دوشنبه ۲۸ خرداد ۱۳۹۷ / Monday, 18 June, 2018

آداب زندگی مثبت


آداب زندگی مثبت
● چگونه با تغییر نگرش، رفتار خودمان را تغییر دهیم؟
شیوه فكر كردن شما تمام ابعاد زندگی‌تان را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد. اگر سعی كنید به حس درونی خود توجه كنید می‌توانید با الگوی فكری خود آشنا شوید و پی ببرید چگونه روی برخورد شما با موقعیت‌های دشوار زندگی تاثیر می‌گذارد.
بسیاری از انسان‌‌ها پی برده‌اند وقتی كه به واژه‌های درونی خود توجه می‌كنند، اغلب با افكاری منفی مواجه می‌شوند. افكاری مانند <من نمی‌توانم> و <اگه نتوانم چی؟> می‌توانند آثار منفی بر رفتار شما به‌جای بگذارند. این به نوبه خود، تمامی‌ نقاط زندگی شما را تحت تاثیر قرار می‌دهد. وقتی كه تحت فشار هستیم، هورمون‌های به‌خصوصی در بدن ما تولید می‌شوند. اگر به‌ندرت تولید شوند ضرری ندارند اما چنان‌چه به‌طور دایم در بدن جریان داشته باشند ضررهای زیانباری به بار خواهند آورد. بیماری قلبی در نتیجه تولید مداوم هورمون‌های استرس به‌وجود می‌آید. رمز زندگی كردن بدون افكار منفی و بدون درنظر گرفتن احساسات لحظه‌ای، شناختن خود است. برای بیشتر افراد گام نهادن به سوی آگاهی مثبت مستلزم برداشتن قدم‌های كوتاه در مسیری است كه انتخاب كرده‌اند. نكات زیر می‌ توانند ابزار موثری در رسیدن به زندگی رضایت بخش باشند
● خوب بخوابید
خواب راحت برای تقویت و حفظ سطح انرژی بدن، سیستم ایمنی، شفافیت ذهنی و احساسی و به‌طور كلی كیفیت زندگی ما حیاتی است. وقتی‌كه حال‌‌تان خوب است عملكرد‌تان نیز بهتر می‌شود.
▪ اگر دوست دارید بهتر بخوابید نكات زیربه شما كمك می‌كنند:
ـ ‌‌فعالیت‌های ذهنی را در شب كم كنید.
ـ برای روز بعد‌تان برنامه‌ریزی كنید.
ـ رایحه‌‌های آرامش بخش، نور و موسیقی می‌توانند بسیار موثر باشند.
ـ اگر مشكل خواب دارید، مكان دیگری را در منزل برای خوابیدن انتخاب كنید.
ـ به صدای طبیعت گوش دهید ( امواج، باد، آبشار، رودخانه، غیره )
ـ دارو‌های طبیعی مانند هومیوپاتی، گیا‌هان دارویی و برخی از ویتامین‌ها می‌توانند تاثیر مثبت داشته باشند ( كلسیم، ملاتونین، گل ساعتی یا سنبل‌الطیب قبل از خواب.)
ـ تمام چراغ‌ها را خاموش كنید.
ـ نكته آخر بسیار حایز اهمیت است چون به‌هنگام خوابیدن با چراغ روشن، تولید ملاتونین ( هورمون اصلی خواب و ترمیم سلول‌ها ) كاهش می‌یابد.
▪ نگرش خود را مثبت كنید
به واژه‌‌های درونی توجه كنید. یك یا چند ورق كاغذ را به دو ستون تقسیم كرده و به‌مدت چند روز پیاپی در ستون سمت راست، تمامی‌ افكار منفی را كه به ذهن‌‌تان خطور می‌كنند یادداشت كنید. هریك از فكر‌ها را به‌صورت مثبت در ستون دوم بازنویسی كنید و این كار را در ذهن خود نیز تمرین كنید تا به‌صورت عادت درآید. برای مثال: < من نمی‌توانم این كار را امروز تمام كنم> ! به این صورت نوشته شود: <من احتمالا تا امشب بیشتر این كار را تمام می‌كنم.
ارتباط برقرار كردن را بیاموزید و از به زبان آوردن چیز‌هایی كه احساس می‌‌كنید ممكن است به احساس آزردگی، انزجار، عصبانیت و دلهره، ختم شوند، پرهیز كنید.
▪ رمز خودكاوی
دست كسی را بگیرید، كمك كردن به دیگران حس خوبی به ما می‌دهد.
بُعد معنوی خود‌تان را پیدا كنید. تحقیقات نشان داده‌اند افرادی كه از طریق تماس داشتن با افراد روشن‌بین با اعتقادات شخصی و به‌خصوص با بُعد معنوی خود آشنا شده‌اند، عمر طولانی‌تر و زندگی بهتری دارند.
