دوشنبه ۴ تیر ۱۳۹۷ / Monday, 25 June, 2018

چارلز برانسون خلافکار در عالم سینما


چارلز برانسون خلافکار در عالم سینما
چارلز برانسون های معروف زیاد نیستند. یکی از آنها بازیگر معروفی است به همین نام که ستاره فیلم های محبوب وسترن و آثار سینمایی درخشانی همچون «هفت دلاور»، «دوازده مرد خبیث»، «روزی روزگاری در غرب» و «فرار بزرگ» بوده است و در حقیقت مردم نام چارلز برانسون را با این بازیگر بزرگ می شناسند.
او در سال ۲۰۰۳ در اثر ابتلا به ذات الریه درگذشت اما دومین چارلز برانسون معروف که هنوز زنده است مشهورترین و در عین حال خطرناک ترین زندانی بریتانیاست که از قضا او هم به نوعی وارد عالم سینما خواهد شد.
چارلز برانسون خلافکار سوژه فیلم تازه ای است که چندی پیش در بازار فیلم کن عرضه شد و ساخته شدن فیلمی درباره او چنان اعتماد به نفسی به این زندانی خطرناک داده که حاضر شده از سلول زندان فیلمسازان را در مورد چگونگی شخصیت پردازی خودش راهنمایی کند.
برانسون در سال ۱۹۷۵ به جرم سرقت مسلحانه زندانی شد اما بخاطر حمله به مأموران زندان و هم سلولی هایش همچنان در حبس به سر می برد. او در سال ۱۹۹۹ یک زندانی را که سابقاً معلم هنر بوده به مدت ۴۴ ساعت و تنها به خاطر آن که از طراحی هایش انتقاد کرده بود با چاقو تهدید به مرگ کرد و حال سرگذشت حبس او در این ۳۴ سال که ۳۰ سال آن در یک سلول انفرادی سپری شده موضوع این فیلم تازه جنجالی است که خود او نیز در مورد ساخته شدن آن هیجان زده است.
البته او در این مدت بازدیدکنندگان زیادی داشته از جمله تام هاردی، بازیگر بریتانیایی فیلم «گروه برادران» که در آن با تام هنکس همبازی شده بود و حال قرار است نقش چارلز برانسون یاغی را بازی کند و نیز یکی از تهیه کنندگان این فیلم به نام دنی هانسفورد.
او همچنین به طور مرتب با نیکولاس ونیوینگ رفن که فیلمنامه نویس - کارگردان این اثر است به طور تلفنی در تماس بوده و اطلاعات مختلفی را با او رد و بدل می کند. چارلز برانسون پذیرفته است این فیلم از او تصویر فرشته واری ارائه نمی دهد و از این بابت هم ناراحت نیست. هانسفورد، بازیگر نقش برانسون در این فیلم می گوید: این فیلم تصویری صادقانه از مردی است که نام واقعی اش میکی پترسون بود و در ادای دین به چارلز برانسون هالیوودی که قهرمان محبوبش بوده نام خود را به نام او تغییر می دهد وحال ادعا می کند که «خشونت» دیگر بخشی از آن زندگی جنجالی اش نیست. این دو در حقیقت از چهار سال پیش بر روی این فیلم کار کرده اند.
هانسفورد به یاد می آورد: «همه به من گفتند بازی در چنین فیلمی دیوانگی محض است اما او از همان آغاز رفتاری خیلی دوستانه با من در پیش گرفت. ما در این فیلم نیز آن شوخ طبعی و خونگرمی اش را می بینیم. او در عین حال یکی از خنده دارترین آدم هایی است که دیده ام. بودن با او مثل این است که دو ساعت کامل با بیلی کنلی باشید.
دائم با خودم فکر می کردم این آدم چطور هنوز می تواند در زندان «و یک فیلد» حبس باشد. روزهای پرخشونت او به سر آمده اند.»
فیلمسازان این اثر به بررسی کودکی برانسون نیز پرداخته اند تا بفهمند چه عامل یا عواملی باعث شده او به کارهای خلاف و یاغیگری روی بیاورد. هانسفورد ادامه می دهد: «ما می خواستیم به عمق وجود او پی ببریم. او تربیت خوبی داشت.
