پنجشنبه, ۳ بهمن, ۱۳۹۸ / 23 January, 2020
اکسیژن
ویدئو / از کشف صحبت میان گاوها تا استخراج اکسیژن در ماه
ایسنا / ۱۸ دقیقه قبل / علمی و آموزشی
ویدئو / از کشف صحبت میان گاوها تا استخراج اکسیژن در ماه
در حالی که گروهی از محققان با کشف ارتباطات کلامی میان گاوها سعی دارند به کشاورزان کمک کنند، گروهی دیگر با استخراج اکسیژن از خاک کره ماه در تلاشند یک پایگاه دائمی در قمر زمین ایجاد کنند. در تازه‌ترین بسته اخبار علم و فناوری ایسنا، چند خبر تازه و مهم در این حوزه را مرور کنید.
  کره ماه  درمان سرطان  فضانوردان  بسته اخبار علم و فناوری
ابعاد جدید و تکان‌دهنده از حادثه کرمان؛ نفس‌ها در کوچه ٣٨ بند آمد!
فرارو / ۳۱ ساعت قبل / اجتماعی
ابعاد جدید و تکان‌دهنده از حادثه کرمان؛ نفس‌ها در کوچه ٣٨ بند آمد!
وقتی پدر برای ‏شناسایی مادر رفت، جسد پسر نوجوانش را همان جا کنار ‏مادر دید: «خاک بر سر شدم.» و اشک‌هایش جاری شد. تن ‏بی‌جان سعید ملاحسینی را هم به بیمارستان شفا بردند. پدر، ‏پسرش را با صورتی سیاه شده به بیمارستان برد: «پا‌های ‏خودم بین جمعیت گیر کرده بود، چندین نفر می‌خواستند من ‏را بیرون بکشند، نمی‌توانستند، تمام دست و پا‌های من کبود ‏شده بود. پسرم حدود ٢٠دقیقه گرفتار جمعیت بود، ٢٠‏دقیقه نتوانسته بود نفس بکشد، وقتی خلوت شد و توانستم ‏بیرون بیاورمش، سیاه شده بود. در بیمارستان گفتند ٢٠دقیقه اکسیژن به مغزش نرسیده، درحالی‌که دو بار توانستند ‏قلبش را احیا کنند.» ‏
  حادثه کرمان  مراسم تشییع سردار سلیمانی  تدفین سردار سلیمانی  حادثه ازدحام جمعیت کرمان
کشف روشی برای تولید اکسیژن از خاک ماه
همشهری‌آنلاین / ۳۶ ساعت قبل / علمی و آموزشی
کشف روشی برای تولید اکسیژن از خاک ماه
دانشمندان سازمان فضایی اروپا (ESA) به راهی برای تولید اکسیژن از خاک ماه دست پیدا کردند که بیش از پیش راه را برای تحقق رویای ساکن شدن انسان‌ها در قمر زمین هموار می‌کند.
تولید اکسیژن از خاک ماه؛ ایده کاربردی پژوهشگران اروپایی
زومیت / ۳ روز قبل / فناوری
تولید اکسیژن از خاک ماه؛ ایده کاربردی پژوهشگران اروپایی
پژوهشگران اروپایی درحال کار روی دستگاهی هستند که می‌تواند اکسیژن قابل تنفس را از نمونه‌های شبیه‌سازی‌شده از خاک ماه تولید کند.
اکسیژن از جنس گرد و غبار ماه تولید می شود
مهر / ۳ روز قبل / فناوری
اکسیژن از جنس گرد و غبار ماه تولید می شود
محققان آژانس فضایی اروپا می‌گویند موفق شده اند راهی را برای تولید اکسیژن با استفاده از گرد و غبار شبیه سازی شده ماه بیابند.
  گرد و خاک  اکسیژن  فناوری فضایی
روزنامه شهروند / ۴ روز قبل / ...
فداکاران شهرتان را معرفی کنید
 [ملیحه محمودخواه]  سفیدی برف چشم را می‌زد و خودروهای سفید گرفتار در تونل در این سفیدی گم شده بودند و کمتر به چشم می‌آمدند، برف جاده امام‌زاده ‌هاشم را مسدود کرده بود و خودروها پشت سر هم قطار شده بودند، حتی جای یک سر سوزن تکان خوردن هم نداشتند، اما ناچار بودند برای آنکه از سرما یخ‌نزنند، خودروها را روشن نگه دارند و همین کافی بود که اکسیژن در داخل تونل ته بکشد. تهدید ایجاد مشکل تنفسی برای مردم در تونل وجود داشت، خیلی‌ها با آنکه دل‌شان نمی‌خواست خودرویشان را ترک کنند، ناچار شدند خودرو را خاموش کنند، خودروها یکی‌یکی قفل می‌شدند و مردم به سمت خروجی تونل راه می‌افتادند. لباس آرم‌دار قرمزش نشان می‌داد نیروی هلال‌احمر است …
روزنامه ابتکار / ۴ روز قبل / ...
جانباختن ۱۸۶نفر در ۱۱۷ روز بر اثر گازگرفتگی در ایران
طی ۱۱۷ روز گذشته در ۳۱ استان کشور حدود ۱۸۶ نفر بر اثر مسمومیت با گاز co جان خود را از دست داده‌اند. به گزارش ایسنا، بر اساس آمار اعلام شده از سازمان اورژانس کشور؛ اورژانس پیش بیمارستانی طی ۱۱۷ روز گذشته در استان‌های تهران به ۹۱۰ نفر، در فارس به ۵۳۴ نفر، در خراسان رضوی به ۴۱۴ نفر و در آذربایجان شرقی به ۲۵۱ که دچار مسمومیت با گاز CO شده بودند خدمات ارائه داده است. سازمان اورژانس کشور با اشاره به مسمومیت ۴۲۴۹ نفر در ۳۱ استان کشور اعلام کرد: ۳۱۰۳ مسموم توسط آمبولانس‌های اورژانس پیش بیمارستان به مراکز درمانی منتقل شدند که از این تعداد ۴۳۴ نفر در استان‌ تهران ، ۳۶۶ نفر در فارس ، ۳۶۲ نفر در خراسان رضوی و ۲۳۲ نفر در آذربایجان شرقی دارای بیشترین آمار بوده‌اند. بنا بر اعلام اورژانس کشور، بیشترین میزان …
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / ...
