سه شنبه, ۱ خرداد, ۱۴۰۳ / 21 May, 2024
مجله ویستا

کلاه سفیدها در برابر کلاه مشکی‌ها


کلاه سفیدها در برابر کلاه مشکی‌ها
واژه نفوذگر یا هكر ، تقریبا از دهه ۶۰ میلادی ابداع شد و در آن زمان فرد هكر ، فرد بسیار ارزشمندی به حساب می آمد. در آن زمان هكر به فردی گفته می شد كه با استفاده از هوش و استعداد خود قادر به شكست توانائی محاسبات كامپیوتر بودند. افراد هكر در زمینه برنامه نویسی توانایی خارق العاده ای داشته اند و هرگز باعث صدمه زدن و خسارت به دیگران نمی شدند.
در آن زمان ، این افراد نه تنها بدنام و مورد نفرت نبودند ، بلكه دارای احترام فوق العاده ای نیز بودند. اكثر پیشرفتهای امروز علم كامپیوتر مدیون زحمات شبانه روزی این افراد است.
در اواخر دهه ۸۰ میلادی بود كه فعالیت های ضد امنیتی و ضد انسانی در بین این افراد شروع به شكل گرفتن كرد و هرگاه سخن از واژه هك به میان می آمد ، در ذهن مردم دزدان و خرابكاران كامپیوتری تصور می شد.
این موضوع باعث رنجش افراد و نخبگانی شد كه تا آنروز از لقب هكر یا نفوذگر به خود می بالیدند. در اینجا بود كه واژه دیگری كه كاملا در مقابل هكر یا نفوذگر بود ابداع شد ، واژه CRACKER یا خرابكار.
CRACKER یا خرابكار فرد بی خاصیتی است كه با فراگیری علوم و مهارتهای نفوذگری به فعالیت های ضد اخلاقی همچون دزدیدن اطلاعات سودمند دیگران ، كلمات عبور و نام كاربری ،‌ اطلاعات كارتهای اعتباری و … می پردازد. فعالیت این افراد كاملا غیر قانونی است و جز ضرر و زیان وخسارت به دیگران سود دیگری ندارد.
این مرزبندی بین این دو واژه نیز نتوانست ذهنیت مردم را نسبت به هكرها تغییر دهد و هنوز از یك هكر تصور فرد دزد و خرابكار را در ذهن می پرورانند.
در اینجا واژه های كلاه های رنگی بر سر واژه هكر افزوده شد و تقسیم بندی هكرهای كلاه سفید ، هكرهای كلاه مشكی ، هكرهای كلاه خاكستری و در نهایت هكرهای كلاه صورتی به تقسیم بندی قبلی اضافه شد.
▪ هكرهای كلاه سفید : كه به نفوذگران خوب گفته می شود.
▪ هكرهای كلاه مشكی : كه به نفوذگران بد و خرابكار گفته می شود.
▪ هكرهای كلاه خاكستری كه بین دو تقسیم بندی بالا قرار می گیرند. یعنی نفوذگرانی كه كمی خوب و كمی بد و مخرب هستند.
▪ هكرهای كلاه صورتی كه به نفوذگران لوس و بی مزه و بی خاصیت اطلاق می شود.
از بین تقسیم بندی های بالا تقریبا كلاه سفیدها و كلاه مشكی ها بیش تر از سایرین جا افتاده‌اند.
هكرهای كلاه سفید برای خود اصولی را در نظر گرفتند و قول دادند تا بدان اصول پایبند باشند و تخطی از این اصول به قیمت سیاه شدن رنگ كلاه آنها تمام می شود.
هكرهای كلاه سفید قول دادند كه باعث سازندگی و پویایی سیستم ها شوند تا در مقابله با كلاه مشكی ها این معایب برطرف گردد و امنیت سیستم بیش تر شود.
بعضی از اصول كلاه سفیدها به شرح زیر است :
▪ به هیچ سیستمی آسیب وارد نكنند.
▪ هرگز به سیستم های دولتی و امنیتی كه در حال انجام وظایف ملی خود هستند ، نفوذ نكنند.
▪ اطلاعات محرمانه خود را فاش نكنند تا باعث سوء استفاده كلاه مشكی ها نشوند.
▪ هرگز به فایلهای یك سیستم دستبرد نزنند و آنها را كپی نكنند.
▪ هرگز پس از نفوذ اثری از خود باقی نگذارند.
▪ هیچ گاه بر روی اینترنت در مورد جزئیات نفوذ خود اطلاعاتی مبادله نكنند.
▪ هیچ سیستمی را دوبار هك نكنند (یك مساله را دو بار حل نكنند) تا خلاقیت خود را بالا ببرند.
با این مرزبندی ، هكرهای كلاه مشكی همان خرابكاران یا CRACKER ها شدند و كلاه سفیدها نیز تا حدودی حرمت سابق خود را بدست آوردند.
منبع : مرکز اطلاع رسانی خانواده شمیم