شنبه ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ / Saturday, 21 April, 2018

چارلز برانسون خلافکار در عالم سینما


چارلز برانسون خلافکار در عالم سینما
چارلز برانسون های معروف زیاد نیستند. یکی از آنها بازیگر معروفی است به همین نام که ستاره فیلم های محبوب وسترن و آثار سینمایی درخشانی همچون «هفت دلاور»، «دوازده مرد خبیث»، «روزی روزگاری در غرب» و «فرار بزرگ» بوده است و در حقیقت مردم نام چارلز برانسون را با این بازیگر بزرگ می شناسند.
او در سال ۲۰۰۳ در اثر ابتلا به ذات الریه درگذشت اما دومین چارلز برانسون معروف که هنوز زنده است مشهورترین و در عین حال خطرناک ترین زندانی بریتانیاست که از قضا او هم به نوعی وارد عالم سینما خواهد شد.
چارلز برانسون خلافکار سوژه فیلم تازه ای است که چندی پیش در بازار فیلم کن عرضه شد و ساخته شدن فیلمی درباره او چنان اعتماد به نفسی به این زندانی خطرناک داده که حاضر شده از سلول زندان فیلمسازان را در مورد چگونگی شخصیت پردازی خودش راهنمایی کند.
برانسون در سال ۱۹۷۵ به جرم سرقت مسلحانه زندانی شد اما بخاطر حمله به مأموران زندان و هم سلولی هایش همچنان در حبس به سر می برد. او در سال ۱۹۹۹ یک زندانی را که سابقاً معلم هنر بوده به مدت ۴۴ ساعت و تنها به خاطر آن که از طراحی هایش انتقاد کرده بود با چاقو تهدید به مرگ کرد و حال سرگذشت حبس او در این ۳۴ سال که ۳۰ سال آن در یک سلول انفرادی سپری شده موضوع این فیلم تازه جنجالی است که خود او نیز در مورد ساخته شدن آن هیجان زده است.
البته او در این مدت بازدیدکنندگان زیادی داشته از جمله تام هاردی، بازیگر بریتانیایی فیلم «گروه برادران» که در آن با تام هنکس همبازی شده بود و حال قرار است نقش چارلز برانسون یاغی را بازی کند و نیز یکی از تهیه کنندگان این فیلم به نام دنی هانسفورد.
او همچنین به طور مرتب با نیکولاس ونیوینگ رفن که فیلمنامه نویس - کارگردان این اثر است به طور تلفنی در تماس بوده و اطلاعات مختلفی را با او رد و بدل می کند. چارلز برانسون پذیرفته است این فیلم از او تصویر فرشته واری ارائه نمی دهد و از این بابت هم ناراحت نیست. هانسفورد، بازیگر نقش برانسون در این فیلم می گوید: این فیلم تصویری صادقانه از مردی است که نام واقعی اش میکی پترسون بود و در ادای دین به چارلز برانسون هالیوودی که قهرمان محبوبش بوده نام خود را به نام او تغییر می دهد وحال ادعا می کند که «خشونت» دیگر بخشی از آن زندگی جنجالی اش نیست. این دو در حقیقت از چهار سال پیش بر روی این فیلم کار کرده اند.
هانسفورد به یاد می آورد: «همه به من گفتند بازی در چنین فیلمی دیوانگی محض است اما او از همان آغاز رفتاری خیلی دوستانه با من در پیش گرفت. ما در این فیلم نیز آن شوخ طبعی و خونگرمی اش را می بینیم. او در عین حال یکی از خنده دارترین آدم هایی است که دیده ام. بودن با او مثل این است که دو ساعت کامل با بیلی کنلی باشید.
دائم با خودم فکر می کردم این آدم چطور هنوز می تواند در زندان «و یک فیلد» حبس باشد. روزهای پرخشونت او به سر آمده اند.»
فیلمسازان این اثر به بررسی کودکی برانسون نیز پرداخته اند تا بفهمند چه عامل یا عواملی باعث شده او به کارهای خلاف و یاغیگری روی بیاورد. هانسفورد ادامه می دهد: «ما می خواستیم به عمق وجود او پی ببریم. او تربیت خوبی داشت.
یک پدر سختگیر که به اصول اخلاقی پایبند بود اما متأسفانه در جوانی با آدم های نابابی گشت.» راپرت پرستون، تهیه کننده ای در کمپانی فیلمسازی ورتیگو که فیلم «برانسون» را ساخته است این شایعه را تکذیب کرده که این فیلم می تواند بهانه خوبی برای آزادی او باشد. او می گوید: «این کار به عهده وکلای اوست.» این تهیه کننده معتقد است فیلم برانسون باید نشان دهد که این خلافکار باانواع و اقسام جرم هایی که مرتکب شده هرگز کسی را نکشته و نقش مادرش در زندگی او نیز باید به تصویر کشیده شود. پرستون توضیح می دهد: «نزدیک ترین عضو خانواده اش در طول همه این سال ها از او حمایت کرده است. او به خاطر شرایط خاصی به سوی خشونت کشیده شد. او خلاف کرد و به آن اعتراف می کند. او فیلمنامه را خوانده بود و آن را دوست داشت چون تصویری درست و صادقانه از زندگی اش ارائه می داد.»
سازندگان این اثر سینمایی معتقدند فیلم «برانسون» یک فیلم متعارف گنگستری نیست و آراسته بودن آن به سبکی خاص زیبایی آن را همردیف یک فیلم طراز اول همچون «پرتقال کوکی» استنلی کوبریک قرار می دهد. البته این حرف چندان هم بیراه نیست چراکه مدیر فیلمبرداری آن لری اسمیت، یکی از همکاران سابق کوبریک است.
تاکنون زندگی جنایتکاران و خلافکاران بسیاری روانه پرده نقره ای شده که برخی از آنها عبارتند از: ادکمپر، قاتل زنجیره ای سانتاکروز در کالیفرنیا که به Co-Ed معروف بود و یا جفری دامر و بوستون استرانگلر که ۱۳ زن را در سال ۱۹۶۲ به قتل رساند.

