چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ / Wednesday, 14 November, 2018

تاول


- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- اخیراً شروع به خوردن داروی تازه‌ای کرده‌اید (حتی اگر قبلاً این دارو را بدون ناراحتی مصرف کرده‌اید).
- اگر سنتان بالاست یا دیابت دارید و ناگهان تاول‌هائی بر روی پا و قوزکتان پیدا شده‌‌اند.
- تاول‌ها بعد از یکی دو روز شروع به بهبود نمی‌کنند یا چرکی، قرمز، داغ یا دردناک می‌شوند.
- تاول‌هائی با قطر برزرگ‌تر از پنج‌ سانتی‌متر پیدا شده‌اند.
- تاول‌های دردناکی به دور دهان ظاهر شده‌اند.
- علت پیدایش تاول‌ها را نمی‌‌دانید.

- پیدایش تاول نشانهٔ چیست؟
یک روز را در معرض آفتاب به‌سر می‌برید، شاید با پوتین‌های تازه پیاده‌روی کرده‌اید یا درختی را تبر انداخته‌اید؛ و حالا دست یا پایتان تاول زده است.
چیزهائی مثل کفش سفت یا تبر زدن ممکن است باعث تاول‌های مالشی شوند. آفتاب سوختگی همراه با تاول نیز اگر به‌مدت زیاد در معرص آفتاب قرار بگیرید، اجتناب‌ناپذیر است.
علت بیشتر تاول‌ها معلوم است، گرچه بعضی موارد آن نامشخص است. مثلاً واکنش به داروهائی مثل برخی آنتی‌بیوتیک‌ها، مدرها، و مسکن‌ها ممکن است به‌صورت پیدایش تاول در هر جای بدن باشد.
عفونت‌های زیادی نیز باعث ایجاد تاول می‌شوند، از عفونت پای ورزشکار و تبخال گرفته تا زوتا (آبله مرغان بزرگسالان).
بالاخره، تماس نزدیک با موادی که به آن حساسیت دارید، مثلاً پیچک سمی، می‌تواند باعث پیدایش تاول‌های خارش‌دار شود.
علت تاول هر‌چه باشد، همهٔ آنها مثل هم هستند. تاول جدا شدن لایهء روئی پوست از لایهٔ زیرین آن است و جمع شدن مایع در بین این دو لایه ایجاد یک کیسهٔ پر از آب می‌کند.

- درمان تاول
درمان تاول بستگی زیاد به فراوانی و علت آن دارد. در اینجا نکاتی دربارهٔ درمان آنها گفته می‌‌شود.
تاول را دستکاری نکنید. دستکاری نکردن تاول‌های سالم بهترین کار است. با نترکاندن تاول پوست زیر آن در محیط مناسبی بهبود می‌یابد و وجود مایعات بدن بر روی آن برایش بهتر است.
اگر در اثر پیاده‌روی تاول بزرگی پیدا شده است، استثنائاً باید آن را تخلیه کرد. پزشک این کار را با کشیدن مایع آن به‌وسیلهٔ یک سرنگ استریل انجام می‌دهد. اگر مجبورید خودتان این کار را انجام دهید، سوزنی را بر روی شعلهٔ آتش بگیرید یا با الکل آن را تمیز کنید. سپس آن را به آرامی در نوک تاول فرو کنید؛ مایع تاول را خارج کرده و آن را باندپیچی کنید. تمام پوست روی تاول را پاره نکنید. بهتر است که همیشه چند سوزن استریل در جعبهٔ کمک‌های اولیه داشته باشید.
پوست پاره شده را بر روی آن برگردانید. اگر چیزی پوست روی تاول را پاره کند، پوست را بر روی آن برگردانید تا از زخم آن محافظت کند. سپس کمی پماد ضدعفونی کننده بر روی آن مالیده و آن را با پارچه، نه با مواد نایلنی یا پلاستیکی، باندپیچی کنید. وسائل مخصوص باندپیچی تاول‌ها را می‌توانید از داروخانه‌ها و برخی فروشگاه‌های ورزشی تهیه کنید.
روی تاول فشار نیاورید. بهترین کار برای دور کردن فشار از روی تاول‌های پا گذاشتن بالشتک نمدی یا اسفنجی به دور آن است. ناحیهٔ تاول را باندپیچی کرده و برای جلوگیری از مالش آن کفش‌ها را عوض کنید. مراقب باشید که بالشتک را کمی دورتر از تاول بگذارید تا لبهٔ آن با تاول برخورد نکند.
مراقبت تاول‌های کوچک باشید. تاول‌های کوچک پاره شده را با چیزی غیر چسبناک، مثل گاز وازلین، بپوشانید و سپس آن را با گاز معمولی باندپیچی کنید.
علت تاول را بیابید. تاول‌های ناشی از داروها یا عفونت‌ها را به پزشک نشان دهید. (بهتر است هر تاولی را که ظرف یک هفته خوب نمی‌شود به پزشک نشان دهید.) درمان آن ممکن است تغییر دارو یا تجویز آنتی‌بیوتیک برای درمان عفونت باشد.
رجوع کنید به: تبخال؛ خارش پا؛ دانه‌های پوستی.


مطالب مرتبط

سوزش دل

- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- از سوزش مداوم سر دل در غذابید.
- اگر دچار درد شدید و ناگهانی قفسهٔ سینه شدید، فوراً به یک مرکز اورژانس مراجعه کنید.

- سوزش دل نشانهٔ چیست؟
با همهٔ شدت و ناراحتی، سوزش دل در بیشتر مواقع چیزی بیش از یک علامت خطر غلط نیست. چون غالباً فقط برگشت کمی اسید معده به‌درون مری است. اما فقط در این صورت است که اهمیتی ندارد، نه وقتی مربوط به حملهٔ قلبی باشد.
بسیاری از بیماران با علامت سوزش دل به بخش اورژانس مراجعه می‌کنند و معلوم می‌شود دچار حملهٔ قلبی شده‌اند. اگر این سوزش دل مانند سوزش‌های قبلی نباشد یا بیشتر به درد قفسهٔ سینه شبیه باشد، باید آن را حملهٔ قلبی به‌حساب آورد، مخصوصاً اگر با علائم دیگری مثل تنگی نفس، درد دست چپ، یا عرق کردن همراه باشد.
ولی سوزش سر دل غالباً نشانهٔ کمبود اکسیژن قلب نیست، بلکه به‌خاطر آزرده شدن مری (لولهٔ متصل‌کنندهٔ دهان به معده) در اثر اسید معده است. دریچهٔ کوچکی بین مری و معده قرار دارد که اسفنکتر تحتانی مری نامیده می‌شود. گاهی این دریچه باز شده و کمی اسید معده به درون مری بالا می‌آید.
عوامل زیادی این دریچه را باز می‌کنند. برخی مواد غذائی که به معدهٔ شما نمی‌سازند (مثل مرکبات، نعناع، شکلات، غذاهای چرب و پرادویه)، خوردن غذای بیش از حد، کافئین، سیگار، و الکل در رأس آنها قرار دارند. بعضی داروها اگر با غذا خورده شوند باعث ناراحتی می‌شوند. برخی نیز، مثل آسپیرین، معده را ناراحت می‌کنند. حتی بستن کمربند سفت هم اسید معده را بالا می‌زند. سوزش دل در میان زنان باردار هم شایع است.
اگر سوزش دل مداوم باشد و نتوانید آن را به چیزهائی که می‌خورید مربوط کنید، ممکن است علامت زخم معده یا ناشی از فتق شکافی باشد، یعنی بیرون زدن قسمتی از معده از میان سوراخ دیافراگم.

- درمان سوزش دل
اگر سوزش سر دل این بار با دفعات قبل متفاوت است، بی‌درنگ به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر خوردن داروی بدون نسخهٔ ضدّ اسید سوزش را ظرف ۱۵ دقیقه خوب نکرد، برای معاینه و آزمایش نزد پزشک بروید.
اگر سوزش مزمن باشد یا معدهٔ شما به‌قدری حساس شده است که هر چیزی می‌خورید ناراحتتان می‌کند باز به پزشک مراجعه کنید. او ممکن است زخم معده یا فتق شکافی تشخیص دهد. این دو گرفتاری را می‌توان با دارو معالجه کرد، گرچه گاهی عمل جراحی لازم است.
اما اگر مطمئنید که فقط سوزش دل همیشگی است نکات زیر را به‌کار ببندید.
ضداسید بخورید. بیشتر داروهای ضداسید حاوی موادی هستند که به‌سرعت اسید معده را خنثی کرده و سوزش را آرام می‌کنند.
کمی شیر بخورید. خوردن یک فنجان شیر کم‌چربی موقتاً اسید معده را خنثی می‌کند. اگر شیر در دسترس ندارید، کمی آب بخورید تا موقتاً دیوارهٔ مری را شستشو دهد.
داروهایتان را کنترل کنید. تعدادی از داروها تولید اسید معده را تحریک می‌کنند. از جملهٔ اینها آسپیرین، دیگر مسکن‌های ضد التهابی غیر استروئیدی، برخی داروهای قلبی و فشار خون، و داروهای آسم است. معمولاً داروها به‌تنهائی ایجاد سوزش دل نمی‌کنند. اما اگر سابقهٔ سوزش دل دارید، دارو می‌تواند آن را شعله‌ور یا تشدید کند.
اگر دچار سوزش دل هستید، فهرستی از داروهایتان به پزشک نشان دهید. شاید او عوض کردن بعضی از آنها را لازم بداند.
سیگار نکشید. کشیدن سیگار تولید اسید معده را بیشتر می‌کند و با تضعیف ماهیچه‌های انتهای مری باعث برگشت اسید به مری می‌شود.
از چربی و الکل دوری کنید. دلیل دیگری برای اجتناب از خوردن چربی و الکل، به‌تنهائی با هم: اینها ماهیچه‌های ورودی مری به معده را ضعیف می‌کنند. اگر می‌خواهید خود را گرفتار کنید، غذاهای چرب و نوشیدنی‌های الکلی و ادویه فراوان بسیار مؤثرند.
وزن کم کنید. فشار ناشی از وزن بالا می‌تواند اسید معده را به داخل مری براند.
دراز نکشید. اگر بعد از خوردن غذا دراز بکشید، اسید معده راهی برای خزیدن به داخل مری پیدا کرده و با تحریک انتهاهای عصبی آنجا ایجاد درد می‌کند.
زیر سر را بلند کنید. خوردن غذا درست قبل از خواب اصلاً خوب نیست. اما اگر نمی‌توانید نخورید، با گذاشتن چیزی سفت در زیر قسمت بالای بدن به اندازهٔ ۱۵ سانتی‌متر از برگشت اسید به مری جلوگیری کنید. این روش در جلوگیری از سوزش دل زنان باردار هم مؤثر است.
گذاشتن بالش اضافی در این مورد درست نیست، چون باعث خم شدن وسط بدن شده و بر انتهای مری فشار می‌آورد.
لباس تنگ نپوشید. لباس تنگ و کمربند سفت باعث رانده شدن اسید معده به داخل مری می‌شود.

وبگردی
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
ظریف: در کشور پولشویی وجود دارد؛ همه مخالفان FATF صادق نیستند
ظریف: در کشور پولشویی وجود دارد؛ همه مخالفان FATF صادق نیستند - صحبت های دکتر ظریف در گفتگو با خبر آنلاین.
رونمایی از کوچ عجیب برخی مدیران به شستا
رونمایی از کوچ عجیب برخی مدیران به شستا - بررسی کوچ برخی مدیران شرکت سایپا به شرکت سرمایه گذاری تأمین اجتماعی.
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
خود دانید و مملکت‌تان!
خود دانید و مملکت‌تان! - همه آفاق پر از فتنه و شر می بینم/ این جهان را پر از خوف و خطر می بینم/ دختران را همه جنگ است با مادر/ پسران را همه بدخواه پدر می بینم. او پس از خواندن شعر دستی به شانه وزیر می‌زند و می‌گوید: «خود دانید و مملکت‌تان!»
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است!
زاکانی: خطاهای برادر رئیس جمهور فاجعه است! - علیرضا زاکانی فعالی سیاسی مهمان برنامه«رو در رو» بود و در این برنامه واکنش تندی نسبت به حسین فریدون(برادر رئیس جمهور) نشان داد.
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.