دوشنبه, ۳۱ اردیبهشت, ۱۴۰۳ / 20 May, 2024
مجله ویستا

تئودوراکیس


تئودوراکیس
تئودوراکیس را همه با موسیقی فیلم زوربای یونایی می‌شناسند. آهنگسازی محبوب در میان مردم کشورش که جدا از حرفه‌اش در زمینه آهنگسازی فعالیت‌های سیاسی‌اش نیز مورد توجه بود و در برهه‌ای از زمان به دلیل این فعالیت‌های سیاسی، موسیقی و فعالیت وی در کشورش ممنوع بود! موسیقی و سیاست عناصری ناگسستنی در آثار تئودوراکیس می‌باشند.
میکیس تئودوراکیس (Mikis Theodorakis) در ۲۹ جولای سال ۱۹۲۵ در یونان به دنیا آمد.
وی در سطح بین‌المللی با موسیقی فیلم زوربای یونانی در سال ۱۹۶۵ و فیلم Z در سال ۱۹۶۹ و سرپیکو در سال ۱۹۷۳ شناخته شده است. وی دوران کودکی‌اش را در شهرهای مختلف سپری کرد و علاقه زیادی به موسیقی داشت؛ از همان دوران کودکی بدون داشتن هیچ سازی برای خود آهنگ می‌ساخت. دروس اولیه موسیقی را زمانی که در شهرهای Pyrgos و Patras بود فرا گرفت و در سن ۱۷ سالگی اولین کنسرت خودش را اجرا کرد.
پس از مدتی وی به کنسرواتوار موسیقی آتن رفت و زیر نظر Philoktitis Economidis مشغول به فراگیری آهنگسازی شد. در سن ۱۸سالگی در خلال جنگ دوم جهانی به جنبش مقاومت کشورش علیه اشغالگران آلمانی و ایتالیایی پیوست که در جریان جنگ داخلی یونان در سال های ۱۹۴۶ تا ۱۹۴۹ نیز در جرگه فعالان سیاسی بود و در جبهه چپ نیروهای سیاسی یونان ایستاد که در آن دوران بارها زندانی و یا روانه تبعید شد.
او در سال ۱۹۶۳ به صورت رسمی وارد سیاست شده بود و حزب جوانان دموکراتیک را بنیان نهاده بود؛ اما دیکتاتوری نظامی در یونان شکل گرفته و در سال‌های ۱۹۶۷ الی ۱۹۷۴ او دستگیر شده و مورد شکنجه قرار گرفت و گوش دادن به آثار وی نیز ممنوع شد، در نهایت از کشور تبعید شد. تئودوراکیس پاریس را انتخاب نمود و در آنجا بود که با کنسرت‌هایش که در راه آزادی و حقوق بشر بود توانست خود را به عنوان یک هنر فعال در راه صلح جهانی به دنیا بشناساند.سال‌های ۱۹۵۴ الی ۱۹۵۹ در پاریس زمانی بود که بستر اصلی فکری تئودوراکیس، در زمینه آهنگسازی شکل گرفت. در آن دوره وی قطعات مختلفی نوشت از جمله آثار سمفونیک، کنسرتو پیانو و سوئیت سمفونیک بود که مورد استقبال از سوی جامعه موسیقی قرار گرفت. در سال ۱۹۵۷ وی مدال طلایی فستیوال موسیقی مسکو را از آن خود کرد. تئودوراکیس، توانست خود را به عنوان سمبل موسیقی یونان و بزرگ‌ترین آهنگساز یونان به همگان معرفی نماید. او ارکستر کوچکی را در یونان تشکیل داد و کنسرت‌های متعددی نیز برگزار کرد. تئودوراکیس هرساله کنسرت‌های متعددی را در سراسر دنیا و بر اساس اهداف صلح‌جویانه و آزادی‌گرایی برگزار می‌کند.
منبع : روزنامه فرهنگ آشتی