مترجم: شیلا ساسانی نیا

منبع : روزنامه ایران

مطالب مرتبط

گوهر خیر اندیش گوهر سینما و تلویزیون

گوهر خیر اندیش گوهر سینما و تلویزیون
در این بخش به معرفی بیشتر یکی از بازیگران زن سینما و تلویزیون ایران می پردازیم. بازیگری که تاکنون در تمامی نقش آفرینی های خود موفق ظاهر شده و توانسته است با بازی های خوب خود جایگاه مناسبی نزد مخاطبان سینما و تلویزیون به دست آورد. یکی از نکات بارز بازیگری او در این است که هیچ گاه بد و ضعیف بازی نکرده و همیشه بازی های قابل قبول و باورپذیری از او دیده ایم. نوع بازی و جنس صدای وی باعث می شود که بدون توجه به نقشی که بازی می کند، مخاطب از او انرژی بگیرد. یک جور آرامش خاصی در بازی او نهفته است که همین آرامش به تماشاگر نیز انتقال پیدا می کند.
یکی دیگر از ارزش های والا ی بازیگری او در این است که بدون استفاده از امتیاز خوش چهره بودن، در عرصه تلویزیون و سینمای ایران به موفقیت رسید و ماندگار شد.
گوهر خیر اندیش متولد اول شهریور ماه سال ۱۳۳۳ در شیراز است. وی همسر مرحوم جمشید اسماعیل خانی بود. خانم خیراندیش فعالیت هنری خود را با گروه های تئاتر استان فارس در سال ۱۳۴۹ آغاز کرد و در همان سال در اداره فرهنگ و هنر استان فارس نیز مشغول به کار شد. سپس در سال ۱۳۶۵ و در پی مهاجرت به تهران، از دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران فارغ التحصیل شد.
کارنامه سینمایی وی با فیلم روزهای انتظار (اصغر هاشمی) در سال ۱۳۶۵ شروع شد.
در سال ۱۳۶۶ در فیلم با من از فردا بگو (فریدون کوچکیان) بازی کرد. سال ۱۳۶۷ برای خانم خیراندیش سال نسبتا پرکاری بود. او در این سال در فیلم های روز باشکوه به کارگردانی کیانوش عیاری، شب حادثه (سیروس الوند) و شاخه های بید (امرالله احمدجو) بازی کرد. فیلم زیر بام های شهر به کارگردانی اصغر هاشمی را در سال ۱۳۶۸ بازی کرد که به خاطر آن کاندید دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن از هشتمین دوره جشنواره بین المللی فیلم فجر شد. سال ۱۳۶۹ را با فیلم های همه یک ملت (حسین مختاری) و سایه خیال (حسین دلیر) پشت سرگذاشت. در سال ۱۳۷۰ در فیلم بانو (داریوش مهرجویی) بازی کرد که یکی از فیلم های برجسته سینمای ایران است. در همان سال فیلم مدرسه پیرمردها (علی سجادی حسینی) را نیز در کارنامه خود قرار داد. در سال ۱۳۷۱ نیز در فیلم های عیالوار (پرویز صبری)، لبه تیغ (جمال شورجه) و یک مرد یک خرس (مسعود جعفری جوزانی)نقش آفرینی کرد. فیلم بوی خوش زندگی به کارگردانی ابوالحسن داودی را در سال ۱۳۷۳ بازی کرد. در سال ۱۳۷۴ در فیلم موفق چهره به کارگردانی سیروس الوند ایفای نقش کرد که به خاطر آن کاندید دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن از چهاردهمین جشنواره بین المللی فیلم فجر شد. دو سال بعد یعنی در سال ۱۳۷۶ در فیلم ساغر، باز هم به کارگردانی سیروس الوند بازی کرد. در سال ۱۳۷۷ در فیلم جنگجوی پیروز (مجتبی راعی) بازی کرد که به خاطر آن کاندید دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن از هفدهمین جشنواره بین المللی فیلم فجر و همین طور چهارمین جشن خانه سینما گردید. در سال ۷۷ در فیلم زیبای شیدا به کارگردانی کمال تبریزی بازی کرد.
سال ۷۸ را با فیلم میکس (داریوش مهرجویی) پشت سرگذاشت. در سال ۷۹ در فیلم مربای شیرین (مرضیه برومند) بازی کرد. فیلم نان، عشق و موتور هزار (ابوالحسن داودی) را در سال ۸۰ بازی کرد که هم فیلمی کمدی بود وهم از سوژه جدید و جذابی بهره می گرفت. در همان سال در فیلم موفق ارتفاع پست به کارگردانی ابراهیم حاتمی کیا ایفای نقش نمود که به خاطر آن دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش مکمل زن را از بیستمین جشنواره فیلم فجر دریافت کرد. همین طور به عنوان بهترین بازیگر نقش مکمل زن از هفدهمین دوره جشن نویسندگان و منتقدان شناخته شد و درعین حال کاندیدای دریافت تندیس بهترین بازیگر نقش مکمل زن از ششمین دوره جشن خانه سینما گردید. سال ۸۱ هم سال پرکار و پرباری برای او بود. در آن سال در فیلم سیزده گربه روی شیروانی (علی عبدالعلی زاده) بازی کرد. در فیلم توکیو بدون توقف (سعید عالم زاده) حضور داشت. در فیلم دنیا (منوچهر مصیری) ایفای نقش کرد که به خاطر آن تندیس زرین بهترین بازیگر نقش مکمل زن را از هفتمین جشن خانه سینما دریافت کرد و سرانجام در فیلم واکنش پنجم (تهمینه میلا نی) بازی کرد که به خاطرآن نیز کاندیدای دریافت جایزه بهترین بازیگر نقش مکمل زن از بیست و یکمین جشنواره فیلم فجر گردید و همین طور برنده تندیس بهترین بازیگر نقش مکمل زن از هفتمین جشن خانه سینما شد.
در سال ۸۲ بازی در فیلم موزیکال مکس (سامان مقدم) را تجربه کرد. اما در همان سال با بازی در فیلم رسم عاشق کشی به کارگردانی خسرو معصومی سرانجام به حق خود رسید و سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول زن را از بیست و دومین جشنواره بین المللی فیلم فجر دریافت نمود. در سال ۸۳ نیز در سه فیلم ایفای نقش کرد. فیلم های نقاب به کارگردانی کاظم راست گفتار، گل یخ به کارگرانی کیومرث پور احمد و تردست به کارگردانی محمد علی سجادی. در سال ۸۵ هم در فیلم های قاعده بازی (احمد رضا معتمدی)، محاکمه (ایرج قادری)، بی وفا (اصغر نعیمی) و خواستگار محترم (داود موثقی)بازی کرد. سال ۸۶ را هم با بازی در فیلم پرستاره دایره زنگی به کارگردانی پریسا بختآور گذراند واما در سال جاری تاکنون در دو فیلم ایفای نقش کرده است. یکی فیلم یک اشتباه کوچولو (محسن دامادی) و دیگری فیلم صندلی خالی (سامان استرکی).
حضور خانم خیراندیش در تلویزیون هم پررنگ و پربار بوده است. او در تعداد زیادی از آثار به یادماندنی تلویزیون حضور داشته که می توان از بین آنها به سریال های مدرس، آینه، سریال موفق و ماندگار روزی روزگاری، روزگار وصل، همسایه ها به کارگردانی محمد حسین لطیفی که در کنار علی نصیریان حضور داشت، سریال سفر سبز که در آن یکی از متفاوت ترین و زیباترین نقش های دوران کاری خود بازی کرد و ... سریال میوه ممنوعه که درماه رمضان گذشته پخش شد که با بازی خوب خود در کنار علی نصیریان و سریال موفقی را به کارگردانی حسن فتحی رقم زد.
با نگاهی به کارنامه کاری خانم خیراندیش این نتیجه حاصل می شود که او همیشه به دنبال ارائه بازی خوب و حضور موثر بوده است. کاندیدا شدن چند باره به عنوان بازیگر نقش مکمل دلیل این مدعاست. وی از آن دسته از بازیگرانی است که معتقدند نقش اول و دوم مهم نیست، مهم ماندگاری و اثر بخشی نقشی است که ایفا می کنند.
به همین خاطر امثال خانم خیراندیش را می توان گوهری ارزشمند برای سینما و تلویزیون ایران دانست.

وبگردی
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک!
سیلی زدن به «امید» مردم در پارک! - کتک خوردن دختری که جز التماس دوستانش هیچ فریادرسی ندارد از یک پلیس زن عضو گشت ارشاد که ماموران مرد هم آنها را همراهی می کردند، آنقدر دردناک است که کمتر وجدان بیداری به آن واکنش نشان نداده است.
زبان روسی به عنوان زبان دوم در مدارس !
زبان روسی به عنوان زبان دوم در مدارس ! - آخه قربونت برم اصلاً درکى از دلیل وجودى زبان دوم و فلسفه آموزشیش دارى که این پیشنهاد رو دادى؟ زبان دوم زبانیه که بر اساس میزان کاربرد و گسترش جهانى انخاب میشه، براى ایجاد ارتباط کلامى بیشتر. یعنى ربطى به رابطه سیاسى شما با آمریکا و انگلیس نداره.
عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها
عصر ما - پرونده حضور زنان در ورزشگاه ها - بررسی حضور زنان در ورزشگاه ها با حضور نرگس آبیار، لاله افتخاری، حمید رسایی، حجت الاسلام محسن غرویان و فائزه هاشمی.
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس
حمله فیزیکی به بازیگر زن ایرانی در خیابان! / عکس - بازیگر سریال "تعطیلات رویایی" از حمله افراد ناشناس به خود خبر داد. مریم معصومی، بازیگر سینما و تلویزیون مورد حمله افراد ناشناس قرار گرفت.
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت
گفتگوی تلفنی با همسر مرتضوی / صوت - سعید مرتضوی که در روزهای گذشته خبری از او نبود و حتی سخنگوی دستگاه قضایی گفته بود حکم جلبش صادر شده اما گیرش نیاورده‌اند، به گفته همسرش در تهران است.
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد
ارسطوی پایتخت با مونا فائض پور ازدواج کرد - «احمد مهران فر» بازيگر نقش «ارسطو عامل» در سريال پايتخت ۵ در اینستاگرام خود از ازدواجش با «مونا فائض پور» خبر داد.
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی
صحبت های جنجالی رییسی علیه روحانی - صحبت های جنجالی رییسی پیرامون استفاده روحانی از نام امام رضا در انتخابات
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند!
500 نفر محتوای نامه‌های پستی مردم را میخواندند و چک می‌کردند! - محمد غرضی می‌گوید: زمانی که به عنوان وزیر در وزارت حضور یافتم بیش از ۵۰۰ نفر را دیدم نامه‌هایی که از داخل به خارج و از خارج به داخل کشور ارسال می‌شدند را چک می‌کردند و به صورت سه شیفت فعالیت می‌کردند و نامه‌ها را می‌خواندند.
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس!
جنجال ویدیو دختر بازیگر روی کول بازیکن پرسپولیس! - عکس و ویدیویی منتسب به ستاره پرسپولیس فرشاد احمدزاده و ترلان پروانه بازیگر سینما و تلویزیون در فضای مجازی منتشر شده است. عجب پاپراتزی‌هایی داریم!
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟
دختر داعشی سریال پایتخت کیست ؟ - در قسمت های اخیر سریال پایتخت بازیگر جدیدی به جمع خانواده معمولی پیوسته است؛ نیلوفر رجایی فر نقش الیزابت را در سریال پایتخت ۵ ایفا می کند ؛ این بازیگر با جلب اعتماد سیروس مقدم این فرصت ط بازی در سریال پر طرفدار پایتخت را به دست آورد .
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم
خانم ایرانی، عامل تیراندازی در مقر یوتیوب / فیلم - ویدیوهایی از نسیم نجفی اقدم در شبکه های اجتماعی به زبان های انگلیسی و فارسی موجود است که در آن ها وی از حذف ویدیوهای خود توسط یوتیوب شکایت دارد.
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟
رقص کاوه مدنی یا کالای ایرانی؟ - بگذارید اینطور بپرسم: مگر کیروش، مربی تیم ملی فوتبال جمهوری اسلامی ایران عرق نمی‌خورد؟ نمی‌رقصد؟ مگر برانکو و شفر نمازشب می‌خوانند و روزه می‌گیرند و اصولگرا و ارزشی و انقلابی هستند؟!