شنبه ۴ فروردین ۱۳۹۷ / Saturday, 24 March, 2018

حضرت زهرا (س) از منظر امیرالمومنین(ع)


حضرت زهرا (س) از منظر امیرالمومنین(ع)
منزلت و جایگاه رفیع حضرت زهرا علیهاالسلام در نزد حضرت علی علیه السلام نشانگر اوج شخصیت زن در نگاه اوست، یک زن می‌تواند چنان بالا رود که مایه مباهات و افتخار امام (علیه السلام) گردد. اگرچه بیان عظمت مقام حضرت فاطمه علیهاالسلام در نزد حضرت علی علیه السلام خود تحقیق مستقلی می‌طلبد لکن در اینجا فهرست‌وار، به ذکر پاره‌ای از موارد، پرداخته شده تا بیانگر اوج مقام و مرتبه زن در نگرش حضرت باشد.
● مباهات حضرت علی به همسری فاطمه علیهماالسلام
شخصیت بزرگی چون علی علیه السلام به همسری فاطمه علیهاالسلام افتخار می‌کند و همسری با او را برای خود فضیلت و ملاک برتری بر دیگران و شایستگی پذیرش مسئولیت‌های سنگینی چون رهبری جهان اسلام می‌داند. برخی از موارد که حضرت برای اثبات حقانیت خود به داشتن همسری فاطمه علیهاالسلام استناد فرموده‌اند عبارت است از:
▪ در پاسخ نامه‌ای به معاویه از جمله فضیلت‌ها و امتیازهایی که حضرت به آن اشاره می‌فرمایند این است که «بهترین زنان جهان از ماست و حمالة الحطب و هیزم کش دوزخیان از شماست.»(۱)
در جریان شورای شش نفره که خلیفه دوم برای جانشینی وی را تعیین کرده بود حضرت خطاب به سایر اعضا فرمود: «آیا در بین شما به جز من کسی هست که همسرش بانوی زنان جهان باشد؟» همگی پاسخ دادند: نه.(۲)
▪ حضرت علی علیه السلام در ضمن پاسخ به نامه دیگر معاویه می‌نویسد: «دختر پیامبر صلی الله علیه و آله همسر من است که گوشت او با خون و گوشت من در هم آمیخته است. نوادگان حضرت احمد(صلی الله علیه و آله)، فرزندان من از فاطمه علیهاالسلام هستند، کدامیک از شما سهم و بهره‌ای چون من دارا هستید.»(۳)
▪ در جریان سقیفه حضرت ضمن برشمردن فضایل و کمالات خویش و این‌ که باید بعد از پیامبر، او رهبری و هدایت جامعه اسلامی را عهده‌دار شود به ابوبکر فرمود: «تو را به خدا سوگند می‌دهم! آیا آن کس که رسول خدا او را برای همسری دخترش برگزید و فرمود خداوند او را به همسری تو [علی] در آورد من هستم یا تو؟ ابوبکر پاسخ داد: تو هستی.(۴)
● فاطمه رکن علی است
از مقامات ممتازی که مخصوص پیامبر صلی الله علیه و آله و حضرت فاطمه علیهاالسلام می‌باشد رکن بودن برای علی است. در حدیثی می‌خوانیم پیامبر صلی الله علیه و آله به حضرت علی علیه السلام فرمودند: «سلام علیک یا ابا الریحانتین، فعن قلیل ذهب رکناک.» (۵)
چه تعبیر لطیف و زیبایی همان تعبیر حضرت علی علیه السلام در مورد زن که فرمودند زن ریحانه است. پیامبر نیز فرمودند: «سلام بر تو ای پدر دو گل [زینب و ام کلثوم] به زودی دو رکن تو از دست می‌روند.»
علی علیه السلام بعد از رحلت پیامبر صلی الله علیه و آله فرمودند: «این یکی از دو رکن بود» و بعد از شهادت حضرت زهرا علیهاالسلام فرمودند:« این رکن دیگر است.»
● مددکار اطاعت الهی
انبیاء و پیشوایان معصوم تنها راه سعادت و خوشبختی انسان‌ها را پیروی از دستورات الهی می‌دانستند و از این رو بهترین همکار و دوست برای آنان کسی بود که در این راستا به آنها کمک کند.
می‌خوانیم علی علیه السلام در پاسخ پیامبر که سؤال کردند:« همسرت را چگونه یافتی؟» گفتند:« بهترین یاور در راه اطاعت از خداوند.»(۶)
● تمسک علی علیه السلام به کلام زهرا علیهاالسلام
حضرت در حدیث اربع مائة بعد از این که فرمودند در مراسم تجهیز مرده‌ها گفتار خوب داشته باشید چنین ادامه دادند: «فان بنت محمد صلی الله علیه و آله لما قبض ابوها ساعدتها جمیع بنات بنی‌هاشم، قالت: دعوا التعداد و علیکم بالدعا.»
حضرت زهرا علیهاالسلام بعد از ارتحال رسول اکرم صلی الله علیه و آله به زنان بنی‌هاشم که او را یاری می‌کردند و زینت‌ها را رها کرده و لباس سوگ در بر نموده‌اند، فرمود:«این حالت را رها کنید و بر شماست که دعا و نیایش نمایید.»(۷)
با این که حضرت علی علیه السلام معصوم بوده و تمام گفته‌های او حجت است ولی برای تثبیت مطلب به سخن زهرا علیهاالسلام تمسک می‌کند. این نشانگر عصمت حضرت صدیقه طاهره علیهاالسلام بوده و این که تمام رفتار، گفتار و نوشتار او حجت است و از این جهت فرقی بین زن و مرد نیست.
● تنها تسلی بخش علی علیه السلام
حضرت بعد از شهادت فاطمه خطاب به ایشان فرمودند:
«بِمَنِ العَزاءُ‌ یا بِنتَ مُحمَد؟ کُنتُ بِکِ اَتَعزی فَفیمَ العَزاء مِن بَعدِکِ؟» (۸)؛ با چه کسی آرامش یابم ای دختر محمد؟ من به وسیله تو تسکین می‌یافتم؛ بعد از تو با چه کسی آرامش یابم؟
غضب خداوند به غضب فاطمه علیهاالسلام
حضرت علی علیه السلام از پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله نقل نموده که ایشان فرمودند:
«انَّ اللهَ عَزَّوَجَلَّ لَیَغضِبُ لِغَضِبِ فاطِمَه وَ یَرضی لِرِضاها»(۹)؛ خداوند عزوجل به خاطر خشم فاطمه، خشمگین؛ و برای خشنودی و رضایت فاطمه راضی می‌شود.
و در حدیث دیگر خطاب به حضرت فاطمه علیهاالسلام فرمودند:
« انَّ اللهَ لَیَغضِبُ لِغَضَبِکِ وَ یَرضی لِرِضاکِ» (۱۰)؛ خداوند برای خشم تو، خشمگین و برای خشنودی تو، خشنود می‌شود.
● برگزیده پیامبر صلی الله علیه و آله
حضرت علی علیه السلام در مصیبت حضرت زهرا علیهاالسلام خطاب به پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله می‌فرماید: «قل یا رسول الله عن صفیتک صبری»؛ « یعنی این صفیه توست، بانویی که صفوه تو، مصطفی و برگزیده توست رحلت کرده و صبر فقدانش برای من دشوار است.»(۱۱)
تکرار مصیبت فقدان پیامبر صلی الله علیه و آله
هنگام ارتحال بزرگ بانوی اسلام حضرت فاطمه و بیان وصایا و حلالیت ایشان حضرت در پاسخ می‌گوید: « پناه به خدا، تو داناتر و پرهیزکارتر و گرامی‌تر و نیکوکارتر از آنی که به جهت مخالفت کردنت با خود، تو را مورد نکوهش قرار دهم. دوری از تو و احساس فقدانت بر من گران خواهد بود، ولی گریزی از آن نیست. به خدا قسم با رفتنت مصیبت رسول خدا را بر من تازه نمودی، یقینا مصیبت تو بزرگ است مصیبتی که هیچ چیز و هیچ کس نمی‌تواند به انسان دلداری دهد و هیچ چیز نمی‌تواند جایگزین آن شود.»(۱۲)
مقدم نمودن خواست فاطمه برخواست خویش
در هنگام وصیت حضرت زهرا علیهاالسلام در پاسخ امام به ایشان و گریستن هر دو، سپس امام سر مبارک فاطمه علیهاالسلام را به سینه چسباند و گفت:«هر چه می‌خواهی وصیت کن، یقینا به عهد خود وفا کرده، هر چه فرمان دهی انجام می‌دهم و فرمان تو را بر نظر و خواست خویش مقدم می‌دارم.» (۱۳)
● پایان شکیبایی علی علیه السلام
علی علیه السلام که اسوه صبر و استقامت است اما در شهادت حضرت زهرا علیهاالسلام تاثر و تالم خود را چگونه اظهار می‌دارد، تا آنجا که بعد از دفن همسر گرامیش در حالی که حزن و اندوه تمام وجود او را فرا گرفته بود خطاب به قبر پیامبر صلی الله علیه و آله عرضه داشت:
«خدا چنین خواست که او زودتر از دیگران به رسول خدا بپیوندد، پس از او شکیبایی من به پایان رسیده و خویشتن‌داری از دست رفته، اما آنچنان که در جدایی تو صبر کردم در مرگ دخترت نیز جز صبر چاره‌ای ندارم شکیبایی بر من سخت است. پس از او آسمان و زمین در نظرم زشت می‌نماید و هیچ گاه اندوه دلم نمی‌گشاید. چشمم بی‌خواب، و دل از سوز غم سوزان است. تا خداوند مرا در جوار تو ساکن گرداند. مرگ زهرا ضربه‌ای بود که دل را خسته و غصه‌ام را پیوسته گردانید و چه زود جمع ما را به پریشانی کشانید… اگر بیم چیرگی ستمکاران نبود، برای همیشه اینجا [کنار قبر زهرا(علیهاالسلام)] می‌ماندم و در این مصیبت بزرگ چون مادر فرزند مرده، اشک از دیدگانم می‌راندم.»(۱۴)

پی‌نوشت‌ها:
۱- بحارالانوار/ج۴۱/ صص۱۵۱۱و ۲۲۴.
۲- نهج البلاغه.
۳- طبرسی/ احتجاج/ مؤسسه الاعلمی للمطبوعات/ بیروت/ چاپ دوم، ۱۹۸۳ میلادی/ج۱/ ص۱۳۵.
۴- همان/ ص ۱۲۳.
۵- علامه الحافظ محب الدین الطیری، ذخائر العقبی فی مناقب ذوی القربی/ چاپ بیروت دار المعرفه/ ص ۵۶.
۶- بحارالانوار/ ج۴۳/ ص ۱۱۷.
۷- جوادی آملی/ زن در آئینه جمال و جلال/ ص۴۲.
۸- رحمانی همدانی/ فاطمة الزهرا بهجة قلب مصطفی/ ص ۵۷۸/ به نقل از مجمع الروایة.
۹- کنزالعمال/ مؤسسه الرسالة بیروت/ ج۱۲/ ص۱۱۱.
۱۰- همان.
۱۱- نهج البلاغه/ فیض السلام/ خطبه ۱۹۳.
۱۲- سیدمحمد کاظم قزوینی/ فاطمة الزهرا من المهد الی اللحد/ دارالصادق بیروت/ چاپ اول/ صص۶۱۰- ۶۰۹.
۱۳- همان.

منبع : صنایع نیوز

مطالب مرتبط

سیمای فاطمه(س) در روز قیامت

سیمای فاطمه(س) در روز قیامت
●كیفیت‏برانگیخته شدن
برانگیخته شدن و رستاخیز از لحظات بسیار سخت و وحشتناك آینده بشر است; زمانی كه معصومان علیهم السلام همواره بدان می‏اندیشند و گاه از خوف آن بیهوش می‏شدند. فاطمه(س) نیز چنین بود و بیشتر بدین زمان می‏اندیشید. فكر زنده شدن، عریان بودن انسانها در قیامت، عرضه شدن به محضر عدل الهی و... او را در اندوه فرو می‏برد. امیرمؤمنان علی(ع) می‏فرماید:
«روزی پیامبرخدا(ص) بر فاطمه(س) وارد شد و او را اندوهناك یافت. فرمود: دخترم! چرا اندوهگینی؟
فاطمه پاسخ داد: پدرجان! یاد قیامت و برهنه محشور شدن مردم در آن روز رنجم می‏دهد.
پیامبر فرمود: آری دخترم! آن روز، روز بزرگی است; اما جبرئیل از سوی خداوند برایم خبر آورد من اولین كسی هستم كه برانگیخته می‏شوم; سپس ابراهیم و آنگاه همسرت علی‏بن ابی‏طالب(ع). پس از آن، خداوند جبرئیل را همراه هفتاد هزار فرشته به سوی تو می‏فرستد. وی هفت گنبد از نور بر فراز آرامگاهت‏برقرار می‏سازد. آنگاه اسرافیل لباسهای بهشتی برایت می‏آورد و تو آنها را می‏پوشی. فرشته دیگری به نام زوقائیل مركبی از نور برایت می‏آورد كه مهارش از مروارید درخشان و جهازش از طلاست. تو بر آن مركب سوار می‏شوی و زوقائیل آن را هدایت می‏كند. در این حال هفتاد هزار فرشته با پرچمهای تسبیح پیشاپیش تو راه می‏سپارند. اندكی كه رفتی، هفتاد هزار حورالعین در حالی كه شادمانند و دیدارت را به یكدیگر بشارت می‏دهند، به استقبالت می‏شتابند. به دست هریك از حوریان منقلی از نور است كه بوی عود از آن بر می‏خیزد... آنها در طرف راستت قرار گرفته، همراهت‏حركت می‏كنند. هنگامی كه به همان اندازه از آرامگاهت دور شدی، مریم دختر عمران همراه هفتاد هزار حورالعین به استقبال می‏آید و برتو سلام می‏گوید. آنها سمت چپت قرار می‏گیرند و همراهت‏حركت می‏كنند. آنگاه مادرت خدیجه، اولین زنی كه به خدا و رسول او ایمان آورد، همراه هفتاد هزار فرشته كه پرچمهای تكبیر در دست دارند، به استقبالت می‏آیند. وقتی به جمع انسانها نزدیك شدی، حواء با هفتاد هزار حورالعین به همراه آسیه دختر مزاحم نزدت می‏آید و با تو رهسپار می‏شود.
●حضور فاطمه در میان مردم
فاطمه جان، هنگامی‏كه به وسط جمعیت‏حاضر در قیامت می‏رسی، كسی از زیر عرش پروردگار به گونه‏ای كه تمام مردم صدایش را بشنوند، فریاد می‏زند: چشمها را فرو پوشانید و نظرها را پایین افكنید تا صدیقه فاطمه، دخت پیامبر(ص) و همراهانش عبور كنند.
پس در آن هنگام هیچ كس جز ابراهیم خلیل‏الرحمان و علی‏بن ابی‏طالب(ع) و... به تو نگاه نمی‏كنند. (۱)
جابربن عبدالله انصاری نیز در حدیثی از پیامبرخدا(ص) این حضور را چنین توصیف می‏كند:
روز قیامت دخترم فاطمه بر مركبی از مركبهای بهشت وارد عرصه محشر می‏شود. مهار آن مركب از مروارید درخشان، چهار پایش از زمرد سبز، دنباله‏اش از مشك بهشتی و چشمانش از یاقوت سرخ است و بر آن گنبدی از نور قرار دارد كه بیرون آن از درونش و درون آن از بیرونش نمایان است. فضای داخل آن گنبد انوار عفو الهی و خارج آن پرتو رحمت‏خدایی است. بر فرازش تاجی از نور دیده می‏شود كه هفتاد پایه از در و یاقوت دارد كه همانند ستارگان درخشان نور می‏افشانند.
در هریك از دو سمت راست و چپ آن مركب هفتاد هزار فرشته به چشم می‏خورد.
جبرئیل مهار آن را در دست دارد و با صدای بلند ندا می‏كند: نگاه خود فراسوی خویش گیرید و نظرها پایین افكنید. این فاطمه دختر محمد است كه عبور می‏كند.
در این هنگام، حتی پیامبران و انبیا و صدیقین و شهدا همگی از ادب دیده فرو می‏گیرند تا فاطمه(س) عبور می‏كند و در مقابل عرش پروردگارش قرار می‏گیرد. (۲)
●منبری از نور برای فاطمه(س)
در ادامه گفتگوی پیامبر با دختر گرامی‏اش درباره چگونگی حضور وی در عرصه قیامت، چنین می‏خوانیم: سپس منبری از نور برایت‏برقرار می‏سازند كه هفت پله دارد و بین هر پله‏ای تا پله دیگر صفهایی از فرشتگان قرار گرفته‏اند كه در دستشان پرچمهای نور است. همچنین در طرف چپ و راست منبر حورالعین صف می‏كشند... آنگاه كه بر بالای منبرقرار می‏گیری، جبرئیل می‏آید و می‏گوید: ای فاطمه! آنچه مایلی از خدا بخواه... (۳)
●شكایت در دادگاه عدل الهی
اولین در خواست فاطمه در روز قیامت، پس از عبور از برابر خلق، شكایت از ستمگران است.
جابرابن عبدالله انصاری از پیامبر(ص) چنین نقل می‏كند: هنگامی‏كه فاطمه در مقابل عرش پروردگار قرار می‏گیرد، خود را از مركب به زیر انداخته، اظهار می‏دارد: الهی و سیدی، میان من و كسی كه مرا آزرده و بر من ستم روا داشته، داوری كن. خدایا! بین من و قاتل فرزندم، حكم كن... (۴)
براساس روایتی دیگر، پیامبر اكرم(ص) فرمود: دخترم فاطمه در حالی كه پیراهنهای خونین در دست دارد، وارد محشر می‏شود; پایه‏ای از پایه‏های عرش را در دست می‏گیرد و می‏گوید:
«یا عدل یا جبار احكم بینی و بین قاتل ولدی‏»
ای خدای عادل و غالب، بین من و قاتل فرزندم داوری كن.
قال:«فیحكم لابنتی و رب الكعبهٔ‏»
به خدای كعبه سوگند، به شكایت دخترم رسیدگی می‏شود و حكم الهی صادر می‏گردد. (۵)
●دیدار حسن و حسین علیهما السلام
دومین خواسته فاطمه در روز قیامت از خداوند چنین است: خدایا! حسن و حسین را به من بنمایان.
در این لحظه، امام حسن و امام حسین علیهما السلام به سوی فاطمه می‏روند، در حالی‏كه از رگهای بریده حسین خون فوران می‏كند. (۶)
پیامبر خدا(ص) می‏فرماید: هنگامی‏كه به فاطمه گفته می‏شود وارد بهشت‏شو، می‏گوید: هرگز وارد نمی‏شوم تا بدانم پس از من با فرزندانم چه كردند؟
به وی گفته می‏شود: به وسط قیامت نگاه كن.