یک پدر سختگیر که به اصول اخلاقی پایبند بود اما متأسفانه در جوانی با آدم های نابابی گشت.» راپرت پرستون، تهیه کننده ای در کمپانی فیلمسازی ورتیگو که فیلم «برانسون» را ساخته است این شایعه را تکذیب کرده که این فیلم می تواند بهانه خوبی برای آزادی او باشد. او می گوید: «این کار به عهده وکلای اوست.» این تهیه کننده معتقد است فیلم برانسون باید نشان دهد که این خلافکار باانواع و اقسام جرم هایی که مرتکب شده هرگز کسی را نکشته و نقش مادرش در زندگی او نیز باید به تصویر کشیده شود. پرستون توضیح می دهد: «نزدیک ترین عضو خانواده اش در طول همه این سال ها از او حمایت کرده است. او به خاطر شرایط خاصی به سوی خشونت کشیده شد. او خلاف کرد و به آن اعتراف می کند. او فیلمنامه را خوانده بود و آن را دوست داشت چون تصویری درست و صادقانه از زندگی اش ارائه می داد.»
سازندگان این اثر سینمایی معتقدند فیلم «برانسون» یک فیلم متعارف گنگستری نیست و آراسته بودن آن به سبکی خاص زیبایی آن را همردیف یک فیلم طراز اول همچون «پرتقال کوکی» استنلی کوبریک قرار می دهد. البته این حرف چندان هم بیراه نیست چراکه مدیر فیلمبرداری آن لری اسمیت، یکی از همکاران سابق کوبریک است.
تاکنون زندگی جنایتکاران و خلافکاران بسیاری روانه پرده نقره ای شده که برخی از آنها عبارتند از: ادکمپر، قاتل زنجیره ای سانتاکروز در کالیفرنیا که به Co-Ed معروف بود و یا جفری دامر و بوستون استرانگلر که ۱۳ زن را در سال ۱۹۶۲ به قتل رساند.

مترجم: شیلا ساسانی نیا

منبع : روزنامه ایران

مطالب مرتبط

ساده و کلاسیک

ساده و کلاسیک
پل اسکافیلد بازیگر کلاسیک بریتانیایی که پیشینه طولانی کار در تئاتر داشت و از قوی ترین بازیگران شکسپیری کشورش و از استادان نمایش های وی و ماهر در ایفای برخی رل های ترسیم شده توسط این نمایشنامه نویس بزرگ بریتانیایی بود ، اخیراً در ۸۶ سالگی دارفانی را وداع گفت . با مرگ وی یکی از ضایعات عمده سینما در ۳ ماه نخست سال ۲۰۰۸ برجای نهاد. نه تنها جامعه سینما و تئاتر بریتانیا در غم از دست دادن این بازیگر سنگین و دوره دیده فرورفته، بلکه هالیوود نیز به رغم قلت نسبی همکاری و گرایش بیش از حد اسکافیلد به جامعه هنری کشورش و پرهیز او از زرق و برق های هالیوودی به گرامیداشت او نشسته است. اختصاص یافتن جایزه اسکار برترین بازیگر مرد رل اول سال ۱۹۶۶ به وی به خاطر بازی استادانه اش در «مردی برای تمامی فصول» کار ماندگار فرد زینه من فقط یکی از دلایل این مهم بوده است. اسکافیلد در بیمارستانی در نزدیکی خانه اش واقع در ساسکس بریتانیا، منطقه ای که در آن می زیست، در آرامش کامل و در حالی که مقاومت جسمانی اش در برابر سرطان پایان یافته بود، از این دنیا رفت اما تصویری که از اسکافیلد همیشه در یادها مانده، همراه با همین آرامش و متانت و تسلط او بر شرایط و اوضاع پیرامون وی بوده است.
اسکافیلد در میان نسلی ممتاز و از بهترین ها تلقی می شد که امثال لارنس اولیویه بزرگ و ریچارد برتون معروف را نیز دربرداشت و همین مسئله بر کلاس و اعتبار وی می افزاید زیرا او در بین یک فوج از بازیگران معمولی متمایز و شاخص نشده بود. اسکار او به خاطر بازی حرفه ای، آرام و تأثیر گذارش در رل تامس مور دولتمرد کاتولیک و ضددولت بریتانیا در «مردی برای تمام فصول» فیلمی بر اساس نمایش رابرت بولت حاصل آمد و با این که در حول و حوش آن سال ها بازی های توفانی و پرسرو صدای نسل های جدید بازیگری در هالیوود مشوقان خاص خود را داشت، اعضای آکادمی علوم سینمایی و هنرهای تصویری نهاد اهداکننده اسکار با اهدای جایزه خود به اسکافیلد و تحسین بازی بسیار متین اش در رل مور، مردی که در مقابل سلطنت بریتانیا ایستاده و در عین حال مجبور بود سیاست های زمان را در بریتانیا رعایت کند و برخی جناح های دیگر را نیز از خود نراند و با این وجود رنج زندانی شدن را نیز بر خود هموار کند، نشان دادند که هنر عمیق را می ستایند و این بازیگر را به نقطه اوج و بالاترین درجه کار تبلیغاتی اش رهنمون شدند.
با این حال تئاتر جایی بود که اسکافیلد در آن راحت تر بود و بهتر نفس می کشید و هم شانس و هم لیاقت او سبب شد شماری از مطرح ترین رل ها در بهترین نمایش ها نصیب وی شود. منتقدان امر و تحلیلگران تئاتر در توصیف وی بدرستی آورده بودند: «اسکافیلد مردی بزرگ و به غایت تأثیر گذار بر کار هنری اطرافیان خویش و البته تماشاگران آثار خود است و صدایش گاهی چنان بم و حساب شده و شمرده و سنگین است که شنونده ها گمان می برند از درون چاهی به عظمت و درازای تاریخ ادبیات درمی آید.»
آخرین فیلم عمده و قابل ذکر پل اسکافیلد ، «The crucible» براساس نمایشی از آرتور میلر و محصول ۱۹۹۶ بود و در آن وی برخلاف ایام جوانی و میانسالی اش با توده ای مواج از موهای سپید و در کنار بازیگران مطرح آن زمان و امروز دانی یل دی لوئیس و وینونا رایدر مشاهده می شد. جودی دنچ که خود از بازیگران قوی سینما و تئاتر بریتانیا است و قریب به دو نسل جوان تر از اسکافیلد است و در «هنری پنجم» فیلم سال ۱۹۸۹ کنت برانای بریتانیایی با او همبازی شده بود، وی را یک بازیگر کلاسیک تمام عیار و دوستی خوب برای جامعه هنری بریتانیا خوانده است. برانا که خود از شکسپیرین های توانا و از مریدان آن نمایشنامه نویس افسانه ای است و مانند اسکافیلد از صحنه تئاتر بریتانیا به عرصه سینمای این کشور و سپس هالیوود کشیده شد و در «هنری پنجم» اسکافیلد را در صف بازیگران تحت اختیار خویش می دید، نیز می گوید: «هنر سینما یک ستون استوار خود را از دست داده و باید تأکید کنم که بویژه کار او در تئاتر و بر روی صحنه مسحورکننده بود. او در هر مدیومی که حضور می یافت، یک استاد در آن جلوه می کرد و بازی او در «مردی برای تمام فصول» هر چیزی را که بطلبید و هنر بینگارید، دربردارد. او هم صفات انسانی برجسته و مهربانی قابل توجهی در این راه داشت بلکه در برخی سکانس ها با هوش اش و قوه تشخیص صلاح و مصلحت و ابراز آنچه به سود او (کاراکتر تامس مور) و یارانش در مبارزه با دربار فاسد انگلیس بود، سایر کاراکترها و هنر دوستان را دچار اعجاب می کرد. با بازی او، هر خوبی و خصلت سیاستمدارانه ای شکل و معنای متفاوتی می یافت و نه فقط برای من بلکه برای چند نسل یک انگیزه و درس بازیگری و چیزی ورای تمام محاسبات بود. مهمتر از همه این که غروری هم در او مشاهده نمی شد و وقتی به سراغش می رفتید، فقط صداقت و فروتنی را می یافتید.»
وقتی دولت انگلیس سال ها پیش خواست درجه شوالیه به او بدهد و وی را «سر» بنامد، او آن را رد کرد و گفت این کار را بدین خاطر می کند که می خواهد عنوان و لقب ساده اش را حفظ کند و لااقل به لحاظ اسم و عنوان چیزی ورای مردم عادی نباشد و فخرفروشی نکند. با این حال دولت مزبور پس از این که اسکافیلد در عصر جنگ سرد بین آمریکا و اتحاد شوروی دست به یک اجرای بسیار حرفه ای از نمایش هملت در شهر مسکو زد، نشان تقدیر موسوم به CBE را به او داد. با این حال وی گفته بود: «اگر شما را با همان کلمه های ساده آقای... خطاب کنند چه ایرادی دارد و اگر از ابتدا همین بوده اید، چرا آن را تغییر دهید و با برخی عناوین دولتی برای خود مباهات و افتخار غیرحقیقی بخرید.»
پل اسکافیلد در روز ۲۱ ژانویه ۱۹۲۲ در هرست پی یر پوینت در منطقه ساسکس انگلیس به دنیا آمد. این به واقع روستایی بود که در آن پدرش معلم ارشد تک مدرسه بزرگ آن به حساب می آمد. پل وقتی ۱۷ سال بیشتر نداشت، مدرسه را ترک گفت تا یک بازیگر حرفه ای شود و آن قدر پراستعداد بود که از آن پس به ندرت بیکار ماند و در بیش از ۱۵ فیلم بازی کرد که یکی از آنها «مسابقه نمایشی» کار افشاگرانه سال ۱۹۹۴ رابرت ردفورد بود. در یک نظرسنجی به سال ۲۰۰۴ نیز که از بازیگران شاغل در کمپانی سلطنتی نمایش های شکسپیری بریتانیا (با حروف اختصاری RSC) صورت پذیرفت و ایان مک کلن، ایان ریچاردسون، آنتونی شر و کورین رد گریو را هم دربرگرفت، بازی سال ۱۹۶۲ او در رل «شاه لیر» و در نمایش مشهوری با همین نام برترین بازی ارائه شده در تاریخ حیات و فعالیت های این انجمن قدیمی و کلاسیک هنری بریتانیا شناخته شد و او بعداًً این رل را در فیلمی سینمایی به سال ۱۹۷۱ هم تکرار کرد.
کورین رد گریو هم که به خاندان بزرگ و پرشمار بازیگری ردگریو تعلق دارد ( این خاندان ونه سارد ردگریو، لین ردگریو و سه دختر ونه سا را نیز شامل می شود) در یک کلام اسکافیلد را بهترین بازیگری خوانده که طی عمرش با وی همکاری کرده است.
حسن دیگر اسکافیلد که خبر از غنای درونی او و پرهیز وی از مسائل جنجالی می د اد، دوری جستن او از اجتماعات و میهمانی های معمولاً بدعاقبت هنری بود و وی حتی حاضر نبود در آئین افتتاحیه فیلم هایش و مراسم سنتی نخستین مرتبه پخش آنها شرکت جوید. او خانه ای معمولی در روستایی در ساسکس برای خود جور کرده و آنجا همراه با همسر سال های طولانی اش جوی پارکر که مثل خود او یک بازیگر بود، زندگی می کرد. اسکافیلد می گفت: «دائماً از من می پرسند اینجا چه می کنم. خب، ساده است، در هوای پاک روستاها می توان به راهپیمایی رفت و زندگی سالم و به دور از جنجالی داشت. این چیزی است که من می خواهم.»

وبگردی
ارز تک نرخی سیف / شوخی صدهزار میلیارد تومانی از جیب ملت
ارز تک نرخی سیف / شوخی صدهزار میلیارد تومانی از جیب ملت - سیاست‌های ارزی اخیر دولت بر اصولی استوار شد که از همان ابتدا تبعات اجرای آن قابل پیش‌بینی بود؛ به طوری که هیچ‌یک از اهداف اولیه سیاست‌های ارزی فروردین ماه تحقق ...
تجمع برخی از کسبه بازار علاء الدین و چارسو
تجمع برخی از کسبه بازار علاء الدین و چارسو - تجمع برخی از کسبه بازار علاء الدین و چارسو در اعتراض به وضعیت ارز
قیمتهای روانی  / این آقایان عاقل / و بیجاره مردم
قیمتهای روانی / این آقایان عاقل / و بیجاره مردم - افاضات امروز معاون اول رییس جمهور، البته قبلتر نیز از زبان دیگر مقامات اقتصادی دولت از جمله نهاوندیان و نوبخت شنیده شده بود. یک اظهارنظر کلی و تاکید بر «عدم نگرانی مردم درباره وضعیت معیشتی» ! عجیب است این جملات شگفت انگیز از زبان جهانگیری که خود از منتقدان وضعیت مشابه در دوران احمدی نژاد بود. او حالا همان جملات را با همان ادبیات تکرار می کند! اما آقای جهانگیری! حقیقتاً این دلار و آن سکه و و قیمت های…
لادن طباطبایی در شبکه من و تو / فیلم
لادن طباطبایی در شبکه من و تو / فیلم - لادن طباطبایی، بازیگر شناخته شده سینما و تلویزیون ایران که برای درمان بیماری فرزندش مدتی است در خارج از ایران به سر می برد امروز مهمان شبکه «من و تو» بود و بدون حجاب مقابل دوربین این شبکه حاضر شد.
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی
تصاویر/ لمس "آزادی" در ورزشگاه آزادی - مردم تهران برای اولین بار و برای تماشای مسابقه‌ی فوتبال ایران و اسپانیا در جام جهانی ۲۰۱۸ بهمراه خانواده‌های خود به ورزشگاه صدهزار نفری آزادی رفتند
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال
(ویدئو) رفع ممنوعیت صدای جواد یساری پس از ۴۰ سال - جواد یساری پس از ۴۰ سال با خواندن در فیلم «دشمن زن» دوباره به عرصه هنر بازگشت.این گزارش توسط تماشا تهیه و منتشر شده است. منبع
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی
انتشار عکس دلخراش حمید بقایی - مشاور رسانه‌ای احمدی نژاد دیشب با انتشار عکسی دلخراش از وضعیت جسمی «حمید بقایی» از بازگشت این مجرم پرونده‌ی مالی آن دولت به زندان اوین خبر داد.
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد!
سبک عجیب شوی لباس در عربستان حاشیه ساز شد! - در پی برگزاری نمایش مد لباس زنان به سبکی عجیب در عربستان، سر و صدای بسیاری در رسانه ها به راه افتاد. ماجرا از این قرار بود که لباسها بدون مانکن و مانند اشباح در حال پرواز با استفاده از پهباد نمایش داده شدند.
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی
ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» به نام ولایتی - علی اکبر ولایتی، مرد 37 شغله ای که به جز حوزه دیپلماسی، سالیانیست که کارشناس ادبی، فرهنگی، تاریخی، عرفانی و ... تلویزیون نیز هست، و هر سال دهها جلد کتاب به نام او منتشر می شود. همه ی این سوابق معششع یک سو و چرخش مادام سیاسی او در حوزه های مختلف، در سوی دیگر، کار را به جایی رسانیده که ولایتی را با ابداع مکتب «سیاست ورزی چرخشی» نیز می شناسند! ولایتی در تازه ترین تغییر مواضع خود این بار برجام را که روزگاری…
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده
صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده - در این ویدئو صحبت های تکان دهنده مادر یکی از دانش آموزان تجاوز شده توسط معلم مدرسه را مشاهده می کنید.
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی
افشاگری پوری بنایی درباره واقعیتی تلخ از ناصر ملک‌مطیعی - پوری بنایی به عیادت پناهی رفت و دیدارش با مرحوم ناصر ملک‌مطیعی پس از پخش نشدن برنامه‌هایش از تلویزیون تعریف کرد.
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران!
(ویدئو) آزار جنسی گروهی دانش آموزان در مدرسه‌ای در غرب تهران! - ماجرای تکان دهنده اذیت و آزار گروهی دانش آموزان یک دبیرستان پسرانه در غرب تهران وارد فصل تازه‌ای شد.
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد!
آزاده نامداری هم گزارشگر فوتبال شد! - در ادامه حضور چهره های شناخته شده در کمپین "خانم گزارشگر"، این بار آزاده نامداری مجری تلویزیون تلویزیون اقدام به گزارش فوتبال کرد. او برای این کار بازی خاطره انگیز ایران - استرالیا در مقدماتی جام جهانی 98 فرانسه را انتخاب کرده است که گزارش ضعیف او با انتقادات فراوانی مواجه شده است، تا حدی که وبسایت مربوط به این کمپین ویدئوی گزارش این او را از سایت حذف کرد.
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی
عکسی عجیب و جنجالی از سید ابراهیم رئیسی - عکسی از حضور سید ابراهیم رئیسی در مراسمی ویژه منتشر شده است که گفته می شود متعلق به کنفرانس افق نو در مشهد بوده است. در این عکس حرکات عجیب خانمی با لباس های قرمز، چفیه بر گردن و پرچم در دست در مقابل ابراهیم رییسی به چشم می خورد که توجه کاربران بسیاری را در شبکه های اجتماعی جلب کرده است!