
نفت تا پایان ۲۰۲۱ به قیمت قبل از کرونا نمی‌رسد
بانک سرمایه‌گذاری مورگان استنلی در تازه‌ترین گزارش خود در‏مورد آینده بازار نفت، پیش‌بینی کرد که قیمت نفت زودتر از سه ماه چهارم سال ۲۰۲۱ به سطح پیش از شیوع ویروس کرونا در سال ۲۰۱۹ بازنمی‌گردد.به گزارش یورونیوز، بر پایه این گزارش، بازار جهانی نفت در دوران پس از کرونا به دلیل تغییر رفتار برخی مصرف‏کنندگان می‌تواند با تغییرات ساختاری پایدار مواجه شود‏ چرا‏که رکود اقتصادی بسیاری از کشورها تا پایان سال ۲۰۲۰ ادامه خواهد یافت و بر همین اساس امکان رشد سریع تقاضای نفت وجود نخواهد داشت. مورگان استنلی مطابق این چشم‌انداز، برآورد کرده که متوسط بهای هر بشکه نفت وست تگزاس اینترمدیت در سال ۲۰۲۱ به حدود ۴۰ دلار برسد و میانگین نرخ هر بشکه نفت پایه برنت نیز تا ۴۵ دلار رشد کند. قیمت هر بشکه نفت برنت از ۶۸ دلار در …
عربستان در محاصره
۱۳۹۹/۰۲/۱۳
عربستان در محاصره
سیاوش فلاح‌پور _ خبرنگار بحران کرونا در کنار سقوط تاریخی قیمت نفت چه بر سر عربستان سعودی خواهد آورد؟ پاسخ به این پرسش با توجه به رکود سنگینی که بر اقتصاد جهان سایه افکنده است، روزبه‌روز سخت‌تر می‌شود. اگرچه هیچ کشوری از پیامدهای سخت چنین بحران‌های فراگیری در امان نیست، اما بدون شک موقعیت اقتصادهایی که سهم بالایی از بازار نفت و انرژی را به‌خود اختصاص داده بودند در این میان وخیم‌تر است؛ اقتصادهای مصرفی که همزمان با چالش تامین مایحتاج وارداتی خود، بخش مهمی از منابع درآمدشان را نیز از دست داده‌اند. …
به دنبال سقوط قیمت نفت بازار ال‌ان‌جی هم در حال سقوط است
۱۳۹۹/۰۲/۱۱ / قیمت نفت / گاز طبیعی / گاز
به دنبال سقوط قیمت نفت بازار ال‌ان‌جی هم در حال سقوط است
در حالی که همگان ناظر ویران شدن بازارهای نفت جهان هستند، بازار جهانی گاز طبیعی هم در حال فروپاشی است. پاندمی ویروس کرونا و بحران اقتصادی ناشی از آن تقاضای گاز جهان را کاهش داده است. 
۱۳۹۹/۰۲/۱۱
وضعیت بازار طلا در دوران شیوع کرونا
بازار طلا در زمان شیوع کرونا، وضعیت پیچیده‌ای یافته و رکود، نوسان‌های شدید اونس در بازارهای جهانی و افزایش تقاضا برای فروش به دلیل نیاز مالی از ویژگی‌های این روزهای راسته طلافروشان است.به گزارش ایرنا، ابراهیم محمدولی درباره وضعیت بازار طلا، گفت: بازار طلا به دلیل شیوع ویروس کرونا، هنوز شرایط آرام و باثبات خود را بازنیافته است.وی با اشاره به بازگشایی واحدهای صنف طلا و جواهر در روزهای اخیر گفت: این واحدها هنوز به طور کامل فعالیت خود را از سر نگرفته‌اند، اما به تدریج شرایط در حال بهبود است.رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران درباره وضعیت معاملات بازار طلا نیز گفت: بررسی معاملات روزهای اخیر نشان می‌دهد حجم معاملات اکنون معادل حدود ۵۰ تا ۶۰ درصد میزان معاملات دوران پیش از کرونا است. همچنین میزان مراجعه …
چاه‌ها و سرمایه‌گذاری‌های نفتی در حالت اغما/ بازار دوباره نفت ۶۰ دلاری را می‌بیند؟
۱۳۹۹/۰۲/۱۰ / جهان / دلار / رکود اقتصادی / سرمایه گذاری / نفت
چاه‌ها و سرمایه‌گذاری‌های نفتی در حالت اغما/ بازار دوباره نفت ۶۰ دلاری را می‌بیند؟
ایلنا: تا زمانی که درمانی برای کرونا پیدا نشود و رکود اقتصادی دنیا از بین نرود، وضعیت بازار نفت به همین شکل است و تثبیت نخواهد شد.