ذره‌بین
مسمومیت 9 دانش‌آموز هنرستان [شهروند] نقص فنی در دودکش بخاری هنرستان دخترانه در خیابان شهیدان غربی شهر اصفهان موجب مسمومیت ۹ نفر از دانش‌آموزان این هنرستان شد. مدیر حوادث و فوریت‌های پزشکی استان اصفهان  در این‌باره گفت: «این حادثه ساعت ۱۱ و ۳۹ دقیقه  روز چهارشنبه رخ داد و پس از اعلام به اورژانس ۱۱۵ سه واحد امدادی به محل اعزام شدند. در این حادثه گازگرفتگی ۹ دانش‌آموز دختر در سنین ۱۶ و ۱۷‌سال دچار مسمومیت تنفسی شدند. این دانش‌آموزان پس از دریافت خدمات اولیه درمانی، برای تکمیل مراحل درمانی به بیمارستان‌های عیسی بن مریم(س)، امین و نور شهر اصفهان منتقل شدند. براساس آمار موجود نهادهای مربوط، تعداد افراد مسموم و فوتی‌ ناشی از استنشاق گاز …
ترشحات قهوه‌ای قبل و بعد از پریود چیست؟
تابناک / ۱۳۹۸-۱۰-۲۱ / بهداشت و سلامت
ترشحات قهوه‌ای قبل و بعد از پریود چیست؟
از وقتی که به سن پریود رسیده‌اید احتمالا همیشه به شما گفته‌اند خونریزی‌های پریود قرمز هستند و شاید هرگز در مورد ترشحات قهوه‌ای رنگ بعد از پریود (یا قبل از آن) که در واقع بخشی از پروسه‌ی قاعدگی است چیزی به شما نگفته باشند. ترشحات قهوه‌ای رنگ قبل و بعد از پریودتان را می‌توانید ناشی از هورمون‌های‌تان بدانید. ترشحات قهوه‌ای نتیجه‌ی خونی هستند که آنقدر در معرض اکسیژن قرار گرفته‌اند که تغییر رنگ داده‌اند.
درباره ادعاهادر مورد سقوط هواپیمای اوکراینی
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸-۱۰-۲۱ / سیاسی
درباره ادعاهادر مورد سقوط هواپیمای اوکراینی
وقتی یک هواپیما در حال پرواز است ، هر چه ارتفاع بگیرد الیاف هوایی رقیق شده و اکسیژن کمتر می‌شود . بنابر این سیستمی‌در هواپیما وجود دارد که هوای بیرون را به داخل هواپیما هدایت می‌کند، فشرده می‌کند، مولکول‌های اکسیژن را بیشتر می‌کند و هوا را قابل تنفس می‌کند تا مسافرین هواپیما به راحتی بتوانند نفس بکشند.
چگونه با کم‌خونی مقابله کنیم؟
انتخاب / ۱۳۹۸/۱۰/۱۹ / بهداشت و سلامت
چگونه با کم‌خونی مقابله کنیم؟
در کم‌خونی،‌ تعداد، اندازه گلبول‌های قرمز و یا مقدار هموگلوبین موجود در خون کاهش یافته و تبادل اکسیژن و دی‌اکسید کربن بین خون و سلول‌ها دچار اختلال می‌شود.
ابداع روش جدیدی برای تشخیص اکسیژن در سیاره‌های فراخورشیدی
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / علمی و آموزشی
ابداع روش جدیدی برای تشخیص اکسیژن در سیاره‌های فراخورشیدی
تهران-ایرنا- محققان آمریکایی روش جدیدی برای تشخیص اکسیژن در اتمسفر سیاره‌های فراخورشیدی ابداع کرده‌اند؛ وجود اکسیژن در سیاره فراخورشیدی می‌تواند نشانه مهمی از وجود حیات بیگانه باشد.  
  تلسکوپ  سیاره فراخورشیدی  علائم حیاتی  اکسیژن  هوا فضا
علایم کمبود اکسیژن درخون
انتخاب / ۱۳۹۸/۱۰/۱۶ / بهداشت و سلامت
علایم کمبود اکسیژن درخون
سطح اکسیژن خون معیاری از میزان اکسیژنی است که گلبول های قرمز خون حمل می کنند افراد مبتلا به بیماری های مزمن از جمله آسم، بیماری قلبی و بیماری مزمن انسدادی ریه باید مراقب سطح اکسیژن خون خود باشند اما درحقیقت، بسیاری از پزشکان کمبود سطح اکسیژن را تا زمانی که فرد نشانه هایی از بروز یک مشکل مانند تنگی نفس یا سینه درد نداشته باشد، اندازه گیری نمی کنند.اکسیژن طبیعی خون بین 75 تا 100 میلی متر جیوه متغیر است.
درباره سطح اکسیژن خون بیشتر بدانید!
انتخاب / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / بهداشت و سلامت
درباره سطح اکسیژن خون بیشتر بدانید!
افراد مبتلا به بیماری های مزمن از جمله آسم، بیماری قلبی، و بیماری مزمن انسدادی ریه ممکن است به نظارت بر سطح اکسیژن خون خود نیاز داشته باشند.سطح اکسیژن خون شما معیاری از میزان اکسیژنی است که گلبول های قرمز خون حمل می کنند. بدن شما به دقت سطح اکسیژن خون را تنظیم می کند. حفظ تعادل درست خون اشباع شده با اکسیژن برای سلامت انسان بسیار حیاتی است.
پرنده ای که برای پرواز با آن باید  لباس فضانوردی  داشت! (+تصاویر)
عصرایران / ۱۳۹۸/۱۰/۱۵ / بین‌المللی
پرنده ای که برای پرواز با آن باید لباس فضانوردی داشت! (+تصاویر)
هنگام پرواز، ساختار و سیستمی که درون لباس ایجاد شده 100 درصد اکسیژن لازم رابرای تمام پرواز حتی هنگام خروج اضطراری تامین می کند. که این شرایط از وقوع مشکل اول یعنی هیپوکسی در ارتفاع پروازی بالا جلوگیری می کند.
بررسی آنر بند 5
زومیت / ۱۳۹۸/۱۰/۱۳ / فناوری
بررسی آنر بند 5
آنر بند ۵ مجموعه‌ای از قابلیت‌های سودمند مانند اندازه‌گیری ضربان قلب، سنجش سطح اشباع اکسیژن خون و پایش خواب کاربر را با قیمتی رقابتی ارائه می‌دهد.