پس بدان سمت می‏نگرد و فرزندش حسین را می‏بیند كه ایستاده و سر در بدن ندارد. دخت پیامبر(ص) ناله و فریاد سر می‏دهد. فرشتگان نیز (بادیدن این منظره) ناله و فریاد بر می‏آورند. (۷)
امام صادق(ع) می‏فرماید: حسین بن علی(ع) در حالی كه سر مقدسش را در دست دارد، می‏آید. فاطمه با دیدن این منظره ناله‏ای جانسوز سر می‏دهد. در این لحظه، هیچ فرشته مقرب و پیامبر مرسل و بنده مؤمنی نیست مگر آنكه به حال او می‏گرید. (۸)
در این موقعیت، خداوند به خشم آمده، به آتشی به نام «هبهب‏» كه هزار سال در آن دمیده شده تا سیاه گشته و هیچ آسودگی در آن راه نمی‏یابد و هیچ اندوهی از آنجا بیرون نمی‏رود، دستور می‏دهد كشندگان حسین بن‏علی را برگیر و جمع كن... آتش به فرمان پروردگار عمل كرده، همه آنها را بر می‏چیند... (۹)
●شفاعت‏برای دوستان اهل‏بیت علیهم السلام
سومین درخواست فاطمه در روز قیامت از پروردگار، شفاعت از دوستان و پیروان اهل‏بیت علیهم السلام است كه مورد قبول حق قرار می‏گیرد و دوستان و پیروانش را مورد شفاعت قرار می‏دهد.
امام باقر(ع) می‏فرماید: هنگامی‏كه فاطمه به در بهشت می‏رسد، به پشت‏سرش می‏نگرد. ندا می‏رسد: ای دختر حبیب! اینك كه دستور داده‏ام به
فاطمه(س) جواب می‏دهد: ای پروردگار! دوست دارم در چنین روزی با پذیرش شفاعتم، مقام و منزلتم معلوم شود.
ندا می‏رسد: ای دختر حبیبم! برگرد و در مردم بنگر و هر كه در قلبش دوستی تو یا یكی از فرزندانت نهفته است داخل بهشت گردان. (۱۰)
امام باقر(ع) در روایتی دیگر می‏فرماید: در روز قیامت‏بر پیشانی هر فردی، مؤمن یا كافر نوشته شده است. پس به یكی از محبان اهل‏بیت علیهم السلام كه گناهانش زیاد است دستور داده می‏شود به جهنم برده شود. در آن هنگام، فاطمه(س) میان دو چشمش را می‏خواند كه نوشته شده است: دوستدار اهل‏بیت. پس به خدا عرضه می‏دارد:
الهی و سیدی! تو مرا فاطمه نامیدی و دوستان و فرزندانم را به وسیله من از آتش دور ساختی و وعده تو حق است و هرگز وعده‏ات را زیر پا نمی‏نهی.
ندا می‏رسد: فاطمه! راست گفتی; من تو را فاطمه نامیدم و به وسیله تو، دوستان و پیروانت و دوستان فرزندانت و پیروانشان را از آتش دور گردانیدم. وعده من حق است و هرگز تخلف نمی‏كنم.
اینكه می‏بینی دستور دادم بنده‏ام را به دوزخ برند، بدین جهت‏بود كه درباره‏اش شفاعت كنی و شفاعتت را بپذیرم تا فرشتگان، پیامبران، رسولان و همه مردم از منزلت و مقامت آگاهی یابند. حال بنگر، دست هركه بر پیشانی‏اش «مؤمن‏» نوشته شده، بگیر و به بهشت‏ببر. (۱۱)
●شفاعت دوستان فاطمه از دیگران
عظمت و مقام حضرت فاطمه در روز قیامت چنان است كه خداوند به خاطر فاطمه به دوستان آن حضرت نیز مقام شفاعت می‏دهد. امام باقر(ع) به جابر فرمود: جابر! به خدا سوگند، فاطمه(س) با شفاعت‏خود در آن روز شیعیان و دوستانش را از میان اهل محشر جدا می‏سازد. چنانكه كبوتر دانه خوب را از دانه بد جدا می‏كند.
هنگامی‏كه شیعیان فاطمه همراه وی به در بهشت می‏رسند، خداوند در دلشان می‏افكند كه به پشت‏سر بنگرند. وقتی چنین كنند، ندا می‏رسد: دوستان من!
اكنون كه شفاعت فاطمه را در حق شما پذیرفتم، نگران چه هستید؟
آنان عرضه می‏دارند: پروردگارا! ما نیز دوست داریم در چنین روزی مقام و منزلت ما برای دیگران آشكار شود.
ندا می‏رسد: دوستانم! بر گردید و بنگرید و هر كه به خاطر دوستی فاطمه شما را دوست داشت و نیز هر كه به خاطر محبت فاطمه به شما غذا، لباس یا آب داده و یا غیبتی را از شما دور گردانیده همراه خود وارد بهشت كنید. (۱۲)
●به سوی بهشت
فاطمه(س)، پس از شفاعت از دوستان خود و فرزندانش و رسیدگی به شكایتش در دادگاه عدل الهی به فرمان خدا، با جلال و شكوه خاصی وارد بهشت می‏شود. پیامبراكرم(ص) می‏فرماید: روز قیامت دخترم فاطمه در حالی كه لباسهای اهدایی خداوند را كه با آب حیات آمیخته شده، پوشیده، محشور می‏شود و همه مردم از مشاهده این كرامت تعجب می‏كنند. آنگاه لباسی از لباسهای بهشت‏بر وی پوشانده می‏شود. بر هزار حله بهشتی برای او با خط سبز چنین نوشته شده است: دختر پیامبر را به بهترین شكل ممكن و كامل‏ترین هیبت و تمامترین كرامت و بیشترین بهره وارد هشت‏سازید. پس، فاطمه(س) را به فرمان پروردگار در كمال عظمت و شكوه، در حالی‏كه پیرامونش هفتاد هزار كنیز قرار گرفته، به بهشت می‏برند. (۱۳)
●استقبال حوریان بهشتی
رسول خدا(ص) به فاطمه(س) فرمود: هنگامی‏كه به در بهشت می‏رسی، دوازده هزار حوریه، كه تاكنون به ملاقات كسی نرفته و نخواهند رفت در حالی‏كه مشعل‏های نورانی به دست دارند و بر شترانی از نور كه جهازهایشان از طلای زرد و یاقوت سرخ و مهارهایشان از لؤلؤ و مروارید درخشان است‏سوارند، به استقبالت می‏شتابند. پس وقتی داخل بهشت‏شدی، بهشتیان به یكدیگر ورودت را بشارت خواهند داد و برای شیعیانت‏سفره‏هایی از گوهر، (۱۴) كه بر پایه‏هایی از نور برقرار ساخته‏اند، آماده می‏سازند و در حالی كه هنوز سایر مردم گرفتار حسابرسی‏اند، آنان از غذاهای بهشتی می‏خورند. (۱۵)
● اولین سخن فاطمه در بهشت
سلمان فارسی از پیامبر اسلام(ص) چنین روایت كرده است: هنگامی‏كه فاطمه داخل بهشت می‏شود و آنچه خداوند برایش مهیا كرده می‏بیند، این آیه را تلاوت می‏كند:
(بسم الله الرحمن الرحیم الحمد لله الذی اذهب عناالحزن ان ربنا لغفور شكور الذی احلنا دارالمقامهٔ من فضله لایمسنا فیها نصب و لا یمسنا فیها لغوب) (۱۶)
ستایش و سپاس ویژه خدایی است كه اندوهمان را زدود. بدرستی‏كه پروردگار ما آمرزنده و پاداش دهنده است; پروردگاری كه در سایه بخشش خود ما را به بهشت و اقامتگاه همیشگی‏مان فرود آورد. ما در آن جا با رنج و ملالی رو به رو نمی‏شویم.●نورانی شدن بهشت از نور فاطمه(س)
ابن شهرآشوب می‏نویسد: در بسیاری از كتابها، از جمله كشف ثعلبی و فضائل ابوالسعادات، در معنای این آیه (لایرون فیها شمسا و لازمهریرا) (۱۷)
(ونمی‏بینند در بهشت نه آفتاب و نه سرمایی را.)
آورده‏اند كه ابن عباس گفت: چنانكه بهشتیان در بهشت هستند، ناگاه نوری می‏بینند كه باغهای بهشت را نورانی كرد. اهل بهشت اظهار می‏دارند: خدایا! تو در كتابی كه بر پیامبرت فرستادی، فرمودی: (لایرون فیها شمسا) (بهشتیان در بهشت‏خورشیدی نخواهند دید.) ندا می‏رسد: این، نور آفتاب و ماه نیست، بلكه علی و فاطمه از چیزی تعجب كرده و خندیدند و از نور آن دو، بهشت روشن گردید. (۱۸)
●زیارت انبیا از فاطمه در بهشت
آنگاه كه همه انبیا و اولیای خدا وارد بهشت‏شدند، آهنگ دیدار دختر پیامبر خدا می‏كنند. رسول خدا(ص) به فاطمه فرمود: هرگاه اولیای خدا در بهشت مستقر گردیدند، از آدم گرفته تا سایر انبیا همه به دیدارت می‏شتابند. (۱۹)
●عنایات خداوند به فاطمه در بهشت
پروردگار منان به فاطمه زهرا(س) در بهشت عنایاتی ویژه خواهد داشت. بخشی از آن عنایات چنین است:
● خانه‏های بهشتی
پیامبرخدا(ص) فرمود: هنگامی‏كه مرا به معراج بردند و داخل بهشت‏شدم، به قصر فاطمه رسیدم; درون آن هفتاد قصر بود كه تمام در و دیوار و تاقهایش از دانه‏های مروارید سرخ ساخته شده، همه آنها به یك شكل زینت داده شده بود. (۲۰)
●همنشینی با پیامبر(ص)
پیامبر اكرم(ص) به علی(ع) فرمود:
یاعلی! تو و دخترم فاطمه در بهشت در قصر من همنشین من هستید. سپس این آیه را تلاوت فرمود: (برادران بر تختهای بهشتی رو به روی هم می‏نشینند.) (۲۱)
● درجه وسیله
رسول خدا(ص) فرمود: فی‏الجنهٔ درجهٔ تدعی الوسیلهٔ فاذا سالتم الله فاسالوا لی الوسیلهٔ قالوا یا رسول‏الله من یسكن معك فیها؟ قال علی و فاطمهٔ و الحسن و الحسین (۲۲)
در بهشت درجه‏ای به نام «وسیله‏» است. هرگاه خواستید، هنگام دعا، چیزی برایم بخواهید، مقام وسیله را از خداوند خواستار شوید.
گفتند: یا رسول‏الله! چه كسانی دراین درجه (مخصوص) با شما همنشین خواهند بود؟
فرمود: علی، فاطمه، حسن و حسین.
علامه امینی در منقبت‏بیست و ششم می‏نویسد:
از مناقب حضرت زهرا (ص) همراه بودن او با پدر و همسر و فرندانش در درجهٔ الوسیله است. آنجا پایتخت ظمت‏حضرت حق تبارك و تعالی است و جز پنج تن علیهم السلام هیچ یك از انبیا و اولیا و مرسلین و صالحان و فرشتگان مقرب كسی بدان راه نمی‏یابد. (۲۳)
● سكونت در حظیرهٔ القدس
سیوطی در مسند می‏نویسد:
«ان فاطمهٔ و علیا و الحسن و الحسین فی‏حظیرهٔ القدس فی‏قبهٔ بیضاء سقفها عرش الرحمن.» (۲۴)
فاطمه و علی و حسن و حسین در جایگاهی بهشتی به نام «حظیرهٔ‏القدس‏» در زیر گنبدی سفید به سرمی‏برند كه سقف آن عرش پروردگار است.
پیامبرخدا(ص) فرمود: در قیامت، جایگاه من و علی و فاطمه و حسن و حسین سرایی زیر عرش پروردگار است. (۲۵)
نویسنده خصایص فاطمه، ضمن بیانی مفصل درباره حظیرهٔ‏القدس، می‏نویسد: والاترین جایگاه‏ها در هشت‏حظیرهٔ‏القدس است. (۲۶)
● بخشیدن چشمه تسنیم به فاطمه(س)
طبری از همام بن‏ابی‏علی چنین نقل می‏كند: به كعب الحبر گفتم: نظرت درباره شیعیان علی‏بن‏ابی‏طالب چیست؟
گفت: ای همام! من اوصافشان را در كتاب خدا می‏یابم. اینان پیروان خدا و پیامبرش و یاران دین او و پیروان ولی‏اش شمرده می‏شوند. اینان بندگان ویژه خدا و برگزیدگان اویند. خدا آنها را برای دینش برگزید و برای بهشت‏خویش آفرید.
جایگاهشان در فردوس اعلای بهشت است; در خیمه‏ای كه اتاقهایی از مروارید درخشان دارد، زندگی می‏كنند. آنان از مقربین ابرارند و سرانجام از جام «رحیق مختوم‏» می‏نوشند.
رحیق مختوم چشمه‏ای است كه به آن «تسنیم‏» گفته می‏شود و هیچ كس جز آنها از آن چشمه استفاده نخواهدكرد. تسنیم، چشمه‏ای است كه خداوند آن را به فاطمه(س) دختر پیامبر(ص) و همسر علی‏ابن ابی‏طالب(ع) بخشید و از پای ستون خیمه فاطمه جاری می‏شود. آب آن چشمه چنان گواراست كه به سردی كافور و طعم زنجفیل و عطرمشك شباهت دارد... (۲۷)

وبگردی
چگونه کارت هوشمند ملی بگیریم + آموزش تصویری
چگونه کارت هوشمند ملی بگیریم + آموزش تصویری - دریافت کارت هوشمند ملی نیازمند گذراندن مراحلی است که در این گزارش با روند دریافت آن آشنا می شویم.
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
گفتگوی تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی - برنامه دورهمی ( 29 اسفند 1396 ) - گفتگو جذاب و تماشایی مدیری و رامبد جوان در دورهمی
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس
مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس - بخشی از مستندات جرائم بقایی از راز کیف میلیاردی تا اختلاس با سندسازی های صوری منتشر شد که در این فیلم مشاهده می کنید.
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد
گفتگو با فرد کشمیری به نام سرباز روح الله که در ایران به سفارتخانه‌ها حمله می‌کرد - خشت خام / نوبت سی و پنجم / گفتگوی حسین دهباشی با سرباز روح الله رضوی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی
شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی - شوخی جنجالی اکبر عبدی با آیت الله علم الهدی هنگام افتتاح سینما در خراسان رضوی
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!!
آتش زدن حکم بقایی توسط مشایی در مقابل سفارت انگلیس!!! - امروز در اقدامی عجیب و اعتراضی در مقابل سفارت انگلستان مشایی حکم دادگاه بقایی را آتش زد.
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور
تلاش‌ نافرجام نماینده مجلس برای تلفظ موزه لوور - این نماینده در مجلس ایران هرگز نام موزه لوور را نشنیده است.
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی
رونمایی از تندیس آیت‌الله هاشمی رفسنجانی - مراسم رونمایی از تندیس آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام دوشنبه شب با حضور خانواده ایشان و محمدرضا نجفی شهردار تهران در محل موزه مشاهیر برج میلاد تهران برگزار شد.
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران
درگیری یک طلبه با رئیس سازمان مدیریت بحران - در فیلمی که در فضای مجازی منتشر شده است، این گونه به نظر می رسد که اسماعیل نجار رئیس سازمان مدیریت بحران با اسکورت چند ماشین شاسی بلند وارد محدوده خاکی جلوی یادمان شلمچه شده است که ورود به این منطقه برای خودروها ممنوع است. این موضوع موجب اعتراض طلبه حاضر در یادمان شد.
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما - ویدیو واکنش شقایق دهقان نسبت به ازدواج دوم بهاره رهنما
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد
فیلم | پوشش کتایون ریاحی در «دورهمی» که مانع از پخش برنامه شد - فیلم - در حالی که قرار بود شب گذشته برنامه «دورهمی» ویژه روز زن با حضور کتایون ریاحی و حامد همایون پخش شود، پس از 30 دقیقه تاخیر یکی از برنامه های گذشته «دورهمی» بازپخش شد. اتفاق عجیبی که کتایون ریاحی را در ساعت دو بامداد جمعه به واکنش واداشت. او نوشت اگر قسمت مربوط به حضورش در این برنامه در ساعتی غیر از ساعت معمولِ پخش، روی آنتن برود از سازندگان «دورهمی» شکایت می کند.
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری
گزارشی عجیب و کودکانه در اخبار سراسری - این ویدیو که به سبکی عجیب و با جلوه های ویژه نه چندان حرفه ای تدوین شده است در شبکه های اجتماعی مورد توجه قرار گرفت.
گلشیفته فراهانی در سزار 2018
گلشیفته فراهانی در سزار 2018 - مراسم چهل و دومین دوره جوایز سزار ۲۴ فوریه (۶ اسفندماه) برگزار شد. گلشیفته فراهانی از جمله چهره هایی بود که در مراسم سزار 2018 حضور یافته بود.
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه
جنجال زندگی اشرافی امام جمعه ایلام و تهدید منتقدان در نماز جمعه - «از بچه‌بازي‌هايتان دست برداريد»، «اهانت به جايگاه نماز جمعه، اهانت به رهبري و قابل پيگيري است» و «توصيه مي‌کنم به اين جايگاه که مين‌گذاري است، نزديک نشويد و چنانچه نزديک شويد، با مين به هلاکت خواهيد رسيد!»همه اين اعتراضات از اين جهت است که جرياني در استان ايلام نسبت به آنچه زندگي اشرافي اين امام جمعه ناميده، معترض شده است.
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟
پسر امام جمعه ایلام درباره پرادوسواری پدرش چه گفت؟ - در چند روز اخیر انتشار عکسی از امام جمعه ایلام در کنار پرادو، انتقاداتی را در فضای مجازی برانگیخته است. در کنار این انتقادات برخی عکس های صفحه اینستاگرام پسر امام جمعه ایلام؛هادی لطفی هم بر شدت این انتقادات افزوده است.
مهندس موسوی میگفت از باطن احمدی نژاد خبر داشت ولی ما نداشتیم
مهندس موسوی میگفت از باطن احمدی نژاد خبر داشت ولی ما نداشتیم - سرلشگر فیروزآبادی: مهندس موسوی میگفت از باطن احمدی نژاد خبر دارم ولی ما خبر نداشتیم.
احمد نجفی، درِ شورای صنفی نمایش را گِل گرگرفت!
احمد نجفی، درِ شورای صنفی نمایش را گِل گرگرفت! - احمد نجفی امشب در اقدامی عجیب درِ شورای صنفی نمایش را گِل گرفت! این اقدام او در اعتراض به وضعیت نمایش فیلمش (من یک ایرانی ام) صورت گرفته است.
افشای ماجرای ضرب و شتم و مرگ زهرا کاظمی
افشای ماجرای ضرب و شتم و مرگ زهرا کاظمی - اقامه عدل، باید همچنان در دستور کار قرار گیرد و نمی توان به بهانه گذشت زمان، از خون یک انسان، حیثیت یک حکومت و منافع یک ملت گذشت.
    جایی برای نوشیدن دو فنجان قهوه
    همیشه در زندگی شلوغ هم، جایی برای صرف دو فنجان قهوه با یک دوست هست پروفسور فلسفه با بسته سنگینی وارد کلاس درس فلسفه شد و بار سنگین خود را روبروی دانشجویان خود روی میز گذاشت وقتی …