سه شنبه, ۶ آبان, ۱۳۹۹ / 27 October, 2020
دمانس
برنامه ملی دمانس در ایستگاه پایانی/ نقش خدمات توانبخشی در سلامت سالمندان
۱۳۹۹/۰۷/۱۳ / سالمندان / دمانس / توانبخشی / وزارت بهداشت
برنامه ملی دمانس در ایستگاه پایانی/ نقش خدمات توانبخشی در سلامت سالمندان
مشاور وزیر بهداشت در امور توانبخشی با تاکید بر نقش خدمات توانبخشی در سلامت سالمندان، از تدوین برنامه ملی دمانس خبر داد و گفت: بر اساس این برنامه موظف به شناسایی زودتر این اختلال هستیم؛ از این رو پیشگیری، غربالگری به موقع و ارائه خدمت به موقع به سالمند مبتلا به اختلال دمانس در اولویت قرار خواهد گرفت.
اختلال دمانس آلزایمر
۱۳۹۹/۰۷/۱۲
اختلال دمانس آلزایمر
محمد کامران درخشان_روانپزشک دمانس آلزایمر یا زوال عقل یک بیماری شایع است که حدود 50میلیون نفر را در سرتاسر دنیا مبتلا کرده است. براساس پیش‌بینی سازمان جهانی بهداشت، تا سال2030میلادی تعداد مبتلایان به زوال عقل به بیش از 75میلیون نفر خواهد رسید. درجهان هر 3ثانیه و در ایران هر 11دقیقه یک نفر به دمانس مبتلا می‌شود. از عوامل مؤثر در شیوع این بیماری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:  سکته‌های مغزی، سن بالاتر از 65سال، کمبود فعالیت‌های فیزیکی و ورزش، افزایش کلسترول خون، مصرف دخانیات، اختلالات خواب، ضربه‌های …
زنگ خطر برای سالمندان
۱۳۹۹/۰۷/۱۰ / سالمندان / دمانس / زوال عقل / آلزایمر
زنگ خطر برای سالمندان
بروز هر یک ازاین علائم نگران کننده است، اما غفلت از تشخیص به موقع آسیب و ناشناخته ماندن دمانس یا زوال عقل به مراتب ترسناک‌تر است. باید سالمندان با خود و پزشک معالجشان صادق باشند، باید هرگونه تغییری در حافظه و تفکر را جدی بگیرند با پزشک در ارتباط با این تغییرات صحبت کنند.
۱۳۹۹/۰۷/۰۲
ابتلای بیش از ۵۰۰‌هزار ایرانی بالای ۶۰‌سال به اختلال حافظه
مشاور وزیربهداشت در امور توانبخشی از مراحل نهایی تدوین برنامه ملی پیشگیری و درمان دمانس در کشور خبر داد. دکتر محمدتقی جغتایی همزمان با روز جهانی آلزایمر در نشست خبری که در استودیوی سلامت وزارت بهداشت و از طریق ویدیوکنفرانس برگزار شد، اظهار کرد: «امروز روزجهانی آلزایمر است و به همین دلیل وزارت بهداشت برنامه‌‌هایی برای این روز دارد.» او افزود: «به دلیل تغییر سبک زندگی و افزایش امید به زندگی، بیماری‌‌های مربوط به اختلالات حافظه روزبه‌روز در دنیا و همچنین درکشور ما افزایش می‌یابد. البته بخش عمده‌ای از دلایل افزایش آمار آلزایمر و اختلالات دمانس وابسته به سن است.» او افزود: «مطالعات جهانی نشان می‌‌دهد که افراد زیر ۶۵‌سال …
واکسن رایگان آنفلوآنزا برای مراکز نگهداری از سالمندان و معلولان
۱۳۹۹/۰۷/۰۱
واکسن رایگان آنفلوآنزا برای مراکز نگهداری از سالمندان و معلولان
مطالعاتی صورت گرفته است که نشان می‌دهد با توجه به اینکه افراد دچار آلزایمر و دمانس مشکلات شناختی دارند و شاید درک درستی از شرایط محیطی و خودشان نداشته باشند، بیماری کرونا نیز در آنها دیرتر تشخیص داده می‌شود. این تشخیص دیرهنگام سبب می‌شود افراد طیف مبتلا به آلزایمر که به کووید ۱۹ دچار می‌شوند حالت خطرناک‌تری را تجربه کنند.
