سه شنبه, ۲۹ بهمن, ۱۳۹۸ / 18 February, 2020
مجله ویستا

چگونه سرعت کامپیوتر خود را بالا ببریم


چگونه سرعت کامپیوتر خود را بالا ببریم
در نظر بگیرید كه سرعت كامپیوتر شما مرتباً كمتر و كمتر می شود، برنامه های نرم افزاری زمان زیادتری برای اجرا شدن لازم دارند و زمان وارد شدن به یك سایت در اینترنت، بسیار طولانی می شود. اتصال به شبكه اینترنت، همیشه مقصر و علت اصلی در پایین آمدن سرعت كامپیوتر نیست، بلكه خود كامپیوتر، مهمترین علت آن است. تعداد برنامه ها، فایل های قدیمی و حتی تنظیمات اشتباه، از دلایل كم شدن سرعت كامپیوتر هستند.
● ۱۰ نكته مهم ذیل به كامپیوتر شما سرعت می بخشند.
۱) استارت سریع!
اگر عمل shutdown در كا مپیوتر درست انجام نشود، كامپیوتر در استارت بعدی، برای اینكه هارد را از لحاظ داشتن خطا یا اشتباه چك كند، با برنامه scandisk استارت می شود كه مستلزم صرف زمانی طولانی است. برای اینكه از اجرا شدن scandisk جلوگیری كنید، به ترتیب زیر عمل كنید:از منوی استارت بر روی RUN كلیك كرده و بعد دستور msconfig را اجرا كنید. سپس قسمت system configuration program را باز كنید و در قسمت Register,general كلیك كنید و سپس فرمان scandisk after error by shutdown disabled را فعال كنید. در آخر، همه پنجره ها را با دستور ok ببندید و ویندوز را دوباره استارت كنید.
۲) از كار انداختن پخش آهنگ هنگام بالا آمدن سیستم
اگر كامپیوتر شما هنگام بالا آمدن سیستم، آهنگ پخش می كند، در صورتی كه آن را از كار بیندازید، كامپیوتر سرعت بیشتری خواهد داشت. برای این كار، به ترتیب از start/setting/control panel قسمت sounds and multimedia را انتخاب كنید. پس از آن، پنجره ای باز می شود. در آنجا مشخص شده است كه كدام قسمتها به همراه پخش آهنگ عمل می كنند. قسمت هایی كه با پخش آهنگ همراه هستند، علامت بلندگویی را در كنار خود دارند بر روی قسمتهایی كه می خواهید پخش آهنگ آنها را غیر فعال كنید، مارك بزنید. سپس از منوی name كه در زیر آن قرار گرفته است، دستور none را انتخاب كنید.
۳) لغو دستور اجرای اتوماتیك برنامه ها
بسیاری از برنامه ها هنگام استارت به طور اتوماتیك اجرا می شوند. آیا شما واقعاً به همه آنها احتیاج دارید؟ برای اینكه از اجرا شدن اتوماتیك این برنامه ها جلوگیری كنید، از منوی استارت Run را انتخاب كرده و سپس دستور msconfig را اجرا كنید. از طریق Register و بعد Auto start قادر نخواهید بود كه برنامه مورد نیاز خود را به صورت مجزا انتخاب كنید، بلكه فقط می توانید علامت تیك (p) یا ضربدر (*) را از جلوی برنامه هایی كه نمی خواهید اجرا شوند، بردارید.
۴) پاك كردن برنامه ها
شما همواره برنامه هایی را از اینترنت Download می كنید. برای پاك كردن آنها از برنامه unistall استفاده كنید، كه آن را می توانید به ترتیب از start/setting/control panel تحت نام Add/Remove programs پیدا كنید.برنامه ای را كه می خواهید پاك كنید، مارك بزنید و بعد به روی آیكون Add/Remove كلیك كنید. بدین ترتیب برنامه به طور كامل از كامپیوتر شما پاك می شود.
۵) ایمیل های قدیمی را پاك كنید
ایمیل هایی كه به خصوص با فایل های پیوست شده (عكس، فیلم و فایل های موسیقی) ارسال شده اند، سرعت و قدرت كامپیوتر را كاهش می دهند. به همین دلیل، تمام ایمیل های خود را به طور كامل بررسی كنید و آنهایی را كه دیگر احتیاجی ندارید، پاك كنید.
۶) Defragmen كردن هارد
با دستور Defragment، هارد كامپیوتر خود را مرتب كنید. خود این كار، زمان می برد، ولی در عوض، سرعت كامپیوتر شما را بالا خواهد برد. برای این كار از منوی استارت programs/Accessories/system tools/disk difragmenter را كلیك كنید.نكته: پس از شروع عمل Defragment، كامپیوتر را به حال خود بگذارید و هیچ كار دیگری با آن انجام ندهید.
۷) عكس زمینه را غیرفعال كنید
این عكسها با وجود همه جذابیتی كه دارند، قدرت و سرعت كامپیوتر را كم می كنند. بنابراین، بهتر است كه عكس پیش زمینه را بردارید. برای این كار با كلیك راست ماوس بر روی صفحه Desktop ، properties را انتخاب كنید و در قسمت Background ، دستور none را انتخاب كنید.
۸) فایل های موقت و آدرس های اینترنتی موجود در حافظه موقت را پاك كنید
در حالی كه در اینترنت مشغول جستجو هستید، Browser مثلاً (Internet Explorer) كپی سایت های بازدید شده را بر روی هارد قرار می دهد. این كار، عمل جستجو را تسریع می كند، اما به تدریج مقدار زیادی اطلاعات جمع می شود كه سرعت كامپیوتر را كم می كند. بنابراین، بهتر است كه این فایل ها را پاك كنید. در Browser از منوی بالای صفحه، Tools و سپس Internet options را انتخاب كنید و آنگاه بر روی Delete cookiest، Delete files كلیك كنید.
نكته: كاهش ظرفیت فایل ها و آدرس های اینترنتی كه در كامپیوتر ذخیره می شوند.پاك كردن هر روز فایل های موقت و آدرس های اینترنتی، واقعاً اعصاب را خسته می كند. شما می توانید cash خود را طوری تنظیم كنید كه فقط اطلاعات كمی را بتوانید ذخیره كنید.برای این كار در tools ، Browser و سپس Internet option را انتخاب كنید. در پنجره باز شده به روی قسمت settings كلیك كنید. در آنجا قسمت Amount of Disk space to use را برابر مقدار ۱ mb تنظیم كنید.
۹) روزآمد كردن ویندوز
شركت مایكروسافت به طور مرتب نسخه های update خود را برای كاربرانش ارائه می دهد. در نتیجه، قادر خواهید بود كه درایوها و فایل های جدید را به صورت رایگان Download كنید. از منوی استارت، قسمت update windows را انتخاب كنید. با این كار، ویندوز نصب شده بر روی كامپیوتر شما update خواهد شد.
۱۰) مراقب ویروسها باشید
بعضی از ویروسها اثر بسیار مخربی بر روی سرعت سیستم شما دارند به همین دلیل باید همواره یك آنتی ویروس قوی را بر روی سیستم خود نصب نمائید و دقت كنید داشتن قویترین آنتی ویروس بدون update كردن آن عملاً هیچ ارزشی ندارد.
منبع : روزنامه ابرار

همچنین مشاهده کنید
 وبگردی


 از میان خبرها
روزنامه جام جمسایت عصرایرانخبرگزاری یورونیوزسایت فراروروزنامه سازندگیخبرگزاری برناوبگردیخبرگزاری تسنیمسایت شفقناسایت آفتاب نیوز