یکشنبه ۱ مهر ۱۳۹۷ / Sunday, 23 September, 2018

تاول


- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- اخیراً شروع به خوردن داروی تازه‌ای کرده‌اید (حتی اگر قبلاً این دارو را بدون ناراحتی مصرف کرده‌اید).
- اگر سنتان بالاست یا دیابت دارید و ناگهان تاول‌هائی بر روی پا و قوزکتان پیدا شده‌‌اند.
- تاول‌ها بعد از یکی دو روز شروع به بهبود نمی‌کنند یا چرکی، قرمز، داغ یا دردناک می‌شوند.
- تاول‌هائی با قطر برزرگ‌تر از پنج‌ سانتی‌متر پیدا شده‌اند.
- تاول‌های دردناکی به دور دهان ظاهر شده‌اند.
- علت پیدایش تاول‌ها را نمی‌‌دانید.

- پیدایش تاول نشانهٔ چیست؟
یک روز را در معرض آفتاب به‌سر می‌برید، شاید با پوتین‌های تازه پیاده‌روی کرده‌اید یا درختی را تبر انداخته‌اید؛ و حالا دست یا پایتان تاول زده است.
چیزهائی مثل کفش سفت یا تبر زدن ممکن است باعث تاول‌های مالشی شوند. آفتاب سوختگی همراه با تاول نیز اگر به‌مدت زیاد در معرص آفتاب قرار بگیرید، اجتناب‌ناپذیر است.
علت بیشتر تاول‌ها معلوم است، گرچه بعضی موارد آن نامشخص است. مثلاً واکنش به داروهائی مثل برخی آنتی‌بیوتیک‌ها، مدرها، و مسکن‌ها ممکن است به‌صورت پیدایش تاول در هر جای بدن باشد.
عفونت‌های زیادی نیز باعث ایجاد تاول می‌شوند، از عفونت پای ورزشکار و تبخال گرفته تا زوتا (آبله مرغان بزرگسالان).
بالاخره، تماس نزدیک با موادی که به آن حساسیت دارید، مثلاً پیچک سمی، می‌تواند باعث پیدایش تاول‌های خارش‌دار شود.
علت تاول هر‌چه باشد، همهٔ آنها مثل هم هستند. تاول جدا شدن لایهء روئی پوست از لایهٔ زیرین آن است و جمع شدن مایع در بین این دو لایه ایجاد یک کیسهٔ پر از آب می‌کند.

- درمان تاول
درمان تاول بستگی زیاد به فراوانی و علت آن دارد. در اینجا نکاتی دربارهٔ درمان آنها گفته می‌‌شود.
تاول را دستکاری نکنید. دستکاری نکردن تاول‌های سالم بهترین کار است. با نترکاندن تاول پوست زیر آن در محیط مناسبی بهبود می‌یابد و وجود مایعات بدن بر روی آن برایش بهتر است.
اگر در اثر پیاده‌روی تاول بزرگی پیدا شده است، استثنائاً باید آن را تخلیه کرد. پزشک این کار را با کشیدن مایع آن به‌وسیلهٔ یک سرنگ استریل انجام می‌دهد. اگر مجبورید خودتان این کار را انجام دهید، سوزنی را بر روی شعلهٔ آتش بگیرید یا با الکل آن را تمیز کنید. سپس آن را به آرامی در نوک تاول فرو کنید؛ مایع تاول را خارج کرده و آن را باندپیچی کنید. تمام پوست روی تاول را پاره نکنید. بهتر است که همیشه چند سوزن استریل در جعبهٔ کمک‌های اولیه داشته باشید.
پوست پاره شده را بر روی آن برگردانید. اگر چیزی پوست روی تاول را پاره کند، پوست را بر روی آن برگردانید تا از زخم آن محافظت کند. سپس کمی پماد ضدعفونی کننده بر روی آن مالیده و آن را با پارچه، نه با مواد نایلنی یا پلاستیکی، باندپیچی کنید. وسائل مخصوص باندپیچی تاول‌ها را می‌توانید از داروخانه‌ها و برخی فروشگاه‌های ورزشی تهیه کنید.
روی تاول فشار نیاورید. بهترین کار برای دور کردن فشار از روی تاول‌های پا گذاشتن بالشتک نمدی یا اسفنجی به دور آن است. ناحیهٔ تاول را باندپیچی کرده و برای جلوگیری از مالش آن کفش‌ها را عوض کنید. مراقب باشید که بالشتک را کمی دورتر از تاول بگذارید تا لبهٔ آن با تاول برخورد نکند.
مراقبت تاول‌های کوچک باشید. تاول‌های کوچک پاره شده را با چیزی غیر چسبناک، مثل گاز وازلین، بپوشانید و سپس آن را با گاز معمولی باندپیچی کنید.
علت تاول را بیابید. تاول‌های ناشی از داروها یا عفونت‌ها را به پزشک نشان دهید. (بهتر است هر تاولی را که ظرف یک هفته خوب نمی‌شود به پزشک نشان دهید.) درمان آن ممکن است تغییر دارو یا تجویز آنتی‌بیوتیک برای درمان عفونت باشد.
رجوع کنید به: تبخال؛ خارش پا؛ دانه‌های پوستی.


مطالب مرتبط

برآمدگی‌های پستان

- چه وقت به پزشک مراجعه کنیم؟
- هر برآمدگی، ورم، برجستگی یا فرورفتگی در پستان دیده شود.

- برآمدگی‌های پستان نشانهٔ چیست؟
شکل، اندازه و افتادگی پستان در افراد مختلف با هم تفاوت دارد و تمام این حالات طبیعی هستند.
در بسیاری زنان، بافت قاعدهٔ پستان ضخیم و سفت است و ناهمواری و برآمدگی در آن احساس می‌شود. در بسیاری نیز کمی برآمدگی چیزی طبیعی است. در واقع، در زنان با سن بیش از ۴۰ سال، وجود پستان‌های دارای برآمدگی شایع است.
درست پیش از شروع چرخهٔ قاعدگی، پستان کمی برآمدگی پیدا می‌کند. در این هنگام، ترشح هورمون‌های زنانه - استروژن، پروژسترون، و پرولاکتین - افزایش می‌یابد. این هورمون‌ها رشد بافت رشته‌ای پستان و احتباس مایع را در آن تحریک می‌کنند. با شروع قاعدگی، بدن بافت و مایع اضافی را دوباره جذب می‌کند. ولی با بالا رفتن سن، مقداری از این بافت رشته‌ای باقی می‌ماند و احساس برآمدگی پستان ایجاد می‌کند. این برآمدگی اغلب بیماری فیبروکیستی پستان نامیده می‌شود، ولی بسیاری پزشکان بیماری دانستن این حالت را اشتباه می‌دانند. یعنی آن را می‌توان بخشی طبیعی از پستان زن مسن دانست.
چرا اینقدر دربارهٔ طبیعی بودن برآمدگی پستان صحبت می‌شود؟ پاسخ بسیار ساده است. چون سرطان پستان نخست خود را به‌صورت برآمدگی پستان نشان می‌‌دهد. و زنان با یافتن برآمدگی در پستان خود دچار وحشت می‌شوند. در واقع، بسیاری از برآمدگی‌های پستان سرطانی نیستند.
برآمدگی‌ نرم متحرک انگور مانندی که غیر طبیعی باشد، احتمالاً کیست است. این کیست پر از مایع وقتی یک مجرای شیر گرفته شود به‌وجود می‌آید. کیست‌ها دردناک‌‌ هستند، ولی سرطانی نمی‌شوند و معمولاً با شروع قاعدگی از بین می‌روند.
برآمدگئی که حرکت نکند و مثل یک دانهٔ لوبیا سفت باشد جای نگرانی دارد. برآمدگی‌های سفت ثابت ممکن است (ولی نه همیشه) حاوی سلول‌های سرطانی باشند.
برآمدگی‌های متحرک مرمری احتمالاً تورم‌های غیر سرطانی به‌نام فیبروآدنوم هستند. توده‌های سفت نامنظم بافت پستان احتمالاً ناشی از زخم یا کورکی در نزدیکی سطح پستان است. و وجود یک ناحیهٔ متورم گوه‌ای شکل در نزدیکی نوک پستان احتمالاً عفونت مجرای شیر را نشان می‌‌دهد.

- درمان برآمدگی پستان
وقتی برآمدگی یا هر چیز غیرعادی در پستان خود دیدید، خودسرانه عمل نکنید و از پزشک بخواهید آن را معاینه کند. در اینجا چیزهائی را که باید بدانید گفته می‌شود.
استفاده از انگشتان را برای معاینه پستان یاد بگیرید. بهترین کار برای اینکه با بافت طبیعی پستان آشنا شوید یاد گرفتن روش معاینهٔ آن با دست از یک متخصص است. راهنمائی‌های یک پزشک یا پرستار بسیاری زنان را از نگرانی دیدن یک برآمدگی بزرگ و سفت در پستان خود در آورده است.
یک جدول ماهانه بنویسید. این کار به‌خاطر آوردن وضعیت پستان را در ماه قبل آسان‌تر می‌کند. بهترین وقت برای انجام معاینه یک هفته تا ده روز بعد از اولین روز قاعدگی است که در این هنگام پستان کمتر حساس و برآمده است. اگر دیگر قاعده نمی‌شوید یا درمان هورمونی تازه‌ای را شروع کرده‌اید، معاینهٔ خود را هر روز اول ماه انجام دهید. مهم نیست چه روش معاینه‌ای به‌کار می‌برید، بلکه باید آن را مرتباً تکرار کنید. با این کار متوجه هر تغییری در پستان خواهید شد.
به پشت دراز بکشید و پستان را معاینه کنید. اگر به پشت دراز بکشید و یک دست را بالای سر بگیرید، برآمدگی‌های کوچک را، مخصوصاً در پستان‌های بزرگ، راحت‌تر می‌توانید پیدا کنید. با نرمهٔ نوک انگشتان دست دیگر دور پستان را از نوک آن به طرف خارج به‌صورت دایره‌ای بفشارید تا تمام آن را معاینه کنید. ناحیهٔ بالای دستان را تا استخوان چنبر و زیر بغل را هم بررسی کنید. اگر وزن کم یا زیاد کرده‌اید، ممکن است به برآمدگی‌هائی برخورید که قبلاً نبوده است. (وجود یک لبهٔ سخت در انحنای زیرین پستان طبیعی است.)
آزمایش پستان‌نگاری انجام دهید. پرتونگاری پستان برآمدگی‌های آن را دو سال زودتر از معاینهٔ خود یا پزشک نشان می‌دهد. سه‌چهارم برآمدگی‌هائی که در پستان‌نگاری (ماموگرافی) دیده شده‌‌اند، کیست، تودهٔ بافتی، یا رسوب کلسیم بوده است. انجمن سرطان آمریکا توصیه می‌کند که اولین پستا‌ن‌نگاری در چهل‌سالگی انجام شود و تا پنجاه‌سالگی هر یک یا دو سال یک‌بار، و بعد از آن، هر سال یک‌بار تکرار شود.
آزمایش با سوزن. اگر کیست تاول مانندی در پستان دارید، پزشک در مطب آن را با یک سوزن جراحی و تخلیه می‌کند. اگر کوچک شود، معلوم می‌شود که سرطانی نیست. این عمل را فقط پزشک باید انجام دهد. به هیچ‌وجه خودتان این کار را نکنید.
آمادهٔ آزمایش‌های دیگر شوید. اگر کیست تخلیه نشود، باید آزمایش‌های پستان‌نگاری یا فراصوت‌نگاری انجام شود، که به تعیین شکل و اندازهٔ برآمدگی کمک می‌کنند. آنگاه پزشک ممکن است برای یافتن ناهنجاری‌های سلولی از آن نمونه‌برداری کند.
نمونه‌برداری تنها راه تشخیص قطعی است. اگر برآمدگی کوچک باشد، جراح تمام آن را در نمونه‌برداری خارج می‌کند و اگر بزرگ باشد، تنها قسمتی از آن را در می‌آورد. اگر سرطان تشخیص داده شود، آنگاه باید برآمدگی و بافت‌های اطراف آن، یا اینکه تمام یا بخشی از پستان را برداشت.
پیشگیری از برآمدگی پستان. با کم‌کردن عوامل مؤثر بر تولید استروژن زیادی می‌توان از پیدایش برآمدگی پستان جلوگیری کرد.
غذاهای پرچربی نخورید. چربی رشد پستان و احتباس مایع در آن را بیشتر می‌کند. چربی به استروژن تبدیل می‌گردد که تحریک‌کنندهٔ رشد بافت پستان است، نمک و مایع را در آن نگاه می‌‌دارد، و کیست را بدتر می‌کند. رژیم غذائی غلات سبوس نگرفته، میوه‌ها و سبزیجات را برای جلوگیری از برآمدگی پستان توصیه می‌شود.
سبوس غلات بخورید. افزایش خوردن غذاهای پرفیبر به جذب استروژن اضافی و دفع آن از بدن کمک می‌کند. اگر استروژن اضافی دفع نشود و سطح آن در بدن بالا رود، احتباس مایع را زیادتر کرده و پیدایش برآمدگی‌های پستان را تحریک می‌کند. باز هم بهترین رژیم غذائی غلات سبوس نگرفته، میو‌ه‌ها، و سبزیجات است.
اضافه وزن را از بین ببرید. وزن خود را متناسب با قدتان نگاه دارید. چاقی با بالا رفتن استروژن بدن همراه است و شما را مستعد ابتلا به سرطان پستان می‌کند.

وبگردی
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص
نیاز شدید تلویزیون به بدحجابها در روزهای خاص - کاش در این میان یکی به ما بگوید که بالاخره بی حجاب بد است، خوب است؟ چه زمانی بد است؟ چه زمانی خوب است؟
پاییز بازار ثانویه
پاییز بازار ثانویه - اگر ما نتوانیم تفاوت فاحش قیمت ارز در بازار آزاد و ثانویه را جبران کنیم و نتوانیم به بازار ثانویه عمق کافی ببخشیم عملا بازار ثانویه از دور خارج خواهد شد. قرار بود بازار ثانویه و آزاد یک تفاوت حداقلی داشته باشند. قرار بود نهایتا اختلاف قیمت در این دو بازار ۲۰۰ یا ۳۰۰ تومان باشد نه هفت هزار تومان!
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی
حال فعلی ! یا ناتوانی در تشخیص حال قبلی - حمید رسایی عضو جبهه پایداری در صفحه شخصی خود در شبکه توییتر نسبت به اهانت زشت امیر تتلو به امام حسین (ع) و 72 تن از یاران باوفایش واکنش تندی نشان داد.
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+)
ویدئو/ وحشت پزشکان از تولد نوزاد تک چشم در اندونزی (۱۶+) - پزشکان هنگامی که یک نوزاد دختر اندونزیایی را در یکی از بیمارستان های این کشور به دنیا آوردند بسیار وحشت زده شدند. نوزاد تازه متولد شده با یک چشم بزرگ روی پیشانی اش متولد شد و پس از هفت ساعت درگذشت.
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای !
بازنشر نامه استاد به امیر تتلو! / معیار تشخیص حق از باطل گشته ای ! - فردی به نام علی‌اکبر رائفی‌پور كه رسانه‌‌های اصولگرا از او به عنوان «استاد، محقق و پژوهشگر» یاد می‌كنند! در تاریخ 29 اردیبهشت 96 (در كوران انتخابات ریاست‌جمهوری) در نامه‌ای سرگشاده به امیرحسین مقصودلو (تتلو) نوشت: «امیر جان بخوان، تو باید بخوانی، عیبی ندارد! سرت را بالا بگیر و خدا را شکر کن که به واسطه تو این همه نفاق را آشکار کرد! دلت محکم باشد پهلوان! تو فقط بخوان، بخوان
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی
جنجال احمد خمینی در VIP عزاداری حسینی - انتشار عکس‌های نشستن احمد خمینی زیر کولر در بخش وی‌آی‌پی هیات که پوششی شیشه‌ای دارد و از سینه‌زنان جداست، پس از توضیح او که گفت آن جایگاه مربوط به «روحانیون درجه یک و دو قم» است و «اون بالا معممین میشینن که لباسشون چون زیاده باعث گرمازدگی نشه»، با واکنش‌های تندتری هم همراه بود.
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن!
واکنش جالب رهبری به روبوسی کیارستمی با داور خانم جشنواره کن! - واکنش جالب مقام معظم رهبری به روبوسی کیارستمی با خانم داور جشنواره کن از زبان عزت الله ضرغامی
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش
لحظه هولناک در چاه انداختن دختر بچه توسط پسرعمویش - این فیلم که توسط دوربین های امنیتی گرفته شده لحظه به چاه انداختن دختر 5 ساله ای در اصفهان توسط پسر بچه ای کوچک را به تصویر کشیده است.
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی
آشنایی با لامبورگینی! کاملا ایرانی - جوان خوش ذوق ایرانی لامبورگینی! تماما ایرانی را طراحی و تولید کرده است.
سلطان سکه
سلطان سکه - اولین جلسه دادگاه "وحید مظلومین" معروف به سلطان سکه به همراه ۱۴ نفر از همدستانش امروز در شعبه دو دادگاه ویژه مفاسد اقتصادی به ریاست قاضی زرگر و به صورت علنی برگزار شد.
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر
ریحانه یا لیلا؟! / حاشیه سازی ریحانه پارسا بازیگر سریال پدر - با وجود اینکه چند روزی است سریال پر حاشیه "پدر" به پایان رسیده است، اما انتشار تصاویر ریحانه پارسا بازیگر نقش اول زن این سریال جنجال تازه‌ای به پا کرده است. این جنجال در حالی ایجاد شده که سازندگان سریال "پدر" به دنبال تولید فصل دوم آن هستند.
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها
لیلای سریال "پدر" مدل شد / عکس‌ها - ریحانه پارسا، بازیگر نقش لیلا در سریال "پدر" فعالیت خودش را به عنوان مدل تبلیغاتی آغاز کرد. این بازیگر متولد سال 1377 است.