چند پیشنهاد تغذیه‌ای برای پیشگیری از آلزایمر
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / آلزایمر / دمانس / تغذیه
چند پیشنهاد تغذیه‌ای برای پیشگیری از آلزایمر
نایب رییس انجمن تغذیه ایران با بیان اینکه آلزایمر به عنوان رایج‌ترین نوع دمانس، بیماری است که تغییر سبک زندگی و پیروی از روش های اصولی زندگی سالم از جمله تغذیه صحیح در پیشگیری از بروز آن موثر است، گفت: برنامه‌ریزی برای داشتن یک زندگی اجتماعی فعال، ورزش، تغذیه مناسب و پیشگیری از اضافه وزن، بیماری‌های زمینه‌ای مانند فشارخون، کلسترول بالا، کبد چرب، دیابت و همچنین تشویق سالمندان به داشتن زندگی فعال و پر انرژی می‌تواند تا حدودی از بروز دمانس موثر باشد.
توصیه‌هایی برای کاهش خطر ابتلا به آلزایمر
۱۳۹۹/۰۶/۳۱ / زوال عقل / آلزایمر / دمانس
توصیه‌هایی برای کاهش خطر ابتلا به آلزایمر
بنابر اعلام مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها در آمریکا، بیماری آلزایمر ششمین عامل مرگ و میر در میان تمامی بزرگسالان و پنجمین عامل مرگ در میان افراد بالای ۶۵ سال است.
هر ۷ دقیقه یک ایرانی به دمانس مبتلا می‌شود
۱۳۹۹/۰۶/۲۹
هر ۷ دقیقه یک ایرانی به دمانس مبتلا می‌شود
مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران با اشاره به اینکه بیش از ۵۰ میلیون نفر در جهان با دمانس زندگی می‌کنند، گفت: در ایران نیز هنوز آمار قطعی گرفته نشده، اما بر اساس آمار جهانی تخمین می‌زنیم بیش از ۷۵۰ تا ۸۰۰ هزار نفر فرد مبتلا به دمانس در کشور زندگی می‌کنند که توجه به کیفیت زندگی آنها و مراقبان آنها امری ضروری است.
خطرفراگیری فراموشی در میان ایرانیان
۱۳۹۹/۰۶/۲۸ / خانواده / فست فود / فضای مجازی / فوت / مشکلات
خطرفراگیری فراموشی در میان ایرانیان
اقتصادنیوز : مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران با اشاره به اینکه بیش از ۵۰ میلیون نفر در جهان با دمانس زندگی می‌کنند، گفت: در ایران نیز هنوز آمار قطعی گرفته نشده، اما بر اساس آمار جهانی تخمین می‌زنیم بیش از ۷۵۰ تا ۸۰۰ هزار نفر فرد مبتلا به دمانس در کشور زندگی می‌کنند که توجه به کیفیت زندگی آنها و مراقبان آنها امری ضروری است.
مهم‌ترین بحران سلامت قرن ۲۱
۱۳۹۹/۰۶/۱۶ / آلزایمر / قند خون / اسید فولیک / دمانس / زوال عقل / ویتامین / کلسترول / فشار خون
مهم‌ترین بحران سلامت قرن ۲۱
کارشناس ارشد سلامت سالمندان شبکه بهداشت و درمان شهرستان تنگستان گفت: باید یاد بگیریم که بدون شرم در مورد دمانس و بیماری آلزایمر صحبت کنیم.
یک عارضه تازه از ویروس کرونا؛ آلزایمر!
۱۳۹۹/۰۵/۲۹ / ویروس کرونا / علائم کرونا
یک عارضه تازه از ویروس کرونا؛ آلزایمر!
محققان در یافته‌های جدید خود دریافته‌اند احتمال بروز زوال حافظه و دمانس (زوال عقل) در بیماران مبتلا به ویروس کرونا وجود دارد.
بروز احتمالی زوال حافظه و عقل در بیماران کووید ۱۹
۱۳۹۹/۰۵/۲۹ / مغز / ویروس کرونا
بروز احتمالی زوال حافظه و عقل در بیماران کووید ۱۹
مهر نوشت: محققان هشدار می دهند احتمال بروز زوال حافظه و دمانس (زوال عقل) در بیماران کووید ۱۹ وجود دارد.
هر آنچه لازم است درباره بیماری آلزایمر بدانید
۱۳۹۹/۰۵/۱۷ / سلامت / بیماری / زوال عقل / ایالات متحده آمریکا / آسیا / بیماری پارکینسون / دمانس / بیماری آلزایمر / آمریکا / پارکینسون
هر آنچه لازم است درباره بیماری آلزایمر بدانید
علائم آلزایمر طی مراحل مختلفی ظاهر می شوند و سبب اختلال در زندگی بیماران و خانواده های آن ها می شوند. آلزایمر رایج ترین نوع دمانس (زوال عقل) است.
۱۳۹۹/۰۵/۰۶
استرس مغز را پیر می‌کند
محققان دانشگاه ایالتی کلرادو آمریکا در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند وجود استرس فیزیکی در شغل یک فرد ممکن است سبب پیری سریع‌تر مغز و ضعیف شدن حافظه آن فرد شود.به گزارش ایسنا، آگا برزینسکا، استادیار دانشکده توسعه انسانی و مطالعات خانواده و تیم تحقیقاتی وی نتایج مطالعه مربوط به بررسی شغلی همراه با داده‌های تصویربرداری از مغز که از ۹۹ فرد سالمند سالم از لحاظ شناختی در سنین ۶۰ تا ۷۹ سالگی جمع آوری کرده بودند را مورد بررسی قرار دادند.محققان دریافتند افرادی که استرس فیزیکی بالایی را در محل کار خود تجربه کرده‌اند بخش هیپوکامپ مغز آنها دچار تغییراتی شده بود و به نوعی کوچک شده بود و در کارهای مربوط به عملکرد حافظه ضعیف‌تر عمل می‌کردند. هیپوکمپوس قسمتی از دستگاه لیمبیک مغز است که مرکز یادگیری است. هیپوکامپ …
فراموشی کاذب چیست؟
۱۳۹۹/۰۴/۳۰ / فراموشی کاذب / آلزایمر / کاهش حافظه / زوال عقل / سبک زندگی / پارسی خبر
فراموشی کاذب چیست؟
یک روانشناس گفت: دِمانس یا فراموشی، بیماری سنین بالاست و به‌عنوان بیماری کهنسالی شناخته می‌شود، به همین خاطر شروع دمانس از ۶۵ سال به بالا است و با افزایش سن، احتمال ابتلا به آلزایمر نیز زیاد می‌شود.
علائم و نشانه‌های بیماری زوال عقل
۱۳۹۹/۰۴/۱۱ / زوال عقل / دمانس / علائم بیماری دمانس / حافظه / سبک زندگی / پارسی خبر
علائم و نشانه‌های بیماری زوال عقل
هم اکنون ۴۰۰ نوع مختلف از بیماری دمانس یا زوال عقل وجود دارد و در نتیجه نمیتوان یک حکم کلی را در مورد علائم بیماران دمانس صادر کرد.
