شنبه, ۱۸ مرداد, ۱۳۹۹ / 8 August, 2020
پساتحریم
زنگنه: تحریم ها ماندنی نیست
۱۳۹۹/۰۴/۲۱ / بیژن نامدار زنگنه / تحریم اقتصادی / پساتحریم
زنگنه: تحریم ها ماندنی نیست
وزیر نفت گفت: ‏تحریم ها ماندنی نیست، باید ظرفیت تولید ‎نفت را بالاببریم، افزایش ظرفیت تولید نفت برای ما حیاتی و راهبردی است.‎
چرا تحریم نفتکش‌ها این دفعه فرق دارد؟
۱۳۹۹/۰۴/۰۹ / نفتکش / تحریم اقتصادی / پساتحریم
چرا تحریم نفتکش‌ها این دفعه فرق دارد؟
ایسنا نوشت: برنامه دولت ترامپ برای افزودن ۵۰ نفتکش به فهرست طولانی نفتکشها برای بالا بردن هزینه‌های حمل نفت در شرایط معمولی کافی است اما ممکن است این بار فرق کند.
هشدار نماینده رشت به مسافران: کاری نکنید مردمِ عصبانی، آتش به اختیار مانع ورودتان شوند /پلیس باید جریمه سنگین برای مسافرت‌های غیرضرور اعمال کند
۱۳۹۸/۱۲/۲۴ / پروانه مافی / ویروس کرونا / استان گیلان / ایران و آمریکا / پساتحریم / دارو / سید حسین نقوی حسینی
هشدار نماینده رشت به مسافران: کاری نکنید مردمِ عصبانی، آتش به اختیار مانع ورودتان شوند /پلیس باید جریمه سنگین برای مسافرت‌های غیرضرور اعمال کند
ایسنا نوشت: یک عضو فراکسیون امید مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که بهترین راه مقابله با کرونا در شرایط کنونی پیشگیری است که با ماندن در خانه انجام می شود.
جبران زیان کرونایی مشاغل / اقتصاد کشور باید مدیریت شود
۱۳۹۸/۱۲/۲۲ / بازار کار / اشتغال / بیکاری / ویروس کرونا / تحریم اقتصادی / پساتحریم / گردشگری / حمل و نقل هوایی / حمل و نقل / هواپیما
جبران زیان کرونایی مشاغل / اقتصاد کشور باید مدیریت شود
یک کارشناس بازار کار معتقد است: دولت با مدیریت جامع همراه با کنترل و آموزش مردم برای پرهیز از مبتلا شدن به ویروس کرونا، باید اداره فعالیت‌های کشور را به صورت طبیعی اجرا کند.
اقتصاد ایران با ورود به لیست سیاهFATF بدتر نمی‌شود/دیگر در بازی بانکداری جهانی نیستیم
۱۳۹۸/۱۲/۰۳ / ارز / بازار طلا و ارز / ارز تک نرخی / تحریم اقتصادی / پساتحریم / توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک برجام / تعهدات ایران در برجام / اف ای تی اف FATF / اتاق بازرگانی / چین
اقتصاد ایران با ورود به لیست سیاهFATF بدتر نمی‌شود/دیگر در بازی بانکداری جهانی نیستیم
رییس اتاق بازرگانی ایران و چین با بیان این‌که ورود ایران به لیست سیاه اف‌ای‌تی‌اف، وضعیت را بدتر نمی‌کند، گفت: پذیرفتن قواعد اف‌ای‌تی‌اف شرط لازم برای اقتصاد ما است، اما شرط کافی نیست و باید شروط دیگری نیز وجود داشته باشد تا از شرایط کنونی خارج شویم.
۱۳۹۸/۱۱/۲۳
از بحران تا فجر
اگر بخواهیم نگاهی به دستاوردها و تلاش‌های یکسال گذشته در گروه خودروسازی سایپا به عنوان خودروساز اول کشور بپردازیم، می‌توانیم آن را جهادی برای خروج از بحران در پساتحریم و بازگشت رونق به خطوط تولید قلمداد کنیم. نکته جالب توجه در مرور عملکرد یکساله گروه سایپا، تطابق و تقارن بهمن‌ماه ۹۷ با آغاز حضور و فعالیت تیم مدیران جدید این خودروساز است که باعث می‌شود مرور عملکرد سایپا از بهمن ۹۷ تا دهه فجر ۹۸ به نوعی بررسی کارنامه سیدجواد سلیمانی مدیرعامل جدید گروه سایپا در نخستین سال حضورش در این گروه هم باشد. عملکرد حوزه‌های اقتصادی اگرچه به واسطه پیچیدگی‌های خود، دارای سطوح چندگانه تحلیلی هستند اما به همان میزان هم به دلیل امکان ارایه اعداد و ارقام، می‌توانند آماری مستند …
امکان جهش نرخ دلار وجود دارد؟
۱۳۹۸/۱۱/۱۲ / ارز / بازار طلا و ارز / ارز تک نرخی / عبدالناصر همتی / بانک مرکزی / تحریم اقتصادی / پساتحریم / ایالات متحده آمریکا / دلار / افزایش قیمت
امکان جهش نرخ دلار وجود دارد؟
در شرایطی که تنها یک ماه و نیم به روزهای پایانی سال باقی مانده است، برخی از گزارش‌ها از احتمال ثبات قیمت ارز در روزهای پایانی سال خبر می‌دهد.
اقتصاد ایران چگونه برابر سیاست فشار حداکثری دوام آورده است؟
۱۳۹۸/۱۰/۲۷ / تحریم اقتصادی / پساتحریم
اقتصاد ایران چگونه برابر سیاست فشار حداکثری دوام آورده است؟
تسنیم نوشت: پایگاه خبری ان پی آر آمریکا با اشاره به ناکامی آمریکا در از پای درآوردن اقتصاد ایران با سیاست فشار حداکثری نوشت: کمبود کالاهای وارداتی به رونق تولید داخلی کمک کرده و همین مسئله به ایجاد اشتغال بیشتر منجر شده است.
همتی:برخی به دلار ۳۰ تا ۴۰ هزار تومانی فکر می‌کردند
۱۳۹۸/۱۰/۲۶ / ارز / عبدالناصر همتی / بانک مرکزی / نقدینگی / بازار طلا و ارز / ارز تک نرخی / دلار / تحریم اقتصادی / پساتحریم / تسهیلات بانکی
همتی:برخی به دلار ۳۰ تا ۴۰ هزار تومانی فکر می‌کردند
رییس کل بانک مرکزی گفت: بانک مرکزی سیاست‌های ثبات ساز دشوار خود را از مهر ماه سال ۱۳۹۷ شروع کرد و نتیجه عملی آن سیاست‌ها و اقدامات در طول بیش از یک سال گذشته نمایان شده است.
نقطه عطف اقتصاد ایران
۱۳۹۸/۱۰/۱۷ / اقتصاد ایران / تحریم اقتصادی / پساتحریم
نقطه عطف اقتصاد ایران
اقتصاد ایران به دلایل مختلف و بنا به شواهد متعدد در یکی از مهم‌ترین و حساس‌ترین دهه‌های خود قرار گرفته است. رشد اقتصادی پایین، دو رکودتورمی عمیق و... ناشی از انباشت چالش‌های اقتصادی سبب شده تا دهه ۹۰ تبدیل به دهه خاص و نقطه عطف اقتصاد ایران شود.
توضیح یک فعال اقتصادی درباره تاثیر تحریم‌های داخلی…
۱۳۹۸/۱۰/۱۱ / تحریم اقتصادی / پساتحریم / اقتصاد ایران / وزارت صنعت،معدن و تجارت / تجارت
توضیح یک فعال اقتصادی درباره تاثیر تحریم‌های داخلی…
عضو هیات مدیره فدراسیون واردات ایران گفت: متاسفانه بخش زیادی از رویه‌های تجاری و بانکی کشور به دلیل  مغایرت‌ با شرایط کنونی کشور هزینه‌ها و مشکلات مضاعفی را برای تجارت خارجی کشور ایجاد کرده است؛ به‌طوری که هزینه و خسارت‌های ناشی از این امر بیشتر از خسارت خود تحریم‌ها بوده است.
حق‌شناس: تصمیم به انزوا در شرایط کنونی عاقلانه نیست
۱۳۹۸/۰۹/۲۹ / اف ای تی اف FATF / تحریم اقتصادی / پساتحریم
حق‌شناس: تصمیم به انزوا در شرایط کنونی عاقلانه نیست
یک کارشناس اقتصادی معتقد است: تصمیم به انزوا در شرایط کنونی تصمیم عاقلانه‌ای برای ایران نیست؛ چراکه ما تا اینجا هزینه سنگینی برای مقابله با تحریم های آمریکا پرداختیم و بی‌تردید نباید با اتخاذ چنین تصمیمی جبهه مخالفان ایران را در جهان تقویت کنیم.
همتی: بانک مرکزی فشار زیادی را از تحریم تحمل می‌کند/ شوک به ساختار بانک مرکزی وارد نشود
۱۳۹۸/۰۹/۲۶ / بانک مرکزی / ارز / عبدالناصر همتی / تحریم اقتصادی / پساتحریم
همتی: بانک مرکزی فشار زیادی را از تحریم تحمل می‌کند/ شوک به ساختار بانک مرکزی وارد نشود
رییس کل بانک مرکزی گفت: طرح بانکداری اسلامی، استقلال بانک مرکزی را مخدوش می کند و در شرایط تحریمی نباید این طرح تصویب شود.
۱۳۹۸/۰۹/۱۳ / کره جنوبی / تحریم اقتصادی / پساتحریم
تجارت ۱۷ میلیارددلاری ایران و کره جنوبی نزدیک به صفر/ سئول دنبال اجازه برادر بزرگ‌تر
شرق نوشت: بدون‌شک تهران- سئول یکی از سخت‌ترین دوران‌های رابطه خود را می‌گذرانند. رابطه تجاری نزدیک به ۱۷ میلیارد دلار بین دو کشور که بعد از برجام به دست آمد، به سمت صفر میل کرده است، جلوی کالاهای بشردوستانه‌ای مثل غذا و دارو که از کره‌جنوبی به ایران صادر می‌شد، گرفته شده و تولید برندهای سامسونگ و ال‌جی که بخشی از آن در داخل ایران تولید و بخش دیگری از کره‌جنوبی به ایران می‌آمد و تحت خدمات پس از فروش بود، متوقف شده است.
۱۳۹۸/۰۸/۱۸ / ایران / جمهوری اسلامی ایران / پساتحریم / دوران پسا تحریم / خاورمیانه
ایران عصر «پَسا»
محمد فاضلی در یادداشتی می نویسد: ایران عصر «پسا»ها تعریف مسأله‌ها و راه‌حل‌های متفاوتی می‌جوید. ما ناگزیر از اندیشیدن به این وضعیت هستیم و گمان می‌کنم یک راه کمک به بهبود، اندیشیدن به فهرستی از «پسا»ها، تدقیق‌شان و در نهایت برکشیدن مهم‌ترین‌ها و بنیاد نهادن راهکارها بر مبنای درمان علل بروز آنهاست. 
۱۳۹۸/۰۸/۱۵
رونق تولید داخلی، راهبرد اصلی کشور در شرایط کنونی است
تبریز - اسد فلاح: استاندار آذربایجان‌ شرقی گفت: رونق تولید داخلی، راهبرد اصلی کشور در شرایط کنونی است و انتظار داریم بانک‌ها و فعالان اقتصادی، همت ویژه‌ای در این خصوص داشته باشند. محمدرضا پورمحمدی در جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان، این شورا را مرکزی مهم و موثر برای تعامل دولتمردان و فعالان اقتصادی دانست و عنوان کرد: مشکل بسیاری از واحدهای تولیدی و صنعتی در این شورا بررسی و با تدبیر اعضا رفع شده است.وی، مصوبات شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی را در حکم قانون دانست و گفت: بانک‌ها و تمامی دستگاه‌های اجرایی استان مکلف به اجرای مصوبات این شورا در راستای تحقق شعار سال مبنی بر رونق تولید داخلی هستند.وی با اشاره به اقدامات قوه قضاییه درخصوص برخی از واگذاری‌های صنایع و کارخانه‌ها، گفت: اصل …
۱۳۹۸/۰۸/۱۱ / صنعت / وزارت صنعت،معدن و تجارت / سرمایه‌گذاری صنعتی / تحریم اقتصادی / تولید / واحد های تولیدی / ارز / ارز تک نرخی / اتاق بازرگانی / پساتحریم
انتظار کاهش قیمت دلار درست است؟
رییس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی ایران می‌گوید: آرامش بازار جزو انتظارات و مطالباتی است که همه مردم دارند و به طور قطع با تثبیت نرخ ارز، ثبات در بازار نیز حکمفرما می‌شود. بر این اساس، آرامش بازار ارز تاثیر خود را تا حدی روی بازارهای دیگر گذاشته است.
۱۳۹۸/۰۸/۰۱ / صنعت / سرمایه‌گذاری صنعتی / صنعت فولاد / تحریم اقتصادی / خودرو / خودروسازان / لوازم خانگی / مواد غذایی / صنایع غذایی / پساتحریم
خودمان را گول نزنیم؛ جهش نرخ ارز و تحریم‌ها، فرصت برای تولید داخلی بود
رییس کمیسیون صنایع اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران با بیان این‌که من معتقدم که تحریم‌ها هم تهدید و هم فرصت هستند، گفت: جهش‌های قیمت ارز و همین طور تحریم، یک جاهایی به تولید داخلی کمک خیلی موثر کرده و ما نمی‌توانیم خودمان را گول بزنیم و بگوییم این‌گونه نبوده است.
۱۳۹۸/۰۷/۱۷ / تحریم اقتصادی / پساتحریم / توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک برجام / محمدجواد ظریف
ظریف: تحریم بانک مرکزی جنایت جنگی است
وزیر امور خارجه گفت: اقدامات اخیر امریکا علیه ایران حائز شرایط اعمال تحریم نیست، بلکه حایز شرایط برای تروریسم اقتصادی و جنایت جنگی است.
۱۳۹۸/۰۷/۰۹ / سعید محمد / بنزین / تحریم اقتصادی / پساتحریم / قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء
فرمانده قرارگاه خاتم الانبیاء: قرارگاه تحریم بنزین را بی‌اثر کرد
خبرگزاری فارس به نقل از سپاه نیوز نوشت: فرمانده قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء(ص) اجرا و تکمیل ۲۱۶۰ پروژه سازندگی و عمرانی در کشور را در دستاوردهای قرارگاه با وجود تحریم‌های دشمن توصیف کرد و گفت: در صنعت بنزین کشور تحریم‌ها را بی اثر کرده‌ و صادرکننده‌ایم.
۱۳۹۸/۰۷/۰۲ / بانک مرکزی / تحریم اقتصادی / پساتحریم / رکود اقتصادی
رییس کل بانک مرکزی: سلاح تحریم آمریکا کُند شده است
رییس کل بانک مرکزی گفت: بسیاری از روسای کل بانک‌های مرکزی کشورهای منطقه اعتقاد دارند که آمریکا سلاح تحریمش کند شده است و خیلی خوشحال بودند که شرایط خوبی در ایران حاکم شده و ثبات در اقتصاد ایران برقرار است و تحریم‌های آمریکا دیگر نمی‌تواند اثربخش باشد.
۱۳۹۸/۰۵/۲۸ / توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک برجام / غلامرضا فدایی / پساتحریم / تحریم اقتصادی
چراهای پسابرجامی
مسئله برجام هر چه بود اتفاق افتاد و حادثه ای در تاریخ ایران بود.
۱۳۹۸/۰۵/۰۱ / ایالات متحده آمریکا / ایران و آمریکا / تحریم اقتصادی / پساتحریم
آمریکا باز هم با جهان درافتاد: هر کس با هواپیمایی ایران همکاری کند تحریم می‌شود
فارس نوشت: وزارت خزانه‌داری آمریکا در اطلاعیه‌ای سه‌شنبه به شرکت‌ها و افراد دخیل در صنایع هوانوردی در سراسر جهان درباره همکاری با شرکت‌های هواپیمایی تحریم‌شده ایران هشدار داد.
۱۳۹۸/۰۴/۳۰ / تحریم اقتصادی / پساتحریم / انگلیس / ایران و انگلیس
تحریم انگلیس علیه ایران چقدر جدی است؟
تسنیم نوشت: رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و انگلیس به احتمال تحریم و مصادره اموال کشورمان از سوی انگلیس واکنش نشان داد.
۱۳۹۸/۰۴/۲۵ / صنعت / وزارت صنعت،معدن و تجارت / تحریم اقتصادی / پساتحریم
«هنر مقاومت» در برابر «هنر تحریم‌ها» چیست؟
وزیر صنعت، معدن و تجارت برگزاری نخستین نمایشگاه ساخت داخل و رونق تولید را گام مهمی در جهت تعمیق ساخت داخل، خودکفایی و اجرای فرامین رهبری در خصوص رونق تولید دانست و آن را مصداق «هنر مقاومت» در مقابل «هنر تحریم ها» است.
۱۳۹۸/۰۴/۱۸ / جان بولتون / تحریم اقتصادی / پساتحریم
تصاویر | آقای بولتون تابستان داغ تهران را ببینید
جان بولتون در سخنرانی خود در جمع منافقین علیه جمهوری اسلامی، عنوان کرده بود که پس از بازگشت تحریم‌های آمریکا، ایران "تابستان داغی" خواهد داشت. حال دوسال از آن سخنرانی می‌گذرد و ایرانی‌ها در "تابستان داغ" با تحریم‌های جدید آمریکا و با وجود مشکلات اقتصادی، همچنان در حال گذران زندگی عادی خود هستند.
۱۳۹۸/۰۴/۱۴ / فرشاد مومنی / اقتصاد ایران / محمود احمدی‌ نژاد / تحریم اقتصادی / پساتحریم / ارز / دلار
فرشاد مؤمنی: احمدی‌نژاد دولت بعد را گروگان گرفت
استاد دانشگاه علامه طباطبایی می‌گوید: از سال ۱۳۸۴ که این آقا مسئولیت را به عهده گرفت بااینکه طرفدارانِ بسیار افراطی داشت که هیچ منطقی را نمی‌پذیرفتند اما حتی آن افراطی‌ها هم پذیرفته بودند که در فاصلهٔ ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۰ وابستگیِ اقتصاد ایران به نفت خام فروشی جهش پیداکرده و وابستگیِ بودجهٔ دولت به درآمدهای نفتی هم به‌شدت افزایش پیداکرده، یعنی حتی طرفدارانِ آن دولت هم این دو نقص بزرگ را پذیرفته بودند
۱۳۹۸/۰۳/۳۱ / اف ای تی اف FATF / تحریم اقتصادی / پساتحریم
بلاتکلیفی از تصمیم بد هم بدتر است
هنوز بحث و گفتگو بر سر اف ای تی اف در ایران به پایان نرسیده است، در حالیه که تعیین شیوه عمل ما در اقتصاد جهانی وابسته به اتخاذ این تصمیم خواهد بود.
۱۳۹۸/۰۳/۲۹ / تحریم اقتصادی / پساتحریم / صادرات غیرنفتی / کاهش صادرات
اقتصاد کشور در مقابل تحریم‌ها شکننده است؟
معاون سابق وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در حال حاضر لیست کالاهای صادراتی متنوع شده است. ما یک زمانی از کره و تخم‌مرغ تا مرغ و پنیر و گوشت را وارد می‌کردیم. اما امروز برخی از اقلام غذایی جزو صادرات کشور قرار دارد.
۱۳۹۸/۰۳/۲۵ / تحریم اقتصادی / پساتحریم / ارز / صادرات غیرنفتی / تولید / واحد های تولیدی / صنعت / وزارت صنعت،معدن و تجارت / سرمایه‌گذاری صنعتی
زرندی: تحریم‌ها اثر کوتاه‌مدت منفی داشت
معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان این‌که تحریم‌ها اثر کوتاه‌مدت منفی داشت که با گذشتن دوره‌ای از این اثر کم شد و خیلی از کشورها دوست داشتند این اثر همچنان ادامه داشته باشد اما نشد، گفت: برای توسعه صنعت به بازگشت ارز حاصل از صادرات نیاز داریم و این ارز باید برگردد.
۱۳۹۸/۰۳/۲۵ / تحریم اقتصادی / پساتحریم / تحریم نفتی / فولاد / صنعت فولاد / صنعت / وزارت صنعت،معدن و تجارت / تولید / تجارت / صادرات غیرنفتی
تصمیم هیجانی ارز ۴۲۰۰ تومانی قواعد بازار را بر هم زد
معاون سابق وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره مسیر عبور از تحریم‌ها معتقد است در شرایط فعلی باید اتاق‌های بازرگانی را بیش از پیش به بازی بگیریم و وزرای خارجه اقتصادی ما، روسای اتاق‌های بازرگانی استانی و ملی شوند.
۱۳۹۸/۰۳/۲۴ / تحریم اقتصادی / پساتحریم / تولید / واحد های تولیدی / صنعت
رییس سابق اتاق بازرگانی ایران از تاثیر تحریم‌ها می‌گوید/…
رییس سابق اتاق بازرگانی ایران گفت: اگر شرایط را تغییر دهیم و سیاست‌گذاری‌های درست و توسعه بخش خصوصی و سیاست‌گذاری‌های مبتنی بر میدان دادن به بخش خصوصی را مورد هدف قرار دهیم، چه در هنگام تحریم و چه در زمانی که تحریم‌ها وجود نداشته باشد، بخش خصوصی راه خود را باز می‌کند.
۱۳۹۸/۰۳/۱۸ / تحریم اقتصادی / پساتحریم / تحریم نفتی / توافق هسته ای ایران و پنج بعلاوه یک برجام / گرانی / بخش خصوصی / تولید / واحد های تولیدی
گرانی‌ها برای اقتصاد کشور نفعی هم دارد؟
رییس سابق اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران معتقد است: تحریم هزینه دارد و یکی از هزینه های آن، گرانی برخی از کالاهاست. اما این گرانی می تواند آورده‌ای برای اقتصاد کشور داشته باشد و حداقل این آورده این است که فضای اشتغال، سودآوری و ثروت‌آفرینی را ایجاد می‌کند و افراد تحمل پرداخت هزینه گرانی را پیدا خواهند کرد.
۱۳۹۸/۰۳/۰۷ / بازار پساتحریم / لوازم برقی / لوازم خانگی
ته انباری‌ها در صف تعمیر
ته انباری‌ها حالا بیرون آمده‌اند تا خودنمایی کنند، انگار که از پس تحریم و گرانی ارج و قربی یافته‌اند اما به قول آقای سیفی تعمیرکار، این اسمش رونق بازار تعمیرکارها نیست، نه برای ما سودی دارد و نه برای مردم. به جای رونق بیشتر باید گفت اجبار.
 •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •  •