به دیگران فرصت دهید تا دوست‌تان بدارند. توانایی عشق ورزیدن دوطرفه والاترین خصلت انسانی به شمار می‌آید. ارتباط ما انسان‌ها به‌طور كلی با این نیاز بسیار حیاتی قطع شده است و علایم این خلاء نیز احساسات حاكی از ترس (افسردگی، تنهایی، عذاب وجدان و خشم) است. بخندید و در مسایل روزمره نیز نكته‌ای خنده‌دار پیدا كنید. خندیدن عامل موثری در تقویت حالات روانی است. اگر غمگین هستید كتاب‌های طنز بخوانید، فیلم كمدی ببینید یا هرچند وقت یك بار از خود‌تان مسخره بازی در بیاورید! گاهی اوقات به خود‌تان فرصت دهید تا بتوانید دنیا را از دید یك كودك ببینید.
توجه داشته باشید كه رسانه‌‌های خبری اغلب اطلاعاتی را منتشر می‌‌كنند كه به احساس ترس، افكار و احساسات منفی ختم می‌شود. وقت گرانبهای‌تان را صرف انجام كار‌های مثبتی مانند مطالعه یك كتاب مثبت، قدم زدن در طبیعت یا انجام كار‌های خیر كنید.
خود‌تان را از <بار احساسی> كه شما را از روشن‌بینی واقعی جدا می‌سازد، آزاد كنید. هر آنچه لازم دارید در اعماق وجود‌تان همین حالا نیز وجود دارد پس بنابراین قدرت خود‌تان را با پیروی كردن كوركورانه از دیگران، از دست ندهید. در عوض به خوبی‌‌هایی كه هم اكنون نیز در قلب‌‌تان لانه كرده‌اند، اعتماد كنید. تنها با رجوع كردن به قلب‌‌تان می‌توانید به‌صورت شفاف ببینید.
▪ تصمیم بگیرید روز مثبتی داشته باشید
منتقد درونی ما همان صدای واژه‌های درونی است كه ما با خود می‌‌گوییم و از خود ایراد می‌گیریم؛ حس آزاردهنده یا صدای درونی كه موجب می‌‌شود از خودمان و دیگران انتقاد كنیم. وقتی كه می‌آموزیم با طبل خواسته‌‌ها و نیاز‌های دیگران رژه برویم، به انتقاد كردن از خودمان عادت می‌‌كنیم و نیز یاد می‌گیریم زمانی كه آنها طبق خواسته‌‌های ما عمل نكنند و نیاز‌های ما را برطرف نسازند از آنها انتقاد كنیم. منتقد درونی به‌هنگام قضاوت خودمان و دیگران صدایش را بلند می‌كند. صدایی كه آماده انتقاد و سرزنش كردن است. صدای اسارت ما در نفس‌‌هایمان و در نیاز‌های دیگران. گاه منتقد درونی، به ما احساس خودناباوری می‌‌دهد و گاه به ما اجازه می‌‌دهد تا درباره دیگران احساسات منفی و قضاوت كننده‌ای داشته باشیم.
زمانی كه به منتقد درونی گوش می‌‌دهیم در واقع به جنبه‌‌های منفی كه ما را از خودِ برتر و نیز از دیگران دور می‌سازد گوش می‌دهیم.
▪ جاده زندگی
خودِ برتر ما از آنجایی می‌‌آید كه در آن خودباوری و عشق به خود وجود داشته باشد. زمانی كه بتوانیم خودمان را از صمیم قلب دوست داشته باشیم و بپذیریم، قادر خواهیم بود آنهایی را كه در دنیای ما نقش دارند، به‌عنوان شریكان راه خودسازی‌مان ببینیم. عشق جاده‌ای است كه ما را به بذر خلاقیت و مكانی كه بتوانیم در آن رشد كرده و بیاموزیم تا دیگران را در شادی خود سهیم كنیم، نزدیك‌تر می‌كند. ما همگی در سفر انسانیت هم سفر هستیم و بزرگترین چالش ما در مسیر راه موفقیت شخصی و نیز شغلی این است كه نسبت به انسانیت خود، عشق‌ورزی و تقسیم با دیگران كه ما را در مسیر زندگی با یك‌دیگر خواهر و برادر می‌كند، وفادار بمانیم. یك روز از هر هفته را برای خاموش كردن صدای منتقد درونی خود اختصاص دهید تا خود را از صفات منفی و قضاوت‌های خود آفریده ر‌ها سازید. به‌مدت ۲۴ ساعت تمام قضاوت‌ها و نگرش‌‌های منفی را از وجود‌تان حذف كنید. تنها روی جنبه‌‌های خوب زندگی خود و افرادی كه به‌طور روزانه با آنها در ارتباط هستید تمركز كنید. به منتقد درونی‌‌تان یك روز مرخصی دهید و با این كار یك روز كامل را با خودِ برتر، ارزشمندتر و كامل‌ترتان صرف كنید.‌


