دوشنبه, ۱۴ اسفند, ۱۴۰۲ / 4 March, 2024
مجله ویستا

فاوست - FAUST


فاوست - FAUST
سال تولید : ۱۹۲۶
کشور تولیدکننده : آلمان
محصول : اوفا
کارگردان : فریدریش ویلهلهم مورنا
فیلمنامه‌نویس : هانس کیزر، بر مبنای اثر ولفگانگ گوته
فیلمبردار : کارل هوفمان
هنرپیشگان : گوستاف اکمان، امیل یانینگس، کامیلا هورن، ویلهلم دینرله و هانا رالف
نوع فیلم : سیاه و سفید، ۶۵۰۰ فوت. صامت


ـ بخش اول: "فاوست" (اکمان)، دانشمندی پا به سن گذاشته‌، با شیطان (یانینگس) پیمان می‌بندد تا طاعون را از شهر دور کند. سپس وسوسه می‌شود تا جوانی ابدی بیابد. حالا که او کاملاً تحت انقیاد شیطان درآمده، در سراسر جهان از ماجرائی به ماجرای دیگری کشانده می‌شود.
ـ بخش دوم: "فاوست" دختری را به‌نام "مارگریت" (هورن) فریب می‌دهد و سپس طی دوئلی برادر و را به قتل می‌رساند. نوزادی که دختر به دنیا می‌آورد. می‌میرد و مادرش دیوانه می‌شود. سرانجام در حالی‌که دختر را به جرم کشتن نوزادش قرار است در آتش بسوزانند، "فاوست" نیز همراه او در شعله‌های آتش می‌پرد..
ـ آخرین فیلم استاد در آلمان. قاشی عظیمی که بوم آن تمام قرون وسطا و قلم آن عدسی دوربین فیلمبرداری است. همه صحنه‌های فاوست، برخلاف آثار قبلی مورنا، در استودیو (با طراحی صحنه روبرت هرلت و والتر روریگ) ساخته شد و یکی از جنبه‌های زیبا و تکان‌دهنده فیلم، استیلیزه بودن تصاویرش است. دوربین اینجا از تمام قید و بندهای (دوره صامت سینما) رها است و به بطن ماجراها کشیده می‌شود. صحنه به یادماندنی فیلم، پرواز "فاوست" بر فراز شهرها و روستاها است.


همچنین مشاهده کنید

روزنامه آرمان ملیسایت فرازدیلیسایت اقتصاد 24سایت عصرایرانسایت خبرآنلاینسایت رویداد 24سایت زومیتسایت مجله شبکهسایت اقتصادنیوزسایت تاپ ناز