دو ماه تا بهبود وضعیت بازار نفت
۱۳۹۹/۰۲/۱۰ / قیمت نفت / کرونا در جهان / اوپک پلاس
دو ماه تا بهبود وضعیت بازار نفت
تنها دو روز دیگر تا توافق اوپک پلاس برای کاهش تولید باقی مانده و کارشناسان بر این باورند که هرچند نمی توان تا پایان بحران کرونا انتظار بازگشت قیمت های سابق را داشت اما این موضوع تا حدودی موجب بهبود بازار نفت خواهد شد.
۱۳۹۹/۰۲/۱۰
سرنوشت مبهم طلای سیاه
کیمیا نجفیبا شیوع ویروس کرونا در کشورهای سراسر دنیا و کاهش بی‌سابقه تقاضا در بازارهای جهانی، قیمت نفت آمریکا به شکل بی‌سابقه‌ای کاهش یافت. گفته می‌شود تصمیم برای افزایش عرضه نفت و شیوع ویروس کرونا در جهان سبب کاهش بیش از حد قیمت این کالا در بازارهای جهانی شد که آینده بازار نفت را در ابهام فرو برده است.در اتفاقی باورنکردنی و تاریخی، در هفته‌های گذشته قیمت نفت با افت شدید ۱۰۴ درصدی در یک جلسه معاملاتی همراه شد و بهای هر بشکه نفت وست تگزاس آمریکا را به زیر صفر رساند. آن‌طور که گفته می‌شود این قیمت نشان‌دهنده عرضه بیش از حد و بی‌سابقه انرژی در بازارهای جهان به‌خاطر محدودیت سفر و فعالیت‌های اقتصادی بر اثر شیوع ویروس کرونا و همچنین کمبود ذخایر برای انبار نفت خام است. قیمت هر بشکه از نفت به عواملی مثل …
۱۳۹۹/۰۲/۱۰
دومین قربانی بزرگ ریزش نفت
غول حفاری دایاموند آفشور با درخواست حمایت در برابر ورشکستگی، دومین قربانی بزرگ سقوط بازار نفت پس از شرکت وایتینگ پترولیوم در آمریکا شد. شرکت حفاری دایاموند که کوهی از بدهی دارد، اعلام کرده تقاضا برای حمایت از ورشکستگی ناشی از سقوط بی‌سابقه قیمت‌های نفت بوده و وخامت وضعیت صنعت نفت در ماه‌های اخیر شدت گرفته است. بر اساس گزارش بلومبرگ، حداقل هفت شرکت نفتی در آمریکای شمالی از ابتدای امسال پیش از اینکه شاخص وست تگزاس اینترمدیت هفته گذشته منفی شود، اعلام ورشکستگی کردند. این امر باعث شده است طلبکاران برای پیگیری مطالباتشان دست نگه دارند زیرا نمی‌خواهند دارایی‌هایی را مصادر کنند که در بحبوحه نابودی تقاضا بر اثر شیوع پاندمی کرونا عملا هیچ ارزشی ندارند. شرکت دایاموند اعلام کرد برای جلوگیری از فاجعه و اجتناب …
۱۳۹۹/۰۲/۰۹
3 سناریو برای بازگرداندن نفت به ۳۰دلار
[ایسنا] قیمت نفت در هفته‌ها و روزهای اخیر تحت‌تأثیر اشباع عرضه و افت همزمان تقاضا به دلیل شیوع پاندمی کرونا به محدوده ‏قیمت باورنکردنی سقوط کرده و حتی نفت آمریکا هفته گذشته برای نخستین‌بار منفی شد‎.‎‏ آسیا خانه ۶۰‌درصد از جمعیت جهان و ‏بزرگ‌ترین مصرف‌کننده انرژی شامل نفت، زغال‌سنگ و منابع تجدیدپذیر است. همچنین سومین مصرف‌کننده بزرگ گاز طبیعی پس ‏از اروپا و آمریکای شمالی است. همچنان که گاز بیشتری به شکل‎ LNG ‎یا از طریق خط لوله عرضه می‌شود. این منطقه به ‌زودی به ‏بزرگ‌ترین مصرف‌کننده گاز طبیعی تبدیل خواهد شد. با وجود اینکه منطقه آسیا- اقیانوسیه بزرگ‌ترین مصرف‌کننده نفت در جهان ‏است، تنها …
سیگنال نفت به شکر؛ دوماه دیگر شکر وارداتی ارزان‌تر می‌شود/ چراغ سبز برای صادرات مرغ و تخم مرغ ایران به افغانستان/ دلیل گرانی و نابسامانی در بازار خودرو چیست؟
۱۳۹۹/۰۲/۰۹
سیگنال نفت به شکر؛ دوماه دیگر شکر وارداتی ارزان‌تر می‌شود/ چراغ سبز برای صادرات مرغ و تخم مرغ ایران به افغانستان/ دلیل گرانی و نابسامانی در بازار خودرو چیست؟
این پیمانه تیتر‌هایی همچون دلار اندکی ارزان شد، بورس بازهم رکورد زد، صدور کد بورسی متقاضیان بعد از پذیره نویسی اولیه، مدیرعامل بوئینگ: بهبود صنعت هواپیمایی ممکن است سال‌ها طول بکشد، تمام مطالبات کشاورزان امروز پرداخت می‌شود، شیوع کرونا درآمد ششمین بانک بزرگ اروپا را نصف کرد و تصمیم روسیه برای عدم افزایش قیمت غلات را در بر دارد.
چشم‌ انداز ناخوشایند برای تولیدات نفت آمریکا؛ ترامپ با بحران نفتی سختی دست به گریبان است
۱۳۹۹/۰۲/۰۹ / سقوط قیمت نفت / تولیدکنندگان شیل / نفت شیل آمریکا / بازار جهانی نفت / ویروس کرونا / کاهش تقاضا برای نفت / جنگ نفتی روسیه و عربستان
چشم‌ انداز ناخوشایند برای تولیدات نفت آمریکا؛ ترامپ با بحران نفتی سختی دست به گریبان است
همه گیری ویروس کرونا سقوط قیمت نفت خام در بازارهای جهانی را در پی داشت و حتی سبب شد قیمت شاخص وست تگزاس اینترمدیت در هفته گذشته منفی شود. دیوید دالر، کارشناس سیاست خارجی و توسعه و اقتصاد جهانی، در برنامه ویژه درباره تحولات در بازار نفت در موسسه بروکینگز میزبنا سامانتا گراس، کارشناسان سیاست خارجی و امنیت انرژی و ابتکار عمل تغییرات جوی، بود. این دو در گفت و گویی عوامل تاثیرگذار بر تغییرات اخیر در تقاضا برای نفت و تاثیرات بلند مدت شیوع ویروس کرونا بر تولیدات نفت آمریکا و توسعه انرژی های تجدید شدنی را مورد بررسی قرار دادند.
هشدارها ی تحلیلگران نفتی به واقعیت می پپوندد؟ فاز بعدی بحران؛ تعطیلی صنایع نفتی
۱۳۹۹/۰۲/۰۹
هشدارها ی تحلیلگران نفتی به واقعیت می پپوندد؟ فاز بعدی بحران؛ تعطیلی صنایع نفتی
معامله گران و تحلیلگران بازار نفت از فاز جدید بحران نفتی جهان می‌گویند. آنها هشدار می‌دهند که تعطیلی پالایشگاه‌ها و صنعت نفت بسیاری از کشورها به خاطر شیوع گسترده ویروس کرونا در راه است که بدترین سناریو برای تولیدکنندگان نفت جهان و پالایشگاه داران محسوب می‌شود. این روند اکنون در بسیاری از کشورها شروع شده است.
ونزوئلا؛ غرق در کرونا و تشنه بنزین
۱۳۹۹/۰۲/۰۹
ونزوئلا؛ غرق در کرونا و تشنه بنزین
جواد نصرتی ـ خبرنگار ونزوئلا که روی اقیانوسی از نفت خام خوابیده، یکی از ارزان‌ترین بنزین‌های تمام دنیا را به شهروندانش ارائه می‌داد اما این روزها که کرونا دنیا و این کشور را گرفته، بنزین تقریبا رایگان، خاطره‌ای از روزهای خوش گذشته است و هر لیتر آن در بازار سیاه، تا 5دلار معامله می‌شود. به گزارش رویترز، بنزین در حالی در ونزوئلا کمیاب شده که شبکه پالایش 1.3میلیون بشکه نفت روزانه در این کشور عملا فروپاشیده و تحریم‌های سنگین آمریکا علیه این کشور هم ضربه کاری به تجارت نفت آن زده است. در این شرایط، …
مسیر دشوار، اما روشن
۱۳۹۹/۰۲/۰۹
مسیر دشوار، اما روشن
نگاهی به نماگرهای بازار سرمایه از رشدهای سریع بازار در ماه‌ها و روزهای اخیر حکایت دارد. رسیدن ارزش بازار بورس به 2789 هزار میلیارد تومان و از سوی دیگر رشد قابل ملاحظه شاخص معاملات خرد،‌ نشان از جریان ورود گسترده نقدینگی به بازار سرمایه دارد که در کنار عدم جذابیت بازارهای موازی تشدید شده است. در این میان با توجه به روند کسری بودجه دولت که با توجه به مشکلات کاهش درآمدهای ناشی از صادرات نفت و فرآورده‌های نفتی ناشی از تحریم‌ها و کاهش قیمت جهانی نفت و همچنین فشارهای ناشی از شیوع ویروس کرونا و تبعات آن بر اقتصاد جهانی بیش‌تر از میزان پیش‌بینی شده برآورد می‌شود، فروش سهام شرکت‌های دولتی در بازار سرمایه را به‌عنوان گزینه‌ای جذاب برای دولت مطرح کرده است اما در این میان،‌ برای برخورداری از اثرات مثبت اقتصادی …
۱۳۹۹/۰۲/۰۸
نفت و تقابل ایران و امریکا
به همین دلیل، امریکا که در 2005 حدود 60 درصد از نفت خام مورد نیاز خود را وارد می‌کرد، در 2015 قانون منع صدور اقلام نفتی را لغو و در 2019 به یک صادر‌کننده خالص اقلام نفتی تبدیل شد. به‌علاوه، نفت شیل، جمع کثیری از کشورها مانند برزیل، کنگو، استونی، مراکش و ایتالیا را نیز به جمع تولید‌کنندگان نفت افزوده و بیش از پیش موقعیت اوپک را با چالش مواجه کرده است. این روند تاثیر عمده‌ای در عدم رشد قیمت نفت به‌رغم حوادث مختلف، به ویژه حمله به تاسیسات نفتی عربستان و ترور سردار سلیمانی داشت.  در کوتاه و میان‌مدت، کرونا طی دو، سه ماه اخیر ضربه‌ای کاری به نفت و تولیدکنندگان آن وارد کرده است. بحران اقتصادی ناشی از کرونا موجب حذف 30-20 میلیون بشکه از تقاضای روزانه و سقوط …
۱۳۹۹/۰۲/۰۸
رشد حبابی بورس بزرگ‌ترین خطر اقتصاد ایران
استاد دانشگاه علامه طباطبایی اظهار کرد: شرایط موجود اقتصاد ملی‏ نشان می‌دهد که اگر این روند متوقف نشود به‏هم‏ریختگی‌های ایجاد شده از کانال بورس از نظر مشکل آفرینی برای اقتصاد ملی بسیار بیشتر از گذشته بوده و بیشتر نیز خواهد شد.فرشاد مومنی با اشاره به تحولات روی داده در بازار سرمایه کشور گفت: رشد خطرناک و حبابی بورس کشور بزرگ‌ترین خطری است که اقتصاد ایران را در سال ۹۹ تهدید می‌کند و متاسفانه کسانی که می‌دانند این موضوع چه فجایعی می‌تواند در سرنوشت بنگاه‌ها و مردم داشته باشد، سکوت کرده‌اند.به گزارش مهر، وی تصریح کرد: متاسفانه آن اتحاد سه‏گانه‌ای که جهت‌گیری‌ها و عملکردشان علیه منافع مردم و تولیدکنندگان واقعی و عمق بخشنده به فساد و نابرابری‌ها و وابستگی‌های ذلت‌آور است، بر دم پر التهاب و حبابی بورس …
چرا نقدینگی‌ها به بازار بورس سرازیر می‌شوند؟ 
۱۳۹۹/۰۲/۰۷ / استانی-اقتصادی / بازار بورس / نقدینگی
چرا نقدینگی‌ها به بازار بورس سرازیر می‌شوند؟ 
با توجه به اینکه قیمت جهانی نفت به واسطه شیوع ویروس کرونا کاهش پیدا کرده، کاهش تقاضای بازار نفت از کشور های همسایه بسیار مشهود بوده و این کاهش قیمت نفت جهانی بر بازار نفت کشور ما هم اثر گذاشته است.
۱۳۹۹/۰۲/۰۷
حضور موفق ستاره خلیج فارس در بازار بهاری بورس انرژی
مدیرعامل شرکت نفت ستاره خلیج فارس از ۶ عرضه بورسی و انعقاد ۱۷ قرارداد فروش فرآورده در فروردین سال جاری خبر داد.به گزارش روابط عمومی شرکت نفت ستاره خلیج فارس، «محمدعلی دادور» در تشریح این خبر بیان داشت: در فروردین ماه امسال 6 عرضه موفق در بورس انرژی داشته ایم که در پی آن 17 قرارداد بورسی به امضا رسیده است.وی تصریح کرد: مجموع تناژ تحویلی در پی این 17 قرارداد 605 هزار تن فرآورده بود که این فرآورده‌ها شامل هوی‌اند، نفتای سبک و نفتای میانی می‌شدند.وی ادامه‌ داد: عرضه‌ی نفتای سبک با قیمت ۴۵- دلار عرضه‌ای موفق و رکوردی تاریخی در بورس انرژی کشور به حساب می‌آید که در ماه اخیر شرکت نفت ستاره خلیج فارس موفق به ثبت آن شد.دادور بیان داشت: در حرکتی مبدعانه از سوی شرکت نفت ستاره خلیج فارس بسته‌ای سوختی شامل …
۱۳۹۹/۰۲/۰۷
دیپلماسی ورزشی به سبک بن سلمان
محمدرضا ستاریهفته قبل اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه یک شرکت سرمایه‌گذاری که مورد حمایت محمد بن سلمان ولیعهد عربستان است، قصد دارد باشگاه فوتبال نیوکاسل را با رقم پیشنهادی 300 میلیون پوند خریداری کند. هر‏چند گفته می‌شود که طرفین مذاکره به شدت نسبت به انتشار اخبار این معامله احتیاط به خرج داده و هنوز موافقت نهایی برای خرید این باشگاه توسط محمد بن سلمان صورت نگرفته، اما برخی از ناظران چنین اقدامی از سوی سعودی‌ها به خصوص در اوج رکود اقتصادی ناشی از همه‌گیری کرونا را بسیار تامل برانگیز توصیف می‌‏کنند.عربستان سعودی از زمان روی کار آمدن بن سلمان به عنوان ولیعهد سعی کرده چهره‏ای متفاوت‌تر از گذشته به نمایش بگذارد. برخی از اصلاحات اجتماعی نظیر دادن حق رانندگی به زنان، برگزاری کنسرت‌های مختلف، تلاش برای …
نوری: درس کرونا برای ما فاصله گرفتن از اقتصاد وابسته به نفت است
۱۳۹۹/۰۲/۰۶ / کروناویروس
نوری: درس کرونا برای ما فاصله گرفتن از اقتصاد وابسته به نفت است
نماینده مردم شوش در مجلس گفت: کرونا برای ما یک چالش اقتصادی بود و از آنجا که تأثیر عجیبی بر بازار نفت داشت به ما فهامند که باید از وابستگی به اقتصاد نفتی فاصله بگیریم.
قیمت جهانی نفت امروز ۹۹/۰۲/۰۶
۱۳۹۹/۰۲/۰۶
قیمت جهانی نفت امروز ۹۹/۰۲/۰۶
در حالی که کاهش شدید تقاضای جهانی به دلیل شیوع ویروس کرونا موجب شده تا تولید نفت نتواند روند عادی خود را ادامه دهد، قیمت نفت روز جمعه شاهد افزایش بود و یک هفته کاهشی دیگر بازار نفت رقم خورد.
بازندگان نفت ارزان کدام‌ها هستند؟ /نقطه پایان اقتصاد دستوری ایران کجاست؟ /پیام‌های پرتاب ماهواره نور به روایت روزنامه جوان
۱۳۹۹/۰۲/۰۶
بازندگان نفت ارزان کدام‌ها هستند؟ /نقطه پایان اقتصاد دستوری ایران کجاست؟ /پیام‌های پرتاب ماهواره نور به روایت روزنامه جوان
چه کسی رییس مجلس می‌شود؟، پشت پرده یک سیاست پولی، روند صعودی کرونا در ۹ استان ایران، ماهواره نور محاسبه‌های ‏ترامپ را برهم ریخت، کی‌روش پدر فوتبال ایران نیست، کرونا نشان داد وقت تجزیه آمریکا فرا رسیده، پیام مهم سقوط نفت برای ‏اقتصاد، روسیه‌ی زیرک و عربستانِ مستاصل‎! ‎، هشدار نسبت به افزایش قیمت‌ها در بازار مسکن و حمله هماهنگ به پروژه ‏فضایی ایران از مواردی است که موضوع گزارش‌های خبری و تحلیلی روزنامه‌های امروز شده است. ‏
۱۳۹۹/۰۲/۰۶
بازندگان نفت ارزان
 حتی برخی در ایران تحلیل کردند که حالا که قیمت نفت به صفر رسیده، بنزین هم باید ارزان شود! درحالی که آنچه در امریکا رخ داد صرفا در مورد قراردادهای آتی نفت بود.  هنگامی که نفت را طی قراردادهای آتی یا آینده می‌خرند، توافق می‌کنند که حمل بشکه‌های نفت را هم هر ماه بر عهده بگیرند. بازرگانان، قراردادهای آینده را می‌خرند سپس به خریدارانی که خواهان نفت هستند، دوباره می‌فروشند. اما تقاضای جهانی انرژی به علت شیوع ویروس کرونا و قرنطینه کم شده است. برآوردها نشان می‌دهد، تقاضای جهانی بنزین 32 درصد، گازوییل 18 درصد، سوخت جت 21 درصد و سایر سوخت‌ها 29 درصد نسبت به قبل کاهش یافته و در چنین شرایطی طبیعتا خریداران نفت هم به مراتب کمتر شده‌اند. حالا در چنین شرایطی، …
۱۳۹۹/۰۲/۰۵
سقوط امپراتوری نفت
 [امیر قاسمی] نفت منفی صد دلار در راه است. این خبر شاید سنگین‌ترین شوک بازار نفت باشد. یاهو فاینانس نوشته است از آنجا که ۴۰‌میلیون بشکه نفت خام عربستان در راه آمریکاست، قیمت نفت دوباره به محدوده منفی می‌رسد و این‌بار احتمالا تا منفی ۱۰۰ دلار پایین می‌آید.  برخی تحلیلگران انرژی می‌گویند اگر تصور می‌کنید سقوط قیمت نفت در این هفته وحشتناک بوده، باید بدانید ماه آینده بدتر از این خواهد بود و قیمت به منفی ۱۰۰ دلار در هر بشکه می‌رسد.این شوک بزرگ به بازار انرژی در شرایطی رخ می‌دهد که تحلیلگران جهان می‌گویند که نه‌تنها ذخیره و مدیریت بازار نفت دشوار است که پیش‌بینی زمان ترمیم بازار هم بسیار دشوار شده و ممکن است به ورشکستگی اقتصادی …
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •