جمعه, ۲۰ تیر, ۱۳۹۹ / 10 July, 2020
شاه بلوط
روشی برای علاج‌بخشی "بیماری سوختگی" شاه‌بلوط جنگل‌های گیلان
۱۳۹۹/۰۴/۱۱ / دانشگاه تربیت مدرس / شاه بلوط / استان گیلان / سویه قارچی
روشی برای علاج‌بخشی "بیماری سوختگی" شاه‌بلوط جنگل‌های گیلان
"بیماری سوختگی" درختان شاه بلوط یکی از عوامل تخریب رویشگاه‌های این گونه جنگلی استان گیلان است، ولی محققان دانشگاه تربیت مدرس با مطالعات میدانی و بر اساس تحقیقات جهانی، در سه فاز به ترتیب "شناسایی سویه‌های مختلف قارچ"، "مایه‌زنی" و "استفاده از خمیر گل" راهکاری برای علاج‌بخشی این نوع درختان ارائه کردند و به گفته آنها می‌توان با ثبت این سویه‌ها، سم بیولوژیکی در اختیار کشاورزان و روستاییان منطقه برای مقابله با این بیماری قرار داد.
۱۳۹۸/۰۵/۱۵ / شرکت دانش بنیان / صندوق نوآوری و شکوفایی / تولید / دارو
تولید ژلی از جنس شاه بلوط برای درمان علائم واریس
محققان در یک شرکت دانش بنیان موفق به تولید ژلی برای درمان علائم واریس شدند.
۱۳۹۸/۰۵/۰۸
واکنش تند چین به اظهارات مداخله جویانه پمپئو
پکن- ایرنا- سخنگوی دستگاه دیپلماسی چین به اظهارات مداخله جویانه پمپئو واکنش نشان داد و گفت: آمریکا باید در ارتباط با نقش خود در حوادث اخیر هنگ کنگ به جهانیان پاسخ دهد چین به آمریکا توصیه می کند هرچه زودتر دست از چنین اقداماتی برداشته و به بازی خطرناک «بیرون آوردن شاه بلوط از آتش» پایان دهد.
۱۳۹۸/۰۲/۱۹
ترفندی برای باز کردن شاه بلوط
میوه شاه بلوط که ظاهری مشابه با فندق دارد یکی از میوه‌ها کمیاب اما پرخاصیتی است که ارزش غذایی بالایی دارد این میوه خوشمزه هرچند فواید سلامتی بالایی دارد و در غذاهای متعددی هم استفاده می‌شود اما به واسطه تازگی و غریب بودن آن ممکن است این سوال را ایجاد کند که چگونه می‌توان آن را باز و بو داده کرد و همین عدم آشنایی با روش باز کردن ممکن است مانع استفاده از آن شود. در این ویدیو می‌توانید با روش درست باز کردن شاه‌بلوط و همینطور دو روش برای بو دادن آن آشنا شوید.
۱۳۹۸/۰۲/۰۳
کتاب شاه بلوط در سنندج رونمایی شد
سنندج - ایرنا - کتاب شاه بلوط تالیف طاهره اصفهانی که به زیور طبع آراسته شده بود روز سه شنبه با حضور مسئولان ادارات و دوستداران محیط زیست در مرکز شماره 2 کانون پرورش فکری سنندج رونمایی شد.
۱۳۹۷/۱۲/۰۱
انجمن جنگلبانان: 20 سال آینده جنگلی در شمال نخواهیم داشت
در استان گیلان راش و شاه بلوط دچار بیماری شده اند و در آینده نزدیک شاهد مرگ و میر دسته جمعی این گونه‌ها خواهیم بود.
 •  •  •  •  •  •  •  •