جمعه, ۲ آبان, ۱۳۹۹ / 23 October, 2020
تالاب
سرنوشت پرندگان مهاجر در دست مردم؟
۴۹ دقیقه قبل
سرنوشت پرندگان مهاجر در دست مردم؟
پرندگان مهاجری که برای زمستان‌گذرانی به تالاب‌های برخی استان‌های کشور مهاجرت می‌کنند سال‌ها است که هدف شکارچیان قرار می گیرند و گرچه برای شکار و صید هر گونه‌ای از پستانداران، آبزیان و پرندگان به صدور و دریافت پروانه شکار از سوی سازمان حفاظت محیط زیست نیاز است اما شکار پرندگان مهاجر طی چند سال گذشته در بسیاری از موارد به‌صورت غیرقانونی و بدون مجوز انجام می‌شود و به فروش می رسد. در این میان مردم در کنار مسوولان نقش مهمی در کاهش کشتار پرندگان مهاجر دارند.
دولت پیشنهاد تخصیص ردیف اعتباری برای تالاب بین المللی زریوار  را به مجلس می دهد
۲۸ ساعت قبل / تالاب / سازمان حفاظت محیط زیست / استانی-اجتماعی
دولت پیشنهاد تخصیص ردیف اعتباری برای تالاب بین المللی زریوار را به مجلس می دهد
معاون محیط زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست کشور گفت: بعد از تصویب طرح جامع مدیریت و احیای تالاب در آبان امسال پیشنهاد تخصیص ردیف اعتباری برای تالاب زریبار هم از سوی دولت به مجلس داده می‌شود.
۴ هزار قطعه فلامینگو مهمان تالاب‌های نقده
۳۸ ساعت قبل
۴ هزار قطعه فلامینگو مهمان تالاب‌های نقده
بیش از چهار هزار قطعه فلامینگو در تالاب‌ها و آبگیرهای شهرستان نقده در استان آذربایجان غربی مشغول استراحت و تغذیه هستند.
«سروش» زندگی در جازموریان
۴۰ ساعت قبل
«سروش» زندگی در جازموریان
یک‌سال پیش متولد شد؛ ایده‌ای برای تحقق رویاها. «جاز‌کالا» هنر دست زنان و دختران اطراف تالاب جازموریان را نشانه رفت. ایده‌ای که امید را زنده کرد میان گره‌‌هایی که می‌افتند میان حصیرها. چند ماهی است زنان و دختران سوزن‌دوزپوش، بلوچ دل بسته‌اند به حصیرها. حصیرهایی که شکل سبد، گلدان و… می‌گیرند برای رسیدن به تهران. «هر حصیر را به قیمت واقعی از آنها می‌خریم.»
فرود ۲۵۰۰ اردک سرحنایی در تالاب کانی‌برازان
۴۱ ساعت قبل
فرود ۲۵۰۰ اردک سرحنایی در تالاب کانی‌برازان
رئیس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: کارشناسان این اداره در پایش‌های خود از تالاب بین‌المللی کانی‌برازان ۲۵۰۰ قطعه اردک سرحنایی مهاجر مشاهده کردند.
۳ روز قبل
فرود فلامینگوها زیر سایه خاطرات تلخ بوتولیسم در میانکاله
فلامینگوها به عنوان پرشمارترین پرندگان مهاجر زمستان‌گذران در حالی امسال بار دیگر در تالاب بین‌المللی میانکاله استان مازندران فرود آمده‌اند که خاطره تلخ تلفات چند ده هزاری این گونه بر اثر آنچه که مسمومیت غذایی یا «بوتولیسم» نامیده شد در هاله‌ای از ابهام قرار دارد.کارشناسانی که تلفات فلامینگوها را در منطقه مورد بررسی قرار دادند، اعلام کردند که تلفات این گونه پرنده به خاطر مسمومیت ناشی از دو میکروب «کلوستریدیوم» و «بوتولینیوم» بوده است که بیماری بوتولیسم یا همان مسمومیت طبیعی را ایجاد می‌کند.به اعتقاد این کارشناسان با توجه به اینکه آب تالاب میانکاله به خاطر خشکسالی‌های چند سال قبل راکد و باتلاقی شده بود همین شرایط منجر به تولید سم …
تصاویر: تالاب گندمان
۳ روز قبل
تصاویر: تالاب گندمان
تالاب بین‌المللی گندمان قرن‌هاست به یکی از مامن‌های پرندگان مهاجر فصلی مبدل شده است. پوشش گیاهی آن موجب شده است که پرندگان متنوعی در طول سال به ویژه فصل بهار و پاییز به این تالاب مهاجرت کنند. تالاب گندمان یکی از ده تالاب برتر پرنده‌نگری در کشور است. خشکسالی و از طرفی برداشت بی رویه آب به منظور کشاورزی در طول سال‌های اخیر این تالاب را تا مرز خشکی پیش برد اما تلاش‌هایی در جهت احیای این تالاب نیز صورت پذیرفت. هرچند این تالاب به عنوان یکی از زیست بوم‌های طبیعی ثبت شده در سطح بین‌المللی از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است اما با مسائل متعددی نیز دست و پنجه نرم می‌کند، از جمله عدم برخورداری از حق آبه طبیعی و تعارضات دامپروری و کشاورزی که با برداشت‌های بی رویه، در خشکی بخش عمده این تالاب نقش مؤثری داشته‌اند.
۳ روز قبل
«تالاب گندمان» مامن‌های پرندگان مهاجر
تالاب بین‌المللی گندمان قرن‌هاست به یکی از مامن‌های پرندگان مهاجر فصلی مبدل شده است.
۴ روز قبل
پویش‌مردمی برای نجات پرندگان مهاجر
فصل مهاجرت پرندگان مهاجر به ایران آغاز شده و در آبان‌ماه میلیون‌ها پرنده مهاجر مهمان تالاب‌های ایران می‌شوند تا زمستان‌گذرانی را آغاز کنند. اما این فصل با شکار گسترده این پرندگان در ایران همراه است و میلیون‌ها بال پرنده مهمان ایران در سودای درآمد توسط شکارچیان صید و قربانی می‌شوند. روزنامه همشهری در سلسله گزارش‌هایی که از وضعیت قتل عام و کشتار پرندگان مهاجر برای فروش و عرضه در بازار فریدونکنار منتشر کرد نسبت به افزایش قتل‌عام پرندگان مهاجر در سال99 با توجه به بحران اقتصادی در ایران هشدار داد و از …
۴ روز قبل
رشد بی‌رویه جلبک‌ها در تالاب چغاخور
امسال به علت کمبود بارش‌ها و کم‌آبی در تالاب بین‌المللی چغاخور در چهارمحال و بختیاری، جلبک‌ها شروع به رشد کرده و سطح وسیعی از آن را فراگرفته‌اند. رشد جلبک باعث کم شدن اکسیژن آب و نرسیدن نور کافی به آب و کاهش فتوسنتز جانوارن درون تالاب می‌شود./عکس: ایرنا - احمد ریاحی دهکردی
تالاب بین‌المللی
۴ روز قبل / سازمان حفاظت محیط زیست / مهاباد / روز جهانی پرندگان مهاجر
تالاب بین‌المللی "کانی‌برازان" مهاباد میزبان مهاجران پاییزی
مهاباد- ایرنا- تالاب بین‌المللی "کانی‌برازان" مهاباد در آذربایجان غربی میزبان بیش از ۹ هزار قطعه پرنده مهاجر پاییزی آبزی و کنارآبزی است که برای استراحت و تغذیه این تالاب را در غرب کشور برگزیده‌اند.
داغِ عطش بر پیشانی تالاب بین‌المللی گاوخونی
۴ روز قبل / زاینده رود / ستاد خشکسالی ، فرسایش و محیط زیست / اصفهان / تالاب گاو خونی / تخریب محیط زیست
داغِ عطش بر پیشانی تالاب بین‌المللی گاوخونی
اصفهان-ایرنا- غمنامه سترگی است، تماشای این روزهای تالاب بین المللی گاوخونی اصفهان که فریادهای نزده اش حالا چروک بر پیشانی شده با هزاران افسوس، دیگر خبری از جشن مهمانی مرغان و آن همه زیست بوم رنگارنگ نیست، این اکوسیستم حیات بخش دیروز، امروز از داغ عطش می سوزد و مهمتر تهدیدی شده برای همه، چرا؟
آتش سوزی دوباره در تالاب شیمبار خوزستان
۵ روز قبل
آتش سوزی دوباره در تالاب شیمبار خوزستان
سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری اندیکا خوزستان گفت : شعله های آتش ظهر امروز شنبه دوباره در تالاب شیمبار زبانه کشید .
تالاب، گردشگری، درآمدزایی و جوامع محلی
۱۳۹۹/۰۷/۲۵ / سازمان حفاظت محیط زیست / گردشگری / معاونت طبیعی و تنوع زیستی تالاب
تالاب، گردشگری، درآمدزایی و جوامع محلی
تهران - ایرنا - تالاب‌ها در طبیعت کارکردهای زیادی دارند که یکی از مهمترین آنها جذب گردشگر و به دنبال آن درآمد برای جوامع محلی است، از این رو طرح حفاظت از تالاب‌های ایران با همکاری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، در جهت مدیریت زیست‌بومی تالاب‌ها و نیز با هدف آگاه‌سازی جوامع محلی اطراف این اکوسیستم آبی و درآمد برای آنها آغاز شده است.
بهره‌برداری از طرح احیای
۱۳۹۹/۰۷/۲۳ / سازمان محیط زیست
بهره‌برداری از طرح احیای "تالابِ شادگان" تا پایان امسال
معاون محیط زیست با اشاره به پیشرفت احیای تالاب شادگان گفت: این طرح از پیشرفت فیزیکی خوبی برخوردار است و پیش‌بینی می‌شود تا پایان سال جاری به بهره‌برداری برسد و به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی شده که اتمام این طرح همزمان با وجود بیشترین آب در تالاب باشد.
ایده ها در زمینه «نجات تالاب‌های کشور» بررسی می شوند
۱۳۹۹/۰۷/۲۳ / تالاب / استارت آپ / نوآوری
ایده ها در زمینه «نجات تالاب‌های کشور» بررسی می شوند
دومین جشنواره ایده‌ها و محصولات نوآورانه با تأکید بر جلب مشارکت مردم در حفاظت و احیای تالاب‌های کشور در تبریز برگزار می ­شود.
رویدادی برای ارائه راهکارهای نجات‌بخشی تالاب‌ها
۱۳۹۹/۰۷/۲۳ / تالاب / معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری
رویدادی برای ارائه راهکارهای نجات‌بخشی تالاب‌ها
رویداد فناورانه برای ارائه راهکارهای نجات بخشی تالاب‌ها با حمایت معاونت علمی‌وفناوری ریاست‌جمهوری برگزار می‌شود.
آغاز کوچ پرندگان به سواحل و تالاب‌های هرمزگان
۱۳۹۹/۰۷/۲۳ / محیط زیست هرمزگان / مهاجرت پرندگان / تالاب
آغاز کوچ پرندگان به سواحل و تالاب‌های هرمزگان
بندرعباس - کارشناس حیات‌وحش محیط‌زیست هرمزگان از آغاز مهاجرت پرندگان آبزی و کنار آبزی به زیستگاه‌های هرمزگان خبر داد.
«معجزه آبخیزداری»|آمریکا چگونه تالاب‌هایش را احیا کرد؟
۱۳۹۹/۰۷/۲۳ / معجزۀ آبخیزداری
«معجزه آبخیزداری»|آمریکا چگونه تالاب‌هایش را احیا کرد؟
طبق بررسی ها، با تشکیل سازمان حفاظت منابع طبیعی آمریکا در سال ۱۹۹۴، احیای تالاب ها و آبراهه ها با انجام عملیات آبخیزداری مورد توجه جدی قرار گرفت.
دریاچه متحرک ایران + عکس
۱۳۹۹/۰۷/۲۳
دریاچه متحرک ایران + عکس
تالاب استیل یاهمان دریاچه متحرک یکی از تالاب های استان گیلان بوده که در فاصله ۷ کیلومتری از شهر آستار و در نزدیکی روستای عباس آباد و جاده رشت به آستارا واقع شده است.
احیای بخشی از تالاب شادگان که به کانون گرد و غبار تبدیل شده بود
۱۳۹۹/۰۷/۲۲ / تالاب
احیای بخشی از تالاب شادگان که به کانون گرد و غبار تبدیل شده بود
معاون محیط زیست دریایی سازمان محیط زیست گفت: در حال حاضر با اقدامات انجام شده چندین هزار هکتار از اراضی تالاب شادگان که به کانون گرد و غبار تبدیل شده بودند زیر آب رفته‌اند و حیات طبیعی در این بخش به خوبی نمایان است.
تنوع‌زیستی با سرعت بی‌سابقه‌ای در حال زوال است
۱۳۹۹/۰۷/۲۱ / سازمان حفاظت محیط زیست / معاونت طبیعی و تنوع زیستی تالاب / تخریب محیط زیست
تنوع‌زیستی با سرعت بی‌سابقه‌ای در حال زوال است
تهران - ایرنا - مسوول کنوانسیون تنوع‌زیستی گفت: تحقیقات نشان می‌دهد که تنوع‌زیستی با سرعت بی‌سابقه‌ای در حال زوال و فشارها نیز در حال افزایش است در حالیکه برای رسیدن به آینده پایدار باید اقدامات بیشتری صورت گیرد.
کووید ۱۹ تلنگری برای تفکر بیشتر درباره رفتار با تنوع‌زیستی است
۱۳۹۹/۰۷/۲۱ / سازمان حفاظت محیط زیست / ویروس کرونا / معاونت طبیعی و تنوع زیستی تالاب / تخریب محیط زیست
کووید ۱۹ تلنگری برای تفکر بیشتر درباره رفتار با تنوع‌زیستی است
تهران - ایرنا - معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع‌زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: شیوع کووید ۱۹ مشکلات زیادی را برای جهان ایجاد کرد اما در مقابل به محیط زیست و تنوع‌زیستی کره زمین مجال نفس کشیدن داد، شاید میزان تلفات زیاد فرصتی برای خوشحالی ندهد اما تلنگری برای تفکر بیشتر نسبت به رفتار ما با تنوع زیستی است. 
کلانتری: مسائل مربوط به حفظ تنوع‌زیستی را سیاسی نکنیم
۱۳۹۹/۰۷/۲۱ / سازمان حفاظت محیط زیست / عیسی کلانتری / معاونت طبیعی و تنوع زیستی تالاب / موزه تاریخ طبیعی و تنوع زیستی
کلانتری: مسائل مربوط به حفظ تنوع‌زیستی را سیاسی نکنیم
تهران - ایرنا - معاون رییس جمهوری و رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: متاسفانه گاهی به تحقیقات درباره مسائل مربوط به حفظ تنوع‌زیستی و منابع ژنتیکی سیاسی نگاه می‌کنیم، سه روز گذشته شورای امنیت ملی نامه‌ای را رسما به سازمان محیط‌زیست ابلاغ کرد و در آن نوشت که تنوع‌زیستی و ژنتیکی اصلا امنیتی نیست و نباید به آن نگاه سیاسی شود.
۱۳۹۹/۰۷/۲۱ / استانی-شهرستانها / پرندگان مهاجر / محیط زیست / تالاب / سد نعمت‌آباد اسدآباد / تالاب پیرسلمان
حوزه‌های آبی اسدآباد میزبان پرندگان مهاجر شد
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اسدآباد از ورود پرندگان مهاجر به حوزه های آبی این شهرستان خبر داد.
پساب شهرک‌های صنعتی قزوین تالاب الله آباد را احیاء می‌کند
۱۳۹۹/۰۷/۲۰
پساب شهرک‌های صنعتی قزوین تالاب الله آباد را احیاء می‌کند
قزوین- ملکی، مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای قزوین گفت: با اجرای پروژه جمع آوری پساب شهرک‌های صنعتی استان قزوین تلاب الله آباد احیاء می‌شود.
اخبار «هفت عصر » ۲۰ مهر ۱۳۹۹
۱۳۹۹/۰۷/۲۰ / کردستان / شهرداری تهران / لرستان / بازنشستگان / صادرات غیر نفتی / سنگاپور / ارمنستان / عکاسی / تسهیلات بانکی / بسته حمایتی
اخبار «هفت عصر » ۲۰ مهر ۱۳۹۹
اخبار «هفت عصر » ۲۰ مهر ۱۳۹۹/یارانه نقدی مهرماه امشب واریز می‌شود، مکاتبه شورا با شهرداری برای نامگذاری خیابانی به نام «شجریان»، تشدید نظارت‌ها به دستور وزیر صمت، خرید اینترنتی لوازم خانگی بازنشستگان کشوری آغاز شد، رشد ۲۴ درصدی ارزش صادرات غیر نفتی ایران در شهریور۹۹، تالاب‌های لرستان اکوسیستمی حساس و شکننده‌، بازگشت ۵۰ در صدی واحد های راکد به چرخه تولید در استان کردستان‌، حضور آثار هشت عکاس اردبیلی در جشنواره بین‌المللی عکس سنگاپور، پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی در استان اردبیل آغاز شد، واحد دوم نیروگاه اصفهان به مدار تولید بازگشت، کره شمالی - رونمایی از بزرگترین موشک قاره پیمای جهان، طوفان دلتا موجب قطع برق صدها هزار نفر در ۲ ایالت آمریکا شد و...
تالاب‌های استان اردبیل میزبان ده‌ها هزار بال از پرندگان مهاجر
۱۳۹۹/۰۷/۲۰ / سازمان محیط زیست
تالاب‌های استان اردبیل میزبان ده‌ها هزار بال از پرندگان مهاجر
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان اردبیل گفت: هر ساله با شروع فصل سرما، تالاب­‌های این استان میزبان ده‌ها هزار بال از پرندگان مهاجر زمستانی می‌شود.
جنگ، محیط‌زیست و دیگر هیچ
۱۳۹۹/۰۷/۲۰ / سازمان حفاظت محیط زیست / جنگ / تخریب محیط زیست / چهلمین سال دفاع مقدس
جنگ، محیط‌زیست و دیگر هیچ
تهران - ایرنا - جنگ با ویرانی، مهاجرت، مرگ و میر، تخریب محیط‌زیست و آلودگی‌های آب و خاک همراه است، حال اگر در این پروسه از برخی استراتژی‌های جنگی استفاده شود این عوارض بیشتر و طولانی‌تر خواهد شد مانند جنگ تحمیلی ایران و عراق که عراق اقدام به خشک کردن برخی قسمت‌های تالاب هورالعظیم کرد که اکنون به کانون‌های گرد و غبار تبدیل شده یا آمریکا در جنگ ویتنام با استفاده از ماده‌ای شیمیایی بخش زیادی از جنگل را نابود کرد.
۱۳۹۹/۰۷/۲۰
کاهش تعداد روزهای غبارخیزی در کشور
مدیر ستاد ملی مقابله با گرد و غبار ضمن اشاره به کاهش تعداد روزهای غبارخیزی در استان‌های مختلف کشور گفت: از حدود سه سال گذشته تاکنون حدود ۳۷۰ میلیون یورو از صندوق توسعه ملی برای مقابله با پدیده گرد و غبار در کشور اختصاص داده شده است. علی محمد طهماسبی گفت: وسعت کانون‌های خارجی گرد و غبار ۳۳۰ میلیون هکتار است که سالانه به‌طور میانگین ۱۵۰ میلیون تن غبارخیزی دارند. خوشبختانه طی پنج سال اخیر تعداد روزهای غبار خیزی در استان‌های مختلف کشور کاهش یافته است. برای مثال در اهواز طی سال‌های گذشته حتی تا ۱۶۰ روز در سال غبار خیزی و هوای آلوده ثبت شده است. بر اساس اطلاعات موجود در سال ۲۰۱۲ در اهواز ۱۲۰ روز غبارآلود داشتیم اما این اطلاعات نشان می‌دهد که طی سال‌های ۹۵ تا ۹۸ تعداد …
یک قلاده فک خزری از تور ماهیگران در میانکاله نجات یافت
۱۳۹۹/۰۷/۱۹ / دریای خزر / اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران / تالاب میانکاله
یک قلاده فک خزری از تور ماهیگران در میانکاله نجات یافت
ساری - ایرنا - یک قلاده فک خزری که در تور ماهی‌گیری صیادان گرفتار شده بود با کمک مرکز درمانی- تحقیقاتی فک خزری نجات یافت و پس از اطمینان از سلامتی در ساحل میانکاله رهاسازی شد.
کشف چشمگیر سلاح در گیلان قبل از آغاز مهاجرت پرندگان
۱۳۹۹/۰۷/۱۹ / استانی-اجتماعی / مهاجرت پرندگان / سلاح
کشف چشمگیر سلاح در گیلان قبل از آغاز مهاجرت پرندگان
فرمانده یگاه حفاظت محیط زیست گیلان، گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون بیش از ۱۲۰ قبضه سلاح و ۵۱۲۳ مورد ادوات صید کشف شده است، این در حالیست که هنوز مهاجرت گستره پرندگان به سمت تالاب های گیلان آغاز نشده است.
مطالعات باستان‌شناسی در حوضۀ آبریز زاینده‌رود و نتایج جالبِ حاصل از آن
۱۳۹۹/۰۷/۱۹ / استانی-فرهنگی و هنری / زاینده‌رود / باستان‌شناسی / شرق اصفهان / حفاری غیرمجاز / محوطه باستانی / میراث فرهنگی اصفهان / تالاب گاوخونی
مطالعات باستان‌شناسی در حوضۀ آبریز زاینده‌رود و نتایج جالبِ حاصل از آن
تابستان سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸،  بابک رفیعی علوی و علی شجاعی اصفهانی از گروه باستان‌شناسی دانشگاه هنر اصفهان، با بررسی یکی از بخش‌های حوضۀ آبریز زاینده‌رود در منطقۀ «کفرود_ورزنه» و سپس کاوش در سه محوطه، موفق به کشف بقایای زیستی مربوط به هزاره دوم و سوم پیش از میلاد شدند. تابستان امسال نیز قرار بود این مطالعات ادامه پیدا کند که کرونا مانع شد اما به‌زودی این گروه باستان‌شناس، مطالعات بالادست حوضۀ آبریز زاینده‌رود را آغاز می‌کنند تا با مقایسۀ نتایجی که تاکنون از پایین دست این حوزه به دست آمده، به شناخت بیشتری دربارۀ نحوۀ زیست بشر در کنار این رودخانۀ دائمی برسند.
آینده مبهم زاینده‌رود
۱۳۹۹/۰۷/۱۹ / استانی-اقتصادی / زاینده‌رود / خشکی زاینده رود / تالاب گاوخونی
آینده مبهم زاینده‌رود
زاینده رود به عنوان بزرگترین رود و جریان دائمی آب منطقه مرکزی ایران طی سال های گذشته به دلایل مختلفی برای مقاطع بلندمدت خشک شده است.
۱۳۹۹/۰۷/۱۷
حیات وحش زیبای پرندگان
خوزستان، بهشت پرندگان ایران است و باید آن را شاهراه پرندگان مهاجر دانست. با توجه به جغرافیای طبیعی و اقلیم استان خوزستان، شاهد حضور پرندگان مختلف مهاجر و همچنین پرندگان بومی در منطقه هستیم. خوزستان پرتنوع‌ترین استان از لحاظ گونه‌های پرنده است و از ۵۳۰ گونه شناسایی شده در ایران ۳۸۵ گونه در خوزستان است.از مهم‌ترین گونه‌های پرندگان در استان خوزستان می‌توان به اردک مرمری، تنجه، غاز، فلامینگو اشاره کرد که برخی از این پرندگان در تالاب‌های شادگان، هورالعظیم، خوریات اقدام به تولیدمثل و لانه سازی می‌کنند. متأسفانه در سال‌های اخیر برخی گونه‌های کمیاب همانند غاز پیشانی‌سفید و عروس غاز که در دهه‌های ۴۰ تا ۶۰ به خوزستان نقل مکان می‌کردند، به دلیل خشکسالی و شور شدن آب تالاب‌ها و از همه مهمتر شکار غیرقانونی …
در انتظار «امید»
۱۳۹۹/۰۷/۱۷ / درنای سیبری / پرنده مهاجر / گونه درحال انقراض / شکار غیرمجاز / تخریب زیستگاه
در انتظار «امید»
«امید» نامی است که ایرانیان به آخرین بازمانده جمعیت غربی «درنای سیبری» داده‌اند که از سال ۸۶ که جفت خود «آرزو» را از دست داد به‌صورت انفرادی برای زمستان‌گذرانی به تالاب بین‌المللی فریدونکنار در استان مازندران مهاجرت می‌کند.
پهنه آبی تالاب
۱۳۹۹/۰۷/۱۶ / سازمان حفاظت محیط زیست / مهاباد / اداره کل حفاظت محیط زیست آذربایجان غربی
پهنه آبی تالاب "کانی‌برازان" مهاباد ۱۱۰ هکتار افزایش یافت
مهاباد- ایرنا- رییس اداره حفاظت محیط زیست مهاباد گفت: همزمان با شروع فصل پاییز و کاهش میزان استفاده کشاورزان از آب، پهنه آبی تالاب بین‌المللی "کانی‌برازان" این شهرستان ۱۱۰ هکتار افزایش یافت.
سازمان محیط‌زیست تصمیمی برای صدور مجوز شکار در سال ۹۹ نگرفته است
۱۳۹۹/۰۷/۱۶ / سازمان حفاظت محیط زیست / معاونت طبیعی و تنوع زیستی تالاب / شکارچیان غیرمجاز
سازمان محیط‌زیست تصمیمی برای صدور مجوز شکار در سال ۹۹ نگرفته است
تهران - ایرنا - مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت حیات‌وحش سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: تاکنون سازمان محیط‌زیست برای صدور پروانه شکار در سال ۹۹ تصمیمی نگرفته حتی موضوع آن در سازمان مطرح نشده است.
اعتبار ۶ میلیاردی برای پیاده راه آبشار لاتون و استیل آستارا
۱۳۹۹/۰۷/۱۶ / استانی-اجتماعی / میراث فرهنگی / تالاب استیل
اعتبار ۶ میلیاردی برای پیاده راه آبشار لاتون و استیل آستارا
مسئول میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بندرمرزی آستارا از اختصاص اعتبار ۶ میلیاردی برای احداث پیاده راه آبشار لاتون و استیل عباس آباد خبر داد.
این مهمانی قدغن نیست
۱۳۹۹/۰۷/۱۶ / استانی-اجتماعی / محیط زیست / تالاب میقان / اراک
این مهمانی قدغن نیست
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان مرکزی گفت: با توجه به نزدیک شدن به کوچ پاییزه پرندگان، تالاب میقان آمادگی لازم را برای میزبانی پرندگان مهاجر آبزی و کنارآبزی دارد.
ظرفیت گردشگری فلامینگوهای ایتالیایی در آبادان + فیلم
۱۳۹۹/۰۷/۱۶ / آبادان / پرندگان مهاجر / تالاب شادگان / محیط زیست خوزستان
ظرفیت گردشگری فلامینگوهای ایتالیایی در آبادان + فیلم
آبادان- خورهای خلیج‌فارس در آبادان بخشی از تالاب بین‌المللی شادگان است که از مناطق جوجه آوری فلامینگوهای بزرگ در ایران هست و کلونی فلامینگوهای بزرگ هر سال در این منطقه جوجه آوری دارند.
۱۳۹۹/۰۷/۱۷
اقدام محیط زیستی برق منطقه ای خوزستان برای حفاظت از جان پرندگان
مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خوزستان گفت: در یک اقدام محیط زیستی با هدف جلوگیری از برخورد پرندگان مهاجر به سیم های شبکه انتقال برق و تلف شدن آنها، طرح پرنده پران جدید در محدوده تالاب شادگان برای نخستین بار در کشور بر روی خطوط انتقال فوق توزیع برق این شرکت اجرایی شد.محمود دشت بزرگ با بیان اینکه تالاب شادگان منطقه زیستگاهی ویژه ای برای پرندگان است، تصریح کرد: یکی از تهدیدات و مخاطرات در موضوع حفاظت پایدار از پرندگان مهاجر زمستان گذر و پرندگانی مانند فلامینگوها که در این تالاب جوجه آوری دارند واقع شدن خطوط برق در مسیر پرواز بوده که در برخی مواقع برخورد با این خطوط سبب آسیب جدی و اتلاف این گونه‌های ارزشمند می‌شود و علاوه بر آن ممکن بود که آسیب هایی به شبکه انتقال برق نیز وارد کنند.وی افزود: در همین …
اجرای طرح
۱۳۹۹/۰۷/۱۴ / استانی-اقتصادی / اخبار اقتصادی - خوزستان / برق / انتقال برق / شرکت برق منطقه‌ای خوزستان / محیط زیست / پرندگان / تالاب شادگان
اجرای طرح "پرنده‌پران" برای ایمنی پرندگان تالاب شادگان روی خطوط برق
مدیرعامل شرکت برق منطقه‌ای خوزستان گفت: در یک اقدام زیست محیطی با هدف جلوگیری از برخورد پرندگان مهاجر به سیم‌های شبکه انتقال برق و تلف شدن آن‌ها، طرح "پرنده پران" جدید در محدوده تالاب شادگان برای نخستین بار در کشور روی خطوط انتقال فوق توزیع برق این شرکت اجرایی شده است.
پیشگیری از شیوع بیماری‌های واگیر دامی در حیات‌وحش ضروری است
۱۳۹۹/۰۷/۱۴ / سازمان حفاظت محیط زیست / معاونت طبیعی و تنوع زیستی تالاب / دامپزشک
پیشگیری از شیوع بیماری‌های واگیر دامی در حیات‌وحش ضروری است
تهران - ایرنا - معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع‌زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: با توجه به افزایش بیماری‌های مشترک بین دام و انسان، پیشگیری از شیوع بیماری‌های واگیر دامی در حیات‌وحش ضروری است.
آخرین تلاش‌ها برای کسب روزی از هامون
۱۳۹۹/۰۷/۱۴ / سیستان و بلوچستان / هیرمند / زابل / سازمان شیلات ایران / هامون / رودخانه هیرمند / دریاچه هامون
آخرین تلاش‌ها برای کسب روزی از هامون
زاهدان- ایرنا- تالاب بین المللی هامون که در ۲ دهه گذشته به سبب بروز خشکسالی به کانون حرکت ریزگردها و بیماری‌های چشمی و تنفسی برای مردم منطقه سیستان تبدیل شده بود که با آبگیری بخش‌هایی از آن زندگی در این منطقه جریان یافت اما با آغاز روند خشک شدن دو باره تالاب تلاش‌ها برای صید ماهی دوچندان شده است.
خانه گونه‌های زیستی را خراب نکنیم
۱۳۹۹/۰۷/۱۴ / سازمان حفاظت محیط زیست / معاونت طبیعی و تنوع زیستی تالاب / زیستگاه
خانه گونه‌های زیستی را خراب نکنیم
تهران - ایرنا - ایران به عنوان اقلیمی متنوع از گونه‌های گیاهی و جانوری زیادی برخوردار است اما برخی اقدامات نظیر توسعه زمین‌های کشاورزی، ساخت و ساز و صید و شکار بی‌رویه موجب خانه خرابی بسیاری از این گونه‌های ارزشمند شده‌ مانند شیر ایرانی و ببر مازندران که با دستان خود آنها را از طبیعت کشور حذف کردیم و چون دیگر زیستگاهی ندارند شاید دیگر هیچ‌وقت آنها را در این سرزمین نبینیم.
آسمان تالاب شادگان برای پرنده ها امن شد/ فاجعه ای که از چشم محیط بان خوزستانی دور نماند
۱۳۹۹/۰۷/۱۴ / خط انتقال برق / تالاب شادگان / پرنده / محیط بان
آسمان تالاب شادگان برای پرنده ها امن شد/ فاجعه ای که از چشم محیط بان خوزستانی دور نماند
خطوط انتقال برق خوزستان، با گزارش به موقع یک محیط بان و اقدام‌شرکت برق منطقه ای برای پرندگان امن شد.
آبی به تالاب گاوخونی نرسیده است/ خشکی تالاب و اثرات منفی خیزش گرد و غبار
۱۳۹۹/۰۷/۱۳ / استانی-اقتصادی / تالاب گاوخونی / زاینده‌رود / خشکی زاینده رود / کانون های گرد و غبار / حق‌آبه
آبی به تالاب گاوخونی نرسیده است/ خشکی تالاب و اثرات منفی خیزش گرد و غبار
سرپرست معاونت نظارت و پایش اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان اصفهان گفت: حجم ۳۰۰ هزار مترمکعبی آب رهاسازی شده از سد رودشتین به سمت تالاب، عدد قابل توجهی نبوده و تا امروز این آب به گاوخونی نرسیده است.
لایروبی خلیج گرگان به کجا رسید؟
۱۳۹۹/۰۷/۱۲ / استانی-اجتماعی / خلیج گرگان / طرح احیای خلیج گرگان / محیط زیست گلستان
لایروبی خلیج گرگان به کجا رسید؟
مدیرکل محیط زیست گلستان گفت: نتیجه مطالعات مرکز اقیانوس شناسی در خصوص لایروبی کانال‌های منتهی به دریای خزر در کارگروه تخصصی احیای خلیج گرگان بررسی و برای تصویب نهایی به ستاد ملی هماهنگی و مدیریت تالاب‌های کشور ارسال شده است.
ایده‌ها و محصولات نوآورانه برای احیای تالاب‌های کشور
۱۳۹۹/۰۷/۱۲ / سازمان حفاظت محیط زیست / معاونت طبیعی و تنوع زیستی تالاب / تبریز / استارتاپ
ایده‌ها و محصولات نوآورانه برای احیای تالاب‌های کشور
تهران - ایرنا - مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب‌های ایران گفت: دومین دوره جشنواره «ایده‌ها و محصولات نوآورانه با تأکید بر جلب مشارکت مردم برای احیای تالاب‌های کشور» با مشارکت برنامه عمران سازمان ملل متحد، سازمان حفاظت محیط‌زیست، دولت ژاپن و تعدادی شرکت‌های دانش‌بنیان برگزار می‌شود.
مرگ پنهان زمین
۱۳۹۹/۰۷/۱۱
مرگ پنهان زمین
بدترین وضع را در کشور استان فارس دارد که تقریبا تمام تالاب‌ها و دریاچه‌های خود را از دست داده است
تهران رکورددار تولید برق آبی
۱۳۹۹/۰۷/۱۱ / برق / پوشش / تالاب / گاز / نیروگاه برق
تهران رکورددار تولید برق آبی
اقتصادنیوز : ​آمار سال گذشته تولید نیروگاه‌های برق آبی تحت پوشش شرکت آب منطقه ای تهران نشان دهنده ثبت رکورد تولید برق آبی در این منطقه است و امسال نیز پیش بینی می‌شود با توجه به نزولات جوی مناسب تولید نرمال داشته باشیم. ظرفیت مصوبه نیروگاههای امیرکبیر، لتیان، کلان و طالقان که در حوزه عملکرد شرکت آب منطقه ای تهران فعال هستند ۲۶۸ مگاوات بوده و در شرایط نرمال ۳۸۰ تا ۴۰۰ هزار مگاوات ساعت تولید برق می توانند…
تالاب مره میزبان فلامینگو ها
۱۳۹۹/۰۷/۱۱
تالاب مره میزبان فلامینگو ها
در کیلوتر قم گرمسار طبیعت قم میزبان میهمانانی است
زیستگاه‌های آبی پلدختر، پایش شدند
۱۳۹۹/۰۷/۱۰ / استانی-شهرستانها / دامپزشکی / شهرستان پلدختر / زیستگاه پرندگان / آنفلوانزای فوق حاد پرندگان
زیستگاه‌های آبی پلدختر، پایش شدند
رئیس اداره حفاظت محیط‌زیست پلدختر از پایش زیستگاه‌های آبی و تالابی این شهرستان به‌منظور پیشگیری از شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان خبر داد.
‍ خروج ۶۰۰ شتر از پناهگاه حیات وحش هامون
۱۳۹۹/۰۷/۱۰ / تالاب هامون / محیط زیست / سیستان و بلوچستان
‍ خروج ۶۰۰ شتر از پناهگاه حیات وحش هامون
رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان زابل گفت: یگان حفاظت محیط زیست یک بگ ۶۰۰ نفری شتر را از پناهگاه حیات وحش هامون به بیرون از این منطقه هدایت کردند.
تالاب‌های پلدختر به منطقه حفاظت شده تبدیل می‌شوند
۱۳۹۹/۰۷/۱۰ / استانی-شهرستانها / شورایعالی حفاظت محیط زیست / شهرستان پلدختر / تالاب / محیط زیست
تالاب‌های پلدختر به منطقه حفاظت شده تبدیل می‌شوند
رئیس اداره محیط‌زیست پلدختر گفت: تبدیل تالاب‌های این شهرستان به منطقه حفاظت شده در شورای عالی حفاظت محیط‌زیست در دست بررسی است.
انتقاد از کوتاهی ‌ها در انتقال حق آبه تالاب بین المللی قوریگل
۱۳۹۹/۰۷/۰۹
انتقاد از کوتاهی ‌ها در انتقال حق آبه تالاب بین المللی قوریگل
تبریز- فرماندار بستان آباد از کوتاهی ها در امر انتقال حق آبه قوریگل گلایه کرد و خواستار تسریع در انتقال حق‌آبه این تالاب در موعد مقرر شد.
محکومیت قاچاقچی ۲۰۰۰ قطعه لاک‌پشت گوش قرمز؛ فقط ۱۰۰ میلیون تومان!
۱۳۹۹/۰۷/۰۹ / حیوانات - آبزیان
محکومیت قاچاقچی ۲۰۰۰ قطعه لاک‌پشت گوش قرمز؛ فقط ۱۰۰ میلیون تومان!
یک قاچاقچی‌ که قصد خارج کردن دو هزار لاک‌پشت گوش قرمز و ۱۲۷ گونه گل و گیاه تالابی به کشور عراق را داشت، دستگیر شد و افراد خاطی در این زمینه به بیش از یک میلیارد ریال جریمه نقدی محکوم شدند.
همکاری سازمان محیط زیست و موسسه علوم شیلاتی برای حفاظت از اکوسیستم های دریایی
۱۳۹۹/۰۷/۰۹ / سازمان محیط زیست ایران / آلودگی دریایی / تالاب / آبزیان
همکاری سازمان محیط زیست و موسسه علوم شیلاتی برای حفاظت از اکوسیستم های دریایی
مدیر کل دفتر بررسی آلودگی­های دریایی سازمان حفاظت محیط زیست از همکاری­های مشترک با موسسه تحقیقاتی علوم شیلاتی کشور در راستای حفاظت از اکوسیستم­ها، پیشگیری از آلودگی­ها، پایش و گشت­های دریایی و تالابی خبر داد.
عکس زیبا تالاب ارواح نوشهر
۱۳۹۹/۰۷/۰۹
عکس زیبا تالاب ارواح نوشهر
تالاب ارواح دریاچه ای به نام ممرز است که در ملاکلا، نوشهر مازندران قرار دارد. در وسط این دریاچه درخت های کهنسالی دیده می شوند که با وجود آب دریاچه و بارش باران خشک شده اند. به همین دلیل نام این دریاچه را تالاب ارواح نامیده اند. این تالاب با ۷۰۰ متر طول و ۳۰۰ متر عرض یکی از جاذبه های طبیعی مرموز و از عجایب ایران محسوب می گردد. دریاچه ی مرموز ممرز در وسط جنگل قرار گرفته است، به همین دلیل باید اول روز به آنجا بروید تا به تاریکی نخورید و حتما همراه با یک راهنمای محلی و به صورت مجهز راهی این منطقه شوید.
تنها غار تالابی ایران کجاست؟
۱۳۹۹/۰۷/۰۸
تنها غار تالابی ایران کجاست؟
غار علیصدر، تنها غار تالابی ایران و از معدود غارهای آبی قابل‌قایقرانی جهان است که طولانی‌ترین مسیر قایقرانی را دارد. 
پایش تالاب های گرمسیری کهگیلویه و بویراحمد/ موردی از آنفلوانزی فوق حاد پرندگان نداریم
۱۳۹۹/۰۷/۰۸
پایش تالاب های گرمسیری کهگیلویه و بویراحمد/ موردی از آنفلوانزی فوق حاد پرندگان نداریم
یاسوج- مدیرکل دامپزشکی کهگیلویه و بویراحمد گفت: تالابهای مناطق گرمسیر استان که مستعد حضور پرندگان مهاجر هستند در راستای مبارزه با آنفلوآنزای فوق حادپرندگان پایش می شوند.
کشف سه دریاچه زیرسطحی جدید در مریخ
۱۳۹۹/۰۷/۰۸ / کاوشگر مارس اکسپرس / مریخ / حیات در مریخ
کشف سه دریاچه زیرسطحی جدید در مریخ
کاوشگر "مارس اکسپرس" (Mars Express) متعلق به آژانس فضایی اروپا (ESA) تالاب‌های زیرسطحی بیشتری از آب مایع را در مریخ پیدا کرده است.
افزایش ۱۰ درصدی تنوع زیستی در تالاب‌های خوزستان
۱۳۹۹/۰۷/۰۸ / تالاب
افزایش ۱۰ درصدی تنوع زیستی در تالاب‌های خوزستان
مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت: بیش از ۱۰ درصد جمعیت حیات وحش و تنوع زیستی در تالاب‌های استان افزایش یافته است.
حفظ تالاب بین المللی زریوار مهمترین اولویت برنامه های تببین شده است
۱۳۹۹/۰۷/۰۸ / استانی-اجتماعی
حفظ تالاب بین المللی زریوار مهمترین اولویت برنامه های تببین شده است
مدیرکل حفاظت محیط زیست کردستان اظهار کرد: اولویت مدیریت جامع تالاب زیوار حفظ و صیانت از تالاب و پناهگاه حیات وحش است.
تدوین ضوابط دریایی پیش نیاز توسعه پایدار دریایی
۱۳۹۹/۰۷/۰۸ / روز جهانی دریانوردی / سازمان محیط زیست ایران / توسعه پایدار
تدوین ضوابط دریایی پیش نیاز توسعه پایدار دریایی
معاون محیط زیست دریایی و تالاب‌های سازمان حفاظت محیط زیست به مناسبت روز جهانی دریانوردی در پیامی بر ضرورت تدوین ضوابط و مقررات دریایی برای توسعه پایدار دریایی تاکید کرد.
حریم تالاب‌ها چقدر است؟
۱۳۹۹/۰۷/۰۸
حریم تالاب‌ها چقدر است؟
نبی‌الله قائدرحمت گفت: برای تالاب‌ها ۱۵۰ متر خط بستر و حریم تعریف شده است. یعنی باید در فاصله ۱۵۰ متری تالاب‌ها هیچ‌گونه ساخت‌وسازی انجام نشود.
۱۳۹۹/۰۷/۰۸
هشدار محققان درباره تبدیل ‌شدن خلیج گرگان به تالاب
براساس  نتایج  تحقیقات  میدانی محققان  پژوهشگاه  ملی اقیانوس‌شناسی  و علوم  جوی در صورت  بسته ‌ شدن  دهانه خلیج ‏گرگان این خلیج به سرعت خشک خواهد شد و به تالاب  داخلی تغییر پیدا  خواهد کرد. ‏به گزارش ایسنا، دکتر حمید علیزاده‌لاهیجانی، معاون پژوهش و فناوری پژوهشگاه اقیانوس‌شناسی و مسوول تیم نمونه‌‏برداری تحقیقاتی میدانی در خلیج گرگان در این باره گفت: با توجه به کاهش عمق و مساحت خلیج گرگان طی سالیان گذشته ‏که در اثر عواملی چون کاهش تراز آب دریای خزر، بسته شدن کانال‌های ارتباطی مانند کانال خزینی، نرخ بالای رسوب‌گذاری در ‏خلیج گرگان و میزان بالای ورود مواد مغذی که سبب رشد و تراکم بسیار زیاد …
اهمیت همکاری‌های فرابخشی در پیشگیری از بیماری هاری در حیات‌وحش
۱۳۹۹/۰۷/۰۷ / سازمان حفاظت محیط زیست / معاونت طبیعی و تنوع زیستی تالاب / بیماری هاری
اهمیت همکاری‌های فرابخشی در پیشگیری از بیماری هاری در حیات‌وحش
تهران - ایرنا - معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع‌زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست با تشریح اقدامات این سازمان برای پیشگیری بیماری هاری در حیات وحش بر اهمیت همکاری‌های فرابخشی در پیشگیری این بیماری در حیات‌وحش تاکید کرد.
آب برای هامون، اما نه از افغانستان
۱۳۹۹/۰۷/۰۷ / تالاب
آب برای هامون، اما نه از افغانستان
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: طبق برنامه‌ریزی‌ها و پیش‌بینی‌های انجام شده در برنامه احیای تالاب بین‌المللی هامون، چهارمین مرحله حقابه از محل چاه نیمه‌های سیستان وارد این تالاب شد.
خلیج گرگان در آستانه تبدیل شدن به تالاب
۱۳۹۹/۰۷/۰۷ / دریا و دریاچه / محیط زیست ایران
خلیج گرگان در آستانه تبدیل شدن به تالاب
خلیج گرگان در صورت بسته‌شدن دهانه‌اش به‌سرعت خشک خواهد شد و به تالاب داخلی تغییر پیدا خواهد کرد.
چهارمین مرحله از حقابه وارد تالاب بین‌المللی هامون شد
۱۳۹۹/۰۷/۰۷
چهارمین مرحله از حقابه وارد تالاب بین‌المللی هامون شد
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: طبق برنامه‌ریزی‌ها و پیش‌بینی‌های انجام شده در برنامه احیای تالاب بین‌المللی هامون، چهارمین مرحله حقابه از محل چاه نیمه‌های سیستان وارد این تالاب شد.
حق آبه تالاب هامون از محل چاه نیمه های زابل وارد تالاب شد
۱۳۹۹/۰۷/۰۷ / محیط زیست / سیستان و بلوچستان / تالاب هامون / استانی-اجتماعی
حق آبه تالاب هامون از محل چاه نیمه های زابل وارد تالاب شد
مدیرکل حفاظت محیط زیست سیستان و بلوچستان گفت: طبق برنامه ریزی ها و پیش بینی های انجام شده در برنامه احیای تالاب هامون، چهارمین مرحله حق آبه تالاب از محل چاه نیمه های شهرستان زابل واردِ تالاب بین المللی هامون شد.
طبیعت‌گردی از مهمترین مصادیق گردشگری پایدار است
۱۳۹۹/۰۷/۰۷ / سازمان حفاظت محیط زیست / معاونت طبیعی و تنوع زیستی تالاب / جهانگردی
طبیعت‌گردی از مهمترین مصادیق گردشگری پایدار است
تهران - ایرنا - معاون محیط‌زیست طبیعی و تنوع‌زیستی سازمان حفاظت محیط‌زیست با بیان اینکه یکی از مهمترین مصادیق گردشگری پایدار، اکوتوریسم یا طبیعت‌گردی است، تاکید کرد: اولویت نهادن حمایت از طبیعت بکر ایران و ارتقای معیشت جوامع بومی و محلی، منجر به رونق بیشتر صنعت گردشگری در کشور می‌شود.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •