شنبه, ۲۳ تیر, ۱۴۰۳ / 13 July, 2024
مجله ویستا

سنگ مثانه | جراحی سنگ مثانه بزرگ بعد از 10 سال


جراحی سنگ مثانه بزرگ به اندازه 15 سانتی متر

پزشکان برای درمان دردهای شدید شکمی بیمار آماده جراحی شدند و در نهایت موفق به خارج کردن یک سنگ 15 سانتی از مثانه وی شدند.مردی 51 ساله اهل ویتنام پس از آنکه دیگر قادر به دفع ادرار خود نبود درمان شد ، این مرد به طرز باورنکردنی مدت 10 سال با دردهای شدید و سنگ داخل مثانه اش زندگی کرده بود تا اینکه در نهایت با دردهای غیرقابل تحمل به بیمارستان منتقل شد و تحت عمل جراحی قرار گرفت.

سنگ مثانه ی بیمار 15 سانتی متر طول و 1.5 کیلوگرم وزن داشت و همین وزن و اندازه بزرگ زنده ماندن و تحمل درد را در این مرد باورنکردنی تر کرده است. به گفته ی پزشکان این سنگ در نتیجه ی تجمع مواد معدنی که با ادرار خارج نشده اند در داخل مثانه بیمار تشکیل شده ست.


سنگ مثانه | جراحی سنگ مثانه بزرگ بعد از 10 سال

عکس سنگ مثانه بزرگ خارج شدن از شکم مرد 50 ساله تایلندی

یکی دیگر از علل دردهای شدید این بیمار بزرگی پروستات بوده است که به نحوی در پروسه ی اختلال در دفع ادرار دخیل بوده است و منجر به تسریع در تشکیل سنگ کلیه شده است.

پزشک معالج صاحب این سنگ مثانه بزرگ گفت :وضعیت بیمار بعد از خارج شدن سنگ خوب است و بعد از ریکاوری برای مراقبت های نهایی به بخش منتقل خواهد شد.

سنگ مثانه ممکن است در اندازه های کوچک هیچ علامتی نداشته باشد و در اکثر موارد هنگام دفع ادرار از بدن دفع شوند اما در شرایطی که سایز آنها کمی بزرگتر شوند با فشار به دیواره های مثانه ایجاد دردهای غیرقابل تحملی می کنند . به طور کلی سنگ مثانه مردان 50 سال به بالا را دچار می کند چرا که بروز آن بی ربط به پروستات نیست.

سنگ مثانه ، جراحی سنگ مثانه بزرگ بعد از 10 سال