ارتباط میان زوال عقل و کووید-19
۱۳۹۹/۰۴/۰۱
ارتباط میان زوال عقل و کووید-19
پژوهشگران دریافته‌اند افرادی که با یک جهش ژنتیک،  خطر ابتلا به زوال عقل(دمانس) در آنها افزایش می‌یابد،  احتمال ابتلای آنها به کووید-19شدید هم بیشتر خواهد بود. این مطالعه،  جدیدترین پژوهشی است که نقش ژنتیک را در این مورد نشان می‌دهد و بیان می‌کند که چرا برخی از مردم در مقایسه با دیگران در برابر ویروس کرونا آسیب‌پذیرترند. این پژوهش همچنین می‌تواند به یافتن این موضوع کمک کند که چرا افراد مبتلا به بیماری زوال عقل یا دمانس از کووید-19آسیب دیده‌اند. زوال عقل یکی از رایج‌ترین بیماری‌های پیش‌زمینه‌ای در …
ضرورت وجود قانون حمایت از بیماران روانی
۱۳۹۹/۰۲/۲۲
ضرورت وجود قانون حمایت از بیماران روانی
براساس آنچه سازمان بهداشت جهانی اعلام کرده، بیش از 400میلیون نفر در جهان مبتلا به یکی از بیماری‌های روانی افسردگی، اسکیزوفرنیا یا دمانس(زوال عقل) هستند. در ایران نیز، متأسفانه آمار بالای بروز اختلالات روانی در میان افراد جامعه به‌گونه‌ای است که به گفته مسئولان وزارت بهداشت، حدود 6/23 درصد مردم از گروه سنی ۱۵ تا ۶۴ سال مبتلا به اختلالات روانپزشکی هستند. همین مسئله لزوم توجه به حقوق افراد مبتلا با اختلالات روانی را چنان بالا برده که چند هفته پیش لایحه‌ مهم حمایت از حقوق افراد مبتلا به اختلالات روانی …
در مورد زوال عقل یا دمانس چه می دانید؟
۱۳۹۹/۰۲/۰۳
در مورد زوال عقل یا دمانس چه می دانید؟
زوال عقل یک اصطلاح برای کاهش توانایی‌های ذهنی است که باعث ایجاد اختلال در زندگی روزمره می‌شود. از علل دمانس می‌توان آلزایمر را نام برد.
وظیفه پرستار سالمند نسبت به توهم در سالمندان مبتلا به آلزایمر
۱۳۹۹/۰۱/۳۰
وظیفه پرستار سالمند نسبت به توهم در سالمندان مبتلا به آلزایمر
آلزایمر و دمانس با ایجاد تغییراتی در ساختار مغز باعث توهم در سالمندان می شود.
نکاتی برای مراقبت از مبتلایان به دمانس و آلزایمر در بحران کرونا
۱۳۹۹/۰۱/۲۷ / جهاد دانشگاهی علوم پزشکی شهید بهشتی / کروناویروس
نکاتی برای مراقبت از مبتلایان به دمانس و آلزایمر در بحران کرونا
اگرچه دمانس، احتمال ابتلا به کروناویروس جدید را افزایش نمی‌دھد، ھمانگونه که احتمال ابتلا به آنفلوانزا را افزایش نمی‌دھد، با این حال اختلالات رفتاری مربوط به دمانس، سن بالا و بیماری‌ھای زمینه‌ای که اغلب ھمراه با دمانس ھستند ممکن است خطرمبتلا شدن را افزایش دھند.
۱۳۹۸/۱۱/۰۱
بی‌خوابی خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش می‌دهد
پژوهشگران دانشگاه‌ چینگ‌دائو چین در مطالعه اخیرشان اظهار کرده‌اند بزرگسالانی که شب‌ها به راحتی به خواب نمی‌روند و مشکل بی‌خوابی دارند؛ ۲۵ درصد بیش از دیگران در معرض خطر ابتلا به زوال عقل قرار دارند.به گزارش ایسنا و به نقل از دیلی میل، یافته‌های اخیر پژوهشگران چینی نشان می‌دهد، افرادی که در خوابیدن مشکل دارند ممکن است در معرض خطر ابتلا به مشکلات شناختی یا زوال عقل نسبت به همتایان خود که به‏خوبی می‌خوابند، باشند.طی این مطالعه، پژوهشگران داده‌های مربوط به ۵۱ مطالعه قبلی منتشر شده را که طی آن خواب افراد میانسال و مسن را در آمریکای شمالی، اروپا و آسیای شرقی توسط دانشمندان مختلف مورد بررسی قرار گرفته بود، تحلیل کردند تا دریابند آیا مشکلات خواب با گذشت زمان سبب مشکلات شناختی و زوال عقل می‌شود یا خیر.پژوهشگران …
۱۳۹۸/۱۰/۲۸
لایحه‌ای که برای جمعیت چشمگیر مبتلایان به اختلالات روانی تهیه شد
هم اکنون بنا بر اعلام سازمان بهداشت جهانی، ۳۴۰ میلیون تن در جهان مبتلا به افسردگی، ۴۵ میلیون تن مبتلا به اسکیزوفرنیا و ۴۳ میلیون تن مبتلا به دمانس هستند و این آمار نشان می‌دهد، شمار بسیاری از مردم در جوامع مختلف به نوعی از اختلالات روانی رنج می‌برند که دارای نیاز‌های ویژه بوده و نیازمند توجه خاص هستند.
۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / آلزایمر / دمانس / افسردگی / درمان
افسردگی چگونه بر بیماری آلزایمر اثر می‌گذارد؟
برای همه‌ی ما پیش می‌آید که گاهی احساس دلتنگی یا غم و اندوه داشته باشیم، اما این احساسات با تجربه‌ی افسردگی کاملا متفاوت است. افسردگی بیماری مزمنی است که در آن احساساتی نظیر غم و اندوه،‌ یأس یا کمبود انرژی و... بر زندگی فرد سایه انداخته به صورتی که غلبه بر این احساسات بسیار سخت خواهد بود.
۱۳۹۸/۱۰/۲۶
بیماری آلزایمر را جدی بگیریم
دمانس مجموعه‌ای است از بیماری‌ها و به صورت کلی می‌توان گفت دمانس یک سندرم است. هر سندرمی متشکل از علائم و نشانه‌های مختلف است و این مجموعه سندرم دمانس خود به بیماری‌های دیگری انشقاق پیدا می‌کند که مهم‌ترین آنها بیماری آلزایمر است. دمانس را بیماری از بین رفتن و اختلالات ذهنی می‌دانند که طی این بیماری، مشکلی در سیستم ذهنی فرد به وجود می‌آید و خود را در یادآوری و دیگر فعالیت‌های ذهن، شناخت و حافظه نشان می‌دهد. آلزایمر گسترده‌ترین بخش سندرم دمانس است و افراد بسیاری که به دمانس مبتلا می‌شوند، به بیماری آلزایمر هم مبتلا می‌شوند. پیش‌بینی شده که بیماری آلزایمر به‌طور کلی در سن 65 سال خود را نشان می‌دهد و حدود 40درصد …
۱۳۹۸/۱۰/۱۱
یک انقلاب در درمان دمانس/ واکسن «زوال عقل» ساخته شد
یک محقق واکسنی بالقوه برای زوال عقل تولید کرد که ممکن است تا 5 سال آینده وارد بازار شود.
۱۳۹۸/۰۸/۱۴ / دمانس / آزمایشگاه ملی نقشه برداری مغز / مسابقه تصویربرداری مغز
معرفی مقالات برتر رقابت بیومارکرهای تصویری دمانس/ارائه الگوریتم‌های تشخیص بیماری زوال عقل
رییس بیوبانک آزمایشگاه ملی نقشه‌برداری مغز با اشاره به جزئیات برگزاری مسابقه بیومارکرهای تصویری دمانس از سوی این آزمایشگاه گفت: سه مقاله برتر این مسابقه که موفق به ارائه الگوریتم‌های هوش مصنوعی برای طبقه‌بندی خودکار ضایعات ماده سفید در بیماری‌های تخریب‌کننده مغزی (زوال عقل) شدند، معرفی شدند.
۱۳۹۸/۰۸/۰۶ / انگلیس / روستا / گردشگری / قزوین
روستایی در ایران که مردمانش رومانیایی حرف می‌زنند و لاتین می‌نویسند
میزان نوشت: در کشور ما جاذبه های گردشگری فراوانی وجود دارد که یکی از این جاذبه ها روستاهایی هستند که دارای نقاطی بکر و طبیعت زیبا هستند که همواره نظر مسافران را برای گذراندن تعطیلات جذب می کند. اما در این بین روستاهایی نیز هستند که ویژگی هایی منحصر به فرد دارند مثل شیوه سخن گفتنشان و یا رسم الخطشان؛ روستایی در قزوین، روستای زرگر، که مردمانس رومانیانی صحبت می کنند به لاتین می نویسند ولی ایرانی هستند.
۱۳۹۸/۰۷/۲۲
نقاشی سارا اشرفی، اثر برجسته گالا آرت دانشگاه‌‌ هاروارد
همدلی:مراسم گالا آرت در ماه اکتبر هر سال توسط دانشگاه‌‌هاروارد و بیمارستان ماساچوست با موضوعیت دمانس در آمریکا برگزار‌ می‌شود.مسئول برگزاری این مراسم دکتر برد فورد دیکرسون (فوق تخصص آلزایمر و رئیس بخش آلزایمر در دانشگاه ‌‌هاروارد) مراسمی را با عنوان یک شب با هنر برگزار می‌کند که در این مراسم از هنرمندان مدعو خواسته‌ می‌شود با موضوع آلزایمر و مغز آثار خود را ارائه کنند و از میان هنرمندان یکی را به عنوان هنرمند برجسته مراسم معرفی کنند.اثر نقاشی سارا اشرفی نقاش ایرانی در گالا آرت امسال به عنوان اثر برجسته مراسم شناخته شد و در هیجدهم اکتبر ٢٠١٩‌، طی مراسمی رونمایی خواهد شد.سارا اشرفی در باره اثری که ارائه کرده است،‌ می‌گوید:«زمانی که برای شرکت در این نمایشگاه دعوت شدم با توجه به موضوعی که داشت بسیار …
۱۳۹۸/۰۷/۱۰
مبتلایان به فشار خون بالا ۳ برابر بیشتر در معرض اختلال شناختی هستند
رئیس اولین کنگره ملی نورولوژی شناخت، رفتار و دمانس اظهار داشت: مبتلایان به فشارخون بالا ۳ برابر افراد عادی به اختلال شناختی دچار می‌شوند.
۱۳۹۸/۰۷/۰۹ / سالمندی / آلزایمر / دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران / روز جهانی سالمندان
سلامت سالمندان، دغدغه آینده ایران
تهران- ایرنا- موسس اولین دپارتمان حافظه و دمانس (آلزایمر) و استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران با طرح این سوال که چه باید کرد تا سالمندان سالمی داشته باشیم، گفت: این کار مستلزم برنامه‌ریزی دقیق و منظم متولیان نظام سلامت، همراهی سایر دستگاه‌ها و رعایت مواردی از سوی خانواده است و سلامت سالمندان باتوجه روند پیر شدن جمعیت به مسئله مهم کشور تبدیل شده است.
۱۳۹۸/۰۶/۳۰ / بسته خبری ایسنا / آغاز سال تحصیلی
از شناور شدن ساعات کاری تا تدابیر مسئولان برای بازگشایی مدارس
ورود ۲۰ هزار معلم تازه نفس به مدارس،۷۵۰هزار مبتلا به دمانس در ایران ،ابلاغ شناورشدن ساعت کار طی چند ساعت آینده، ماجرای خرید و فروش اینترنتی آمبولانس‌های اورژانس و رفع مشکلات بیمه‌ای معلمان از پربازدیدترین اخبار اجتماعی ایسنا در آخرین روزهای شهریور ماه هستند.
۱۳۹۸/۰۶/۳۰ / دمانس / زوال عقل / روز جهانی آلزایمر
ثبت یک مورد جدید ابتلا به دمانس در هر ۳.۲ ثانیه در جهان
آمارهای جهانی حاکی از آن است که در هر ۳.۲ ثانیه یک مورد جدید ابتلا به دمانس ثبت می‌شود و تعداد موارد ابتلا به این بیماری در هر سال در جهان به ۹.۹ میلیون نفر می‌رسد.
۱۳۹۸/۰۶/۳۰ / دمانس / آلزایمر / سالمندی / انجمن آلزایمر
۷۵۰هزار مبتلا به دمانس در ایران / بیشترین سن ابتلا به آلزایمر
مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران گفت: اکنون ۵۰ میلیون نفر در جهان با بیماری دمانس زندگی می‌کنند که از این تعداد ۷۵۰هزار نفر ایرانی هستند.
۱۳۹۸/۰۵/۱۷
«دمانس» یک از عوامل مهم مرگ و میر در انگلیس
نتایج یک بررسی آماری نشان می‌دهد، بیماری دمانس یا همان زوال عقل یکی از عوامل مهم مرگ و میر افراد در انگلیس است.
۱۳۹۸/۰۴/۰۱ / دمانس / زوال عقل / فیبریلاسیون دهلیزی
ارتباط بین شروع زوال عقل با ریتم غیرطبیعی قلب تایید شد
یک مطالعه که بیش از ۲۵۰ هزار نفر را بررسی می‌کند، ارتباط بین فیبریلاسیون دهلیزی و ابتلا به زوال عقل را ثابت کرده است.
۱۳۹۸/۰۲/۲۵
تاکید WHO بر اهمیت ورزش و رژیم غذایی در پیشگیری از زوال عقل
سازمان بهداشت جهانی (WHO) طی دستورالعمل جدیدی بر اهمیت رژیم غذایی مدیترانه‌ای و ورزش کردن در پیشگیری از زوال عقل (دمانس) تاکید کرد.
۱۳۹۸/۰۱/۲۷
آیا تماشای زیاد تلویزیون منجر به زوال عقل می‌شود؟
جامعه نورولوژی (عصب‌شناسی) آلمان درباره رابطه تماشای تلویزیون و بیماری دمانس (زوال عقل) تحقیق می‌کند.
۱۳۹۸/۰۱/۱۳
ارتباط بلوغ دیرهنگام دختران با افزایش ریسک ابتلا به زوال عقل
به گفته محققان، زنانی که بلوغ دیرهنگام دارند و زنانی که زودتر از موعد وارد دوره یائسگی می شوند، در معرض ریسک بالا ابتلا به دمانس (زوال عقل) قرار دارند.
۱۳۹۷/۱۲/۲۵
خطر زوال عقل با نشستن طولانی مدت افزایش می یابد
محققان هشدار می دهند نشستن طولانی مدت ریسک دمانس یا زوال عقل را در افراد میانسال افزایش می دهد.
۱۳۹۷/۱۲/۲۵
نشستن های طولانی و تاثیر آن بر بدن
اقتصادنیوز: محققان هشدار می دهند نشستن طولانی مدت ریسک دمانس یا زوال عقل را در افراد میانسال افزایش می دهد.
۱۳۹۷/۱۲/۲۵
بلایی که نشستن طولانی سر مغز می‌آورد
محققان هشدار می‌دهند نشستن طولانی‌مدت ریسک دمانس یا زوال عقل را در افراد میانسال افزایش می‌دهد.
۱۳۹۷/۱۲/۱۶
خوب می‌شنوی، پس سالم می‌مانی
همشهری آنلاین: کم‌شنوایی فشار زیادی به مغز وارد می‌کند، فعالیت‌های طبیعی آن را مختل می‌کند و بیماری‌هایی از جمله افسردگی و دمانس را به‌وجود می‌آورد و شنوایی سنجی یک‌ بار در سال از جمله اقدامات پیشگیرانه از این عارضه است.
۱۳۹۷/۱۲/۱۴
این بیماری ها با شنوایی در ارتباط هستند
اقتصادنیوز: تحقیقات جدید نشان می‌دهد کم‌شنوایی فشار زیادی به مغز وارد می‌کند، فعالیت‌های طبیعی آن را مختل می‌کند و بیماری‌هایی از جمله افسردگی و دمانس را به‌وجود می‌آورد و شنوایی سنجی یک‌ بار در سال از جمله اقدامات پیشگیرانه از این عارضه است.
۱۳۹۷/۱۲/۱۱
آلزایمر گریبانگیر جهان شده است
رئیس هیئت مدیره انجمن آلزایمر استان همدان با بیان اینکه بیماری دمانس یا آلزایمر در سطح جهان فراگیر شده است و در هر 3 ثانیه یک نفر مبتلا می‌شود؛ از ابتلا بسیاری از سالمندان به این بیماری در ایران خبر داد.
۱۳۹۷/۱۲/۰۶
اجرای برنامه ملی برای پیشگیری از زوال عقل/افزایش سالمندی و برآورد ۵۰۰ هزار مبتلا در آینده
مشاور عالی ستاد توسعه علوم شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از تدوین برنامه ملی با عنوان "سند ملی دمانس" خبر داد و گفت: بر اساس این سند اقداماتی برای پیشگیری از دمانس اجرایی خواهد شد.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •