چهارشنبه, ۳۰ خرداد, ۱۴۰۳ / 19 June, 2024
مجله ویستا

غارهای موگای دون حوان


غارهای "موگای دون حوان "درشمال غربی چین پردامنه‌ترین وپرشکوه‌ترین و کامل‌ترین گنجینه هنر بودایی جهان است. سال ۱۹۸۷ غارهای موگا در " فهرست میراث جهانی " ثبت شد. ارزیابی کمیته …

غارهای "موگای دون حوان "درشمال غربی چین پردامنه‌ترین وپرشکوه‌ترین و کامل‌ترین گنجینه هنر بودایی جهان است. سال ۱۹۸۷ غارهای موگا در " فهرست میراث جهانی " ثبت شد. ارزیابی کمیته میراث جهانی بران است که غارهای موگا به عنوان مجسمه‌ها و نقاشی‌های دیواری در جهان شهرت دارد و هنر بودایی یکهزار ساله را نمایان کرده است. در حومه شهر دون حوان استان گان سو در شمال غربی چین کوه مین شان مشاهده می‌شود که در پرتگاه‌های شرقی این کوه در دو کیلومتری از جنوب تا شمال از بالا تا پایین پنج طبقه غار دیده می‌شود که بسیار پر ابهت است. این غارها را "موگای دون حوان" می‌نامند.

از سال۳۶۶ میلادی کار کنده کاری غارها آغاز شد و پس از بازسازی تعداد آنها افزایش یافته و تا قرن هفتم در سلسله تانگ شمار غارها به بیش از یک هزار رسید . از اینرو غار هزار بودا نامیده می‌شود. مردم سلسله‌های مختلف ضمن کنده کاری غارها در درون آنها تصاویر بودا را ترسیم کرده و مجسمه‌های بودا را می‌ساختند. به دلیل اینکه این غارها در کنار " جاده ابریشم "قرار دارد، این غارها به عنوان پل ارتباط ادیان و فرهنگ و دانش شرق و غرب نیز تلقی می‌شود. هنرهای خارجی با هنرهای ملی چین در این غارها امیخته شده و سبک‌های هنری آن باعث شده است این گنجینه هنری بسیار زیبا به نظر برسد. به رغم تحولات تاریخی و تخریب‌های مصنوعی کماکان ۵۰۰ غار و ۵۰ هزار متر مربع نقاشی دیواری و بیش از دو هزار مجسمه حفظ شده است.مجسمه‌های موگا هزاران شکل دارد و تزیینات لباس و ویژگی‌های دوران مختلف را نمایان کرده است. نقاشی‌های دیواری موگا نیز بسیار پرعظمت است .اگر همه این نقاشی‌های دیواری به هم متصل شود به صورت دالان ۳۰ کیلومتری نقاشی در می‌آید. موضوعات این نقاشی‌های دیواری را دین بودا از جمله تصاویر بودایی ،بودایی ها ،نقاشیهای حاکی از حکایات دین بودا حکایات هند، آسیای میانه و چین و نقاشی‌های حاکی از تاریخ دین بودا با تلفیق اشخاص تاریخی شامل می‌شود. گذشته از اینها، نقاشی‌های دیواری دوران مختلف همچنین زندگی اجتماعی،لباسها و کلاه‌های ملیتها،مجسمه سازی معماری باستانی و موسیقی رقص اکروبات را نمایان کرده و واقعیات تاریخی تبادلات فرهنگی چینی و خارجی را یاد داشت کرده است. از این رو دانشمندان غربی این نقاشی‌های دیواری را " کتابخانه دیواری " می‌دانند. سال ۱۹۰۰یک اتاق مخفی نگهداری کتاب در این غارها کشف شد . مردم انرا " غارنگهداری کتاب " نامیده‌اند. در درون این غار به طول و عرض سه متر، کتابها ،پارچه‌های منسوجات ،نقاشی‌ها و تصاویر بودایی و کشفیات نادر حدود ۵۰ هزار مورد یافت می‌شود تاریخ این کشفیات از قرن چهارم تا قرن یازدهم میلادی بوده و موضوعات ان تاریخ، جغرافیا ،سیاست ملیت ؛ مسایل نظامی زبان و خط ، ادبیات و هنر مذهب پزشکی علوم و فنون و کلیه ابعاد مربوط و کتاب دایره المعارف باستانی چین است. پس از کشف غار کتابها، بسیاری از این آثار را خارجیان به سرقت بردند که ضایعه بزرگی محسوب می‌شود. اکنون در انگلیس فرانسه روسیه هند المان دانمارک سوئد کره جنوبی فنلاند و امریکا کشفیات دون حوان نگهداری می‌شود که معادل دو سوم شمار کل کشفیات غار یاد شده است. به دنبال کشف غار ،گروهی دانشمندان چین تحقیق و بررسی کتابهای دون حوان را شروع کردند. سال ۱۹۱۰ نخستین کتابهای تحقیق دون حوان در چین چاپ شد . از این به بعد رشته دون حوان شناسی ایجاد گردید. در چند دهه گذشته دانشمندان کشورهای جهان به هنر دون حوان علاقه فوق‌العاده‌ای پیدا کرده و به طور مستمر به تحقیق و بررسی آن پرداخته‌اند. دانشمندان چین در این زمینه دست آوردهای عظیمی حاصل کرده‌اند. موگای دون حوان گنجینه فرهنگ چین است و دولت چین همواره به حفاظت از آن بسیار اهمیت داده است به دلیل اینکه گردشگران مناطق سراسر جهان از این اثار دیدن می‌کنند، به منظور حفاظت از کشفیات، دولت چین درکوه "سان وی " در مقابل موگا مرکزنمایش هنر دون حوان را ایجاد کرد ه است. اخیرا دولت چین سرمایه دویست میلیون یوانی برای ایجاد "موگای دیجیتالی " اختصاص داد. این غار مشابه برای حفظ ثروت فرهنگ دون حوان و پرهیز از اسیب رسیدن به نقاشی‌های دیواری بسیار مفید است.