منبع : روزنامه سلامت

مطالب مرتبط

زندگی فعال همراه با ورزش

زندگی فعال همراه با ورزش
● زندگی فعال را جزئی از زندگی خود قرار دهید
ماشین‌های لباسشویی و خشک‌کن‌ها، ماشین‌های ظرفشویی، کنترل از راه دور بعضی وسایل برقی و کارواش ما را از فعالیت و جنب وجوش جسمانی معمول‌مان جدا ساخته است.
درب بازکن خودکار پارکینگ ماشین، برف پاروکن‌ها، آسانسورها و پله‌‌برقی‌‌ها و اختراعات جدیدی که روز بروز به سادگی وارد زندگی روزمره ما می‌شوند مثال‌های دیگری بر این مصداق‌اند. استفاده از هر کدام از این وسائل به تنهایی کوچک و کم‌اهمیت به نظر می‌آید ولی وقتی که با هم جمع می‌شوند بشر امروز را به قبول این شرایط بی‌تحرکی وادار می‌کنند.
مباحث این فصل به چگونگی جایگزین کردن عادت‌های مثبت زندگی فعال بجای زندگی روزمره‌ای که هر کدام از شما به آن عادت کرده‌اید، اختصاص دارد. این فصل درباره این موضوع بحث می‌کند که بیایید کمی بیشتر کار انجام دهید، کارهایی هر چند جزئی، در هر زمان و مکان کمی اضافه‌تر از آنچه که معمولا انجام می‌دهید با تحرک بیشتر و کار و فعالیت بیشتر.
در این قسمت سه بخش وجود دارد:
۱) به وضع موجود خود رسیدگی کنید:
درباره اینکه باید فکری در مورد بی‌کاری و بی‌حرکتی خود بکنید و اینکه چه‌چیزی بیشتر برایتان مفید است و ارزیابی اینکه چگونه می‌توان کارها را انجام داد و چه تغییراتی را اعمال کرد، بحث می‌کند.
۲) یازده خود را هر روز بالاتر ببرید:
درباره ارائه نظراتی که به شما در بیشتر فعال شدن در کارهای روزمره زندگیتان کمک می‌کند و عمل کردن از طریقی که برای شما و محیط زندگیتان مفید باشد، بحث می‌کند.
۳) مراقبت‌های لازم را درباره بدن خود مدنظر قرار دهید:
راجع به بعضی نکات ایمنی شامل مواردی برای ایمنی عمومی و جلوگیری از بروز صدمات صحبت می‌کند همچنین نصایحی برای لذت‌بخش‌تر شدن و فعالیت بدون مشکل، بحث می‌کند.
● بررسی وضع موجود
وقتی امکان انتخاب و تصمیم از چند راه ممکن برای انجام کاری وجود دارد، استفاده از یک طرح کلی مفید است. اگر احساس می‌کنید که نیاز دارید در زندگی روزمره خود بیشتر فعال باشید، چند دقیقه را صرف نوشتن طرح‌هایی که مخصوص این کار است نمائید. به طرح ذیل توجه کنید زیرا می‌تواند به ایجاد جرقه‌ای در فکرتان کمک کند. اگر فقط یک بار این طرح را تکمیل کنید آن وقت می‌توانید آن را بارها اجرا کنید و مطابق با آن عمل کنید.
طرحی را که برای زندگی فعال خود ریخته‌اید تنها برای ساعات فراغت و بیشتر فعال بودن در این ساعات، مفید است. اگر به فضای بیشتری نیاز داشتید یک برگ اضافی بردارید و سئوالات، انگیزش‌ها، علایق و استعدادهای مرتبط با فعالیت خود را در نظر گرفته و در کامل کردن طرح بالا اعمال نمائید. اما اگر بنا به دلائلی خواستید از مقدمات فراتر رفته و فرانسوی پایه و اساس زندگی فعال قدم بگذارید طرح پیشرفته فعالیت را پر کنید.
● طرح پایه زندگی فعال
▪ چه موقع می‌خواهم زندگی فعال را شروع کنم؟ در حال حاضر چه می‌کنم؟
▪ چه تغییراتی را در مورد وضع موجود می‌توانم اعمال کنم؟ چه کارهای دیگری را می‌توانم انجام دهم؟
▪ چه عواملی در انجام این کار به من کمک خواهد کرد؟
▪ چطور باید شروع کنم؟
● طرح پیشرفته زندگی فعال
▪ اگر جوان‌تر بودم در رابطه با زندگی فعال چه کاری را بیش از همه دوست داشتم انجام دهم؟
▪ اگر جوان‌تر ‌بودم چه فعالیت جسمانی را بیشتر دوست داشتم؟
▪ دلائل اصلی من در مورد این که می‌خواهم زندگی فعال‌تری داشته باشم چیست؟
▪ چه فعالیت‌هایی را در گذشته واقعا دوست داشتم که انجام دهم ولی هرگز موقعیت آن را پیدا نکردم؟
▪ سایر فعالیت‌هایی را که هم اکنون به آنها علاقمندم چیستند؟
▪ بزرگترین موانع در سر راه بیشتر فعال شدنم چیست؟ و چگونه می‌توانم آنها را از میان بردارم؟
▪ مهمترین اهداف برنامه‌ام شامل این موارد است:
▪ فعالیت‌هایی را که بیشتر از همه به من احساس خوبی می‌دهند شامل موارد زیر است:
▪ بازده خود را هر روز بالا ببرید
وقتی طبق برنامه‌ای که از قبل طراحی کرده‌اید موقع شروع زندگی فعال فرا رسید، هر تغییری را که در زندگی‌تان بدهید، کم‌اهمیت و کوچک نیست. تغییرات متعدد و کوچک روی هم جمع شده و یک تغییر رنگ را برای شما و محیط زندگی شما به ارمغان می‌آورند.
● فعالیت‌جسمانی مناسب در زندگی روزمره شما
لیست فعالیت‌هایی که در ذیل ارائه می‌شود کامل نیست. این مثال‌ها می‌تواند یک ایده و نظر کلی را در بیشتر فعال شدن در زندگی روزانه و عادی شما در منزل، مدرسه و محل کار شما و حتی هنگام بازی بدهند بطوری که می‌توانید درباره سایر فعالیت‌هایی که می‌توانید انجام دهید با دقت و اطمینان بیشتری فکر کنید.
در انتهای هر لیست فضای خالی برای اضافه کردن موارد مورد نظرتان وجود دارد. اگر طرح پایه قبلی را پر کرده‌اید با یکی دوتا از فعالیت‌هایی که در آنجا نوشته‌اید برنامه‌تان را شروع کنید.
هر کدام از آن فعالیت‌ها اکنون باید برایتان ساده باشند. اکنون آنها بخشی از زندگی روزمره‌تان شده‌اند و کم‌کم به صورت عادت در می‌آیند و بتدریج باید یکی دوتای دیگر از این فعالیت‌ها را که قبلا انتخاب کرده‌اید به برنامه قبلی‌تان اضافه نمائید. اگر دوست داشتید فعالیت‌هایی را که انتخاب کرده و انجام می‌دهید علامت بزنید. این کار برای دنباله روی و ادامه آنچه که بتازگی شروع کرده‌اید، مفید است.

وبگردی
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان !
سرلشگر فیروزآبادی و ویلای 10هزار متری لواسان ! - لازم است ذکر شود جنبش عدالتخواه دانشجویی در صورت ادامه تعلل دستگاه‌های مربوطه در تخلیه ملک بیت‌المال، حق اقدامات انقلابی را برای اجبار فرد نامبرده به تخلیه ویلای لواسان، برای خود محفوظ می‌داند.
فیلم | مشکل مقبولیت و مشروعیت در کشور
فیلم | مشکل مقبولیت و مشروعیت در کشور - دکتر حمید ابوطالبی مشاور سیاسی رئیس جمهوری معتقد است که ما یک بار برای همیشه باید مشکل مشروعیت و مقبولیت را در کشور حل کنیم. این درست نیست که بخشی از نظام هم مشروع باشد هم مقبول اما بخش دیگری که از دل همین نظام در آمده است فقط مقبول باشد.
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر
ماجرای تجاوز به 41 دختر از زبان امام جمعه ایرانشهر - امام جمعه اهل سنت ایرانشهر : در ماه رمضان به ۴۱ دختر تجاوز شده که از این میان فقط ۳ دختر شکایت کرده اند.
فیلم مهران مدیری در برنامه خندوانه
فیلم مهران مدیری در برنامه خندوانه - برنامه کامل خندوانه با حضور مهران مدیری مهمان ویژه برنامه عید فطر برنامه خندوانه بود و این قسمت از مجموعه خندوانه را خاص کرد.
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید!
ویدئو / لطفاً در این مکان اعتراض کنید! - بر این اساس، ورزشگاه‌های دستگردی، تختی، معتمدی، آزادی، شیرودی، بوستان‌های گفت‌وگو، طالقانی، ولایت، پردیسان، هنرمندان، پارک شهر و ضلع شمالی ساختمان مجلس شورای اسلامی به عنوان محل‌های مناسب تجمع در تهران تعیین شده‌اند و از این پس معترضان می‌توانند در این محل‌ها تجمع کنند.
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!