چهارشنبه ۴ بهمن ۱۳۹۶ / Wednesday, 24 January, 2018

شباهتهای آفلاین و آنلاین:موتور جستجوگر و شکارچی


شباهتهای آفلاین و آنلاین:موتور جستجوگر و شکارچی
مهران در روستایی زیبا نزدیک منطقه حفاظت شده ابیورد واقع در شمال شرقی ایران زندگی می کند. او شکارچی ماهری است و همیشه با گوشت لذیذ شکار از میهمانانش پذیرایی می کند. تابستان گذشته بدون اطلاع قبلی به او سر زدم. آنجا که رسیدم خیلی خسته بودم و البته گرسنه. درست یکساعت بعد در حالیکه شکمی از عزا درآورده بودم به این فکر می کردم که مهران چگونه به آن سرعت، غذایی خوشمزه از گوشت آهو برایم آماده کرد؟ او که همان لحظه به شکار نرفته بود!
این سوال من را یاد سوال یکی از مشتریانم انداخت که قبلا به من گفته بود: چگونه گوگل در کمتر از یک ثانیه به سوالات ما پاسخ می دهد؟ مگر گوگل می تواند در این مدت کوتاه در تمام وب بگردد؟
چه فانتزی! می توانم رفتار مهران را با رفتار یک موتور جستجوگر مقایسه کنم. این مقایسه برای من که کسب و کاری آنلاین دارم جذاب است.شاید برای شما هم جذاب باشد!
مهران برای شکار، به مجوز نیاز دارد هر چند که می تواند غیر قانونی هم این کار را بکند. او می تواند از راههای بسیاری وارد منطقه حفاظت شده شود.می تواند آهو شکار کند یا کبک یا خرگوش و ... . ممکن است شب به شکار برود و یا روز.جالب است بدانید که او گاهی دست خالی و بدون شکار بر می گردد.موتور جستجوگر نیز می تواند از راههای متفاوتی به یک سایت وارد شود. این راهها همان لینکها هستند. موتور جستجوگر برای خواندن صفحات سایت مجوزهای لازم و محدودیتها را در فایل ROBOTS.TXT بررسی می کند. هر چند که می تواند آن مجوزها را به طور کلی نادیده بگیرد. موتور جستجوگر می تواند انواع فایل را بخواند:فایل DOC، PDF، HTML، PHP و ... شب به سایت سر بزند و یا روز. گاهی هم که به سایت سر می زند با دست خالی بر می گردد زیرا سرور سایت جواب نمی دهد و سایت موقتا و یا برای همیشه فعال نیست.
مهران بخشهای زاید شکار را همانجا دور می ریزد و بقیه را باخود به خانه اش می آورد.گوشت را بسته بندی می کند و در فریزر قرار می دهد تا در روزهای آینده از آن استفاده نماید.موتور جستجوگر نیز بعد از خواندن محتوای سایت بخشهای زاید را دور می ریزد (کلمات بنجل) و بقیه را با خود می آورد، گروه بندی می کند، فشرده سازی می کند و در پایگاه داده اش قرار می دهد تا بعدا از آن استفاده نماید.مهران اگر لذیذترین گوشت را هم در اختیار داشته باشد اما آشپز خوبی نباشد و نتواند غذای خوبی طبخ کند، برای من که کمی شکمو هستم،اوضاع نگران کننده است و او آشپز محبوب من نخواهد بود.موتور جستجوگر هم اگر بهترین اطلاعات را در اختیار داشته باشد اما نتواند پاسخهای خوبی به سوالات کاربران بدهد، موتور جستجوی محبوب کاربران وب نخواهد بود.
● برداشتهای فنی:
۱) سایت شما نباید منطقه حفاظت شده باشد
از سایتهای دیگر بخواهید که به شما لینک کنند. ساختار سایت را به گونه ای طراحی و تدوین کنید که موتور جستجوگر به راحتی بتواند به بخشهای مختلف آن سر بزند.اگر شکارچی سرخود راهی "شرق" نمی شود تا منطقه ای حفاظت شده در آن سو بیابد موتور جستجوگر نیز تا راهی (لینکی) به سایت شما نداشته باشد روانه آن نمی شود.
۲) مجوز لازم را به موتور جستجوگر بدهید
سایت طراحی شده است که اطلاعاتی عرضه کند بنابراین ضرورتی ندارد دسترسی به آنها را محدود کنید.پس با دقت فایل robots.txt سایت خود را تهیه کنید.حتی اگر سایت شما محدودیتی ندارد این فایل را تهیه کنید و در سایت خود قرار دهید.حالا سایت شما حرفه ای تر است چون برای خود قانون دارد!
۳) در انتخاب میزبان وب سایت خود دقت کنید
وب سایت شما باید همواره در دسترس باشد تا موتور جستجوگر بتواند با مراجعه به آن فایلهای مختلف را شکار کند.
۴) راه ورود به سایت شما تنها صفحه اول آن نیست!
اشتباه بسیاری از مدیران این است که تمام لینکها را به صفحه اول سایت خود ارجاع می دهند. اگر از سایتهای دیگر لینک درخواست می کنید به صفحات داخلی سایتتان نیز لینک کنید.صفحه اول سایتها معمولا محتوای کمی دارد و شانس کسب رتبه بالا را کاهش می دهد.
۵) هر موتور جستجوگری مهم نیست
وقت خود را با تمرکز بر روی موتورهای جستجوگر غیر مهم تلف نکنید. آنها هیچ ارزشی برای سایتان ندارند زیرا ترافیک ناشی از آنها در عمل برابر صفر است.گوگل، یاهو، MSN و ASK در اغلب موارد کافی اند.من نیز این قانون را رعایت می کنم و به کار مهران ایمان دارم و سراغ شکارچی دیگری نمی روم.
های مهدی! امروز تو هم باید با من بیایی. با این صدا بود که من از دغدغه های ذهنی ام خارج شدم. وب و گوگل را فراموش کردم. دنیای مهران هم می تواند جذاب باشد هر چند که او اصلا نمی داند گوگل چیست!


منبع : ایران سئو

مطالب مرتبط

ارزیابی گوگل در تولد ۱۰ سالگی


ارزیابی گوگل در تولد ۱۰ سالگی
● داستان موفقیت گوگل، داستانی تکرار نشدنی است
ده سال قبل در روز هفتم سپتامبر ۱۹۹۸، دو فارغ التحصیل جوان دانشگاه استنفورد شرکتی را با نام عجیب "گوگل" تاسیس کردند.
امروز لری پیج و سرگی برین میلیاردر هستند، و شرکت آنها فوق العاده سود آور است؛ تنها بین ماه های آوریل و ژوئن سال جاری گوگل گزارش کرد که درآمدی بالغ بر ۵.۷ میلیارد دلار داشته است که سود خالص آن به ۱.۲۵ میلیارد دلار بالغ می شود.
این مبلغ برای شرکتی که آگهی های اینترنتی منتشر می کند و در این راه واسطه گری انجام می دهد، مبلغ بسیار زیادی است.
البته جزئی از راز موفقیت شرکت گوگل، الگوریتمی است که بر اساس آن موتور جستجوی این شرکت، در اینترنت به دنبال اطلاعات می گردد.
این شرکت آنچنان جهان را تغییر داده که مردم دیگر در اینترنت به دنبال چیزی "نمی گردند" بلکه اطلاعات را "گوگل" می کنند و "گوگل کردن" در لغت نامه ها جای گرفته است.
اما رمز موفقیت گوگل به تنها این مسئله محدود نمی شود.
● راز جادویی موفقیت
برای گوگل، تکنولوژی های مورد استفاده این شرکت در انبارهای اطلاعاتی، به آن امکان می دهد که گستردگی، سرعت، و کارآمدی عملیات خود را بیشتر کند که این موضوع برای گوگل به اندازه الگوریتمهای جستجو اهمیت دارد.
پس از آن هم باید به دو ابزار نرم افزاری این شرکت که منبع درآمد اصلی آن محسوب می شوند اشاره کرد: AdWords که در هنگام جستجو توسط سایت این شرکت، آگهی های تبلیغاتی را مقابل اطلاعات یافته شده به نمایش می گذارند، و AdSense که امکان انتشار آگهی های هوشمند گوگل را در سایتهای دیگران فراهم می کند.
مهمترین چیز درباره اصول کاری گوگل آن است که فضای آگهی را نه به ثروتمندترین متقاضی، بلکه به لینک هایی اختصاص می دهد که بیش از دیگران به موضوع مورد جستجو ارتباط دارند.
این مسئله نه تنها کاربران گوگل را راضی تر نگه می دارد، بلکه باعث می شود احتمال کلیک کردن کاربر بر روی لینک های تبلیغاتی افزایش یابد و عملا درآمد گوگل نیز بیشتر شود.
هرچند برخی منتقدان گوگل را شرکتی تک بعدی می دانند و معتقدند ممکن است هر آن موتورهای جستجوی بهتر و جدیدتری به بازار عرضه شوند، اما عملکرد گوگل باعث شده تا این سایت از مقام محبوب ترین سایت جستجو در جهان پایین نیاید.
● آرزوی های واقعی گوگل
گوگل مدعی است جاه طلبی هایش به کسب درآمد سریع از طریق اینترنت محدود نمی شود.
گوگل در منشور شرکت خود مدعی است: "هدف این شرکت سازماندهی کردن اطلاعات جهان و فراهم کردن امکان دسترسی به این اطلاعات در سرتاسر جهان است."
در طی سالها گوگل مجموعه ای از ابزارهای نرم افزاری اینترنتی را ارائه کرده است: Gmail برای ارسال پست الکترونیک، Google Docs برای واژه پردازی و تولید صفحات گسترده، Picasa برای ویرایش تصویر، Google Earth و Google Maps برای جستجوی امکان و نقشه ها، Blogger و Youtube تنها بخشی از سرویس های ارائه شده توسط گوگل هستند.
شاید چندی قبل این فهرست بیشتر به شاخص یک رشد اتفاقی شباهت داشت، اما اکنون مشخص است که با هر جستجویی که ما انجام می دهیم و هر ابزاری که استفاده می کنیم، به گوگل کمک می کنیم اطلاعات بیشتری جمع آوری کند و مصنوعات جامعه اطلاعاتی ما را سازماندهی کند.
● هزینه ای که جامعه می پردازد
هر جستجویی که کاربران از طریق گوگل انجام می دهند به موتورهای جستجوی این شرکت اطلاعات بیشتری برای طبقه بندی اطلاعات خواهد داد.
اما از سوی دیگر هرچه گوگل اطلاعات بیشتری داشته باشد، مشتریانش راضی تر خواهند بود، بر روی آگهی های آن بیشتر کلیک خواهد شد، گوگل درآمد بیشتری کسب خواهد کرد و پول بیشتری نیز برای سرمایه گذاری در خدمات جدید و "مجانی" خواهد داشت و در نهایت بهتر می تواند کاربران را بفریبد تا اطلاعات بیشتری به گوگل بدهند.
هرچند آقایان پیج و برین قول می دهند که گوگل "می تواند بدون انجام اعمال خلاف هم درآمد کسب کند" اما سوال ها درباره ایمنی اطلاعات شخصی کسب شده از طریق گوگل که در انبارهای اطلاعاتی گسترده این شرکت حفظ شده اند، باقی خواهند ماند.
● حرکت پا به پای اینترنت
گسترش گوگل به گسترش اینترنت وابسته است و امروزه، با وارد شدن تلفن های همراه، قاب عکس های دیجیتالی و حتی یخچال ها به محدوده فیزیکی اینترنت، نمی توان مرز مشخصی برای اینترنت تعریف کرد.
به این ترتیب نقشه راه گوگل تدوین شده به نظر می رسد: این شرکت به تازگی مرورگر اینترنتی خود به نام کروم را منتشر کرد.
هدف کار مرورگرها نشان دادن صفحات وب است، اما گوگل می گوید کروم امکان اجرای برنامه های پیچیده تر را نیز در محیط اینترنت فراهم می کند.
اما مهمتر از کروم نرم افزاری به نام اندروید است. این نرم افزار درواقع سیستم عاملی برای تلفن هایی است که قابلیت اتصال به اینترنت را دارند و گوگل مدعی است، دلیل ساخت آن این است که تلفن های همراه "هوشمند" امروز برای استفاده از اینترنت موبایل ساخته نشده اند و گوگل در تلاش است این خلاء را با اندروید پر کند.
● شریک یا رقیب؟
این شرکت که ۱۰ سال قبل توسط دو دانشجو تاسیس شد، اکنون به اندازه ای بزرگ است که می تواند به اهداف تعیین شده دست پیدا کند.
در پایان سال ۲۰۰۷ شمار کارمندان گوگل ۱۶۸۰۰ نفر بود و گزارش شده بود که هر هفته حدود ۱۰۰ نفر به مجموعه کارمندان آن اضافه می شوند.
اما با نفوذ گوگل به جنبه های بیشتری از زندگی مدرن ما، شرکتهای بیشتری در صنایع بیشتری به این فکر خواهند افتاد که آیا گوگل یک شریک تجاری است؟ یا یک رقیب؟ یا نابود کننده مدال های تجاری موجود؟
با در نظر گرفتن عملکرد فعلی گوگل می توان شعار این شرکت را اینطور تعریف کرد که "ما هر کاری را بهتر از شما انجام می دهیم - آنهم مجانی."
حتی بزرگترین رقبای گوگل هم تحت فشار قرار دارند: از جمله مایکروسافت که انتشار مرورگر اینترنتی جدید آن (اینترنت اکسپلورر ۸) تحت تاثیر انتشار کروم قرار گرفت، و حتی یاهو که مجبور شده تبلیغات در سایت خود را به گوگل واگذار کند و برخی از درآمد خود را با این شرکت شریک شود.
● حکومت سه نفره
حتی در شرایطی که جهان با رکورد اقتصادی مواجه است، گوگل کماکان انتظار دارد که به واسطه تعداد زیاد مشتریان و موفقیت گسترده خود، از درآمدهایش کاسته نشود و به اعتقاد آنها این ساختار سنتی رسانه است که باید بخاطر جمع بستن مخاطب و داشتن تلقی عام از آن نگران باشد.
به همین دلیل و برای اطمینان دادن به سرمایه گذاران در این شرکت، مدیران گوگل قول داده اند که آنها مانند یاهو به دام نخواهند افتاد و گوگل را به یک شرکت رسانه ای تبدیل نخواهند کرد.
اریک اشمیت، مدیرعامل گوگل می گوید: "قانون همیشگی ما این بوده که نباید مالک مطالب و آثار بود، بلکه باید با یک شرکت تولید کننده محتوی و مطالب شراکت کرد."
هرچند در برخی مواقع تمایز میان "رسانه سنتی" که عکس و تصویر تولید شده توسط خبرگزاری ها را منتشر می کند، با عکاسان مستقل و مخاطبان آنها، و یوتیوب و گوگل نیوز مشخص نیست، اما در حال حاضر اصلی که اریک اشمیت به آن اشاره کرد، اصلی انکار ناشدنی در فعالیت گوگل است.
دو موسس گوگل بر عملکرد فنی شرکت نظارت دارند و آقای اشمیت که فردی باسابقه در صنایع فن آوری محسوب می شود، شرایط ادامه کسب درآمد را فراهم می کند.
آقای اشمیت می گوید این سه مدیر باهم عهدی غیر رسمی بسته اند که تا حداقل ۲۰ سال آینده در کنار یکدیگر بمانند؛ زمانی که به گوگل فرصت کافی می دهد تا موقعیت خود را بعنوان رکن اصلی اقتصاد اینترنتی ما تثبیت کند.

وبگردی
نزولخواران تسبیح به دست و پینه بر پیشانی
نزولخواران تسبیح به دست و پینه بر پیشانی - حسام الدین آشنا، مشاور فرهنگی رییس جمهور نوشت: رئیس یکی از صندوق ها با اسلحه به بانک مرکزی می رفت و تهدید می کرد. او همچنین در توئیت دیگری یادآور شد: روحانی هزینه مبارزه بی امان با نزولخواران تسبیح به دست و پینه بر پیشانی را می دهد.
نفت‌کش در تهران منفجر شده بود!
نفت‌کش در تهران منفجر شده بود! - شرکتی که یک‌شبه می‌توان آن را در اوج تحریم به استاد پیر و از نفس افتاده ترافیک رییس دولت قبل سپرد و بعد از آن، ناگهان در آزمون و خطایی دیگر به جوانی میدان داد.
دماوند،بزرگترین کشتی جنگی ایران در حال از دست رفتن است!
دماوند،بزرگترین کشتی جنگی ایران در حال از دست رفتن است! - دو هفته پس از بروز حادثه برای ناوچه دماوند بزرگترین کشتی جنگی ایران در دریای خزر، رسانه‌های روسیه با تفسیر تصاویر منتشر شده اخیر از وضعیت این شناور مدعی شده‌اند که بخش‌های زیادی از دماوند که سه سال پیش به ناوگان شمال نیروی دریایی ایران اضافه شده به زیر آب رفته و شکستگی آشکاری در قسمت پد بالگرد آن مشاهده می‌شود.
افشای راز یک ازدواج عجیب!
افشای راز یک ازدواج عجیب! - دو سال بعد، اخبار رابطه عاشقانه همسرش با یک نوجوان، مانند یک سیلی بر صورت اوزیر بود. بویژه آنکه، دخترشان لورنس، همکلاسی ماکرون بود.
تصاویر: ضرب و شتم چند روحانی توسط جوانی در قم
تصاویر: ضرب و شتم چند روحانی توسط جوانی در قم - یک جوان در حوالی چهارراه بیمارستان قم به چند روحانی حمله کرد و دو تن از آنها را زخمی کرد به گفته شاهدان ضارب یک خودرو را نیز به آتش کشید و متواری شد.
فیلم دیدنی از لحظه دستگیری باند سارقان مسلح/ شلیک پلیس به سمت سارقان
فیلم دیدنی از لحظه دستگیری باند سارقان مسلح/ شلیک پلیس به سمت سارقان - باند چهار نفره سارقان مسلح که قصد داشتند امروز از یک طلافروشی در یافت‌آباد سرقت کنند، ساعت 10 صبح امروز در یک عملیات غافلگیرانه توسط ماموران پلیس دستگیر شدند.
فیلم/ افشای پشت پرده کاسبی با خون ایرانیان
فیلم/ افشای پشت پرده کاسبی با خون ایرانیان - رئیس سازمان انتقال خون و مسئول سابق امور کارکنان شرکت پالایش و پژوهش خون با حضور مقابل دوربین فارس از برخی تخلفات در زمینه پلاسمای خون پرده برداشتند.
سلطان حاشیه از عکس مادرزنش رونمایی کرد!
سلطان حاشیه از عکس مادرزنش رونمایی کرد! - محسن افشانی بازیگر سینما و تلویزیون از جدیدترین عکس حاشیه ای خود با مادر زنش رونمایی کرد.
عباس عبدی به سردارسلیمانی : جانفشانی‌ها تبدیل به سرمایه ملی نشده‌اند
عباس عبدی به سردارسلیمانی : جانفشانی‌ها تبدیل به سرمایه ملی نشده‌اند - یکی از موارد پیش‌آمده در این اعتراضات آتش‌زدن پرچم کشور بود که واکنش و تاسف بسیاری را برانگیخت؛ به طوری که مقام رهبری نیز به آن اشاره کردند. در آخرین واکنش‌ها...
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس
ابعاد حقوقی جدال علی مطهری با آستان قدس - 38 شرکت که جزء بزرگترین کارتل های اقتصادی کشور هستند، متعلق به آستان قدس است. بنابراین آستان قدس کنونی، آستان قدسی نیست که حضرت امام در نامه خود از آن سخن گفته‌اند.
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها
مقایسه بودجه مراکز حوزوی با دانشگاه ها - به‌جز وزارت ارشاد، هیچ‌یک از این 40 ارگان و نهاد در قبال میلیاردها تومان بودجه‌هایی که دریافت می‌دارند پاسخگو نبوده نیستند.
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار - ویدئویی از لحظات اولیه برخورد کشتی چینی با نفتکش سانچی و انفجار
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی»
فیلم/ گریه شدید وزیر کار در گفت‌و‌گوی تلفنی با خانواده خدمه نفتکش «سانچی» - علی ربیعی وزیر کار، رفاه و امور اجتماعی در گفت‌وگوی تلفنی با خانواده یکی از خدمه نفتکش «سانچی» اظهار همدردی کرد.
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی
تصاویر هولناک از آخرین لحظات کشتی سانچی - توقف عملیات خنک سازی و مهار آتش در شب گذشته، موجب رسیدن آتش به مخازن سمت چپ کشتی و انفجارهای شدید صبح امروز شد که در نهایت پس از چند ساعت به غرق شدن کامل نفتکش ایرانی انجامید.
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت
عکس خواستگاری کریم انصاریفرد از دختر یونانی با زمرد گرانقیمت - رسانه های مطرح یونانی با انتشار تصاویری از رابطه عاطفی ملی پوش ایرانی باشگاه المپیاکوس با یک میلیاردر یونانی - آمریکایی پرده برداشتند و مدعی شدند این دو تصمیم خود را برای ازدواج قطعی کرده اند.
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟
چرا حداد و ولایتی بیشتر از 50 شغل دارند؟ - بخشی از تکثر مسئولیت های بعضی چهره‌های سیاسی به بی‌اعتمادی نظام به افراد کارآمد برمی‌گردد و علت دیگر این موضوع، اعتماد غیرمعقول به این افراد است. با این حال این افراد هرچقدر هم که توانمند باشند، از نظر روان شناسی و انسان شناسی در بخشی از مسئولیت های خود ناموفقند.
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود!
فیلم نابغه ۱۰ ساله‌ طراح خودرو / قبلی هم انرژی هسته ای کشف کرده بود! - فیلم - حسین عطایی ۱۰ سال دارد و در حوزه طراحی مفهومی خودرو فعالیت می کند. او ۶ اختراع ثبت شده دارد، مدرسه نمی رود و از دو شرکت تسلا و ولوو دعوت به همکاری شده است. او مشاور رییس سازمان برنامه و بودجه است. گفتگوی رضا رشیدپور با نابغه ١٠ساله طراحی خودرو را اینجا ببینید.
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت !
تست تصادف سمند در انگلیس / فقط با سرعت 50 کیلومتر در ساعت ! - تست برخورد جلوی خودرو با سرعت 50 کیلومتر در ساعت برای سمند TU5 ، توسط یکی از سازمانهای معتبر ارزیابی خودرو در انگلستان صورت گرفت.
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه
فیلم جنجالی از حجت الاسلام قاسمیان در کرمانشاه - این فیلم حواشی زیادی را در فضای مجازی به همراه داشته است.
پربازدیدها