روزنامه آرمان ملی / ۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / سیاسی
آلودگی هوا را نمی‌توان یک روزه حل کرد/ مسئولان دولت اکسیژن دیگری مصرف نمی‌کنند/ زندگی مردم اداره می‌شود ولی با سختی
رئیس‌جمهور با بیان اینکه راهی نداریم به جز اینکه به فناوری روز برای رفاه مردم پناه ببریم، گفت: روی زمین برای رفاه مردم کافی نبوده ناچار بودیم از عمق زمین استفاده کنیم.
آلودگی هوا یک‌روزه ایجاد نشده است/ ماهم از همین اکسیژن مصرف می‌کنیم/ دستگاه‌ها همکاری کنند تا مشکل مردم را حل کنیم
رویداد 24 / ۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / سیاسی
آلودگی هوا یک‌روزه ایجاد نشده است/ ماهم از همین اکسیژن مصرف می‌کنیم/ دستگاه‌ها همکاری کنند تا مشکل مردم را حل کنیم
رئیس‌جمهور در روز افتتاح متروی هشتگرد گفت: روی زمین برای رفاه مردم کافی نبوده ناچار بودیم از عمق زمین استفاده کنیم.
  حسن روحانی  آلودگی هوا  افتتاح متروی هشتگرد  متروی گلشهر و هشتگرد
ورزش سه / ۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / ورزشی
دردسرهای آلودگی هوا برای سریع‌ترین مرد ایران/ ماجرای تمرین تفتیان با کپسول اکسیژن چه بود؟
حسن تفتیان که قرار بود ۴۰ روز قبل به فرانسه برود،‌ این روزها با آلودگی هوای مشهد به سختی تمرین می‌کند.
تفتیان:  نمی‌توانم کپسول اکسیژن روی دوشم ببندم‏
روزنامه شهروند / ۱۳۹۸/۱۰/۱۰ / ورزشی
تفتیان: نمی‌توانم کپسول اکسیژن روی دوشم ببندم‏
حسن تفتیان یکی از نخستین ورزشکاران ایرانی بود که سهمیه المپیک ٢٠٢٠ را کسب کرد و ‏این روزها هم به امید تاریخ‌سازی در توکیو تمرینات خود را پیگیری می‌کند؛ اما نه آن‌طور که برنامه‌ریزی کرده ‏بود. رکورددار دوی سرعت ایران که سابقه حضور در مرحله نیمه نهایی دوی ١٠٠ متر المپیک ریو را در کارنامه ‏دارد، همچنان رویای رکورد زیر ١٠ ثانیه و حضور در فینال المپیک توکیو را در سر می‌پروراند
شایان:  جذب مربی خارجی برای پرتابگران دیسک ربطی به کیهانی ندارد/ تمرین با کپسول اکسیژن امکان‌پذیر نیست
فارس / ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / ورزشی
شایان: جذب مربی خارجی برای پرتابگران دیسک ربطی به کیهانی ندارد/ تمرین با کپسول اکسیژن امکان‌پذیر نیست
سخنگوی سازمان تیم‌های ملی دوومیدانی گفت: اینکه ورزشکاران پرتاب دیسکی می‌خواهند با مربی خارجی کار کنند، ربطی به بودن یا نبودن کیهانی ندارد.
گاز بدبوی سمی، شاخص وجود حیات در دیگر سیارات
مهر / ۱۳۹۸/۱۰/۰۹ / فناوری
گاز بدبوی سمی، شاخص وجود حیات در دیگر سیارات
بر خلاف تصور عمومی وجود گازهایی مانند اکسیژن و متان تعیین کننده وجود حیات در دیگر سیاره‌ها نیست و گازی بدبو و سمی به نام فسفین شاخص اصلی در این زمینه است.
  حیات در سیاره ها  مواد شیمیایی  دانشگاه ام آی تی
ارودی فرانسه در انتظار تائید شورای برون مرزی است/ تفتیان: گاهی با کپسول اکسیژن تمرین می‌کنم
ورزش سه / ۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / ورزشی
ارودی فرانسه در انتظار تائید شورای برون مرزی است/ تفتیان: گاهی با کپسول اکسیژن تمرین می‌کنم
دونده المپیکی ایران می‌گوید مطابق با برنامه باید از اول آذر ماه در فرانسه تمرین می‌کرد اما شورای برون مرزی هنوز موافقت نکرده است.
تفتیان: گاهی با کپسول اکسیژن تمرین می‌کنم/ ارودی فرانسه در انتظار تائید شورای برون مرزی است
ایسنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۸ / ورزشی
تفتیان: گاهی با کپسول اکسیژن تمرین می‌کنم/ ارودی فرانسه در انتظار تائید شورای برون مرزی است
دونده المپیکی ایران می‌گوید مطابق با برنامه باید از اول آذر ماه در فرانسه تمرین می‌کرد اما شورای برون مرزی هنوز موافقت نکرده است.
  دوومیدانی  حسن تفتیان
ببینید | خبرهای خوب اصغری درباره هوای پاک تهران؛ این هفته اکسیژن هست!
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / فیلم
ببینید | خبرهای خوب اصغری درباره هوای پاک تهران؛ این هفته اکسیژن هست!
«اصغری» کارشناس هواشناسی درباره وضعیت هوای تهران گفت: هوا پاک شد؛ نیمه دوم هفته هم منتظر بارش باران باشید.
  سازمان هواشناسی  آلودگی هوا
روزنامه همشهری / ۱۳۹۸/۱۰/۰۷ / ...
کشف گاز مخوف
دی‌اکسیدکربن یا همان گازکربنیک از ترکیب 2عنصر کربن و اکسیژن تشکیل می‌شود که فرمول شیمیایی آن CO2 است. زمانی که کربن به‌صورت کامل می‌سوزد، گاز دی‌اکسید کربن تولید می‌شود؛ گازی که استنشاق آن برای انسان‌ها و حیوانات مضر و برای گیاهان حیات‌بخش است. نخستین شناخت انسان از این گاز در اواسط قرن هفدهم شکل گرفت، اما در نهایت یک شیمی‌دان اسکاتلندی موفق به کشف و توصیف علمی آن شد. تولد یک دانشمند و کاشف بزرگ جوزف بلک در روز شانزدهم آوریل سال1728در شهر بوردو در فرانسه چشم به جهان گشود. او ششمین بچه در میان …
تباه شد دل از آلودگی و دم نزدیم
ایرنا / ۱۳۹۸/۱۰/۰۵ / فرهنگی و هنری
تباه شد دل از آلودگی و دم نزدیم
تهران- ایرنا- آلودگی هوای همه شهرهای بزرگ ایران، این روزها از حد تحمل ریه‌هایی که با اکسیژن تنفس می‌کنند، گذشته است و نفس برنمی‌آید، چنان که پروین اعتصامی، سال‌ها پیش نوشت: «تباه شد دل از آلودگی و دم نزدیم.» اما کتاب‌ها از آلودگی دم می‌زنند.
  محیط زیست  پروین اعتصامی  دانشگاه علوم پزشکی تهران  آلودگی هوا  کتاب  نفسِ تنگ شهرها
برای خرید دستگاه‌ تصفیه هوا به چه نکاتی توجه کنیم؟
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۱۰/۰۴ / وبگردی
برای خرید دستگاه‌ تصفیه هوا به چه نکاتی توجه کنیم؟
هوای شهرهای بزرگ آلوده‌تر از همیشه است. حالا که هوای سالم در آسمان شهرمان وجود ندارد، می‌توانیم با یک انتخاب درست از اکسیژن پاک خانه‌مان مراقبت کنیم.
ویدئو/ زنگ خطر برای آبزیان: اکسیژن اقیانوس‌ها کم شده است
دیدارنیوز / ۱۳۹۸/۱۰/۰۳ / ...
ویدئو/ زنگ خطر برای آبزیان: اکسیژن اقیانوس‌ها کم شده است
تغییرات اقلیمی در کره زمین باعث کاهش سطح اکسیژن موجود در اقیانوس‌ها شده و این مسأله حیات بسیاری از گونه‌های آبزیان را تهدید می‌کند.
تاثیر آلودگی هوا بر کند ذهنی
عصرایران / ۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / اجتماعی
تاثیر آلودگی هوا بر کند ذهنی
اگر سلول‌های مغز، سطح لازم اکسیژن را دریافت نکند ممکن است عملکرد خوبی نداشته باشند و حتی بمیرند. همه این وارد بر فعالیت‌های شناختی افراد تاثیر می‌گذارد.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۱۰/۰۲ / ...
اغتشاشات آبان ماه در ۸ استان کشور «محدود» بود
دادستان کل کشور با بیان این‌که هشت استان کشور در آبان ماه گرفتار اغتشاشات محدود بود گفت: کرج و اطراف کرج یکی از نقاطی بود که دشمن بر روی آن سرمایه‌گذاری کرده بود.محمدجعفر منتظری در مراسم تودیع و معارفه دادستان کرج‌ گفت: امنیت برای یک شهر و یک جامعه این چنین است اگر امنیت باشد در سایه امنیت انسان می تواند آسایش و راحتی داشته باشد، رشد و پیشرفت انسان در همه حوزه‌ها منوط و مشروط به داشتن امنیت است، اگر امنیت باشد اقتصاد رشد و دانشگاه‌ها و مراکز علمی فعالیت می‌کنند، هنرمند، صنعتگر، کارگر، مدیر و دانشجو همه در سایه امنیت می‌توانند کار، تلاش، پیشرفت و ترقی کنند، امنیت که نباشد هیچ نخواهد بود نه استادی می‌تواند درس دهد، نه شاگردی می‌تواند درس بخواند، نه کارگر می‌تواند کار کند، نه خیاط و عطار و سایر …
تابناک / ۱۳۹۸/۰۹/۳۰ / ...
جزئیات درگذشت ۴ بیمار در بیمارستان اهواز
بارندگی شدید و قطع یک فاز برق بیمارستان سبب شد ۴ بیمار بالای ۷۰ سال در بخش بستری‌های ویژه بیمارستان امام خمینی ره به علت نبود اکسیژن فوت کنند. با وجود مشخص بودن علت، هنوز چرایی و چگونگی این ضایعه در هاله‌ای از ابهام است.
زندگی با فیلتر «فیلترینگ»
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸-۰۹-۲۸ / فناوری
زندگی با فیلتر «فیلترینگ»
باید اهل رسانه باشی یا در قسمتی از مطبوعات مشغول فعالیت باشی تا بیشتر از بقیه اقشار جامعه متوجه معنی فیلترینگ شوی. بگذریم از دود و دم و آلودگی هوایی که مسئولان محترم هیچ فیلتری برایش نگذاشته اند و ما به این دلیل که بدنمان داغ است متوجه نشده ایم که مردیم، هنوز فکر می‌کنیم زنده ایم و هر روز داریم کلی مواد آلاینده و سمی‌را وارد ریه‌هایمان می‌کنیم و دلمان خوش است که داریم اکسیژن تنفس می‌کنیم.
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸/۰۹/۲۸ / ...
عجیب‌ترین قوانین سراسر جهان
دلایل زیادی برای سفر کردن وجود دارد، برخی برای کشف فرهنگ‌ها و غذاهای جدید سفر می‌کنند، بعضی نیز به عشق روبه‌رو شدن با تاریخ و طبیعتی خاص پا در مسیر سفر می‌گذارند. درهرصورت مهم نیست که به کدام دلیل سفر می‌کنید، به هر دلیلی که قصد سفرکرده‌اید، باید بدانید که بعضی از کشورها و شهرها قوانینی عجیب دارند که آگاه بودن از آن‌ها می‌تواند مفید باشد. > واردات و جویدن آدامس در سنگاپورقوانین عجیبی در سنگاپور وجود دارد که ازجمله آن ممنوعیت واردات آدامس و حتی ممنوعیت جویدن آدامس است. جریمه واردات آدامس به سنگاپور می‌تواند تا 100.000 دلار سنگاپور (حدود 940 میلیون تومان - 24 آذر 98)برسد و حتی مجازات زندان نیز شاید درپی داشته باشد. فقط برخی از آدامس‌ها که خاصیت درمانی دارند با حجم محدود مجاز هستند.> روروئک …
آلودگی هوا، ما را نمی‌کشد، قوی‌تر می‌کند!
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / اجتماعی
آلودگی هوا، ما را نمی‌کشد، قوی‌تر می‌کند!
قضاوت مردم دردی را دوا نمی‌کند. آنها قاضی نیستند، قربانی‌اند. اکسیژن می‌خواهند. مثل «ماهی برگشته ز دریا» شده‌اند. کاری به جدال شهرداری با دولت ندارند، علاقه‌ای به حفظ کردن فرمول مونواکسید گوگرد، ویژگی‌های استاندارد یورو ۴، تعریف علمی اینورژن و .... ندارند، نفس می‌خواهند. از شما مسئولین محترمی که با تصمیمات طبعاً کارشناسی شده و کارگروه‌ها و جلسه‌های همیشه در حال برگزاری، زندگی‌شان را به مخاطره انداخته‌اید یک سینه اکسیژن می‌خواهند، تُهی از آزبست، خالی از سرطان ...
  آلودگی هوا
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / ...
قاتل خاموش دوباره در شهر
گازگرفتگی یکی از حوادثی است که هر سال به‏ویژه در فصل سرما قربانیان زیادی دارد، براساس اعلام اورژانس کشور تنها از ابتدای مهرماه تا 22 آذر ۲۳۲۸ نفر بر اثر مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن راهی بیمارستان شدند و ۱۰۶ نفر نیز جان باختند.قاتل خاموش در حالی در فصل سرما پشت در هر خانه‌ای کمین کرده که به راحتی با رعایت چند توصیه و نکته ایمنی می‌توان از ورودش جلوگیری کرد، نکاتی که در ادامه در گفت‌وگو با سخنگوی آتش‌نشانی تهران مطرح شده است.به گزارش ایسنا، سید‏جلال ملکی گفت: در فصل سرما نفت، گاز و زغال چوب از عمده‌ترین سوخت‏هایی است که در نقاط مختلف کشور برای گرم کردن هوا مورد استفاده قرار می‌گیرد. به غیر از خطر نشت گاز، انفجار و آتش‏سوزی در نصب و راه‏اندازی نادرست وسایل گرمایشی و استفاده از وسایل گرمایشی غیراستاندارد، …
زمین گلوله‌برفی؛ حیات چگونه در بزرگ‌ترین دوران انجماد دوام آورد؟
زومیت / ۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / فناوری
زمین گلوله‌برفی؛ حیات چگونه در بزرگ‌ترین دوران انجماد دوام آورد؟
دانشمندان با طرح فرضیه‌‌ای توضیح داده‌اند چگونه حیات در دوران «زمین گلوله‌‌برفی» توانسته زیر لایه‌‌ی ضخیمی از یخ و بدون دسترسی مستقیم به جوّ، اکسیژن موردنیاز خود را تأمین کند.
آذری جهرمی: اینترنت مانند اکسیژن است
روزنامه ایران / ۱۳۹۸/۰۹/۲۵ / فناوری
آذری جهرمی: اینترنت مانند اکسیژن است
وزیر ارتباطات در مراسم اختتامیه جشنواره «کودک آنلاین»‌‌
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۹/۲۴ / ...
افزایش ارزش بازار مس در بورس به 47 هزار میلیارد تومان
مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران گفت: ارزش بازار مس در بورس در آغاز سال جاری 30 هزار میلیارد تومان بود و هم‌اکنون با رشد سهام مس ارزش آن به بیش از 47 هزار میلیارد تومان ارتقا پیدا کرده است.به گزارش مس پرس، اردشیر سعد‌محمدی با بیان این مطلب گفت: تا پایان امسال ظرفیت تولید مس به 400 هزار تن ارتقا پیدا خواهد کرد که 280 هزار تن در مجتمع مس سرچشمه و 120 هزار تن در خاتون‌آباد خواهد بود.وی افزود: در دهه مبارک فجر نیز به میزان 4500 میلیارد تومان سرمایه‌گذاری در قالب 150 میلیون یورو برای افزایش ظرفیت ذوب مس به 120 هزار تن، 110 میلیون یورو سرمایه‌گذاری در بخش اسیدسولفوریک، 40 میلیون یورو در بخش اکسیژن و 10 میلیون یورو هم در بخش انبار ذخیره کنسانتره در منطقه خاتون‌آباد افتتاح خواهیم کرد.مدیرعامل شرکت مس …
شبکه ملی اطلاعات متفاوت از اینترنت ملی است/ اینترنت همچون اکسیژن برای جامعه
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ / اقتصادی
شبکه ملی اطلاعات متفاوت از اینترنت ملی است/ اینترنت همچون اکسیژن برای جامعه
ایلنا: وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در آیین پایانی جشنواره کودک آنلاین بابیان اینکه اینترنت برای جامعه در حال رشد مثل اکسیژن می‌ماند و قطع کردن اینترنت به معنای…
  آذری‌جهرمی
وزیر ارتباطات: اینترنت ملی یک دروغ بزرگ است
فرارو / ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ / سیاسی
وزیر ارتباطات: اینترنت ملی یک دروغ بزرگ است
آذری جهرمی ادامه داد: چه بخواهیم چه نخواهیم، تلویزیون در حال افول و فضای مجازی در حال رشد است. همان‌طور که بارها گفته شده، اینترنت ملی معنایی ندارد، اینترنت مانند اکسیژن است و نباید در گفتن آن لکنت زبان داشت. اینترنت ملی یک دروغ بزرگ است، دروغی که آن‌قدر تکرار شده که برای تصحیح این تفکر راه درازی در پیش داریم.
  آذری جهرمی  وزیر ارتباطات  اینترنت ملی
خُرّ و پف به قلب، مغز و ریه آسیب می‌زند
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ / علمی و آموزشی
خُرّ و پف به قلب، مغز و ریه آسیب می‌زند
مشهد- ایرنا- آپنه خواب یا وقفه تنفسی در خواب که در اصطلاع عامیانه به آن خر و پف و خرناس کشیدن می گویند کیفیت خواب را پایین می‌آورد و از سوی دیگر اکسیژن خون با هر وقفه تنفسی پایین افتاده و به قلب و عروق و مغز و ریه آسیب می‌زند.
  مشهد  مغز  خراسان رضوی  کم خوابی  دانشگاه علوم پزشکی مشهد  بیماری های قلبی
آموزش و پرورش به دانش‌آموزان پژوهشگر نیاز دارد
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ / دانشگاه/آموزش‌وپروش
آموزش و پرورش به دانش‌آموزان پژوهشگر نیاز دارد
تهران- ایرنا- وزیر آموزش و پرورش گفت: پژوهش مانند اکسیژن است و حیات آموزش و پرورش در گروی تحقیق و پژوهش است و ما نیازمند دانش آموزان پژوهشگر هستیم.
  وزارت آموزش و پرورش  محسن حاجی‌ میرزایی
حاجی‌میرزایی: پژوهش برای آموزش و پرورش مانند اکسیژن است
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۲۳ / علمی و آموزشی
حاجی‌میرزایی: پژوهش برای آموزش و پرورش مانند اکسیژن است
وزیر آموزش و پرورش با بیان اینکه حیات ما بدون پژوهش میسر نیست و در معرض تغییرات جامعه هستیم و فهم این تغییرات نیازمند مواجهه هوشمندانه و در گروی پژوهش‌های کارآمد است گفت: پژوهش برای آموزش و پرورش مانند اکسیژن است.
  پژوهش  محسن حاجی میرزایی  آموزش و پرورش  _دانش آموز  مدرسه
اخبار فنی خودرو|سنسور اکسیژن موتور چیست؟
تسنیم / ۱۳۹۸/۰۹/۱۹ / اقتصادی
اخبار فنی خودرو|سنسور اکسیژن موتور چیست؟
یکی از سنسورهای مهم موتور خودرو که در خیلی خودروهای داخلی مشکل ساز می‌شود، سنسور اکسیژن موتور است.
اقیانوس‌های جهان در حال تهی شدن از اکسیژن هستند
زومیت / ۱۳۹۸/۰۹/۱۸ / فناوری
اقیانوس‌های جهان در حال تهی شدن از اکسیژن هستند
درنتیجه‌ی گرمایش زمین، اقیانوس‌ها اکسیژن خود را از دست می‌دهند و این امر حیات جانوران مختلف را به خطر انداخته و چرخه‌های زمین را دچار آشفتگی می‌کند.
گرمایش جهانی ماهی‌ها را «گرسنه» می‌کند
فارس / ۱۳۹۸/۰۹/۱۸ / علمی و آموزشی
گرمایش جهانی ماهی‌ها را «گرسنه» می‌کند
نتایج تازه‌ترین مطالعات حاکی از آن است، گرمایش جهانی سطح اکسیژن آب‌ اقیانوس‌ها را کاهش می‌دهد و ماهی‌ها را گرسنه می‌کند.
ورزش راهکار اصلی افزایش اکسیژن مغز
مهر / ۱۳۹۸/۰۹/۱۸ / بهداشت و سلامت
ورزش راهکار اصلی افزایش اکسیژن مغز
به گفته محققان، تنها راه رسیدن اکسیژن بیشتر به مغز، رساندن خون بیشتر به مغز از طریق افزایش جریان خون است.
  ورزش  اکسیژن  مغز
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸/۰۹/۱۸ / ...
نشستن طولانی مدت به سطوح اکسیژن مغز جوانان آسیب نمی‌زند
محققان می‌گویند اگرچه نشستن طولانی مدت با پیامدهای مختلفی همراه است اما به توانایی بدن برای ارائه اکسیژن به مغز جوانان سالم، آسیبی نمی‌زند.به گزارش ایرنا، محققان در این مطالعه به بررسی مکانیسم‌هایی پرداختند که نشستن طولانی‌مدت به واسطه آنها به عوارض مزمن قلبی و عروقی منجر می‌شود. البته آنها یادآور شدند که با بروز مشکلات در عروق قلب باید به خاطر داشت که این مشکلات عروق مغز را نیز دربرمی‌گیرد. بررسی این موضوع به ویژه برای بررسی رفتارهای بی‌تحرکی با عوامل خطرزای ابتلا به زوال عقل مهم است. محققان خاطرنشان کردند، از آنجایی‌که عوارض مغزی احتمالا به زوال عقل کمک می‌کنند، شناسایی راهکارهایی برای جبران خطر ابتلا به زوال عقل در سالمندان ضروری است. محققان در این مطالعه پرفیوژن- یا نفوذ خون به بافت - در …
کاهش بی‌سابقه اکسیژنِ اقیانوس‌ها
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۶ / اجتماعی
کاهش بی‌سابقه اکسیژنِ اقیانوس‌ها
کارشناسان محیط زیست هشدار دادند: حجم اکسیژن موجود در اقیانوس‌ها به میزان بی‌سابقه‌ای کاهش پیدا کرده‌است.
  اکسیژن  اقیانوس
قاتل خاموش؛ میهمان ناخوانده فصل سرما
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۶ / اجتماعی
قاتل خاموش؛ میهمان ناخوانده فصل سرما
تهران- ایرنا- گاز سمی مونوکسیدکربن بر اثر نبود اکسیژن کافی هنگام سوختن مواد سوختنی از جمله بنزین، نفت، گاز و گازوئیل تولید می شود. این نوع مسمومیت ها در ایام مختلف سال رخ می دهد، اما در فصول سرد سال به علت افزایش استفاده از وسایل گرمایشی بیشتر مشاهده می شود.
  دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی  آنفولانزا  گازگرفتگی  بهداشت و درمان
روسیه سوخت، آب و اکسیژن به ایستگاه فضایی بین المللی فرستاد
مهر / ۱۳۹۸/۰۹/۱۶ / فناوری
روسیه سوخت، آب و اکسیژن به ایستگاه فضایی بین المللی فرستاد
روسیه یک کپسول رباتیک حاوی ۳ تن محموله از جمه ۱۴۳۳ پوند سوخت ، ۱۱۰ پوند اکسیژن و ۹۲۶ پوند آب را به ایستگاه فضایی بین المللی فرستاد.
  روسیه  ایستگاه فضایی بین المللی  اکسیژن
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۹/۱۷ / ...
مسمومیت 55 نفر بر اثر گاز گرفتگی در مجلس عروسی در کاشمر
مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان کاشمر گفت: تعدادی از شهروندان در یک مراسم عروسی که در بخش کوهسرخ کاشمر شرکت کرده بودند به دلیل استنشاق گاز مونوکسیدکربن مسموم شدند. محمدجواد یزدانی در جمع خبرنگاران عنوان کرد: این اتفاق پنجشنبه‏شب در یک مراسم عروسی و در یکی از رستوران‌های بخش کوهسرخ رخ داد که به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی در نصب بخاری ۵۵ نفر از شهروندان دچار مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن شدند. وی ادامه داد: با اعلام وقوع بحران در پی مسمومیت با گاز مونوکسیدکربن بلافاصله امدادرسانی توسط اورژانس ۱۱۵ و همچنین پرسنل مرکز جامع سلامت شبانه مرکزی ریوش انجام شد. یزدانی اظهار کرد: در این رابطه سه دستگاه آمبولانس به همراه اکسیژن مورد نیاز برای ارائه خدمت به این مسمومان از کاشمر به بخش کوهسرخ اعزام شدند. وی …
خاک، بنیانی برای پوشش گیاهی کره زمین
فارس / ۱۳۹۸/۰۹/۱۵ / اقتصادی
خاک، بنیانی برای پوشش گیاهی کره زمین
خاک سالم اهمیت حیاتی برای تداوم رشد پوشش گیاهی طبیعی و مدیریت‌شده، تأمین خوراک دام، فیبر،‌ سوخت، محصولات پزشکی و دیگر خدمات اکوسیستمی همچون تنظیم اقلیم و تولید اکسیژن دارد.
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۹/۱۵ / ...
تولید سیبی که تا یک سال تازه می‌ماند
محققان آمریکایی موفق به تولید یک نوع سیب قرمز و پیوندی شدند که می‌تواند تا یک سال تازه بماند. به گزارش ایسنا و به نقل از گیزمگ، محققان دانشگاه ایالتی «واشنگتن» با بیش از دو دهه تلاش موفق به تولید یک نوع سیب شدند که ویژگی منحصر‏به‏فردی دارد.این سیب «Cosmic Crunch» نام گرفته و از ابتدای هفته جاری به صورت رسمی در آمریکا به فروش می‌رسد.دوستداران میوه، با مصرف این سیب یک حس فوق‌العاده را تجربه خواهند کرد؛ زیرا این سیب بسیار شفاف و آبدار است و تا ۱۲ ماه یا یک سال عمر دارد و اگر در شرایط درست محافظت شود تا این مدت تازه می‌ماند.این محصول نتیجه یک تحقیق است که از سال ۱۹۹۷ آغاز شده و طی آن روی یک میوه پیوندی کار شده که مبتنی بر یک نوع سیب به نام «هانی کریسپ» است. در حال حاضر Cosmic Crunch ثبت اختراع شده …
روزنامه ابتکار / ۱۳۹۸/۰۹/۱۵ / ...
۵۰ مرگ ناشی از مسمومیت با مونوکسیدکربن در ۷ ماه گذشته
پزشکی قانونی استان تهران اعلام کرد: در هفت‏ماهه نخست سال جاری ۵۰ مورد فوت ناشی از مسمومیت با گاز مونوکسید کربن به مراکز پزشکی قانونی استان تهران ارجاع شده‌اند که این رقم در مقایسه با مدت مشابه سال ۹۷ که تعداد فوت ناشی از گاز مونواکسیدکربن ۵۳ نفر اعلام شده بود ۶ درصد کاهش یافته است و از تعداد فوتی‌های در ۷ ماه نخست سال جاری ۳۷ نفر مرد و ۱۳ نفر زن بوده‌اند.به گزارش پزشکی قانونی استان تهران، گاز CO گازی است سمی که از احتراق ناقص کربن به وجود می‌آید که رنگ و بوی خاصی ندارد و به همین دلیل آن را قاتل خاموش می‌نامند. وقتی CO وارد سیستم تنفسی شخصی شود بلافاصله با گلبول‌های قرمز شخص وارد واکنش شده و باعث می‌شود تا اکسیژن کمتری به اعضای بدن برسد که اولین عوارض این مسئله در ابتدا سوزش چشم‌ها و پس از سپری …
ساخت بزرگترین دیوار زنده اروپا در لندن
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۱۳ / علمی و آموزشی
ساخت بزرگترین دیوار زنده اروپا در لندن
تهران- ایرنا- معماران انگلیسی ساختمان سبزی را در لندن می‌سازند که سالانه ۶ تُن اکسیژن آزاد می‌کند.  
  محیط زیست  لندن  آلودگی هوا  اروپا
خودروی آب‌سوز؛ راه‌حل یا کلاهبرداری؟
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۹/۱۳ / اجتماعی
خودروی آب‌سوز؛ راه‌حل یا کلاهبرداری؟
مخترعین در دنیا سال‌هاست که به دنبال اختراع چنین خودرویی هستند، خودرویی که شیوه کارکردش هم ساده است؛ مولکول‌های هیدروژن آب را از اکسیژن جدا می‌کنید و بعد آن را می‌سوزانید تا سوخت تولید شود.
  آلودگی هوا
ساختمانی که سالانه ۶ تن اکسیژن تولید می کند!
مهر / ۱۳۹۸/۰۹/۱۳ / فناوری
ساختمانی که سالانه ۶ تن اکسیژن تولید می کند!
قرار است تا سال ۲۰۲۴ ساختمان جدیدی در لندن ساخته شود که نمای بیرونی آن با ۴۰۰ هزار نوع گیاه مختلف پوشانده خواهد شد.
  حفاظت از محیط زیست  ساخت هتل  لندن  توسعه فضای سبز
۷ گام برای اموزش CPR یا احیای قلبی ریوی
رویداد 24 / ۱۳۹۸/۰۹/۰۹ / فرهنگی و هنری
۷ گام برای اموزش CPR یا احیای قلبی ریوی
اگر فرد تنفس نداشته باشد، ضربان قلب او متوقف خواهد شد. انجام CPR (ماساژ قفسه سینه و تنفس مصنوعی) برای کمک به گردش خون و دریافت اکسیژن در بدن است.
فرکی: سپاهان مقابل استقلال و پرسپولیس اینطور عقب ننشسته بود/ کنار زمین دنبال کپسول اکسیژن بودم
ایسنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۵ / ورزشی
فرکی: سپاهان مقابل استقلال و پرسپولیس اینطور عقب ننشسته بود/ کنار زمین دنبال کپسول اکسیژن بودم
سرمربی پیکان معتقد است که تیمش کاملا استحقاق حذف کردن سپاهان در چارچوب رقابت‌های جام حذفی را داشته است.
  حسین فرکی  تیم فوتبال سپاهان  تیم فوتبال پیکان  جام حذفی فوتبال ایران  استانی-ورزشی
ارتباط اکسیژن و فضاهای فرهنگی از نظر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی
خبرآنلاین / ۱۳۹۸/۰۹/۰۳ / فرهنگی و هنری
ارتباط اکسیژن و فضاهای فرهنگی از نظر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی معتقد است ارتقای فضاهای فرهنگی هنری مانند سرانه فضای سبز که یک ضرورت بوده و هست، مانند اکسیژن به شمار می‌آید و توجه به آن از ضروریات است.
  سیدعباس صالحی  تئاتر شهر  سرانه مطالعه
افزایش سرانه فضاهای فرهنگی هنری ضروری است
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۳ / فرهنگی و هنری
افزایش سرانه فضاهای فرهنگی هنری ضروری است
تهران- ایرنا- وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر ضرورت افزایش سرانه فضاهای فرهنگی هنری کشور، گفت: ارتقای فضاهای فرهنگی هنری نظیر سرانه فضای سبز، همانند اکسیژن و توجه به آن از ضروریات است.
