شنبه, ۲۷ دی, ۱۳۹۹ / 16 January, 2021
خشکسالی
افزایش ۲ برابری خشکسالی در جهان
۱۳ ساعت قبل
افزایش ۲ برابری خشکسالی در جهان
مطالعات نشان می دهد در اواخر قرن بیست و یکم، مساحت زمین و جمعیتی که با خشکسالی شدید روبرو هستند می تواند بیش از دو برابر افزایش یابد.
عواملی که ذخیره ماده آلی خاک‌ را کاهش می‌دهد
۲ روز قبل / منطقه چهارمحال و بختیاری / ماده آلی / خاک / استانی-علمی و آموزشی
عواملی که ذخیره ماده آلی خاک‌ را کاهش می‌دهد
استاد گروه مهندسی خاک دانشگاه شهرکرد گفت: ذخیره ماده آلی در خاک‌های چهارمحال و بختیاری کم است و این مسئله در سال‌های اخیر به دلیل تغییر کاربری و خشکسالی بیشتر نیز شده است، در این رابطه برای حفظ ماده آلی و افزایش آن باید از چرای بی‌رویه، بوته‌کنی، جنگل‌تراشی و سوزاندن بقایای گیاهی جلوگیری شود.
کشت گونه‌های گیاهی جدید و مقابله با بحران خشکسالی در همدان
۲ روز قبل
کشت گونه‌های گیاهی جدید و مقابله با بحران خشکسالی در همدان
همدان- توجه به حفاظت از منابع آبی در استانی چون همدان که همواره با چالش‌های کم‌آبی روبرو بوده ضرورتی انکارناپذیر است و در این عرصه می‌توان با کشت گونه‌های گیاهی متناسب با شرایط اقلیمی گامی بلند در راستای مقابله با بحران خشک‌سالی در این منطقه…
خشکسالی در بام ایران ۱۲ ساله شد؛ کم آبی گریبانگیر صنعت و کشاورزی
۳ روز قبل
خشکسالی در بام ایران ۱۲ ساله شد؛ کم آبی گریبانگیر صنعت و کشاورزی
شهرکرد- کاهش بارش ها و کم آبی همچنان در چهارمحال و بختیاری ادامه دارد و خشکسالی در این استان به سال دوازدهم رسید.
۴ روز قبل
آب؛ بحران همیشگی
 احسان بهرام غفاری        با ورود به دهه80، بحران آب مانند همه سال‎‌‎ها باز هم سر زبان‎‌‎ها افتاد و قطع ‎‌‎و وصل آب در تابستان برای جلوگیری از مصرف بی‎‌‎رویه، به یکی از برنامه‎‌‎های روزانه بدل شد که هر روز رسانه‎‌‎ها با انتشار ساعات و منطقه قطع آب، سعی در آگاهی‎‌‎بخشی داشتند تا شاید همین چند درصد آب مصرفی مشترکان بتواند بحران خشکسالی و بی‎‌‎آبی این مملکت را که بیشتر از 80-70 درصد آن اصلا ربطی به مشترکان نداشت را حل کنند. از قضا همین ماجرا باعث شده بود تا آتش‎‌‎نشانی و سازمان‎‌‎های دیگر صدای‎‌‎شان …
جیره‌بندی آب در پایتخت
۴ روز قبل
جیره‌بندی آب در پایتخت
جمال رهنمایی   روزنامه‎‌‎های تابستان سال1380 روزانه جدول جیره‌بندی و قطع‌شدن آب را منتشر می‎‌‎کردند. با جدی نگرفتن هشدار‎‌‎های مربوط به کمبود آب از تیرماه این سال، آب در سراسر کشور جیره‌بندی شد. این بحران در پایتختی که آرام‌آرام یک‌چهارم جمعیت کشور در آن متمرکز شده‌بودند، جدی‎‌‎تر بود. کشاورزان خسارت‎‌‎های سنگینی را به‎‌‎خود دیدند و بگیر و ببند مشترکین پرمصرف در دستور کار قرارگرفت. خشکسالی گریبان همه را گرفته بود. متولیان امور دست به‌کار شدند و طرح‎‌‎های تامین آب به برکت پول نفت چند‌ده برابر شد. …
آمریکا انصارالله یمن را در فهرست گروههای تروریستی خارجی می گنجاند
۵ روز قبل / یمن / ایالات متحده امریکا / جنبش انصارالله یمن / قحطی و خشکسالی
آمریکا انصارالله یمن را در فهرست گروههای تروریستی خارجی می گنجاند
سه تن از مقامهای آگاه در دولت ایالات متحده از قصد این کشور برای گنجاندن نام «جنبش انصارالله یمن» در فهرست سازمانهای تروریستی خارجی خبر دادند.
۵ روز قبل / توسعه ایران / جهش تولید / کشاورزی / امنیت غذایی / ستاد خشکسالی ، فرسایش و محیط زیست / آبیاری / اصفهان
"آبیاری تیب(نواری) " راهگشای کشاورزی مناطق کم‌آب و خشکسالی
اصفهان- ایرنا- سامانه "آبیاری تیپ یا نوارهای آبیاری قطره ای(نواری)" مدلی موفق از روش‌ های نوین آیباری است که به اعتقاد کارشناسان امر در شرایط خشکسالی و کمبود آب برای کشاورزی به ویژه در استان اصفهان راهگشاست.
۱۳۹۹/۱۰/۲۱
خشکسالی، دروغ و چیزهای دیگر
اندیشه‌های حکمرانی در طول تاریخ فراوان و متنوعند. در تمامی این اندیشه‌ها، عناصری مطرح می‌شوند که با وجود یا بدون آن‌ها نمی‌توان نه به حکمرانی که حتی به زندگی ادامه داد. از نوشته کتیبه معروف داریوش هخامنشی که دعا می‌کرد کشورش از «خشکسالی و دروغ» در امان باشد، تا دکترین دانش سقراط و آرمانشهر جمهور افلاطون و حتی اندیشه‌های دینی مثل آیه مشهور «الملک یبغی مع الکفر و لا یبغی مع الظلم» در قرآن، همگی به نکاتی اشاره دارند که در نگاه آورندگانشان حکومت و هدایت جامعه بدون آن‌ها ممکن نیست.این اندیشه‌های گوناگون در طول تاریخ و عرض جغرافیا شکل گرفته‌اند و حالا در عصر ارتباطات، به هم رسیده و تلفیق شده‌اند و نتیجه آن هویتی چهل‌تکه است؛ چنان که در چین سوسیالیستی رفتارهای سرمایه‌داری فراوان دیده می‌شود، در آمریکا …
۱۳۹۹/۱۰/۲۰
حساسیت هاشمی به توسعه
از آنجا که ضرورت توسعه پایدار کشور از نظر زنده‌یاد هاشمی‌رفسنجانی از اهمیت و حساسیتی فوق‌العاده برخوردار بود بدان سبب در زمانی‌ که در مجلس شورای اسلامی حضور داشتند به جد تصویب قوانینی پویا جهت نیل به این مهم و در کسوت رییس‌‌جمهور مجدانه کنترل مناسب جمعیت کشور و یا ثابت نگه داشتن آن با ایجاد انگیزه‌های لازم با به ‌کارگیری روش‌های علمی به منظور ایجاد تامین فراگیر و لازم؛ اجرای برنامه‌هایی که موجب ارزش افزوده منابع خام کشور شود، ارایه برنامه و اقدام مطلوب در جهت تمرکززدایی، اجرای موثرتر طرح‌های آبخیزداری، آبخوانداری، جنگل‌کاری و ایجاد تعادل بین دام و مرتع و... در جهت جلوگیری از حرکت آب و خاک و به هدر رفتن آنها و ایجاد الگوی مناسب برای مصرف …
وضعیت بارشی کشور در بهمن و اسفند چگونه خواهد بود؟
۱۳۹۹/۱۰/۱۹ / اقتصادنیوز / تشریح / اغلب / نرمال
وضعیت بارشی کشور در بهمن و اسفند چگونه خواهد بود؟
اقتصادنیوز :‌رئیس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی وضعیت جوی کشور در دو ماه پایانی سال را تشریح کرد و گفت بارش‌ها در اغلب نقاط کشور کمتر از نرمال خواهد بود.
اولتیماتوم برای حل مشکل زاینده‌رود؛ رود مُرده را احیا کنید
۱۳۹۹/۱۰/۱۸ / زاینده رود / استان اصفهان / کم آبی - خشکسالی
اولتیماتوم برای حل مشکل زاینده‌رود؛ رود مُرده را احیا کنید
فارس نوشت: گروهی از نمایندگان مردم استان اصفهان در مجلس شورای اسلامی در دومین شورای آب‌بران شهرستان‌های غرب و شمال اصفهان گفتند: پیش از بروز فاجعه زیست‌محیطی در استان اصفهان، ستاد کشوری احیای زاینده‌رود را باحضوررئیس جمهور یا معاون اول، اعضای دولت و نمایندگان مجلس تشکیل تا زاینده‌رود در حال مرگ دوباره احیا شود.
۱۳۹۹/۱۰/۱۸
پیشرفت 50 درصدی اصلاح شبکه فرسوده 9 روستا در اصفهان
مدیر آبفا تیران و کرون اعلام کرد: برمبنای طرح 100-300 بیش از 26 کیلومتر از شبکه توزیع آب فرسوده 9 روستای شهرستان، مورد بازسازی و اصلاح قرار می‌گیرد و از آذر ماه تاکنون حدود 13 کیلومتر از این شبکه اصلاح شده است. سعید عابدینی افزود: در این طرح مقرر شد شبکه فرسوده آب روستاهای کردعلیا، علی‌آباد، آب‌گرم، آب‌پونه، ‌الله‌آباد، خرمنان، دره‌بید، میرآباد و ورپشت اصلاح و بازسازی شوند که هم‌‌اکنون با همیاری و مشارکت دهیاری‌ها این عملیات در حال اجراست.  او با بیان اینکه از 50 روستا که در منطقه تیران و کرون قرار دارند 41 روستای آن تحت پوشش آبفا است، تصریح کرد: جمعیت روستایی منطقه تیران و کرون بالغ بر 37 هزار نفر است که تاکنون بیش از 16 هزار انشعاب آب …
ساخت سامانه پایش آب و خاک برای مقابله با خشکسالی
۱۳۹۹/۱۰/۱۷ / فناوری / خشکسالی / آب / پایش / سامانه پایش آب و خاک / سید احمد حیدریان مدیرعامل شرکت دانش­‌بن&#x
ساخت سامانه پایش آب و خاک برای مقابله با خشکسالی
سامانه پایش منابع آب و خاک برای مقابله با خشکسالی توسط یک شرکت فناور ایران­‌ساخت شد.
آلودگی هوا و کم بارشی، تا اواخر بهمن
۱۳۹۹/۱۰/۱۶ / هواشناسی / وضعیت جوی کشور
آلودگی هوا و کم بارشی، تا اواخر بهمن
رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی گفت: براساس مدل‌های اقلیمی جو ایران تا شش هفته آینده کماکان کم بارش و پایدار خواهد بود. از این‌رو دور از انتظار نیست که مشکل آلودگی هوا در کشور ادامه داشته باشد.
پیوند کشاورزی با اقلیم کم‌آب و خشک یزد با توسعه کشت زیتون
۱۳۹۹/۱۰/۱۵ / زیتون / جهش تولید / یزد / سازمان شیلات ایران / سال ۹۹؛ سال جهش تولید
پیوند کشاورزی با اقلیم کم‌آب و خشک یزد با توسعه کشت زیتون
یزد- ایرنا - توسعه کشت‌های کم آبخواه مانند زیتون می‌تواند اقتصاد و معیشت کشاورزان یزدی را که سال‌هاست با تبعات سخت و طولانی خشکسالی در کم بارش‌ و کویری‌ترین اقلیم ایران دست به گریبان هستند، متحول سازد.
دوگانه کم‌آبی و هدر رفت آب در خراسان جنوبی
۱۳۹۹/۱۰/۱۵ / کم آبی / صرفه جویی در مصرف آب / آب و فاضلاب / خراسان جنوبی
دوگانه کم‌آبی و هدر رفت آب در خراسان جنوبی
بیرجند - ایرنا - خراسان جنوبی بیش از ۲ دهه متوالی با خشکسالی و کاهش نزولات آسمانی مواجه بوده و این در حالی است که براساس آمار رسمی ۳۱.۷ درصد تا ۴۲ درصد آب مصرفی در مناطق شهری و روستایی این استان به هدر می‌رود.
در دو دهه آینده در ایران افزایش دما داریم
۱۳۹۹/۱۰/۱۴ / خشکسالی / ترسالی / وزارت جهاد کشاورزی / سازمان حفاظت محیط زیست / وزارت کشور / رئیس‌جمهور / وزارت راه و شهرسازی / وزارت نیرو
در دو دهه آینده در ایران افزایش دما داریم
رییس موسسه تحقیقات آب کشور گفت: مناطقی که در کشور جزو مناطق پربارش محسوب می‌شوند ممکن است در ۲۰ سال آینده از میزان بارش آن‌ها کاسته شود و برعکس مناطق با بارش کم به میزان بارش آن‌ها اضافه شود.
حل تنش آبی در کرمان به چه قیمتی؟
۱۳۹۹/۱۰/۱۳
حل تنش آبی در کرمان به چه قیمتی؟
کاهش نزولات جوی و خشکسالی‌های پی‌در‌پی در چند دهه اخیر علاوه‌بر بحران کمبود آب شرب در استان کرمان تبعات اقتصادی و اجتماعی متعددی را نیز در این منطقه برجای گذاشته است. به طوری که چند سالی است که شهرستان کرمان در فصل تابستان با بحران کمبود آب شرب دست و پنجه نرم می‌کند و به گفته مسئولان در صورت تامین نشدن منبع آبی پایدار، این شهرستان در آینده نزدیک شاهد قطعی گسترده آب خواهد بود. به همین منظور از سال ۹۳ پروژه انتقال آب به کرمان از سد صفارود شهرستان رابر در فاصله ۱۸۰ کیلومتری جنوب غرب مرکز استان آغاز شد.
واکنش دوستداران محیط زیست خوزستان به اختصاص بودجه به طرح انتقال آب کارون
۱۳۹۹/۱۰/۱۱
واکنش دوستداران محیط زیست خوزستان به اختصاص بودجه به طرح انتقال آب کارون
یکی از تبعات خشکسالی کاهش آبدهی کارون، پیشروی آب شور دریا به این رودخانه و نابودی نخلستان‌ها بوده به طوری که آب شور تاکنون در جزیره مینو در آبادان قربانی می‌گیرد و نخل‌های بی‌سر هر روز بیشتر می‌شود.
افتتاح دو پروژه مهم آبی در آذربایجان غربی؛ فردا با حضور ویدئو کنفرانسی رئیس‌جمهور
۱۳۹۹/۱۰/۱۰ / آذربایجان غربی / خشکسالی / زیست محیطی / سرمایه / کشاورزی
افتتاح دو پروژه مهم آبی در آذربایجان غربی؛ فردا با حضور ویدئو کنفرانسی رئیس‌جمهور
ایلنا: معاون وزیر نیرو از افتتاح دو پروژه مهم آبی در آذربایجان غربی فردا با حضور ویدئو کنفرانسی رئیس‌جمهور خبرداد.
آغاز پایش مزارع کشاورزی استان مرکزی
۱۳۹۹/۱۰/۱۰ / جهاد کشاورزی استان مرکزی / آبیاری مزارع / خشکسالی / سرمازدگی
آغاز پایش مزارع کشاورزی استان مرکزی
اراک- مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی استان مرکزی بر لزوم رصد، پایش و کنترل عوامل خسارت‌زای گیاهی از جمله علف‌های هرز، آفات و بیماری‌ها در مزارع استان تاکید کرد.
۱۳۹۹/۱۰/۱۰
تقدیر از دست اندر کاران اجرای «پویش هر هفته _الف _ ب _ ایران »
اراک ـ کمال‌آبادی: طی یک ارتباط ویدئو کنفرانسی با حضور وزیر نیرو، مدیران عامل شرکت های مادر تخصصی و استانی صنعت آب و برق سراسر کشور و مسئولان استانی؛ از دست اندرکاران پویش هر هفته الفبایران تجلیل و از کتاب دلگرمی ها و همراهی ها رونمایی شد.به گزارش روابط عمومی شرکت آب و فاضلاب استان مرکزی در این جلسه که روز سه شنبه دوم دیماه 99 در محل استانداری مرکزی برگزار شد، دکتر اردکانیان وزیر نیرو با اشاره به اینکه دوران حاضر یکی از دوره های طلایی و روشن صنعت آب و برق کشور به شمار می‌رود گفت: در دولت دوازدهم کار را در شرایطی آغاز کردیم که به روایت آمارها کشور ما در سال آبی ۹۷_۹۶ در ۵۲ سال اخیر خشک‌ترین سال آبی را تجربه می کرد.وی با بیان اینکه امروزه تغییر اقلیم از نظریه خارج شده و به عنوان یک پدیده مشخص …
۱۳۹۹/۱۰/۰۹
کجا دانند حال ما سبکباران ساحل‌ها
در جریان آبگرفتگی‌های اخیر شهر اهواز زنی مقابل دوربین پریشان و بهت‌زده می‌گوید «همه زندگی» ما از بین رفت. واژه «همه زندگی» خاطره‌ای را برایم تداعی می‌کند. چند سال پیش برای بررسی مشکلی به خانه فردی در یکی از محله‌های حاشیه شهر اهواز رفته بودیم. شغل پدر خانواده مسافر‌کشی با یک پراید دست دوم بود و با همسر و دو فرزندش در یک آپارتمان 70 متری استیجاری زندگی می‌کردند،تمام وسایل خانه دست دوم بودند. برای‌مان تعریف کرد این وسایل را در طول 15سال زندگی مشترک به تدریج و به شکل اقساط تهیه کرده‌اند. هر وقت کسی می‌گوید «همه زندگی‌ام» یاد آن خانه فرسوده و وسایل دست دوم می‌افتم. اگر در نظر داشته باشیم اهواز بالغ …
مرگ تدریجی یک شهر صنعتی در دل کویر
۱۳۹۹/۱۰/۰۷ / استانی-اجتماعی / محیط زیست / صنایع آلاینده / آلودگی های زیست محیطی / یزد / خشکسالی
مرگ تدریجی یک شهر صنعتی در دل کویر
آلودگی‌های زیست محیطی یکی از چالش‌های پنجمین استان صنعتی کشور است که اگرچه نگاه‌ها بیشتر متوجه رفع تشنگی‌ و کم‌آبی‌اش است ولی اگر زودتر برایش اقدامی نشود، خیلی زود ریه‌هایش نیز مسمو خواهد شد و دیگر نفسی برایش باقی نخواهد ماند.
توسعه کشاورزی دیم کم‌آبی کشور را جبران نمی‌کند
۱۳۹۹/۱۰/۰۷ / کم آبی / کشاورزی / ستاد خشکسالی ، فرسایش و محیط زیست / اراضی کشاورزی
توسعه کشاورزی دیم کم‌آبی کشور را جبران نمی‌کند
مراغه - ایرنا - رییس موسسه تحقیقات کشاورزی دیم کشور گفت: کشورمان جزو مناطق خشک و نیمه‌خشک دنیاست و توسعه کشاورزی دیم نیز به تنهایی نمی‌تواند کم‌آبی آن را جبران کند بلکه این ویژگی جغرافیایی در تمام سیاستگذاری‌های توسعه‌ای از جمله در بخش‌های کشاورزی آبی، شیلات و صنعت نیز باید مورد توجه قرار گیرد.  
اقتصادی که از دل نمکزارهای یزد می‌روید
۱۳۹۹/۱۰/۰۷ / استانی-اقتصادی / کشاورزی / آب / نمکزار / میبد / استان یزد
اقتصادی که از دل نمکزارهای یزد می‌روید
خشکسالی و قهر طبیعت هنوز هم کشاورزان سخت‌کوش یزدی را از پای در نیاورده به طوری که حتی از دل شوره‌زار حیات می‌رویانند.
سیل‌های «انسان‌ساخت»؛بلای جان ایران/ تنها راهکار، بازنگری در مدیران است
۱۳۹۹/۱۰/۰۷ / سیل / کم آبی - خشکسالی
سیل‌های «انسان‌ساخت»؛بلای جان ایران/ تنها راهکار، بازنگری در مدیران است
دوست ندارم ناامیدکننده صحبت کنم؛ اما به نظر من در کوتاه مدت نمی‌توان کار خاصی انجام داد. واقعیت این است که مشکل اساسی بازنگری در مدیریت و خود مدیران به خصوص در سطوح بالاست و این اصلاحات پایه‌ای  و تغییر نگرش مدیریتی باید ازمدیران سطح بالا شروع شود.
۱۳۹۹/۱۰/۰۷
زمین زرد مایل به خاکستری!
فیلم «گرینلند» به کارگردانی «ریک رومن وو» فیلمی است که ظاهرا می‌خواهد آخرالزمانی باشد، ولیکن در اواخر مسیری که پیش گرفته است تبدیل به وضعیتی آخرالمکانی می‌شود. البته تماشاگر در این فیلم مانند موردهای مشابه فیلم‌های آخرالزمانی، با گسترش ویروس یا حضور گسترده راهزن‌ها یا گرمایش زمین یا دوران خشکسالی و قحطی مواجه نمی‌شود، بلکه این بار برخورد شهاب‌سنگ یا یک ستاره دنباله‌دار عظیم به نام کلارک با زمین است که ایجاد دلهره‌آوری در به کام مرگ کشاندن میلیون‌ها انسان می‌کند. فیلمی که تمام تلاش خود را می‌کند که قصه خود را در بستری رئالیستی و خارج از ساختگی‌های باورناپذیر این ژانر روایت کند. هرچند که اگر عاقبت و پیامد‌های …
کاهش ۳۱ میلیون مترمکعبی حجم آب سفره‌های زیرزمینی گلستان
۱۳۹۹/۱۰/۰۶ / استانی-اقتصادی / گلستان / خشکسالی / سیل / شرکت آب منطقه ای گلستان
کاهش ۳۱ میلیون مترمکعبی حجم آب سفره‌های زیرزمینی گلستان
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای گلستان گفت: حجم ذخیره آبخوان کم‌عمق و عمیق استان نسبت به میانگین دوره آماری به ترتیب ۳۱ میلیون مترمکعب و ۴۲ میلیون مترمکعب کاهش داشته است.
۱۳۹۹/۱۰/۰۵
منبع آب اهواز؛ ایمنی قبل از بحران
منطقه منبع آب در شرق اهواز یکی از محلات کارگرنشین و از اولین مناطق شکل گیری حاشیه‌نشینی در اهواز به شمار می‌آید. این منطقه چه از لحاظ قدمت و چه از نظر وسعت و جمعیت، از بزرگترین سکونتگاه‌های غیر رسمی اهواز به شمار می‌آید. بیش از ۴هزار و ۹۰۰ نفر در قالب ۸۱۸ خانوار در سکونت گاه‌های ناایمن این منطقه زندگی می کنند. بسیاری از منازل این منطقه به علت ساخت غیرمجاز در حاشیه کوه‌ها یا تپه‌ها در معرض تهدید ریزش کوه هستند. ریزش کوه در سال‌های اخیر جان تعدادی از ساکنان این منطقه را گرفته است. پنجم دی ماه، روز ملی ایمنی در برابر زلزله و کاهش اثرات بلایای طبیعی نامیده شده است و هدف از یادآوری و بزرگداشت آن جلب نظر و توجه عمومی به مخاطرات ناشی از وقوع پدیده‌های طبیعی مانند زلزله، سیل، طوفان، خشکسالی و شناسایی …
وضعیت دمای هوای کشور طی زمستان
۱۳۹۹/۱۰/۰۵
وضعیت دمای هوای کشور طی زمستان
رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ضمن تشریح وضعیت دمای هوا در کشور طی زمستان امسال گفت: بی‌هنجاری دمایی در کشور طی زمستان در همه نقاط یکسان نیست.
زمستان ۹۹ در ایران برای غربی‌ها گرم‌تر است؛ برای شرقی‌ها سردتر!
۱۳۹۹/۱۰/۰۵ / سازمان هواشناسی
زمستان ۹۹ در ایران برای غربی‌ها گرم‌تر است؛ برای شرقی‌ها سردتر!
رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ضمن تشریح وضعیت دمای هوا در کشور طی زمستان امسال گفت: بی‌هنجاری دمایی در کشور طی زمستان در همه نقاط یکسان نیست.
بارش‌های پاییز ۹۹ نرمال بود | پیش‌بینی وضعیت بارش‌ها در زمستان
۱۳۹۹/۱۰/۰۲ / آب و هوا - ایران
بارش‌های پاییز ۹۹ نرمال بود | پیش‌بینی وضعیت بارش‌ها در زمستان
رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ضمن تشریح آخرین وضعیت بارش‌ها در کشور طی پاییز امسال گفت: بر اساس پیش‌بینی‌های انجام شده بارش‌ها در زمستان ۹۹ گرایش به کمتر از نرمال دارند.
مسئولان اصفهان با رعایت حرمت استان‌های همجوار نسبت به انتقال آب اقدام کنند
۱۳۹۹/۱۰/۰۲ / استانی-اقتصادی / انتقال آب / منطقه اصفهان / مصرف آب / خشکسالی
مسئولان اصفهان با رعایت حرمت استان‌های همجوار نسبت به انتقال آب اقدام کنند
استاندار اصفهان گفت: مسئولان استان باید با رعایت اخلاق، ادب، احترام و حرمت یکدیگر با استان های همجوار با اجرای مقررات و قوانین بالادستی، نسبت به انتقال آب اقدام کنند.
بهره‌برداری از ۵۱ هزار میلیارد تومان پروژه سرمایه گذاری آب و برق از ابتدای امسال تاکنون
۱۳۹۹/۱۰/۰۲ / استانی-اقتصادی / پویش الف.ب ایران / قیمت آب و برق / سرمایه‌گذاری / خشکسالی
بهره‌برداری از ۵۱ هزار میلیارد تومان پروژه سرمایه گذاری آب و برق از ابتدای امسال تاکنون
وزیر نیرو گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون در مجموع ۱۷۶ پروژه ساخت و سازی و ساز و کاری در حوزه آب و برق با سرمایه‌گذاری بیش از ۵۱ هزار میلیارد تومان به افتتاح رسیده که این مسیر هفته به هفته ادامه خواهد داشت‌.  
بارش‌های ایران طی پاییز در محدوده نرمال بود
۱۳۹۹/۱۰/۰۲
بارش‌های ایران طی پاییز در محدوده نرمال بود
رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی ضمن تشریح آخرین وضعیت بارش‌ها در کشور طی پاییز امسال گفت: بر اساس پیش‌بینی‌های انجام شده بارش‌ها در زمستان ۹۹ گرایش به کمتر از نرمال دارند.
