چهارشنبه, ۲ خرداد, ۱۴۰۳ / 22 May, 2024
مجله ویستا

ایمنی در مهد کودک


ایمنی در مهد کودک
مطالبی که در این مقاله می خوانید ترجمه مقاله ای از سایت wwwbabysittercom می باشد. شاید بسیاری از مطالب آن ساده و پیش پاافتاده به نظر برسد و رعایت نکات ایمنی در واقع رعایت همین نکات پیش پاافتاده و به ظاهر ساده می رسد. امید است با رعایت نکات ایمنی دیگر شاهد هیچ حادثه ای در مهدهای کودک نباشیم.
پارک های بازی و تجهیزات بازی در فضای آزاد همواره برای بچه ها سرگرم کننده و مفرح هستند. از دیگر مزایای این وسایل حرکت و پویایی در هوای آزاد می باشد. اما این وسایل گاهی اوقات خطراتی را نیز به همراه دارند. وسایل دارای ایراد، سطوح نامناسب و بی احتیاطی بچه ها باعث می شود تا هر از گاهی بچه ها را از پارکها و مهدکودک ها مستقیم به اوژانس بیمارستان ها ببرند.
همه ساله بالغ بر ۲۰۰ هزار کودک در اثر استفاده نامناسب از وسایل بازی، راهی بیمارستانها می شوند بسیاری از این جراحتها با نظارت صحیح قابل پیشگیری هستند. با کنترل وسایل بازی قبل از استفاده از آنها توسط والدین و آموزش چند نکته ساده پارک ها، مهد کودک ها، آمادگی ها مکانهایی شاد و مفرح برای بچه ها خواهند بود به علاوه آموزش نحوه استفاده صحیح از وسایل بازی به بچه ها بسیار مهم است و مانع بروز حوادث ناگوار می شود.
● نظارت بزرگترها:
خانواده ها برای جلوگیری از بروز حوادث باید بچه ها را از خطرات احتمالی آگاه سازند. اگر به بچه ها اطمینان داده شود که نظارت وجود دارد بچه ها از انجام کارهای خطرناک طفره می روند. در ضمن خانواده ها باید مطمئن شوند که بچه ها از وسایلی استفاده می کنند که با سن آنها متناسب باشد. علاوه بر این نظارت مربی ها باعث می شود که بچه ها از بروز رفتارهای نامناسب در هنگام بازی خودداری کنند و اگر خدای ناکرده حادثه ای رخ دهد مربیان می توانند سریعتر اقدامات حمایتی و کمک های اولیه را اجرا کنند.
بچه های کوچک (حتی بچه های بزرگتر) همیشه نمی توانند فاصله ها را درست اندازه گیری کنند و قادر نیستند موقعیت های خطرناک را پیش بینی کنند. وسایل بازی مهد کودک باید طوری طراحی شوند که مربیان قادر باشند به راحتی بچه ها را کنترل و نظارت کنند.
● اصول ایمنی:
مهمترین فاکتورهای ارزیابی ایمنی در مهدکودک ها، سطح فضای بازی، طراحی وسایل، مراقبت و نگهداری از وسایل می باشد.
● سطح زمین بازی:
سطح زمین بازی یکی از مهمترین عوامل کاهش دهنده میزان جراحت هنگام افتادن از وسایل بازی می باشد. سطح زیر وسایل بازی باید به اندازه کافی نرم و حجیم باشد تا هنگام سقوط بچه ها مانع آسیب دیدگی شود.
سیمان، آسفالت، سنگفرش غیرایمن و غیرقابل قبول هستند. چمن، خاک و خاک فشرده نیز نامناسب هستند چرا که آب وهوا و نوع پوشش بچه ها باعث کم شدن قابلیت این مواد در محافظت از بچه ها می شوند.
سطح بازی باید عاری از آب و نخاله های مختلف نظیر صخره، شاخه ریشه درخت باشد تا باعث زمین خوردن بچه ها نشود همچنین این سطح باید فاقد موادی نظیر چوب شکسته و آهن زنگ زده باشد.
سطح محوطه بازی باید از مواد نرمی مانند خاک اره، شن، ماسه نرم، کانوچوی نرم شده پر شده باشد. سنگفرش ساخته شده از مواد کائوچوئی که از نظر ایمنی تست شده باشد نیز مناسب است. سطح زیر وسایلی که کمتر از ۵.۲ متر ارتفاع دارند باید حداقل ۰۳ سانتی متر از موادنرم ذکر شده پر شده باشد. در ضمن مواد نباید به صورت بسته بندی مورد استفاده قرار گیرند چون خاصیت نرم بودن و انعطاف پذیری آنها کم می شود.
اگر ارتفاع بچه ها و سطح (مثلاً پریدن از سکو) بالاتر از ۷.۳ باشد، این سطح مناسب و ایمن نیست و باید از هرگونه پریدن و با استفاده از تجهیزات با ارتفاع بلند خودداری کرد. تا ۲ متر پشت تجهیزات نیز باید از مواد نرم استفاده کرد با توجه به بلندی سرسره و تاب استفاده از مواد نرم در اطراف وسایل قابل افزایش می باشد.
به خاطر داشته باشید استفاده از مواد نرم از بروز حوادث نمی کاهند همچنین هر قدر که ارتفاع تجهیزات بیشتر باشد خطر جراحت و سقوط از آن بیشتر است.
● طراحی و فضا:
تجهیزات مهد کودک برای دو گروه سنی متفاوت باید طراحی شوند ۲ الی ۵ سال (پیش دبستانی) و ۵ الی ۲۱ سال (کودکان مدرسه ای). در مهد کودکهای استاندارد و ایمن فضای محیط بازی این در گروه سنی کاملا متمایز از یکدیگر می باشد. به منظور جلوگیری از اغتشاش، بچه های کوچک نباید از تجهیزات بچه های بزرگتر استفاده کنند چرا که ممکن است منجر به آسیب دیدگی آنها شود به علاوه بچه های بزرگتر نیز نباید از وسایل بچه های کوچکتر استفاده کنند چرا که وسایل کوچک و فضای اختصاص یافته به آنها ممکن است برای بزرگترها دردسر ایجاد کند. چند نکته که باید به آنها توجه کرد.
حفاظ و نرده های ایمنی باید برای وسایلی که در ارتفاع قرار دارند مانند سکو و نصب شود وسایل با ارتفاع بالاتر Cm۶۷ باید حداقل ۰۷.۲ از یکدیگر فاصله داشته باشند.
تاب، الاکلنگ و دیگر تجهیزات دارای حرکت باید در فضای جدای از محل بازی بچه ها قرار داده شوند.
تاب باید حداقل ۲ حفاظ داشته باشد.
هر تاب باید حفاظ مخصوص به خود را داشته باشد.
هر تاب باید حداقل ۰۶ سانتی متر از دیگری فاصله داشته باشد و حداقل ۶۷ سانتی متر از فضای سایر وسایل و نرده ایمنی فاصله داشته باشد.
این وسایل نباید دارای قسمتی باشند که خدای ناکرده سر، دست، پا، عضو دیگر آنها داخل وسیله گیر کند کلیه منافذ و جاهای باز (مثلا پله های نردبان سرسره) باید کمتر از ۹ سانتی متر باشند یا اینکه بیشتر از ۳۲ سانتی متر باشند.
وسایلی با قسمتهای متحرک نظیر تاب، الاکلنگ نباید دارای قسمتی باشند که دست یا سایر قسمتهای بدن بچه ها را اصطلاحا گاز بگیرند.
● نگهداری و مراقبت
فرقی نمی کند که بچه در خانه بازی کند یا در یک مهد کودک یا پارک، تمیز بودن و ایمن بودن وسایل جزء نکات ضروری می باشند. هیچ وسیله ای نباید شکسته یا خراب باشد وسایل فلزی نباید زنگار داشته باشند، وسایل چوبی نباید ترک داشته باشند، یا تراشه ریز باشند حصار اطراف محوطه باید مرتب باشد تا مبادا بچه ها به طور ناگهان از آن خارج یا وارد آن شوند. (با حالت دو)
مواد پوشاننده سطح محیط بازی (علی الخصوص اطراف تاب، سرسره، چرخ وفلک، باید به طور مرتب کنترل شوند تا حالت نرمی خود را حفظ کنند.) تجهیزات مهد کودک باید از مواد بادوام ساخته شده باشند که از هم جدا نشوند و در اثر تغییرات آب و هوا خراب نشوند. بخش هایی نظیر قسمتهای سفت، قسمتهای قلاب مانند، پیچ ها و یا لبه های تیز و انتهایی را کنترل کنید و مراقب باشید مبادا لباس بچه ها به آنها گیر کند.
● این بخش ها باید دائما کنترل شوند.
اگر در مهد کودک جعبه ماسه بادی دارید، باید دائما جعبه را از نظر وجود اشیاء خارجی نظیر وسایل تیز، شیشه شکسته، سنگ ریزه و کنترل کنید. روی جعبه شن با یک لایه محافظ هنگام شب پوشیده شود تا مانع نفوذ حیوانات و حشرات به داخل آن شود.
فضای مهد را همیشه تمیز نگه دارید تجهیزات را از نظر سالم بودن چک کنید و مشکلات را بلافاصله به مسئول فنی مهد گزارش کنید. اگر بخشی از تجهیزات خراب یا ناقص هستند و یا بد کار می کند بچه ها را از استفاده از آن منع کنید و بلافاصله به مسئول خدمات یا تاسیسات مهد اطلاع دهید.
● آموزش به بچه ها هنگام استفاده از وسایل بازی
وسایل چوبی و فلزی نباید سست و دارای تراشه های چوبی یا زنگار باشند. تجهیزات ایمن و نظارت بزرگترها در مکان هایی نظیر مهد کودک و پارک ها خیلی مهم است، اما این یک طرف قضیه است و خود بچه ها نیز باید آگاه باشند که چگونه از خود مراقبت کنند و در قبال خود و دیگران احساس مسئولیت کنند. در اینجا چند نکته است که باید به بچه ها آموزش داد.
۱) هنگام بازی با تاب، سرسره، الاکلنگ، همدیگر را هل ندهید و بازی های خشن نکنید.
۲) از وسایل درست استفاده کنید. از قسمت پله های سرسره بالا بروید و روی تاب نایستید.
۳) هنگام بازی وسیله های خود را نظیر اسباب بازی، کیف، سطل را اطراف تاب، سرسره، و سایر وسایل نگذارید چرا که ممکن است پای سایر بچه ها به آنها گیر کند و زمین بخورند.
۴) اگر هوا نامساعد است یا قبلا باران آمده است از وسایل خیس و لغزنده استفاده نکنید، چرا که لغزنده بودن سطح وسایل باعث افتادن و صدمه دیدن می شود.
۵) در طول تابستان، برخی از وسایل بازی علی الخصوص وسایل بازی به شدت داغ و خطرناک می شوند. حالا خودتان قضاوت کنید وسیله ای که آنقدر داغ شده که حتی قابل لمس نیست می تواند مناسب برای تفریح سالم باشد؟
۶) سعی کنید بچه ها هنگام بازی لباس های بنددار نپوشند و گردنبند نیز به همراه نداشته باشند چرا که احتمال گیر کردن به وسیله بازی یا کشیده شده تصادفی توسط سایر بچه ها وجود دارد.
ایمنی هنگام بازی الاکلنگ، سرسره، و وسایلی که نیاز به بالا رفتن دارند این وسایل با یکدیگر فرق دارند و استفاده از هر کدام از آنها احتیاط و مهارت خاص خود را لازم دارد در واقع برخی از آنها طوری طراحی شده اند که کودکان هر قدر محتاط باشند باز هم خطر در پیش آنهاست اما چه کنیم که ضریب خطر و جراحت کاهش یابد.
● تاب و ایمنی
بیشترین جراحت در مهدکودک ها، هنگام استفاده از تاب صورت می گیرد اما رعایت چند نکته ساده احتمال خطر را هنگام استفاده از این وسیله کاهش می دهد.
۱) تاب باید از او وسایلی نظیر کانوچو و پلاستیک ساخته شود نه فلز و چوب.
۲) بچه ها همواره باید روی تاب بنشینند و ایستادن روی پا یا زانو هنگام تاب بازی خطرناک است آنها باید با دو دست درست تاب را محکم نگه دارند و تا ایستادن کامل تاب پیاده نشوند.
۳) سایر بچه ها نیز باید از تاب فاصله بگیرند از راه رفتن و دویدن اطراف تاب خودداری کنند.
۴) استفاده همزمان از تاب توسط ۲ نفر غیر مجاز است. مگر این که تاب برای دو یا چند نفر طراحی شده باشد.
● ایمنی و الاکلنگ
از آنجا که این وسیله حداقل نیاز به در برای نفر دارد و هر دفعه بخش از آن با شدت به زمین برخورد می کند، استفاده از آن در مهدهای کودک توصیه نمی شود مگر اینکه دارای فنر محافظ و ضربه گیرد باشند برای استفاده از این وسیله موارد زیر توصیه می شود.
۱) الاکلنگ دو صندلی دارد هر صندلی برای یک بچه اگر بچه ای سبک است نباید در طرف دیگر دو نفر را نشاند بلکه باید بچه هم وزن او را پیدا کنیم.
۲) هنگام بازی بچه ها باید روبروی هم بنشیند و نباید به هم پشت کنند.
۳) بچه ها باید وسیله محافظ را محکم نگه دارند و از لمس کردن زمین خودداری کنند.
۴) سایر بچه ها نیز نباید پشت یا کنار الاکلنگ هم بازی کنند.
● ایمنی در سرسره سواری
سرسره می تواند یک وسیله ایمن باشد اگر درست استفاده شود.
۱) بچه ها باید هنگام بالا رفتن از نردبان سرسره میله های دو طرف را محکم نگه دارند و هر بار پا روی یک پله بگذارند.
۲) نباید از خود سطح سرسره برای بالا رفتن استفاده کنند.
۳) پایین آمدن با سر یا شکم کاری بس خطرناک و غیرمنطقی است.
۴) هر بار باید یک نفر روی سطح سرسره باشد و استفاده گروهی از سطح سرسره خطرناک است.
۵) خود بچه ها باید سطح سرسره و قسمت خود را کنترل کنند تا کثیف، خیس یا نامناسب نباشد.
۶) بعد از اینکه در هر مرحله سر خوردن تمام شد و عمل فرود انجام شده بچه ها باید بلافاصله از جایشان بلند شوند تا نفر بعدی به آنها اصابت نکند.
● وسایلی که استفاده از آنها در مهدکودک جایز نیست.
۱) تاب های زنجیری
۲) تاب با ارتفاع بالا
۳) حلقه های آموزش ژیمناستیک
۴) وسایلی که امکان سقوط دارد مانند جانگل جیم و چرخ وفلک بلند
▪ نکته آخر:
بخشی از پیشرفت فیزیکی، اجتماعی، ذهنی و عاطفی کودک را تشکیل می دهد اگر ایمنی در مهدکودک ها و پارک ها لحاظ شوند شما مطمئن شوید که بازی نقش موثری در شکل گیری شخصیت بچه ها خواهد داشت.
وحید حاج سعیدی
منبع : روزنامه کیهان