  سید عباس صالحی  وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  مشاور وزیر فرهنگ  موسسه فرهنگی و هنری
تاکید وزیر ارشاد بر افرایش سرانه فضاهای فرهنگی
ایلنا / ۱۳۹۸/۰۹/۰۳ / فرهنگی و هنری
تاکید وزیر ارشاد بر افرایش سرانه فضاهای فرهنگی
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جلسه مجمع عمومی عادی سالیانه هیات امنای موسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر با تاکید بر ضرورت افزایش سرانه فضاهای فرهنگی هنری کشور، گفت: ارتقای فضاهای فرهنگی هنری مانند سرانه فضای سبز که یک ضرورت بوده و هست مانند اکسیژن به شمار می‌آید و توجه به آن از ضروریات است.
سرزمین عجایب (۴)؛ خرید اکسیژن در هند!
صدا و سیما / ۱۳۹۸/۰۹/۰۲ / فیلم
سرزمین عجایب (۴)؛ خرید اکسیژن در هند!
اتفاقات عجیب و غریب در شبه قاره هند زیاد روی می‌دهد و خبرنگار صدا و سیما قرار است هر هفته در «سرزمین عجایب» بخشی از این رویداد‌ها را به تصویر بکشد.
کاریکاتور / دو گیگ اینترنت وصل کردیم اما نشد!
نامه نیوز / ۱۳۹۸/۰۹/۰۲ / عکس
کاریکاتور / دو گیگ اینترنت وصل کردیم اما نشد!
اظهارات محمدرضا تابش، عضو فراکسیون امید مجلس که گفته امروز اینترنت برای جامعه مانند اکسیژن است، سوژه کارتونی از فیروزه مظفری در خبرآنلاین شد.
تابناک / ۱۳۹۸/۰۹/۰۲ / ...
اینترنت برسون مریض از دست رفت!
اظهارات محمدرضا تابش، عضو فراکسیون امید مجلس که گفته امروز اینترنت برای جامعه مانند اکسیژن است، سوژه کارتونی از فیروزه مظفری در خبرآنلاین شد.
ابداع دستگاه بی‌سیم برای کنترل سطح اکسیژن خون نوزادان
ایرنا / ۱۳۹۸/۰۸/۲۶ / اجتماعی
ابداع دستگاه بی‌سیم برای کنترل سطح اکسیژن خون نوزادان
تهران- ایرنا- پژوهشگران موسسه ورچستر در حال کار روی ساخت دستگاهی بی‌سیم برای کنترل بهینه سطح اکسیژن محلول در خون نوزادان بیمار هستند که آن‌ها را از بستری شدن‌های غیرضروری در بیمارستان بی‌نیاز می‌کند.
  اینترنت  گوشی‌های هوشمند  اکسیژن  آسم  دستگاه تنفسی  پایگاه اینترنتی نیواطلس
فروش اکسیژن طعم دار در کافی‌شاپ!
تابناک / ۱۳۹۸/۰۸/۲۵ / ...
فروش اکسیژن طعم دار در کافی‌شاپ!
جدیدترین اخبار گوناگون را در «تابناک با تو» از دست ندهید. در این سایت شما هر روز گزید‌ه‌ای از آخرین اخبار پیرامون موضوعات خانواده، سلامت و بهداشت، سرگرمی و دانستنی‌ها، آشپزی، فیلم و عکس‌هایی از سراسر جهان، دکوراسیون و ... را دنبال خواهید کرد. همچنین «تابناک باتو» هر روزه آماده است، مطالب ارسالی شما را نیز متناسب با موضوعات نامبرده در سایت منتشر کند. گزارش کامل از گزیده‌خبر‌های امروز «تابناک با تو» را با کلیک بر تیتر آن بخوانید.
روزنامه آفتاب یزد / ۱۳۹۸/۰۸/۲۵ / ...
آقای کی‌روش! دقیقا کجایی؟
آفتاب یزد- گروه شبکه: زمانی که کارلوس کی‌روش، سرمربی تیم ملی فوتبال ایران بود همه چیز خوب بود. یعنی بازیکنان تیم ملی با تمام قوای خود در زمین بازی می‌جنگیدند و تا وقتی پیروز میدان نمی‌شدند دست از تلاش نمی‌کشیدند. به‌طوری‌که در کمتر بازی‌ای مغلوب تیم حریف می‌شدند. او به خوبی فوتبال را می‌شناخت و عملکردش در این حوزه مثال‌زدنی بود به ویژه در رقابت‌های جام جهانی 2018. کی‌روش حتی سطح توقع فوتبالی مردم را هم بالا برده بود و همه از او فقط پیروزی در مقابل تیم‌های بزرگ را می‌خواستند.اما او رفت و جایش را مارک ویلموتس بلژیکی گرفت. تا مدت‌ها پس از رفتن کی‌روش این بحث وجود داشت که آیا جایگزین وی می‌تواند نتایج درخشان قبلی را تکرار کند. دراین‌باره جدل جدی میان موافقان و مخالفان کی‌روش همواره مطرح بود و هست.اما …
الف / ۱۳۹۸/۰۸/۲۴ / اجتماعی
پرده‌برداری از یک معمای مریخی دیگر
تغییرات فصلی در میزان سطح اکسیژن مریخ معمای جدیدی در ذهن دانشمندان ناسا ایجاد کرده است.
  مریخ
چگونه از مسمومیت و مرگ ناشی از مونوکسیدکربن پیشگیری کنیم؟ | هشدارها را جدی بگیرید
همشهری‌آنلاین / ۱۳۹۸/۰۸/۲۴ / وبگردی
چگونه از مسمومیت و مرگ ناشی از مونوکسیدکربن پیشگیری کنیم؟ | هشدارها را جدی بگیرید
همزمان با سرد شدن هوا، هر سال مواردی از مسمومیت با مونوکسیدکربن و به‌دنبال آن، فوت تعدادی از مردم را شاهد هستیم. بر اثر تنفس مقدار فراوان گاز مونوکسید یا جذب آن از راه پوست، این ماده وارد خون می‌شود و به‌جای اکسیژن وارد ارگان‌های حیاتی بدن، چون قلب و مغز و شش‌ها می‌شود و سبب مرگ می‌شود.