شنبه ۲۶ آبان ۱۳۹۷ / Saturday, 17 November, 2018

در میان چشم بادامی ها


در میان چشم بادامی ها
تا به حال دانشجویان خارجی در دانشگاه های چین در کلاس ها و خوابگاه های جداگانه درس می خواندند و زندگی می کردند. صدها هزار نفر از دانشجویان چینی در خارج از این کشور تحصیل کرده اند اما به علل سیاسی، دانشگاه های چین دانشجویان خارجی را از بقیه جدا می کنند. پکن اکنون با اعتماد به نفس بیشتر می خواهد جایگاهی در عرصه آموزش جهان به دست آورد و در این راستا نخستین گام ها را برای گشایش دانشگاه هایی برای حضور خارجی ها- به خصوص دانشجویان کشورهای غربی- برداشته است.
همزمان با افزایش گستره اقتصادی، سیاسی و فرهنگی چین در جهان که با داشتن متحدان و شرکای جدید همراه است، تلاش های مختلف برای مشارکت بیشتر در بخش آموزش نیز افزایش یافته است. دانشجویان خارجی که شهریه بیشتری می پردازند، در خوابگاه های بهتری زندگی می کنند و برای ورود به دانشگاه باید شرایط کمتری را به نسبت متقاضیان چینی برآورده کنند، عامل تبلیغاتی خوبی برای چین هستند. پذیرش این دانشجویان طبعاً درآمد ارزی خوبی به همراه دارد. چین قصد دارد دانشگاه هایش را وارد جرگه دانشگاه های معتبر جهان کند و به این منظور باید فعالیت بیشتری برای جذب دانشجویان برجسته از خود نشان دهد.
دانشجویان چینی دومین گروه بزرگ دانشجویان خارجی در آمریکا هستند و از این رو، همواره خروج جوانان مستعد چینی برای مقاصد دیگر در جست وجوی فرصت های بهتر عادی است. اما حالا که فرصت های شغلی در چین افزایش یافته است، چه بسا دانشگاه های این کشور شاهد روند معکوس باشند.
در واقع سنت آموزش عالی نوین در چین از زمانی آغاز شد که مدارس ناچار شدند دانش آموزان را برای ورود به دانشگاه های غربی آموزش دهند. نظام آموزش عالی نوین جایگزین امتحان سراسری قدیمی «جین شی» شد که براساس آموزش مفاهیم ادبی کلاسیک بود. قدیمی ترین نهاد آموزش عالی چین که اکنون دانشگاه پکن است، در ابتدا مدرسه زبان بود.
در این اواخر، چین کوشیده است از کشورهای سوسیالیست سابق و کشورهای در حال توسعه، دانشجوی خارجی جذب کند. در دهه های ۱۹۷۰ و ،۱۹۸۰ این کشور برنامه ای را برای پذیرش دانشجویان آفریقایی اجرا کرد. این ابتکار بدون جنجال نبود. در سال ،۱۹۸۸ در دانشگا ه هایی در نانجینگ، شورش رخ داد. علت این حادثه همراهی دانشجویان دختر چینی با دانشجویان پسر آفریقایی در یک میهمانی بود که باعث ناآرامی در شهر و در میان دانشجویان شد. این حادثه آخرین مورد از این دست در دهه ۱۹۸۰ بود. تلاش های دیپلماتیک فشرده بین چین و کشورهای آفریقایی صورت گرفت تا تنش های نژادی موجود خنثی شود. به رغم این امر، چین امروز مشارکت آموزشی با آفریقا را به عنوان تعهد به توسعه بین المللی تبلیغ می کند. خبرگزاری «شین هوا» که گزارش های آن در روزنامه انگلیسی زبان «پیپل» (خلق) درج می شود، به تفصیل در این زمینه گزارش داده است. دولت چین بیش از ۱۰هزار بورس به خارجی ها و کمک های مالی ویژه ای به بخش آفریقا در یونسکو می دهد.
اکنون که روابط اقتصادی چین با غرب در حال گسترش است، تأکید بر همکاری با کشورهای در حال توسعه تدریجاً اهمیت خود را از دست می دهد.
همانطور که شرکت های غربی طالب فعالیت در چین باید طرح های مشارکتی با شرکت های چینی به اجرا درآورند، همکاری بین المللی به ویژگی برجسته ای در نظام آموزش چین بدل می شود. طرح همکاری دانشگاه های پکن و ییل از این جهت حائز اهمیت است که زبان آموزش در آن انگلیسی و مقطع آموزشی آن کارشناسی است.
اما طرح های مشابه در سطح تحصیلات تکمیلی، متداول تر است. مدرسه تجارت بین المللی در شانگهای بیش از ۲۰ درصد، دانشجوی خارجی دارد و تأکید دوره های آموزشی بر مهارت های سودمند برای شرکت های چندملیتی است که می خواهند در چین فعالیت کنند. چین می کوشد از مشارکت با نهادهای آموزشی برجسته در سراسر جهان بهره مند شود؛ مانند مشارکت شرکت های چینی با شرکت های غربی. به عبارت دیگر، دانشگاه ها می خواهند با یادگیری از همتایان خارجی خود، در درازمدت بهتر در عرصه بین المللی رقابت کنند. دانشگاه های چین می کوشند با جذب دانشجویان بین المللی، اسم خود را در عرصه جهانی به مانند دانشگاه های آمریکایی از قبیل هاروارد و ییل معروف کنند.
دانشجویان خارجی، شهریه بیشتری از دانشجویان چینی می پردازند. مثلا در دانشگاه تسینگ هوا، دانشجویان بین المللی باید بین ۲۰هزار یوان(۲۴۸۰دلار) تا ۴۲هزار یوان(۵۲۰۰دلار) شهریه بپردازند؛ این نرخ به رشته انتخابی بستگی دارد. دانشجویان چینی حدود ۵هزار یوان(۶۲۰دلار) می پردازند.
دانشجویان خارجی ناچارند زبان چینی را در کلاس های ویژه در دانشگاه بیاموزند. در عوض، دانشجویان خارجی در اماکن اقامتی بزرگ تر و گران تری زندگی می کنند. اقامت جداگانه می تواند امتیازی به دانشجویان خارجی یا تلاش هیأت رئیسه دانشگاه برای کسب درآمد بیشتر باشد. در کنار هزینه های بیشتر، خدماتی ارائه می شود که ایمنی و مطلوبیت نظام آموزشی چینی را به دانشجویان خارجی نشان می دهد؛ از قبیل بیمه بهداشتی و کمک دانشگاه به هنگام مواجهه با مقامات اداره مهاجرت و پلیس.
دانشجویان سایر کشورهای آسیایی علاقه فزاینده ای به ورود به دانشگاه های چینی نشان می دهند. امکان یادگیری زبان چینی، به خصوص جاذبه زیادی دارد و دانشگاه ها آموزش زبان را بخش اصلی برنامه های خود برای دانشجویان خارجی کرده اند. مثلاً دانشگاه جیائوتونگ در شانگهای که یکی از معتبرترین نهادهای آموزش عالی چین است، دانشکده آموزش بین الملل دارد که در آن بر زبان و زبان شناسی چینی تأکید می شود.
آیا دانشجویان خارجی به اعتبار بین المللی دانشگاه های چین کمک می کنند؟ در حال حاضر، دانشجویان خارجی در دانشگاه های برجسته چین به طور کلی از نظر علمی تمایز چندانی با همتایان چینی خود ندارند. دانشجویان خارجی ملزم نیستند امتحان سختگیرانه گائوکائو را بگذرانند. این امتحان که چند موضوع دارد، عمده عامل تعیین کننده برای ورود به دانشگاه است و همه متقاضیان ورود به دانشگاه باید آن را بگذرانند. در عوض، دانشجویان خارجی باید تسلط خود را به زبان چینی با امتحان جی اس کی نشان دهند که معادل چینی تافل است. در نتیجه، دانشگاه های برجسته بدون شک دانشجویان برجسته چینی را رد می کنند و دانشجویانی را می پذیرند که بیش از سایر رشته های راهبردی، به زبان چینی توجه کنند. طبعاً دانشگاه ها می کوشند چین را به مقصد جذابی برای دانشجویان خارجی بدل کنند. به هر حال، صرف حضور دانشجویان بین المللی در دانشگاه های برجسته جهان اعتبار به همراه می آورد. حضور دانشجویان از سایر کشورهای آسیایی تقویت کننده طرح های بلندپروازانه چین برای تبدیل شدن به یک کانون آموزش منطقه ای است. بسیاری از دانشجویان می گویند هدف آنان از تحصیل در چین کسب فرصت های شغلی مناسب در آینده است. چین اکنون در مسیر تبدیل شدن به بزرگ ترین اقتصاد جهان قرار دارد.
به مدت ۱۵۰سال، چین دانشجویان خود را برای ادامه تحصیل به سراسر جهان می فرستاد و این امر بر محیط اجتماعی و سیاسی کشور تأثیر گذاشته است. یونگ وینگ اولین دانشجوی چینی در دانشگاه ییل بود که در سال ۱۸۵۴ فارغ التحصیل شد. بازگشت وی به چین مقامات عالی رتبه کشور را واداشت در پی تسلیح کشور با فناوری غربی برآیند. چند دهه بعد چندین چهره انقلابی مانند لوچون که نویسنده بود، پس از تحصیل در ژاپن عقاید افراطی پیدا کردند.
مترجم: رضا محتشم
منبع: ییل گلوبال


منبع : روزنامه همشهری

مطالب مرتبط

نمک بر زخم بسیجی چرا!؟

نمک بر زخم بسیجی چرا!؟
حکایت اختصاص سهمیه ۴۰درصدی رزمندگان به بسیجیان فعال، حکایت این مثل معروف است که «اگر خواستی کسی را خراب کنی از وی بد دفاع کن.» این ایده صرف نظر از نیت طراحان آن- که انشاءالله خیر است- ناشیانه، نابخردانه و البته ناعادلانه است. در این مورد یادآوری نکاتی ضروری است:
الف) بسیج ابتکار حکیمانه و یادگار جاودانه خمینی کبیر(ره) است. نقش ممتاز این نیروی انقلابی در طول عمر ۳۰ساله انقلاب اسلامی، بر هیچ کسی پوشیده نیست. واکاوی «رمز» افتخارات ۸ سال دفاع مقدس و «راز» ۳۰ سال مقاومت ملت ایران، جز با فهم مفهوم بسیج، شدنی نیست. بدون شک تضمین آینده انقلاب، پاسداری از دستاوردهای آن و حفظ اساس نظام جمهوری اسلامی هم تنها با فرهنگ بسیجی ممکن خواهد بود. امام بزرگوار چه زیبا فرموده اند: «اگر در کشوری نوای دلنشین بسیجی طنین انداز شود، چشم طمع دشمنان از آن قطع خواهد شد وگرنه هرلحظه باید منتظر حادثه ای بود».
ب) اهمیت جایگاه بسیج و فرهنگ بسیجی، پاسداری از این فرهنگ و حفظ اصالت آن را نیز برجسته می نماید. اگر حفظ اساس نظام و پاسداری از ارزش های انقلاب اسلامی رسالت اول و آخر بسیجیان است، پس بایستی نگران تلاش دشمنان برای نفوذ در بین این «لشکریان مخلص خدا» و استحاله فرهنگ بسیجی نیز بود. سپاه پاسداران که وظیفه سازمان دهی این «بدنه فعال جامعه» را برعهده دارد، رسالتی بس سنگین بردوش دارد، اما نهادها و سازمان های دیگری نیز که د رارتباط با بسیج سیاستگذاری می نمایند، باید هوشیار وبیدار باشند. وزارت علوم، شورای عالی انقلاب فرهنگی، کمیسیون فرهنگی مجلس و... نیز از این قاعده مستثنی نمی باشند.
ج) امتیازهای اختصاص یافته به رزمندگان دفاع مقدس نظیر سهمیه کنکور، از یک ضرورت اجتماعی و بستر خاص برخاسته است. عده ای از بهترین فرزندان این آب و خاک بی هیچ چشم داشتی آنچه در توان داشتند در سبد اخلاص نهادند و پای عزت و سربلندی ملت ریختند، عادلانه و منصفانه بود جامعه در قبال این همه ایثار و فداکاری دین خودش را ادا کرده باشد. بسیاری از این رزمندگان با ازدست دادن بخشی از سلامتی شان و یا خانواده های آنها به خاطر ازدست دادن پدر، فرزندان و یا همسرشان دچار آسیب هایی شده بودند. قابل توجیه بود که بخشی از این آسیب ها با دادن امتیازهای اجتماعی تسلی یابد؛ به ویژه اینکه این اسوه های ایثار زمانی هزینه های سنگین پرداختند که نه آینده جنگ معلوم بود و نه از این امتیازها خبری. اما طرح اخیر مطرح شده در مورد اختصاص امتیازهای مذکور به بسیجیان فعال نیازمند آسیب شناسی و تأمل بیشتری است. از این رو حداقل دو نکته را بایستی مدنظر داشت:
۱) این امر هیچ توجیه اجتماعی ندارد و کاملاً ناعادلانه است؛ چراکه بسیجیان فعال که عاشقانه و با اعتقاد راسخ برای خدمت به آرمان های انقلاب کمر خدمت بسته اند، هیچ آسیب اجتماعی با محاسبات مادی آن مثل زمان جنگ نمی بینند. اینجا نه پایی قطع می شود، نه دستی آسیب می بیند، نه مادری بی فرزند می شود، نه فرزندی بی پدر و نه زنی بی همسر. این عرصه، عرصه جنگ نرم و پیکار فکری و فرهنگی است. تلاش کوشندگان این عرصه، فقط با اجر افرادی از سوی ذات باری تعالی قابل جبران است، همچنان که مزد واقعی رزمندگان دیروز هم نزد خدا بود وامتیازهای اجتماعی فقط برای کاهش آلام قابل محاسبه (به لحاظ مادی) و تلافی زیان های جسمانی شان بود. اجر و مزد جهاد فی سبیل الله نه با سهمیه کنکور شدنی است و نه با امتیاز استخدام و گزینش.
۲) اختصاص امتیاز مذکور به بسیجیان فعال، نه تنها ایستادگی و پایمردی این دانش آموزان «مدرسه عشق» را جبران نمی کند، بلکه آسیب جدی به اصالت و اخلاص این قشر وارد نموده و زمینه را برای نفوذ سودجویان به درون بسیج فراهم می نماید. پس از آن، عده ای در پوشش بسیجی از این امتیاز سود برده و تنها اتهام آن به پای بسیجیان حقیقی نوشته می شود؛ چراکه سربازان بی مزد و منت خامنه ای عزیز آن قدر استعداد و همت دارند که با بهترین رتبه ها و بدون هیچ سهمیه ای وارد دانشگاه ها گردند.
یادمان باشد، امروز در دانشگاه ها، بسیاری از فرزندان شهدا به دلیل همان سهمیه جرأت ندارند فرزند شهید بودنشان را ابراز کنند، سهمیه ای که هم حق شان است و هم عادلانه و منصفانه. مسئولین امر کاری نکنند که در دانشگاه ها هیچ دانشجویی جرأت نکند بگوید که من بسیجی ام. همین حالا هم در دانشگاه ها اتهام مفاسد اقتصادی و رانت خواری خیلی از آقازاده ها از سوی طیف های سرخورده ای همچون تحکیم غیرقانونی به پای بسیجیان نوشته می شود. مسئولین امر اگر مرهمی برای التیام زخم های بسیجیان، که دلشان از بی عدالتی ها خون است، ندارند پس شایسته است بر زخم های ایشان نمک نریزند.

وبگردی
(+18) اولین تصاویر از لحظه تکه تکه کردن جسد جمال خاشقجی
(+18) اولین تصاویر از لحظه تکه تکه کردن جسد جمال خاشقجی - با اینکه عوامل اطلاعاتی عربستان، پیش از آغاز عملیات بازداشت و قتل خاشقجی، دوربین‌های امنیتی را از کار انداختند، اما روز گذشته تصاویر زیر در شبکه‌های اجتماعی و همچنین برخی سایت‌های عربی مخالف رژیم سعودی منتشر شده است. هنوز مشخص نیست که این تصاویر، واقعاً مربوط به این جنایت است، یا اینکه آن را شبیه‌سازی و صحنه‌سازی کرده‌اند. و همینطور هیچ مرجع رسمی این تصاویر را تایید نکرده است.
ظریف چه گفت؟ / پولشویی در کشور چگونه انجام میشود؟
ظریف چه گفت؟ / پولشویی در کشور چگونه انجام میشود؟ - داستان دلواپسانی که منافع جناحی را بر مصالح مردم و نظام ترجیح می دهند را ببینید.
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا!
فیلم/تغییر محسوس و عجیب ورزشگاه آزادی نسبت به بازی فینال آسیا! - پس از دیدار پرسپولیس و کاشیما، در اولین بازی برگزار شده در ورزشگاه آزادی تغییرات محسوس و عجیبی نسبت به دیدار فینال آسیا دیده می‌شود.
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد
آتش فشان خاموش / خودروهای گران و بی‌کیفیتی که تحویل نخواهند شد - چرا خودرو سازان با وجود مشکلات عرضه بازهم پیش فروش می کنند؟
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران
روایتی دردآور از تن‌فروشی زنان در خیابان‌های تهران - سه نفر کنار هم حوالی میدان مادر ایستاده‌اند. زنی قد بلند که موهایش زمینه نسکافه‌ای دارد به هر ماشینی که بلندتر بوق می‌زند نزدیک می‌شود و قیمت را آرام و به سرعت بیان می‌کند. او می‌گوید: «... صد هزار تومان، تو ماشین ۷۰ هزار تومان، گروپ ۳۰۰ هزار تومان و جا هم داریم»، جملات کوتاه و بی‌تفاوت بیان می‌شود. جلوتر دختر کم سن و سالی که شاید ۱۶ سال هم نداشته باشد، ایستاده و از سرما نوک بینی‌اش قرمز شده است، با…
اشراف متواضع!
اشراف متواضع! - افرادی هستند که در دروس زندگی میکنند اما ماشین زیر پایشان پراید است. افرادی که چند ده میلیون از جوجه‌مایه‌دارهای پدرریشو میگیرند که خوب تربیتشان کنند برای مدیر شدن در جمهوری اسلامی و بعد چند هفته در سال هم آنها را می‌برند اردوی جهادی تا از نزدیک ببینند فردا که به لطف جیب پدر در کنکور ترکاندند و مدرک معتبر گرفتند و مدیر شدند قرار است به چه بدبختهای مستضعفی که بخاطر پول نداشتن در آموزش و پرورش رایگان…
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»!
چالش جدید با نام «نوه آیت‌ا... یزدی»! - روز پنجشنبه تصویری در فضای مجازی منتشر شد که قابل تامل بود. زهرا تخشید نوه آیت‌ا... یزدی است که با انتشار تصویری که از دانشگاهش در نیویورک منتشر کرده بود، نوشت: «عکسی که دیروز عصر از دانشگاهم گرفتم با چراغ‌های همیشه روشنش».
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز»
روایت تجاوز عجیب به بازیگر لبنانی سریال «حوالی پاییز» - ماجرای تجاوز به آن ماری سلامه، بازیگر زن عرب سریال تلویزیونی صدا و سیمای ایران.
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا
عکس | همسر جدید نماینده سابق اردبیل در آمریکا - «نورالدین پیرموذن» نماینده سابق اردبیل در مجلس شورای اسلامی که سالهاست در آمریکا زندگی می‌کند چند عکس از خود و همسر جدیدش را در اینستاگرام منتشر کرده است.