حال ناخوش سدهای چهارمحال و بختیاری...
۱۳۹۹/۱۰/۰۲ / استانی-اجتماعی / منطقه چهارمحال و بختیاری / خشکسالی / کمبود بارش / مخازن سدها
حال ناخوش سدهای چهارمحال و بختیاری...
باتوجه به گزارشات ارائه شده از سوی مسئولان چهارمحال و بختیاری، کاهش بارش‌ها موجب شده است حجم مخازن سدهای استان نسبتا خالی شود و با کاهش ذخیره آب نسبت به مدت مشابه سال قبل مواجه شویم.
زنگ خطر صنایع پرآبخواه بیخ گوش باغات تفتیده‌ی زردآلوی فراغه
۱۳۹۹/۱۰/۰۱ / استانی-اجتماعی / ابرکوه / زردآلو / صنایع آبخواه و آلاینده
زنگ خطر صنایع پرآبخواه بیخ گوش باغات تفتیده‌ی زردآلوی فراغه
دهستان «فراغه» در ابرکوه یزد قطب تولید مرغوبترین زردآلوی کشور است ولی این روزها کشاورزان سخت‌کوش آن علاوه بر تحمل تمام دشواری‌های تولید اعم از خشکسالی و دلالان فصل برداشت، دل‌نگرانی تازه‌ای پیدا کرده‌اند و آن هم ایجاد یک مجتمع صنعتی پرآبخواه و آلاینده در این منطقه است.
تب داغ پس‌روی آب بر پیکر خلیج گرگان
۱۳۹۹/۰۹/۳۰ / ستاد خشکسالی ، فرسایش و محیط زیست / خلیج گرگان / گلستان
تب داغ پس‌روی آب بر پیکر خلیج گرگان
ایرنا - گرگان - آخرین ارزیابی سازمان نقشه‌برداری کشور نشان می‌دهد افزون بر صد کیلومتر مربع از پهنه آبی خلیج گرگان خشک‌ شده که تعلل در یافتن راه چاره مانند بازگشایی دالان تبادل آب با دریای خزر سرعت نابودی این ذخیرگاه ارزشمند را بیشتر خواهد کرد.
گزارش تصویری: «تختک سرسنگ» دریاچه هامون
۱۳۹۹/۰۹/۲۷
گزارش تصویری: «تختک سرسنگ» دریاچه هامون
ایرنا-زاهدان- «تختک سرسنگ» که در زمان آبادی دریاچه هامون بعنوان یکی از قطب های مهم پرورش و نگهداری گاو اصیل سیستانی بشمار می رفت که با آغاز خشکسالی در سال 1376 اهالی آن به روستاها و دیگر شهرهای کشور مهاجرت کردند. سرسنگ در دوران آبادی دریاچه هامون شمار زیادی از خانواده ها را در خود جای داده بود و دارای مدرسه و قبرستان بوده است. سقف خانه ها آن از خولک، نی و پنجره های کوچک روی دیوار خانه برای نظارت بیشتر دام ها که به این خانه ها حصیری گفته می شد ساخته شده به طوری که با مهاجرت مردم منطقه و پایان زندگی در آن سقف ها فروریخته و تنها دیوارهای آن باقی مانده است. درون محدوده دریاچه هامون بلندی های به شکل مستطیل و دایره وجود دارد که به آن تختک گفته می شود و شغل اکثر کسانی که در آن زندگی می کردند، دامداری، …
خشکسالی ۲۵ ساله ایران به پایان می‌رسد؟
۱۳۹۹/۰۹/۲۷ / بارش برف - باران / سازمان هواشناسی / کم آبی - خشکسالی / ترسالی
خشکسالی ۲۵ ساله ایران به پایان می‌رسد؟
بنابر اعلام سازمان هواشناسی در زمستان امسال شاهد چند بارش سنگین خواهیم بود و به گفته متخصصان این بارش‌ها می‌توانند نشانه تمام شدن خشکسالی و ورود ایران به دوره ترسالی باشند.
هشدار سازمان ملل: ۵ میلیون یمنی در یک قدمی قحطی در ۲۰۲۱ هستند
۱۳۹۹/۰۹/۲۴ / یمن / جنگ 2015 یمن / قحطی و خشکسالی
هشدار سازمان ملل: ۵ میلیون یمنی در یک قدمی قحطی در ۲۰۲۱ هستند
سازمان غذا و کشاورزی سازمان ملل متحد (فائو) هشدار داد در سال آینده ۵ میلیون یمنی در ۱ قدمی قحطی زندگی خواهند کرد.
تحول در حوزه آب با ۲۰۰ طرح دانشجویی کلید می خورد
۱۳۹۹/۰۹/۲۴ / معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری / پایان نامه / خشکسالی
تحول در حوزه آب با ۲۰۰ طرح دانشجویی کلید می خورد
ستاد توسعه فناوری آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست اعلام کرد بیش از ۲۰۰ طرح دانشجویی برای تحول در حوزه آب به ستاد ارسال شدند.
سرنوشت بحرانی بزرگ‌ترین دریاچه آب شیرین فلات ایران | نقش افغانستان چیست؟
۱۳۹۹/۰۹/۲۴ / استان سیستان و بلوچستان / خشکسالی / افغانستان / محیط زیست ایران
سرنوشت بحرانی بزرگ‌ترین دریاچه آب شیرین فلات ایران | نقش افغانستان چیست؟
برخی شهروندان استان سیستان و بلوچستان به علت شرایط نامساعد و خشک شدن تالاب هامون در حال مهاجرت به سمت مشهد، گرگان و گنبد هستند.
زنده شدن دریاچه ارنان بعد از ۳۶ سال
۱۳۹۹/۰۹/۲۴
زنده شدن دریاچه ارنان بعد از ۳۶ سال
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری مهریز با بیان این‌که به دنبال بارندگی اخیر در استان یزد بیش از ۹۰ درصد ظرفیت بند‌های خاکی این شهرستان آبگیری شده است، گفت: زنده شدن دریاچه ارنان بعد از ۳۶ سال خشکسالی اجابت دعای مردم مهریز و هدیه‌ای گرانبها از جنس رحمت الهی است.
پیش‌بینی چندین بارش سنگین برف برای زمستان
۱۳۹۹/۰۹/۲۴ / ایران / خشکسالی / زمستان / سازمان هواشناسی / مدیریت بحران
پیش‌بینی چندین بارش سنگین برف برای زمستان
درحالی سازمان هواشناسی کشور پاییز خشک و کم‌بارشی را برای ایران پیش‌بینی کرده بود که بر اساس آخرین اطلاعات مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی از ابتدای مهرماه تاکنون ۶۱ میلیمتر بارش در کشور داشتیم
زمستان برفی در راه ایران است
۱۳۹۹/۰۹/۲۳
زمستان برفی در راه ایران است
شهروندآنلاین: در حالی سازمان هواشناسی کشور پاییز خشک و کم‌بارشی را برای ایران پیش‌بینی کرده بود که بر اساس آخرین اطلاعات مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی از ابتدای مهر تا کنون ۶۱ میلیمتر بارش در کشور داشتیم که این میزان نسبت به میانگین بلندمدت ۲۰درصد و نسبت به سال گذشته حدود 3درصد بیشتر بوده است.
حاشیه های طرح های انتقال آب در کرمان؛ این سرزمین آب ندارد
۱۳۹۹/۰۹/۲۲
حاشیه های طرح های انتقال آب در کرمان؛ این سرزمین آب ندارد
کرمان- استان کرمان با خشکسالی بی سابقه دست به گریبان است و منابع آبی هر سال کمتر می شود اما به جای رفع بحران، کرمانی ها طرح های مبارزه با خشکسالی را با چالش مواجه می کنند.
انتقال آب از خلیج فارس؛ انتقال امید یا مسابقه تخریب محیط زیست؟
۱۳۹۹/۰۹/۲۲
انتقال آب از خلیج فارس؛ انتقال امید یا مسابقه تخریب محیط زیست؟
استفاده از آب خلیج فارس برای مصارف شرب و صنعت تازگی ندارد، کشور‌های همسایه ایران حدود ۷ دهه است از این روش استفاده می‌کنند. در ایران هم چند بار صحبت از راه اندازی چنین پروژه‌ای شده بود تا اینکه تداوم خشکسالی در استان‌های کرمان، یزد و هرمزگان، تعداد زیاد معادن مس و سنگ آهن و صنایع فولاد و نگرانی از بیکاری باعث شد مقدمات طرح از سال ۹۲ آغاز و از سه سال پیش به اجرا گذاشته شود.
کوهستان قلک آب در زمان خشکی
۱۳۹۹/۰۹/۲۱ / سازمان حفاظت محیط زیست / اکو سیستم کوهستان / آهنگ حیات
کوهستان قلک آب در زمان خشکی
تهران - ایرنا - کوهستان اکوسیستم ارزشمندی برای کشورها است، حدود ۹۰ درصد آب شرب جهان از این مناطق سرچشمه می‌گیرد و بارش و برف و باران در این ارتفاعات موجب شده تا مانند قلک آبی برای زمان خشکسالی به داد انسان‌ها برسد.
این بیابان روزگاری خانه ۲۰ هزار پرنده بود
۱۳۹۹/۰۹/۲۱ / تالاب / گاو خونی / زاینده رود / بی آبی / حق آبه / محیط زیست / زیست بوم / پرندگان مهاجر
این بیابان روزگاری خانه ۲۰ هزار پرنده بود
تالاب گاوخونی تا مرز ۹۶ درصد خشک شده است. اندک رطوبت لایه‌های زیرین آن از پساب زمین‌های کشاورزی حدفاصل سد رودشتن تا تالاب تامین شده و آن را از خطر خشکسالی صد در صدی نجات داده است. متولیان اداره حفاظت محیط زیست استان اصفهان می‌گویند با رهاسازی حقآبه این تالاب هنوز می‌توان به عبور از این بحران و نجات این تالاب امیدوار بود.
ببینید | ایران؛ پاندمی کرونا؛ کمبود آب و بحران جمعیتی
۱۳۹۹/۰۹/۲۰ / ویروس کرونا / کم آبی - خشکسالی
ببینید | ایران؛ پاندمی کرونا؛ کمبود آب و بحران جمعیتی
آمار وضعیت رشد جمعیت در ایران باعث نگرانی بسیاری نسبت به سالخوردگی کشور در سال‌های آینده شده و حتی منجر به اجرای برخی سیاست‌های افزایش موالید شده است، سیاست‌هایی شکست خورده که به نظر می‌رسد. منبع: خبرآنلاین
اهتمام دولت در آبرسانی به سیستان و بلوچستان
۱۳۹۹/۰۹/۱۹ / سیستان و بلوچستان / توسعه ایران / آب و فاضلاب / اختصاصی ایرنا / حسن روحانی
اهتمام دولت در آبرسانی به سیستان و بلوچستان
زاهدان- ایرنا- خشکسالی، افت شدید منابع آبی و نبود زیرساخت‌های لازم در بیشتر شهرها و روستاهای سیستان و بلوچستان سبب شد تا در طول ۴۰ سال گذشته بویژه در هشت سال اخیر با برنامه‌ریزی، همت و تلاش دولت طرح‌های آب‌رسانی به شکل جدی پیگیری و در بیشتر مناطق استان اجرایی شود.
بهره‌برداری از گلخانه دریایی سواحل مکران تا اواسط دی ماه
۱۳۹۹/۰۹/۱۹ / منطقه آزاد تجاری صنعتی چابهار / معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری / دانش‎ بنیان ‎ها
بهره‌برداری از گلخانه دریایی سواحل مکران تا اواسط دی ماه
تهران- ایرنا- قائم مقام کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط‌زیست معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از بهره‌برداری طرح فناورانه گلخانه دریایی در سواحل مکران تا اواسط دی ماه امسال خبر داد.
آخرین وضعیت بارش‌ها در کشور پس از فعالیت سامانه‌های بارشی اخیر
۱۳۹۹/۰۹/۱۹ / سامانه بارشی / بارش برف و باران / استان های پربارش / مرکز ملی خشکسالی
آخرین وضعیت بارش‌ها در کشور پس از فعالیت سامانه‌های بارشی اخیر
بر اساس اطلاعات مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی بارش‌ها در کل کشور نسبت به میانگین بلند مدت بیش از ۳۰ درصد افزایش یافته است.
۱۳۹۹/۰۹/۱۸
افزایش کانون‌های بحرانی تولید ریزگرد
در حالی که سیلاب بسیاری از استان‌ها را درگیر کرده، کانون‌های بحرانی فرسایش بادی در خراسان جنوبی به ۳۵ کانون رسیده و ریزگردها همچنان در این استان جولان می‌دهند. تاخت‌وتاز ۲۰ سال خشکسالی در خراسان جنوبی اثرات نامطلوبی بر کویر این منطقه و خصوصا محیط‌زیست این استان بر جا گذاشته است. کاهش منابع آبی، از بین رفتن قنوات و مرگ تدریجی چاه‌های آب ازجمله این اثرات است که خود منجر به پدیده‌ای عذاب‌آور برای مردم این منطقه شده است.
فائو آماده حمایت از ایران در زمینه بهبود پایداری خاک است
۱۳۹۹/۰۹/۱۷ / وزارت جهاد کشاورزی / علی مراد اکبری / سازمان ملل متحد / ستاد خشکسالی ، فرسایش و محیط زیست / کاظم خاوازی / ایران / فائو
فائو آماده حمایت از ایران در زمینه بهبود پایداری خاک است
تهران- ایرنا- نماینده سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در ایران بر موضع این نهاد در حمایت از کشورهای عضو برای توسعه و اتخاذ سیاست‌ها و برنامه‌های ترویج‌کننده نظام‌های کشاورزی پایدار و غنابخشی تنوع‌زیستی خاک تاکید کرد.
حفظ باغات مناطق در معرض خشکسالی با طرح‌های نوین آبیاری
۱۳۹۹/۰۹/۱۷ / استانی-اقتصادی / کشاورزی / آبیاری نوین / جهادکشاورزی یزد
حفظ باغات مناطق در معرض خشکسالی با طرح‌های نوین آبیاری
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان یزد از اجرای طرح آبیاری کم فشار در ۱۹۰ هکتار اراضی کشاورزی روستای سخوید با اعتباری بالغ بر ۱۷ میلیارد ریال خبر داد و گفت: اجرای چنین طرح‌هایی می‌تواند آبیاری و نگداری از باغات را بهبود ببخشد.
۱۳۹۹/۰۹/۱۷ / پیروز ساسانی / ساسانیان / ایران / قحطی / خشکسالی / بحران / مدیریت
"پیروز ساسانی" و مدیرت بحرانِ قحطی و خشکسالی
پیروز شاه ساسانی، هنگام روی دادن بحران قحطی در ایران و پیشگیری از مرگ مردم در اثر گرسنگی، علاوه بر کمک گرفتن از دولت‌های دیگر، دستوراتی صادر کرد که با اجرای آنها، مردم تا حدودی از بحران رها شدند.
تصاویر | خشک شدن آب سد «عبدل آباد» بجنورد
۱۳۹۹/۰۹/۱۶ / کم آبی - خشکسالی / روستا
تصاویر | خشک شدن آب سد «عبدل آباد» بجنورد
سد خاکی روستای «عبدل‌آباد» که در ۲۳ کیلومتری شهرستان بجنورد و در شهر حصارگرم‌خان واقع شده است در زمستان از آب رودخانه‌های اطراف پر می‌شود تا در فصل کم‌آبی، آب مورد نیاز کشاورزان منطقه را تامین کند اما در حال حاضر به سبب کاهش نزولات جوی به صورت کامل خشک شده‌ است. منبع: ایرنا
یمن در آستانه قحطی شدید قرار گرفته است
۱۳۹۹/۰۹/۱۵ / یمن / سازمان ملل متحد / قحطی و خشکسالی
یمن در آستانه قحطی شدید قرار گرفته است
سازمان‌های بین‌المللی نسبت به وقوع قحطی و شدت گرفتن گرسنگی در یمن هشدار دادند.
فاجعه‌ای بزرگ برای زمین رخ خواهد داد
۱۳۹۹/۰۹/۱۴ / علم
فاجعه‌ای بزرگ برای زمین رخ خواهد داد
مقیاس خشکسالی در ۲۰ سال گذشته به سطح بی‌سابقه‌ای رسیده است و در آینده زمین را تحت تاثیر قرار خواهد داد.
چهار تهدید اصلی زیست‌محیطی ایران از زبان رئیس موسسه صلح
۱۳۹۹/۰۹/۱۴ / کم آبی - خشکسالی
چهار تهدید اصلی زیست‌محیطی ایران از زبان رئیس موسسه صلح
مدیر موسسه جهانی اقتصاد و صلح در استرالیا، در گفت‌وگویی با خبرآنلاین با اشاره به نتایج یکی از تحقیقات اخیرشان بحران‌های زیست‌محیطی ایران را تشریح کرد.
آبخیزداری عامل بازگشت روستاییان مهاجر به محل سکونتشان
۱۳۹۹/۰۹/۱۱ / سازمان جنگل‌ها / بنیاد مسکن / آبخیزداری / فرسایش خندقی خاک
آبخیزداری عامل بازگشت روستاییان مهاجر به محل سکونتشان
رییس سازمان جنگل‌ها گفت: امروز می‌گویند آبخیزداری معجزه می‌کند که تعبیر درستی است زیرا انجام اقدامات آبخیزداری سبب شده است بسیاری از ساکنان روستاها که بر اثر خشکسالی و بی‌آبی مهاجرت کرده بودند با احیای قنات‌ها و چشمه‌سارها دوباره به سکونتگاه اصلی خود برگردند.
سقوط آزاد کشت کلزا در مازندران از بام خشکسالی پاییزی
۱۳۹۹/۰۹/۱۱ / وزارت جهاد کشاورزی / مازندران / کشاورزی / کلزا
سقوط آزاد کشت کلزا در مازندران از بام خشکسالی پاییزی
ساری - ایرنا- طبق اعلام رسمی جهاد کشاورزی مازندران امسال فقط حدود ۹ هزار هکتار از زمین های کشاورزی استان زیر کشت پائیزه دانه روغنی کلزا رفته است ، وسعتی که یک سوم برنامه مصوب و تعهد سال جاری استان را پوشش می‌دهد و حدود ۳۶ درصد کمتر از سال پیش است.
ببینید | گاوخونی نفس‌های آخرش را می‌کشد
۱۳۹۹/۰۹/۱۱ / محیط زیست / استان یزد / کم آبی - خشکسالی / تالاب
ببینید | گاوخونی نفس‌های آخرش را می‌کشد
تالاب گاوخونی نام باتلاقی است در فلات مرکزی ایران که بخش بزرگی از آن در استان اصفهان و مابقی در استان یزد قرار دارد که زاینده‌رود به آنجا می‌ریزد. تالاب گاوخونی در گذشته از سه منبع آبی شامل رودخانه زاینده رود، رودخانه زرچشمه از کوه‌های جنوبی شهرضا و رودخانه ایزدخواست از استان فارس تامین می‌شده است.
۱۳۹۹/۰۹/۱۱
نفس‌های آخر تالاب گاوخونی
تالاب گاوخونی نام باتلاقی است در فلات مرکزی ایران که بخش بزرگی از آن در استان اصفهان و مابقی در استان یزد قرار دارد که زاینده‌رود به آنجا می‌ریزد. کم آبی‌های چند سال گذشته و قطع جریان زاینده رود از سال ۶۶ در پی کمبود آب، بارش و خشکسالی، احداث سد رودخانه ایزدخواست در سال ۷۷ و رها نکردن حقابه تالاب از این سد، تخریب گیاهی و چرای بی رویه شتر و بز و تردد ماشین آلات و موتور در این منطقه مشکلات زیست محیطی بسیاری را برای این تالاب بوجود آورده است. / باشگاه خبرنگاران
۹۰ درصد مساحت خراسان جنوبی درگیر خشکسالی است
۱۳۹۹/۰۹/۱۱ / بارندگی / اختصاصی ایرنا / خراسان جنوبی / ستاد خشکسالی ، فرسایش و محیط زیست / سازمان هواشناسی
۹۰ درصد مساحت خراسان جنوبی درگیر خشکسالی است
بیرجند - ایرنا - مدیرکل هواشناسی خراسان جنوبی گفت: با توجه به بررسی‌های صورت گرفته اکنون ۱۰ درصد مساحت استان وضعیت نرمال دارد و ۹۰ درصد درگیر خشکسالی خفیف تا بسیار شدید است.
سخاوت آسمان بر زمین گلستان ایران کم شد
۱۳۹۹/۰۹/۱۰ / استانی-اقتصادی / شرکت آب منطقه ای گلستان / گلستان / خشکسالی
سخاوت آسمان بر زمین گلستان ایران کم شد
مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان گلستان از کاهش ۸۲ درصدی رواناب رودخانه‌ها و کاهش ۳۱ درصدی بارش‌ها در پاییز امسال خبرداد.
۱۳۹۹/۰۹/۱۰
رابطه بارندگی و خشکسالی!
از ابتدای سال آبی 1400-99 (اول مهر تا 8 آذر 99 (میزان بارندگی با سال آبی ماقبل 8 درصد کاهش نشان می‌دهد؛ این در حالی است که بیشترین میزان کاهش در حوزه‌های آبریز دریای مازندران، فلات مرکزی، شرق ایران و قره‌قروم بوده است. میانگین بارش‌ها در سال آبی 99-98 نیز در مقایسه با سال آبی قبل از آن یعنی 98-97 کاهشی بوده است. ارتفاع کل ریزش‌های جوی در سال آبی ۹9-۹8 (اول مهر ۹۸ تا سی‌ویکم شهریورماه ۹۹) بالغ بر 318 میلی‌متر بود. این مقدار بارندگی نسبت به میانگین آمار درازمدت بارش‌های ایران در ۵۱ سال اخیر (250 میلی‌متر) ۲۷ درصد افزایش نشان داد اما نسبت به دوره مشابه سال آبی گذشته (342 میلی‌متر) 7‌ درصد کاهش داشت.   آیا ارتباطی بین پدیده‌های …
۱۳۹۹/۰۹/۱۰
رویدادی جهانی برای خلق ایده‌های محلی
 محمد سرابی ـ خبر‌نگار  بحران‌های محیط‌زیستی حیات شهرها و زندگی انسان‌های ساکن آن را تهدید می‌کنند. خشکسالی و آتش‌سوزی در تابستان و سیل در زمستان بخشی از این مشکلات است که رفع آن در توان یک شهر یا یک کشور نیست؛ بلکه به همکاری جمعی نیاز دارد. رویداد بین‌المللی «کلیماتون» یکی از مهم‌ترین رویدادهای بین‌المللی محیط‌زیست شهری است که در بیش از 100شهر دنیا به‌صورت همزمان برگزار می‌شود. امسال شهرداری تهران برای سومین‌بار این رویداد  جهانی را با موضوع ایده‌های تحول‌آفرین برای کاهش گازهای گلخانه‌ای و …
در اوج بارندگی پاییزی بدانید؛ در دنیا از ۴۵ درصد آب‌های تجدیدپذیر استفاده می‌کنند، در ایران از ۱۲۰ درصد! | چرا آب باران جمع‌آوری نمی‌شود؟
۱۳۹۹/۰۹/۰۹ / سیل / آب و هوا - ایران / آب / خشکسالی / محیط زیست ایران
در اوج بارندگی پاییزی بدانید؛ در دنیا از ۴۵ درصد آب‌های تجدیدپذیر استفاده می‌کنند، در ایران از ۱۲۰ درصد! | چرا آب باران جمع‌آوری نمی‌شود؟
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست ضمن اشاره به فشار بیش از حد روی منابع انرژی در ایران گفت: به‌طور میانگین ما در کشور از ۱۰۰ درصد آب‌های تجدیدپذیر خود استفاده می‌کنیم.
شما هم شنیده‌اید زمستان پُر برف و بارشی در راه است؟/ این گزارش را بخوانید!
۱۳۹۹/۰۹/۰۹ / سازمان هواشناسی / بارش برف - باران / کم آبی - خشکسالی / ترسالی
شما هم شنیده‌اید زمستان پُر برف و بارشی در راه است؟/ این گزارش را بخوانید!
بنابر اعلام سازمان هواشناسی در زمستان امسال شاهد چند بارش سنگین خواهیم بود و به گفته متخصصان این بارش‌ها می‌توانند نشانه تمام شدن خشکسالی و ورود ایران به دوره ترسالی باشند.
زندگی سه میلیارد نفر از مردم جهان تحت تاثیر کمبود آب
۱۳۹۹/۰۹/۰۸ / آب / خشکسالی
زندگی سه میلیارد نفر از مردم جهان تحت تاثیر کمبود آب
آمارها نشان می‌دهد که بیش از سه میلیارد نفر از مردم جهان تحت تاثیر کمبود آب قرار دارند.
نگرانی کشاورزان ابرکوهی از افزایش قیمت کودشیمیایی
۱۳۹۹/۰۹/۰۸ / کشاورزی / ابرکوه / اتحادیه مرکزی تعاونی های کشاورزی دامداران ایران
نگرانی کشاورزان ابرکوهی از افزایش قیمت کودشیمیایی
یزد - ایرنا - خشکسالی و کم آبی در ۲ دهه اخیر کشاورزان استان یزد را به شدت تحت فشار قرار داده و درآمد آنان را کاسته، این در حالی است که برای کشت پاییزه امسال نیز افزایش قیمت کود شیمیایی ، عرصه فعالیت را بر این قشر بیش از پیش تنگ‌تر کرده است.
پربارش‌ترین و کم‌بارش‌ترین استان‌های کشور
۱۳۹۹/۰۹/۰۷
پربارش‌ترین و کم‌بارش‌ترین استان‌های کشور
بررسی اطلاعات مرکز ملی خشکسالی نشان می‌دهد که از ابتدای مهر ماه تاکنون حدود ۳۲ میلیمتر بارش در کشور داشتیم که در این میان سهم برخی استان‌ها از بارش‌ها بیشتر و سهم برخی دیگر از استان‌ها بسیار کم بوده است.
لطمه خشکی بختگان به آبروی ایران/نمک بختگان شدیدا آلوده است
۱۳۹۹/۰۹/۰۶ / استانی-اجتماعی / محیط زیست / خشکی بختگان / آلودگی زیست محیطی بختگان
لطمه خشکی بختگان به آبروی ایران/نمک بختگان شدیدا آلوده است
عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز و مجری طرح بررسی اثرات خشکی تالاب بختگان، با تاکید براینکه نباید خشک شدن این تالاب را بر گردن خشکسالی انداخت، آثار این خشکیدن را بسیار فراگیر دانست و تاکید کرد که یک اثر اصلی این اتفاق، لطمه‌ی بزرگی‌ست که به آبروی ایران در سطح بین‌المللی وارد می‌شود.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •