پنجشنبه, ۲۳ مرداد, ۱۳۹۹ / 13 August, 2020
روانشناسی
۴ ساعت قبل
تفاوت افسردگی با خلق تنگ چیست؟
عضو هیأت علمی دانشکده روانشناسی با بیان اینکه علل افسردگی معمولا ناشناخته است، گفت: افسردگی به عوامل متعدد روان‌شناختی، زیستی و مغزی وابسته است و افرادی که دچار خلق تنگ شده‌اند، اگر سابقه اختلالات روحی ندارند و صرفا از بحران‌های پاندمی رنج می‌برند، به درمان‌های تخصصی نیاز ندارند.
تئوری‌های بازی پردازی
۱۸ ساعت قبل / بازی / دوره های آموزشی / روانشناسی / سلامت / برنامه ریزی
تئوری‌های بازی پردازی
لازمه موفقیّت بازیپردازی در بازاریابی، شناخت و درک صحیح رفتار مصرف‌کننده و طراحی آمیزه بازاریابی بر مبنای این شناخت میباشد استراتژی‌های بازی‌پردازی باید بر اساس درک و شناخت تفکرات، احساسات و رفتار مصرف‌کنندگان (بازیکنان) شکل بگیرد.
مولانا، بزرگترین فرد در ذهن‌آگاهی/رتبه دوم استرالیا در خودکشی زنان
۲۳ ساعت قبل / استانی-اجتماعی / روانشناسی / ذهن آگاهی
مولانا، بزرگترین فرد در ذهن‌آگاهی/رتبه دوم استرالیا در خودکشی زنان
عضو هیأت علمی گروه روانشناسی دانشگاه فردوسی با اشاره به اینکه مولانا بزرگترین و تاثیرگذارترین فرد در حوزه ذهن‌آگاهی است، گفت: ذهن آگاهی یکی از برنامه‌های هر فصل سازمان‌ها و سیستم‌هایی است که کارمندانشان کارهای اساسی انجام می‌دهند.
از وابستگی رها شویم
۲۳ ساعت قبل / مهدی حاج محمود عطار / روانشناسی / جامعه‌شناسی
از وابستگی رها شویم
انسان هر چند توان زندگی فردی را به سختی دارد، اما عملا موجودی اجتماعی است و فرآیند رشد خود را در مواجهه با جامعه ی خود متصور است، از همین رو ما تلاش می کنیم تا دیگران را خشنود کنیم و این از جمله بدیهیات یک زندگی اجتماعی سالم است.
اگر کسی این7 حرکت ناخودآگاه را انجام می دهد،دارد دروغگویی اش را لو می‌دهد
۲۷ ساعت قبل / روانشناسی / دروغگویی
اگر کسی این7 حرکت ناخودآگاه را انجام می دهد،دارد دروغگویی اش را لو می‌دهد
خراسان نوشت: حتی اگر ما بتوانیم به طور قانع کننده‌ای دروغ بگوییم، حرکات بدنی‌مان واقعیت را برملا خواهند کرد. دلیلش این است که در هنگام دروغ گفتن فرد فقط روی کلمات و حالت‌های صورت خود تمرکز می‌کند و زبان بدن را کاملا نادیده می‌گیرد و بر خلاف کلمات، حالت‌های بدنی غیر قابل کنترل هستند. در این مطلب شما را با رایج‌ترین حرکات بدنی که می‌توانند دروغ گویی یک فرد را برملا کنند، آشنا می‌کنیم. البته که ممکن است در بعضی شرایط خاص، بروز چنین رفتارهایی از سوی یک فرد نشانه دروغ گفتن نباشد.
سهم بهداشت روان از بودجه سلامت؛ یک‌دهم از یک درصد!
۳۳ ساعت قبل
سهم بهداشت روان از بودجه سلامت؛ یک‌دهم از یک درصد!
رئیس نظام روانشناسی: کرونا ۶۰ درصد مردم را نیازمند خدمات روانشناسی کرد؛
۳۴ ساعت قبل
همسفران مسیر بشردوستی
[راضیه زرگری] یک ایده خلاقانه برای شروع زندگی مشترک؛ در روزهایی که همه‌گیری بیماری کرونا همه برنامه‌هایشان را به هم زد و تاریخ عروسی بعد از سه ‌بار جابه‌جایی نهایتا کنسل شد و وقت، انرژی و پول‌شان هم بابت هماهنگی تالار و آتلیه و فیلمبردار هدر شد. عصمت‌السادات و ابوالفضل با یک تصمیم زیبا همه آرزوهای به‌ظاهر از دست‌رفته‌شان را جبران کردند و لذت و آرامشی نصیب‌شان شد که هیچ جشن عروسی مجللی نمی‌توانست برایشان ایجاد کند. این زوج هلال احمری پس از این همه کشمکش از روز عید غدیر زیر یک سقف رفته‌اند؛ هزینه مراسم عروسی صرف امور خیر شد و یک جشن کوچک در کنار کودکان معلول یک مرکز توانبخشی گرفتند. حالا در ابتدای راه هم حال دل‌شان خوب‌تر است …
برنامه‌ریزی کمیته امداد برای اشتغال ۲۰۰ هزار نفر در سال ۹۹
۳۷ ساعت قبل / استانی-اجتماعی / کرامت انسانی / روانشناسی / کمیته امداد امام خمینی
برنامه‌ریزی کمیته امداد برای اشتغال ۲۰۰ هزار نفر در سال ۹۹
رئیس کمیته امداد امام خمینی(ره) با اشاره به اقدامات این نهاد برای اشتغال‌زایی گفت: سال ۹۸ این کمیته توانست حدود ۱۷۵ هزار و ۹۰۰ شغل ایجاد کرده و امسال تصمیم داریم برای حدود ۲۰۰ هزار نفر شغل ایجاد کنیم.
۲۰۰ روحانی روانشناس در کشور فعالیت دارند
۴۰ ساعت قبل
۲۰۰ روحانی روانشناس در کشور فعالیت دارند
مشهد- ایرنا- رییس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور گفت: در حال حاضر ۲۰۰ روحانی روانشناس در کشور فعالیت دارند و این سازمان از خدمات طلبه‌ها در بخشهای مختلف بهره می‌برد.
مرگ ماهانه ۱۸۰ «نوجوان» به‌دلیل خشونت/ چرایی گرایش برخی نوجوانان به سیگار
۴۴ ساعت قبل
مرگ ماهانه ۱۸۰ «نوجوان» به‌دلیل خشونت/ چرایی گرایش برخی نوجوانان به سیگار
معاون پژوهشی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور افسردگی، اضطراب، استرس و اختلال خوردن را از شایع‌ترین اختلالات روانشناختی در دوران نوجوانی عنوان کرد و گفت: پرخاشگری و خشونت به ویژه در پسران نوجوان نگران‌کننده است؛ براساس گزارش WHO، خشونت بین فردی باعث شده هر ماهه حدود ۱۸۰ مرگ و میر بین نوجوانان در سراسر جهان رخ دهد؛ دختران نوجوان نیز به احتمال زیاد قربانی و یا ابزاری برای اعمال این خشونت یا پرخاشگری خواهند شد.
مشاوره، نیاز امروز نوجوانان
۴۴ ساعت قبل / سازمان نظام روانشناسی و مشاوره / انجمن حمایت از خانواده زندانیان / وزارت ورزش و جوانان
مشاوره، نیاز امروز نوجوانان
تهران - ایرنا - روانشناس بالینی گفت: امروزه برای رفع اختلالات رفتاری نوجوانان، والدین و مربیان تربیتی ناتوان هستند و متخصصان و مشاوران درمانگر می‌توانند کمک شایانی جهت پاسخگویی به مشکلات خانواده‌ها در این مورد کنند.
نظام روانشناسی: ۶۰ درصد مردم نیاز به خدمات روان‌شناسی دارند
۲ روز قبل
نظام روانشناسی: ۶۰ درصد مردم نیاز به خدمات روان‌شناسی دارند
رئیس نظام روانشناسی گفت: قبل از شیوع کرونا تقریبا ۲۵ درصد مردم کشور نیاز به استفاده از خدمات روانشناسی داشته‌اند که این رقم هم اکنون به ۶۰ درصد افزایش یافته است. حاتمی با اشاره به مشکلات روانی کشور با توجه به بحران کرونا گفت: قرنطینه خانگی، کند شدن روند زندگی، مشکلات شغلی و اقتصادی و وجود ترس بخاطر این بیماری، تاثیرات روحی و روانی منفی‌ای بر مردم گذاشته است،
۲ روز قبل
زندگی خصوصی یک درمانگر
 [آزاده اعرابی] «پاندورا» رمان تفاوت‏هاست؛ تفاوت بین غنی و فقیر، تحصیلکرده و کم‏سواد، شمال شهر و جنوب شهر، سالم و بیمار و کینه‏توز و بزرگوار. در رمان «پاندورا» با دکتر روانشناسی مواجه‌ایم به نام رامین صبوری؛ جوانی مجرد، کاملا موفق در شغل خود و مسلط به انجام انواع تکنیک‏های روانکاوی؛ از تشخیص و شوک‏درمانی گرفته تا هیپنوتیزم و گروه‏‌درمانی؛ دکتری که هر روزه چندین مُراجع می‏پذیرد و به دقیق‏ترین شکل ممکن بیماری هر یک را شناخته و درمان را آغاز می‏کند، اما ناتوان است از تشخیص و معالجه کهنه‏ترین زخم‌های وجود خود. گذشته رامین متفاوت از هم‏نسلی‏هایش بوده و همین او را از ابتدای زندگی دچار مشکل کرده است. پدر او کارگری …
۲ روز قبل
کودک نباید از خانواده‌اش جدا شود
[شهروند] ششمین نشست از نشست‌های دوشنبه‌های حقوق کودک درباره شرایط کودکانی برگزار شد که از والدین یا یکی از آنها جدا می‌شوند. این کودکان چه حقوقی دارند و دولت‌ها چه وظایفی در این‌باره دارند. در این نشست که از سوی کلینیک حقوقی خانواده کرسی حقوق بشر، صلح و دموکراسی یونسکو در دانشگاه شهیدبهشتی برگزار شد، طاهره حاجی سیدجوادی متخصص روانشناسی سلامت و  الهه مقربی کارشناس ارشد حقوق بشر دانشگاه شهیدبهشتی حضور داشتند. ابتدای جلسه موادی از کنوانسیون کودک که به جدایی او از والدین ارتباط دارد، مطرح شدند: «ماده 9 کنوانسیون حقوق کودک متذکر می‌شود که اصل بر این است که کودک همراه والدین خودش باشد و از آنها جدا نشود، مگر با تصمیم مقامات صلاحیت‌دار و مواردی که امکان …
مراسمات عاشورا را با فناوری‌های جدید برگزار کنیم/پخش نذورات بین نیازمندان
۲ روز قبل / نذر سلامت / مسئولیت اجتماعی در برابر کرونا / کروناویروس / همه_باهم_علیه_کرونا / عاشورا / محرم
مراسمات عاشورا را با فناوری‌های جدید برگزار کنیم/پخش نذورات بین نیازمندان
رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور با بیان اینکه باید مراسمات عاشورا را با فناوری‌های جدید و شیوه‌های موجود برگزار کرد، گفت: می‌توان بخشش و نذورات را که از رسومات حسنه‌ به ویژه در ایام عاشورا است را مطابق با شرایط ادا کرد. خیران به جای آنکه به صورت عمومی و در اجتماع نذورات خود را ادا و پخش کنند، مستمندان را شناسایی کنند و از طریق مساجد خیرات را میان آنها پخش کنند.
چرا مردان به بهداشت روان خود بی توجه‌اند؟
۳ روز قبل / سلامت روان / خانواده / سبک زندگی / روانشناسی
چرا مردان به بهداشت روان خود بی توجه‌اند؟
ایرنا نوشت: طبق آمار جهانی سلامت روان، بروز اختلالات روانی در بین زنان و مردان تقریبا به یک نسبت است.
۳ روز قبل
چگونه خجالتی بودن کودکان را رفع کنیم؟
یک متخصص روانشناسی درباره دلایل خجالتی بودن برخی از کودکان و راهکارهای برطرف کردن آن توضیحاتی را ارائه کرد.
۳ روز قبل
نظم خودانگیخته ذهن
 غزاله صدرمنوچهری| فردریش آگوست فون هایک (۱۹۹۲-۱۸۹۹) یکی از تاثیرگذارترین متفکران قرن بیستم است. نظام فکری گسترده او فلسفه، اقتصاد، سیاست، حقوق، تاریخ عقاید، نظریه تکامل و فلسفه علوم اجتماعی را  در برمی‌گیرد. او همواره تاکید می‌کرد که مهم‌ترین و اصیل‌ترین بخش اندیشه‌های او در مبانی روانشناسی نظری است، اما مفسران و شارحان او کمتر به این بخش پرداخته‌اند. نشست هفتگی شهر کتاب در روز سه‌شنبه چهاردهم مرداد به سخنرانی دکتر عارف عبادی با عنوان «مبانی روان‌شناختی فلسفه علوم اجتماعی هایک: نقدی بر تفسیر کانتی» اختصاص داشت و در مرکز فرهنگی شهر کتاب به‌ صورت مجازی برگزار شد. در ادامه گزارشی از این نشست از نظر می‌گذرد.
سرگردان میان سنت و تجدد
۳ روز قبل
سرگردان میان سنت و تجدد
علی بزرگیان  محمد حجازی (مطیع‌الدوله) کار ادبی خود را در سال۱۳۰۷ با نوشتن «هما» شروع و با رمان «پریچهر» خود را در سپهر داستان‌نویسی ایران تثبیت کرد. در سال ۱۳۱۲ «زیبا» را نوشت که این رمان یکی از برجسته‌ترین رمان‌های اجتماعی در توصیف روانشناسی اجتماعی دوره جایگزینی دیوان‌سالاری دولت متمرکز پهلوی به جای حکومت قاجار بود. زیبا، روایت بحران روحی - اخلاقی جامعه‌‌ای است که انقلابی ناکام را پشت‌سر گذاشته و اینک صحنه درگیری میراث‌خواران بر سر مال و قدرت است. شخصیت اصلی رمان، میرزا حسین‌خان، جوانی است که …
خبرنگاران چگونه استرس‌های خود را مدیریت کنند؟
۳ روز قبل
خبرنگاران چگونه استرس‌های خود را مدیریت کنند؟
متخصص روانشناسی و مدرس دانشگاه گفت: کنترل و مدیریت ذهن و برنامه‌ریزی به منظور ارتقاء سلامت توسط خبرنگاران در کاهش و رفع تبعات اضطراب و استرس بسیار حائز اهمیت است؛ تغذیه سالم، ممنوعیت مصرف الکل و سیگار، ورزش مداوم و بروز احساسات درونی از مهمترین اقدامات در این رابطه است.
کرونا یک واقعیت تلخ است/مهارت برخورد با اضطراب و استرس را بیاموزیم
۳ روز قبل / روانشناسی بالینی / اخبار اجتماعی - کرمان / کروناویروس / همه_باهم_علیه_کرونا / استانی-اجتماعی
کرونا یک واقعیت تلخ است/مهارت برخورد با اضطراب و استرس را بیاموزیم
یک روانشناس بالینی با تاکید بر رعایت روانشناختی و مراقبت های روانشناختی برای حفظ تعادل در شرایط کنونی گفت: معتقدیم یکی از نکات بسیار مهم در مواجه با ویروس کرونا مدیریت مهارت های هیجانی و چگونگی برخورد با اضطراب و استرس است که به همه توصیه می شود در این شرایط این نحوه برخورد و مدیریت را بیاموزند.
سلامت روان در افراد با تیپ شخصیتی متفاوت/ شما چه تیپ شخصیتی‌ای دارید؟
۴ روز قبل / سلامت مردان / سلامت روان / سلامت / روانشناسی / اختلال روانی
سلامت روان در افراد با تیپ شخصیتی متفاوت/ شما چه تیپ شخصیتی‌ای دارید؟
ایرنا به نقل از verywellmind نوشت: شخصیت های ما نقش مهمی در تعیین رفتارها و عادات ما دارند.
خودشناسی، عامل مقاومت در برابر فشارهای اجتماعی
۴ روز قبل / استانی-اجتماعی / خودشناسی / روانشناسی
خودشناسی، عامل مقاومت در برابر فشارهای اجتماعی
یک روان‌شناس گفت: ازجمله مزایای خودشناسی می‌توان به رسیدن به شادکامی، تصمیم‌گیری بهتر، افزایش خودکنترلی و مقاومت در برابر فشارهای اجتماعی اشاره کرد.
نذورات را به سمتی سوق دهیم که مشکل نیازمندان برطرف شود 
۵ روز قبل / نذر سلامت / همه_باهم_علیه_کرونا / مسئولیت اجتماعی در برابر کرونا
نذورات را به سمتی سوق دهیم که مشکل نیازمندان برطرف شود 
سرپرست معاون آموزشی سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور ضمن تشویق به گسترش کار خیر و نذر سلامت در ماه محرم بیان کرد: به طور قطع بهبود وضعیت سلامتی مردم با سلامت معنوی آنها ارتباط مستقیم دارد.
آیا خجالتی بودن بیماری است؟
۱۳۹۹/۰۵/۱۷ / سلامت / خجالتی بودن / خجالت / اختلال شخصیتی / روانشناسی
آیا خجالتی بودن بیماری است؟
خجالتی بودن چه تاثیری در روابط اجتماعی ما دارد و چه نقشی در حضور شما در میان افراد جامعه دارد از لحاظ روانشناسی این حالت روحی و روانی چگونه قابل درمان است اینگونه اختلال با چه روش هایی برطرف می شود.
کودکان، والدین مثبت اندیش و کرونا
۱۳۹۹/۰۵/۱۶
کودکان، والدین مثبت اندیش و کرونا
دو تن از اساتید روانشناسی شخصیت در یادداشتی به نقش والدین مثبت اندیش در مواجهه با کودکان در ایام شیوع بیماری کرونا پرداخته اند.
چرا بچه ها با والدین لجبازی می کنند؟
۱۳۹۹/۰۵/۱۶ / روانشناسی / والدین / سلامت / کودکان
چرا بچه ها با والدین لجبازی می کنند؟
مشرق به نقل از یک روانشناس کودک و نوجوان نوشت: مهم ترین عامل لجبازی بچه ها نتیجه مبارزه طلبی والدین با فرزندان و نزاع بی مورد بر سر قدرت در خانه است.
مهم ترین عامل لجبازی بچه ها با والدین
۱۳۹۹/۰۵/۱۶ / روانشناسی / والدین / سلامت / کودکان
مهم ترین عامل لجبازی بچه ها با والدین
یک روانشناس کودک و نوجوان، گفت: مهم ترین عامل لجبازی بچه ها نتیجه مبارزه طلبی والدین با فرزندان و نزاع بی مورد بر سر قدرت در خانه است.
تاب‌آوری؛ بدون استرس و بی‌خیالی
۱۳۹۹/۰۵/۱۶
تاب‌آوری؛ بدون استرس و بی‌خیالی
 همه‌گیر شدن کرونا و تنش‌هایی که در جامعه ایجاد کرده است، از تاب و توان افراد جامعه کاسته است و نه‌فقط از نظر مالی که از نظر روانی هم روی افراد تأثیرگذار بوده. این تنش‌ها و نگرانی‌هایی که افراد برای سلامتی‌شان و ادامه زندگی دارند، بهانه برگزاری چهل‌ودومین گفت‌وگوی «تهران امید دارد» بود. به‌گزارش همشهری، در این نشست که با موضوع «تاب‌آوری روانی و اجتماعی در بحران» برگزار شد، الهام فخاری، عضو شورای شهر و رئیس شورای استان تهران و حسن عماری، دبیر کمیته روانشناسی شهری سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور، …
تامین مایحتاج نیازمندان را جایگزین دیگ‌های غذای محرم کنید
۱۳۹۹/۰۵/۱۵ / تامین مایحتاج نیازمندان / تغییر عادت های محرم / دیگ‌های غذای محرم / محرم امسال
تامین مایحتاج نیازمندان را جایگزین دیگ‌های غذای محرم کنید
شفقنا- عضو انجمن روانشناسی بالینی ایران گفت: در عزاداری امسال امام حسین نذورات متفاوتی برای اولین بار می تواند پا به عرصه حضور گذاشته و جزو فرهنگ عاشورایی شود؛ نذر عزاداران حسینی می‌تواند ادا کردن قرض مستمندان یا به...
با استرس کنکور چه کنیم؟
۱۳۹۹/۰۵/۱۵ / استانی-اجتماعی / اخبار اجتماعی - خوزستان / کنکور سراسری
با استرس کنکور چه کنیم؟
عضو هیات علمی گروه روانشناسی دانشگاه شهید چمران اهواز با بیان اینکه کنکور بخشی از زندگی است که با گذر زمان به پایان می‌رسد و هر کس فقط با نگرش صحیح خود می‌تواند نگرانی‌های مرتبط با آن را کاهش دهد، گفت: یکی از روش‌های جدید برای کاهش استرس کنکور، زندگی کردن با استرس است؛ به این معنا که دانش‌آموز باید بداند در کنار هر نوع فعالیت در زندگی، هدف دشواری را پذیرفته و بهتر است با آن کنار بیاید و این روش را به عنوان یک راه در کنار راه‌های مختلف برای زندگی در پیش بگیرد.
اختلال نگرانی با سلامت روانی افراد چه می‌کند؟
۱۳۹۹/۰۵/۱۵ / افسردگی / روانشناسی
اختلال نگرانی با سلامت روانی افراد چه می‌کند؟
ایرنا نوشت: روانشناس بالینی گفت: اختلال نگرانی، ‌اضطراب و استرس زا است و از ذهن منفی شروع می‌شود و در صورت عدم کنترل و استمرار، سلامت روان فرد مبتلا را به خطر می‌اندازد.
آسیب های روانی کرونا بر سلامت مردان/بروز پدیده کاهش اعتماد به نفس
۱۳۹۹/۰۵/۱۵ / روانشناسی / سلامت روان / ویروس کرونا
آسیب های روانی کرونا بر سلامت مردان/بروز پدیده کاهش اعتماد به نفس
یک متخصص روانشناسی، نسبت به بروز پدیده کاهش اعتماد به نفس مردانه در روزهای کرونایی هشدار داد.
آموزش مهارت‌های ارتباطی به نوجوانان افسرده امکان‌پذیر است
۱۳۹۹/۰۵/۱۴ / استانی-علمی و آموزشی / افسردگی / دوره های آموزش مهارتی
آموزش مهارت‌های ارتباطی به نوجوانان افسرده امکان‌پذیر است
یک دکترای روانشناسی گفت: آموزش مهارت‌های ارتباطی به نوجوانان افسرده کاملاً امکان‌پذیر است.
برونگرایی بهتر است یا درونگرایی؟
۱۳۹۹/۰۵/۱۴ / برونگرایی / درونگرایی / روانشناسی / سبک زندگی / پارسی خبر
برونگرایی بهتر است یا درونگرایی؟
روانشناس با بیان اینکه درونگرایی و برونگرایی دو ویژگی شخصیتی است، گفت: هیچ کدام از افراد درون یا برونگرا بر دیگری برتری ندارند.
۱۳۹۹/۰۵/۱۴
قصه‌ای عقب‌تر از زمانه خود
پسرکشی، تازه‌ترین کار محمدهادی کریمی، حرف درستی دارد که به درستی ادا نمی‌شود؛ این فیلم که به نظر می‌رسد باید دستِ کم، سه دهه پیش ساخته می‌شد، درونمایه قابل اعتنایی دارد و رویکرد کارگردان را به طرح معضلات اجتماعی و روانشناسی با محوریت خانواده و تابوشکنی‌های فرهنگی نشان می‌دهد. این نگاه و گرایش کریمی که در آثار پیشین وی (کمدی انسانی، برف روی شیروانی داغ و...) هم دیده‌ایم قابل تامل است، اما باید توجه داشت که پرداختن به بسیاری از این موضوعات در زمان مناسب و به زبان درست اهمیت بیشتری دارد. اگرچه در زمانه معاصر نیز شاهد دخترکشی‌ها، پسرکشی‌ها و تبعیض‌ها و اِعمال ظلم‌هایی از این دست هستیم اما باید متوجه باشیم که طرح چنین مضامینی چگونه قادر است تا …
۱۳۹۹/۰۵/۱۳
برای پر کردن مخزن انرژی روانی خود وقت بگذارید
[شهروند] اگر بخواهیم به چالش‌های خانواده‌های چندفرزندی نگاه کنیم، نباید خود بچه‌ها و احساس آنها را نادیده بگیریم. بچه‌ها کدام را بیشتر دوست دارند؟ تک‌فرزند خانواده‌بودن یا داشتن خواهر و برادر. هندوستان کشوری است که به راحتی می‌توان فرهنگ خانواده‌های چندفرزندی را در آن بررسی کرد. جوئل دیویس اهل هندوستان است و هشت فرزند دارد. او می‌گوید: «در تجربه من، والدین بیشترین مسئولیت را در قبال شادزیستن کودک خود دارند. من وقتی تازه پدر شده بودم مانند والدینم بسیار خشن بودم. رفتار و کرداری را که از فرزندانم انتظارداشتم بیشتر مواقع با انتقاد، تهدید و درنهایت مجبورکردن آنها همراه بود. خودتان می‌توانید نتیجه کار را تصور کنید. از یک زمانی من و همسرم تصمیم …
تست روانشناسی با انتخاب آدمک های تصویر + عکس
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / تست روانشناسی / شخصیت شناسی / سبک زندگی / پارسی خبر
تست روانشناسی با انتخاب آدمک های تصویر + عکس
تست روانشناسی زیر توسط پیپ ویلسون طراحی شده است که یکی از سرشناس‌ترین روانشناسان بریتانیا به شمار می‌آید. ویلسون این تست را در اصل برای دانش آموزان مقطع ابتدایی طراحی کرده بود تا عملکرد خود در سه سال اول تحصیلی را ارزیابی کنند، اما بعد‌ها مشخص شد که این تست برای افراد بالغ نیز کارآیی دارد. این تست به شما کمک می‌کند که شخصیت واقعی و شرایط روانی مطلوب خود را تشخیص داده و حتی جایگاه اجتماعی تان را نیز تا مقدار زیادی مشخص کنید. هر آدمک در این تصویر در شرایط متفاوتی قرار داشته و جایگاه او نیز در روی درخت با بقیه فرق دارد. ابتدا باید هر کدام از این شخصیت‌ها که جایگاهش بیشترین شباهت به شما را دارد مشخص کرده و سپس ادامه‌ی مطلب را برای مشخص‌شدن پاسخ انتخابتان بخوانید. پاسخ‌های تست: اگر یکی از آدمک‌های …
۴+۱ کتابی که همه افراد موفق یک بار در زندگی خود خوانده‌اند
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / معرفی کتاب / کتاب و کتابخوانی / کتاب صوتی
۴+۱ کتابی که همه افراد موفق یک بار در زندگی خود خوانده‌اند
در این مقاله پنج کتاب بسیار مهم روانشناسی موفقیت را به شما معرفی می‌کنیم که همه افراد موفق از آموزش‌های طلایی این کتاب‌ها استفاده کرده‌اند، بنابراین عجیب نیست اگر شما نفر موفق بعدی باشید.
کارکرد واقعی باورها در لحظات بحرانی خانواده آشکارتر می‌شود
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / اخلاق اجتماعی / آموزش / اخلاق
کارکرد واقعی باورها در لحظات بحرانی خانواده آشکارتر می‌شود
تهران- ایرنا- ادیان الهی به خصوص اسلام به جهت نقش مهم خانواده در اخلاق و معنویت انسان‌ها، آموزه‌های مهمی در این زمینه ارائه داده‌اند؛ آموزه‌هایی که از نگاه «کامران شیوندی» عضو هیات علمی دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه علامه طباطبایی کارکرد مثبت خود را در لحظات بحرانی بیشتر نشان می‌دهد.
ادای نذر براساس نیاز جامعه باشد/ ارتباط نذر سلامت با فرهنگ عاشورایی
۱۳۹۹/۰۵/۱۳ / مسئولیت اجتماعی در برابر کرونا / همه_باهم_علیه_کرونا / نذر سلامت / نذری دادن / روانشناسی
ادای نذر براساس نیاز جامعه باشد/ ارتباط نذر سلامت با فرهنگ عاشورایی
یک روانشناس اجتماعی با اشاره به گسترش کمک‌های مردمی و «نذر سلامت» همزمان با نزدیک شدن ماه محرم گفت: ادای نذر می‌تواند براساس نیاز جامعه باشد. امام حسین برای آزادی و انسانیت قیام کرد و گسترش کمک‌های مردمی و نذر سلامت با فرهنگ عاشورایی و شهادت امام حسین (ع) و یارانش ارتباط دارد.
۱۳۹۹/۰۵/۱۳
افشاگری جدید برادرزاده ترامپ
برادرزاده «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهوری آمریکا علت خصومت عموی خود با آلمان را شخصیت قوی و باهوش صدراعظم این کشور نسبت به دونالد ترامپ دانست. به گزارش ایرنا، «مری ترامپ» برادرزاده رئیس جمهوری آمریکا در گفتگو با خبرگزاری د. پ. آ. آلمان گفت به نظرش «آنگلا مرکل» صدراعظم آلمان در کشورداری باهوش‌تر از عموی وی عمل کرده است، این همان چیزی است که ترامپ از آن متنفر است و این او را دیوانه می‌کند.وی که دکترای روانشناسی دارد علت خصومت دولت آمریکا با آلمان را در همین نکته دانست و افزود: مرکل یک زن قوی است و دونالد با زنان قوی مشکل دارد.برادرزاده ترامپ با هشدار در مورد این که وی نباید در انتخابات ریاست جمهوری ماه نوامبر (آبان) مجددا انتخاب شود تاکید کرد در این انتخابات به رقیب ترامپ، «جو بایدن» از حزب دموکرات …
رسانه ها،کرونا، محرم
۱۳۹۹/۰۵/۱۲
رسانه ها،کرونا، محرم
این روزها، بیشتر به این می‌اندیشم که نظام مطالعاتی و دانش کروناشناسی هنوز وارد عرصه روانشناسی فردی، روانشناسی اجتماعی کوتاه‌مدت و درازمدت نشده است و اتفاقاً من غفلت از این پدیده را برای جامعه و سیاستگذاران بسیار جدی‌ و خطرناک‌ می‌بینم.
آسیب های روانی پدیده«سلبریتیسم» در جامعه/ با سلامت روان مردم بازی می کنند
۱۳۹۹/۰۵/۱۲ / روانشناسی / آسیبهای اجتماعی / سلامت روان
آسیب های روانی پدیده«سلبریتیسم» در جامعه/ با سلامت روان مردم بازی می کنند
یک مشاور روانشناس، معتقد است که بخشی از فشار روانی جامعه، بدبینی های اجتماعی و تعارضات فرهنگی در بین نسل جوان جامعه، نتیجه پدیده «سلبریتیسم» در کشور است.
راز موفقیت آدم‌های بزرگ دنیا چیست؟
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / موفقیت / دانستنی های روانشناسی / سبک زندگی / پارسی خبر
راز موفقیت آدم‌های بزرگ دنیا چیست؟
موفقیت و دستیابی به آن رویایی دیرینه است که تمامی انسان‌ها در طول عمر خود حداقل یکبار به طور جدی برای رسیدن به آن تلاش کرده اند.
پیشنهاد یک شاعر به فرهنگستان زبان و ادب فارسی برای خلق واژگان بهتر
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / زبان / فرهنگ / فارسی / فلسفه / محمود اکرامی فر / شاعر / واژگان / فرهنگستان زبان و ادب فارسی
پیشنهاد یک شاعر به فرهنگستان زبان و ادب فارسی برای خلق واژگان بهتر
اکرامی‌فر به فرهنگستان زبان و ادب فارسی پیشنهاد کرد: برای خلق واژگان بهتر است در کنار ادیبان از کارشناسان میان رشته‌ای همچون روانشناسی و مردم شناسی و فلسفه بهره ببریم تا کاربرد واژگان در سطوح و شرایط مختلف در فرهنگ عمومی بررسی شود.
والدین و پنج شیوه حل تعارض در خانواده
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / روز جهانی خانواده / والدین / انجمن روان شناسی ایران
والدین و پنج شیوه حل تعارض در خانواده
تهران- ایرنا- «صغری ابراهیمی قوام» عضو هیات علمی دانشکده روانشناسی و علوم تربیتی دانشگاه علامه طباطبایی، پرورش عزت نفس در کودکان را در سه بُعد ارتباط صمیمانه، انتظار معقولانه و احترام متقابل میان کودکان و والدین قابل‌بررسی و توجه می‌داند.
علت پایین آمدن عزت نفس چیست؟
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / عزت نفس / روانشناسی / دانستنی های روانشناسی / پارسی خبر / سبک زندگی
علت پایین آمدن عزت نفس چیست؟
روانشناس با بیان اینکه عزت نفس به اعتقاد و باور که «من» یک انسان ارزشمند و دوست داشتنی هستم، می‌گویند، گفت: عزت نفس عمدتاً از زمان تولد تا سن ۵ و ۶ سالگی شکل می‌گیرد.
استراتژی روانشناختی اسرائیل در به دام انداختن رژیم‌های عربی
۱۳۹۹/۰۵/۱۱ / المیادین / خاندان سعود / رابطه اعراب و اسراییل
استراتژی روانشناختی اسرائیل در به دام انداختن رژیم‌های عربی
به گزارش الف به نقل از المیادین مطالعات و تحقیقات شمار زیادی از روانشناسان جهان نشان می‌دهد که سیاست رژیم صهیونیستی و در صدر آنها نخست‌وزیران این رژیم همواره مبتنی بر اعتماد به مشاوران متخصص در علم روانشناسی است. «یائیل آرونوف» دانشمند صهیونیستی در کتاب خود که سال ۲۰۱۴ در انتشارات دانشگاه کمبریج به چاپ رسید٬ به موضوع روانشناسی سیاسی نخست وزیران رژیم صهیونیستی پرداخته است. وی پس از ۱۵ سال بررسی و تحقیق و انجام بیش از ۱۰۰ مصاحبه با شخصیت‌های موردنظر و مطالعه خود٬ نخست‌وزیران اسرائیل را در کتاب خود اینگونه شرح می‌دهد:  
۱۳۹۹/۰۵/۱۱
فرهنگ امروز
شماره جدید «فرهنگ امروز» با پرداخت به موضوعات روز جهان و دغدغه‌های روشنفکری در ایران منتشر شد. درگیری جهان امروز با بیماری کرونا، متفکران را با این پرسش مهم مواجه کرده که جهان پسا کرونا چگونه خواهد بود؟ پاسخ به این پرسش مهم دستمایه سرویس اندیشه این شماره «فرهنگ امروز» قرار گرفته و تلاش شده در پرونده‌ای با عنوان «و اما بعد ...» با آثاری از داوری اردکانی، الکساندر دوگین، مهدی معین‌زاده، نعمت‌الله فاضلی، محمدجواد غلامرضا کاشی و چند تن از اساتید دیگر به این پرسش پاسخ داده شود.  مرد بیمار قرن ۲۱ عنوان بخش بین‌الملل «فرهنگ امروز» است. به واسطه درگیری‌های جدید در امریکا به دنبال مرگ جرج فلوید این مساله مطرح می‌شود …
۱۳۹۹/۰۵/۱۱
اهمیت تیم‌های روانشناسی بحران را دریابیم
   [نسرین راخ- عضو مشارکت‌کننده تیم سحر سازمان جوانان و کارشناس روانشناسی عمومی] پس از هر حادثه افکار، احساسات و رفتارهایی بین افرادی که آسیب دیده‌اند یا شاهد صحنه‌های دردناک و غیرقابل تحملی بوده‌اند به وجود می‌آید. این افراد نگرانی‌های بسیاری درباره تنها شدن، امنیت نداشتن، سلامت خود و اشخاص نزدیک و مورد علاقه خود دارند و دائما تنش را تجربه می‌کنند که این علایم واکنش‌ طبیعی به حادثه و بحران است و در بسیاری از موارد و در طول زمان کاهش می‌یابد یا از بین می‌رود. علایم و واکنش‌های مختلف افراد ممکن است جسمانی، اضطراب، ترس شدید، گریه، سوگواری، غم، احساس گناه، ناآرامی، بی‌قراری، خشم، پرخاشگری، تحریک‌پذیری و افسردگی باشد. موارد …
فواید بچگانه حرف زدن با همسر!
۱۳۹۹/۰۵/۱۰ / زندگی مشترک / پارسی خبر / زبان کوذکانه / کودکانه حرف زدن
فواید بچگانه حرف زدن با همسر!
شاید دلیل آوردن برای مفید بودن بچگانه حرف زدن زوج‌ها کمی عجیب باشد، اما اکثر زوج‌ها تمایل دارند گاهی با هم بچگانه صحبت کنند، پس حتما این نوع صحبت کردن سودی برایشان دارد که خودشان دقیقا از آن مطلع نیستند.فواید بچگانه حرف زدن زوج‌هابچگانه حرف زدن احساسات مختلفی را در افراد نشانه می‌گیرد. اگرچه کودکانه صحبت کردن با کودکان یا حیوانات مناسب به نظر می‌رسد، اما کودکانه صحبت کردن بزرگسالان با یکدیگر گاهی باعث انزجار اطرافیان می‌شود. با این حال، اخیرا، یک الگوی گفتاری که “صدای کودکانه‌ی جذاب” نامیده می‌شود، توسط خانم‌ها زیاد استفاده می‌شود. محققان معتقدند که بچگانه صحبت کردن، ریشه‌های تکاملی دارد، همانطور که در بسیاری از فرهنگ‌ها این الگوی گفتار مشاهده می‌شود.همانطور که والدین از بچگانه حرف زدن برای …
۱۳۹۹/۰۵/۰۹
زیبایی‌شناسی شکل‌دهنده موزه
زیبایی‌شناسی در آغاز شناختی تجربی یا عملی بود ولی به تدریج به دانشی نظری مبدل شد و سرانجام در سده هجدهم به صورت یکی از مباحث فلسفی در آمد. فلسفه زیبایی در مراحل نخست خود، از موضوعات فلسفه مابعدالطبیعه و فلسفه اخلاق جدا نبود. افلاطون و الفلوطین و لانگینوس و پس از آنان، حکیمان عصر میانه، این سنت کهن را حفظ کردند. در عصر جدید، شافتسبری، جان لاک و دیوید هیوم، مفاهیم جمالی را از لحاظ روانشناسی مورد تحلیل قرار دادند. نخستین بار بومگارتن این اصطلاح را به کار برد و زیبایی‌شناسی را بنیاد نهاد. کانت زیبایی‌شناسی را به دو بخش زیبایی و والایی تقسیم کرد. پس از کانت، زیبایی‌شناسان از منظر دیگری به موضوع نگریستند و دو مقوله بنیادی یافتند. زیبایی‌شناسی محتوا و زیبایی‌شناسی صورت، …
۱۳۹۹/۰۵/۰۹ / خانواده / روانشناسی / zwnj / رهایی / پوسیده
حکایت رهایی از سنت‌های پوسیده
رمان «آمده بودم موهایم را ببافم» نوشته آ.مانت آنسای با ترجمه نازنین نیکوسرشت منتشر شد. نویسنده در این کتاب،
۱۳۹۹/۰۵/۱۰
«ایده‌ روانکاوی» در کتابفروشی‌ها
کتاب «ایده‌ روانکاوی» نوشته شهریار وقفی‌پور منتشر شد.به گزارش ایسنا، این کتاب در صفحه ۱۰۵ و با قیمت ۲۲ هزار تومان از سوی انتشارات سیب سرخ منتشر شده است.به گفته شهریار وقفی‌پور که در سال‌های اخیر تمرکز زیادی به موضوع روانشناسی و روانکاوی داشته است، او با چندین سال تجربه عملی کار کلینیکی روانکاوی این کتاب و نظریات مطرح‌شده در آن را با هدف ارائه‌ای ساده و روان از مباحث روانکاوی برای مخاطبان علاقه‌مند به این موضوع تالیف کرده است.این نویسنده درباره کتاب «ایده‌ روانکاوی» گفت: ما در روانکاوی سه ساختار روانی داریم که شامل «روان‌نژدی، احراف و روان‌پریشی» و در قالب ساختارهای مختلف در کتاب توضیح داده شده است. کتاب همچنین سعی خود را به کار بسته تا نشان دهد این سه ساختار چگونه از هم تشخیص داده می‌شود و راه …
چهاردهمین انتصاب سعادتمند؛/ یک مازندرانی دیگر در باشگاه استقلال (عکس)
۱۳۹۹/۰۵/۰۸ / استقلال تهران / احمد سعادتمند
چهاردهمین انتصاب سعادتمند؛/ یک مازندرانی دیگر در باشگاه استقلال (عکس)
احمدسعادتمند در پی انتصاب های مداومی که در ماه های اخیر در باشگاه استقلال داشته امروز معاون سلامت روان و روانشناسی ورزش این باشگاه را طی حکمی منصوب کرد.
بررسی نظریات هایک در روانشناسی نظری
۱۳۹۹/۰۵/۰۸ / مبانی روانشناختی فلسفه علوم اجتماعی هایک: نقدی بر تفسیر کانتی
بررسی نظریات هایک در روانشناسی نظری
«مبانی روانشناختی فلسفه علوم اجتماعی هایک: نقدی بر تفسیر کانتی» به صورت مجازی نقد می‌شود.
ادامه صدور احکام توسط سعادتمند
۱۳۹۹/۰۵/۰۸ / سلامت روان / استقلال / روانشناسی / حکم / احمد سعادتمند / جواد خلعتبری
ادامه صدور احکام توسط سعادتمند
مدیرعامل باشگاه استقلال مشاور امور سلامت روان و روانشاسی برای این تیم انتخاب کرد.
ادامه صدور احکام توسط سعادتمند؛ استقلال دارای مشاور سلامت روان و روانشناسی شد
۱۳۹۹/۰۵/۰۸ / سلامت روان / استقلال / روانشناسی / حکم / خلعتبری / جواد خلعتبری
ادامه صدور احکام توسط سعادتمند؛ استقلال دارای مشاور سلامت روان و روانشناسی شد
مدیرعامل باشگاه استقلال مشاور امور سلامت روان و روانشاسی برای این تیم انتخاب کرد.
روابط شما دو شخصیتی است یا چند شخصیتی؟
۱۳۹۹/۰۵/۰۸ / روانشناسی / مشاجرات / روابط / سبک زندگی / پارسی خبر
روابط شما دو شخصیتی است یا چند شخصیتی؟
یکی از جدی‌ترین مشکلات در روابط بین انسان‌ها مسئله عدم مهارت در کنترل مشاجرات است.
افراد بدبین در برابر کرونا آسیب پذیرترند
۱۳۹۹/۰۵/۰۸ / ویروس کرونا / روانشناسی
افراد بدبین در برابر کرونا آسیب پذیرترند
عضو کمیته مشورتی علمی کشوری ویروس کرونا، گفت: افراد بدبین آسیب‌پذیری بیشتری در برابر بیماری‌های روان‌تنی و ابتلا به بیماری‌های ویروسی دارند.
یک نظام تبلیغاتی علمی برای مقابله با کرونا تنظیم شود
۱۳۹۹/۰۵/۰۸ / ویروس کرونا / سازمان نظام روانشناسی و مشاوره / بهداشت و سلامت
یک نظام تبلیغاتی علمی برای مقابله با کرونا تنظیم شود
تهران - ایرنا - رئیس سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور گفت: برای مقابله جمعی با کرونا باید یک نظام تبلیغاتی علمی تنظیم شود و ایجاد رعب و وحشت روانی غیرمنطقی در مورد این ویروس با گذشت زمان از بین می‌رود و سبب عدم رعایت اصول بهداشتی می‌شود.
لطفا نقش بازی نکنید
۱۳۹۹/۰۵/۰۸ / ازدواج / استانی-اجتماعی
لطفا نقش بازی نکنید
رئیس سازمان نظام روانشناسی کردستان گفت: مشاور یا روانشناس به شما کمک می‌کند در همان جلسات اولیه قبل از ازدواج، ماسک‌ها را کنار زده و با ماهیت واقعی خود و همدیگر روبرو شده و نقش بازی کردن از بین برود.
۱۳۹۹/۰۵/۰۸
آب آشامیدنی خاصی که آمار خودکشی را کاهش می‌دهد!
مطالعه اخیر محققان دانشگاه ساسکس انگلیس نشان می‌دهد وجود لیتیوم در آب آشامیدنی با میزان خودکشی پایین مرتبط است.به گزارش ایسنا و به نقل از مدیکال اکسپرس، طبق مطالعه جدیدی که توسط محققان دانشکده پزشکی برایتون و ساسکس و موسسه روانپزشکی ، روانشناسی و علوم اعصاب کالج سلطنتی لندن صورت گرفته است، لیتیوم موجود در آب آشامیدنی عمومی ممکن است اثر ضد خودکشی داشته باشد.یافته‌های این مطالعه نشان می‌دهد مناطق جغرافیایی در جهان که غلظت لیتیوم در آب آشامیدنی عمومی آنها بسیار زیاد است، نرخ خودکشی کمتری دارند.پروفسور آنجوم ممون، رئیس اپیدمیولوژی دانشکده پزشکی برایتون و نویسنده اصلی این تحقیق گفت: این بسیار خبر امیدبخشی است که سطوح بالای لیتیوم در آب آشامیدنی ممکن است اثر ضد خودکشی داشته باشد و سبب حفظ سلامت روانی …
۱۳۹۹/۰۵/۰۷ / خرید و فروش مدرک تحصیلی
مدرک دانشگاه از ٢٤‌ میلیون تا یک‌ میلیارد تومان!
ماجرا با یک پیامک شروع می‌شود؛ پیامکی با توضیح مختصر درباره دادن مدرک در همه مقاطع و رشته‌ها، همراه با یک شماره تلفن، بعد تماس برقرار می‌شود و مرد پشت تلفن می‌گوید برای خرید مدرک روانشناسی باید عجله کرد.
نقش انگشتان دست در آرامش جسم و روان
۱۳۹۹/۰۵/۰۷ / انگشتان دست / روانشناسی / اضطراب / سبک زندگی / پارسی خبر
نقش انگشتان دست در آرامش جسم و روان
در گزارش زیر به روانشناسی دست ها اشاره شده است.
تبعات سندرم «خبر بد» در روزهای کرونایی/ ۵ راهکار مقابله با استرس
۱۳۹۹/۰۵/۰۷ / روانشناسی / خانواده / خبر بد / شیما جراحی / استرس
تبعات سندرم «خبر بد» در روزهای کرونایی/ ۵ راهکار مقابله با استرس
یک مشاور خانواده و استاد دانشگاه، درباره سندرم «خبر بد» در روزهای کرونایی و مشکلاتی که می‌تواند به دنبال داشته باشد، توضیحاتی ارائه داد.
قرنطینه کرونا بهترین فرصت توجه به کودکان/هوش اجتماعی بچه ها را بالا ببریم
۱۳۹۹/۰۵/۰۷ / روانشناسی / قصه گویی / کودکان
قرنطینه کرونا بهترین فرصت توجه به کودکان/هوش اجتماعی بچه ها را بالا ببریم
برای بالا بردن هوش اجتماعی و خلاقیت کودکان که این روزها به دلیل کرونا از جامعه دور شده اند، فرهنگ قصه گویی باید دوباره در بین والدین گسترش یابد.
ارائه خدمات مشاوره رایگان به زوجین در هفته ازدواج
۱۳۹۹/۰۵/۰۶ / معاونت ساماندهی امور جوانان / جوانان / ازدواج / مراکز مشاوره / خدمات مشاوره
ارائه خدمات مشاوره رایگان به زوجین در هفته ازدواج
مدیر گروه روانشناسی و مشاوره وزارت ورزش و جوانان گفت: بیش از نیمی از ۳۵۰ مرکز مشاوره در سطح کشور، به مناسبت هفته ازدواج خدمات مشاوره رایگان به جوانان ارائه می‌دهند.
ویدئو/ بخش دوم گفت‌وگوی احمد طبعی با احمدرضا فتوت در دیدارنیوز
۱۳۹۹/۰۵/۰۶
ویدئو/ بخش دوم گفت‌وگوی احمد طبعی با احمدرضا فتوت در دیدارنیوز
احمدرضا فتوت در گفت‌وگو با احمد طبعی در دیدارنیوز از لزوم روانشناسی برای دوران پساکرونا می گوید. دکتر فتوت در شرایط پاندومی کرونا نیز معتقد است مشاوره با روانشناسان برای به دست آوردن آرامش روانی یک امر ضروری است.
علت بسیاری از ناراحتی های پنهان/آسیب های روانی سرزنش دیگران
۱۳۹۹/۰۵/۰۶ / روانشناسی / سلامت روان / استرس
علت بسیاری از ناراحتی های پنهان/آسیب های روانی سرزنش دیگران
تبعات غفلت از سلامت روان کودکان در روزهای کرونایی/ آموزش های مجازی را جدی بگیریم
۱۳۹۹/۰۵/۰۶ / ویروس کرونا / کودکان / روانشناسی
تبعات غفلت از سلامت روان کودکان در روزهای کرونایی/ آموزش های مجازی را جدی بگیریم
یک مشاور روانشناس، با توجه به تعطیلی مهدهای کودک و قرنطینه های طولانی مدت بچه ها در منزل، بر ضرورت آموزش های مجازی کودکان در شرایط کرونایی تاکید کرد.
۱۳۹۹/۰۵/۰۶
رویاها ما را بیان می‌کنند
امروزه تقریبا همه درباره شخصیت‌های درونگرا و برونگرا شنیده‌ایم یا حداقل یک ‌بار با آزمون‌های روانشناسی مثل تداعی کلمات برخورد داشته‌ایم. درباره کهن الگوها و آرکی‌تایپ‌های یونگ هم در درس‌گفتارهای تحلیل شخصیت یا حتی کلاس‌های چگونه مدیر موفقی شویم، شنیده‌ایم. بیشتر از چیزی که بتوان تصور کرد، تاثیرات کار کارل گوستاو یونگ در روانشناسی تثبیت شده است. اما شیفتگی شخصی من به یونگ به زمانی برمی‌گردد که کتاب «تحلیل رویا» او را خواندم که شرح جلسات گروهی بود که در آن به صورت جمعی همراه با دیگر مخاطبانش سعی می‌کرد به صورت جزیی چند نمونه از رویا‌های بیمارانش را تحلیل کند و گام به گام از نظریات خودش پرده بردارد. خواب‌ها کلید ورود …
مداحی با نی و دف در مراسم ترحیم
۱۳۹۹/۰۵/۰۵ / برق / روانشناسی / وزارت بهداشت و درمان / ویروس / برنامه ریزی
مداحی با نی و دف در مراسم ترحیم
شیوع ویروس کرونا تقریبا از اول اسفند 98 بسیار فراگیر شده است و از این رو جان بسیاری از عزیزان را گرفته است و بسیاری از هموطنان عزیزمان درگیر مراسمات ترحیم و عزا شده اند همیشه فراهم کردن ابزار مجالس ترحیم جزو بخش های سخت است مخصوصا هنگام مراسم ترحیم با اندوهی که پس از درگذشت عزیزان برانسان تحمیل می شود کارهای ساده نیز بسیار دشوار است.
«یادم تو را فراموش» منتشر شد
۱۳۹۹/۰۵/۰۵ / کتاب یادم تو را فراموش / ژان پیر دانژان
«یادم تو را فراموش» منتشر شد
کتاب روانشناسی «یادم تو را فراموش» نوشته ژان پیر دانژان (روانپزشک فرانسوی) با ترجمه مریم سونی منتشر شد.
چطور ترس از کرونا بیشتر از کرونا باعث مرگ شده است؟
۱۳۹۹/۰۵/۰۵ / ایدز / سرطان پوست / استرس / ویروس کرونا / روانشناسی / سلامت روان / اختلال روانی
چطور ترس از کرونا بیشتر از کرونا باعث مرگ شده است؟
ایرنا نوشت: بنیانگذار سازمان نظام روان شناسی ایران گفت: «کرونا هراسی» یک اختلال روان‌شناختی است که می‌تواند بیشتر از کرونا، عامل بیماری و مرگ باشد؛ بنابراین برای پیشگیری از ابتلا به بیماری کرونا و عواقب ناشی از آن باید با پرهیز از افکار منفی از بروز این اختلال دوری کرد.
افراد «کامل گرا» چه ویژگی دارند؟
۱۳۹۹/۰۵/۰۵ / ویژگی / سلامت / روانشناسی
افراد «کامل گرا» چه ویژگی دارند؟
روانشناس با بیان اینکه کمال گرایی با کامل گرایی متفاوت است، گفت: افراد کامل گرابه دنبال چیزهای خیلی کامل هستند و این آسیب رسان است.
۱۳۹۹/۰۵/۰۵
آنومی عدم تغییر رفتار و کرونا
طاهر جمشیدزاده- طبق تعریف شهیرترین روانشناسان و پدران علم روانشناسی ویلیام جیمز، جان بی واتسون و سیگموند فروید که از چهره‫های برجسته نخستین دوره‫های تاریخ روانشناسی شناخته می‫شوند که به ترتیب کارکردگرایی، رفتارگرایی و روانکاوی را عرضه کرده و بنیان نهادند؛ تغییر رفتار عبارت است از تمرین و تکرار مداوم که در اثر تجربه حاصل شده باشد. در آمریکا که اکنون دو پدیده کرونا و آپارتاید نژادی علیه رنگین پوستان آن را با بحران و چالش جدی در درون مواجه کرده است محبوبیت رئیس جمهوری جمهوریخواه و افراطی این کشور در نظرسنجی های اخیر به طرز چشمگیر و بی سابقه ای کاهش یافته است و تا کنون بیش از ۱۴۷هزار نفر بر اثر کرونا جان خویش را از دست داده اند و دو ماه پیش هم پلیس فدرال «جورج فلوید» یکی از شهروندان این کشور را …
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •