یکشنبه, ۲۷ خرداد, ۱۴۰۳ / 16 June, 2024
مجله ویستا

کاهش سریع وزن؛ سراب یا واقعیت


کاهش سریع وزن؛ سراب یا واقعیت
آیا تا به حال به صفحه آگهی های برخی روزنامه ها و مجلات سری زده اید حتماً اگر به این صفحه ها نگاهی کرده باشید، خواهید دید که آگهی های بی شماری در مورد کاهش وزن سریع، انواع قرص ها و کپسول ها، انواع کمربندها و ژل ها در آنها به چشم می خورد.
حال کمی در مورد این تبلیغات سراب گونه بحث می کنیم. از نظر تغذیه یک کیلوگرم کاهش وزن، نیاز به حذف ۷۰۰۰ کیلوکالری انرژی دارد. در جوامع امروزی بدن یک زن طبیعی معمولاً به حدود ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ کیلوکالری انرژی در روز نیاز دارد و این رقم در مورد مردان به طور متوسط بین ۲۵۰۰ تا ۳۵۰۰ کیلوکالری متغیر است.
به این اعداد و ارقام به دقت نگاه کنید: ۳۰ کیلوگرم کاهش وزن به معنای حذف ۲۱۰۰۰۰ کیلوکالری انرژی است.
مثلاً اگر فرض کنیم یک خانم به حدود ۲۰۰۰ کیلوکالری انرژی در طول شبانه روز نیاز دارد، از تقسیم اعداد بالا تعداد روزهایی به دست می آید که این خانم اگر هیچ غذایی نخورد ۳۰ کیلوگرم وزن کم خواهد کرد. (روز) ۱۰۵-۲۰۰۰-۲۱۰۰۰۰
آیا ممکن است کسی که ۱۰۵ روز هیچ غذایی نخورد، باز هم زنده باشد آیا هنوز هم معتقدید که می توان در طول یک ماه ۳۰ کیلوگرم وزن کم کرد. آیا اکنون بهتر درک نمی کنید که چرا متخصصان فن تغذیه می گویند کاهش وزن ماهانه باید در محدوده ۲ تا ۴ کیلوگرم باشد تا خطری متوجه فرد رژیم گیرنده نباشد.
آیا می دانید استفاده از برخی داروهای لاغری باعث بروز افسردگی، اختلالات قلبی عروقی، ریزش مو، تغییر رفتار و خلق و خو، قطع قاعدگی، پوکی استخوان و... می شود و مصرف ژل های لاغری و استفاده از دستگاه های گرانقیمت بدون رعایت رژیم غذایی مناسب، هیچ تأثیری در کاهش وزن شما نخواهد داشت.
حال که کمی توضیحات مان کامل شد، به بررسی انواع دیگری از این گونه تبلیغات می پردازیم.
رژیم درمانی کامپیوتری یا سرابی جدید با استفاده از تکنولوژی روز
در این روش به جای بررسی و مشاوره رژیم درمانی با شما و تنظیم یک رژیم شخصی بر مبنای عادات و اطلاعات فیزیولوژیکی و اقتصادی شما، اطلاعاتی مثل سن، جنس، قد و وزن شما به کامپیوتر داده می شود و بر مبنای کتاب های آشپزی، یک رژیم غذایی کامپیوتری دریافت می کنید. از این روش در مؤسسات لاغری غیرمجاز، باشگاه های ورزشی زنانه، آرایشگاه ها و... استفاده می شود اما این روش صحیح نیست، زیرا نمی توان به تمام افراد مراجعه کننده، بدون در نظر گرفتن عوامل مهمی مثل شرایط بیمار، وضعیت روحی، میزان فعالیت و ... یک نوع رژیم داد.
گروهی دیگر نیز رژیم درمانی می کنند، برای شما کلاس می گذارند و بدون آن که شما را ویزیت کنند، برای همه یک نوع رژیم تجویز می کنند. به قول معروف اول از شما پول می گیرند و شما که می دانید پول رفته دیگر باز نمی گردد، مجبورید هر چه می گویند گوش کنید، حتی اگر این گفته ها غلط باشد و حتی اگر با نحوه زندگی شما سنخیت نداشته باشد، باردار باشید یا بیمار کلیوی یا ناراحتی اعصاب داشته باشید یا بیماری کبدی، بیماری قلبی داشته باشید یا نقرس و ... هیچ تفاوتی نمی کند. شما بر مبنای کالری، رژیم دریافت می کنید و بعد از اتمام کلاس به حال خود واگذار می شوید و هیچ پیگیری صورت نمی گیرد.
آیا می دانید رژیم درمانی، آمیزه ای از علم و هنر است و رژیم غذایی مورد تأیید متخصصین تغذیه، رژیمی است که فقط برای شخص شما و با توجه به سن، جنس، نوع فعالیت، شرایط زندگی، میزان درآمد و ... طراحی شده است و متخصصان تغذیه باید در طول رژیم درمانی به وسیله مشاوره با شما مشکلات به وجود آمده را مرتفع کنند و حتی گاهی رژیم درمانی را با شرایط جدید ادامه دهند. به عنوان مثال به خانمی که قصد کاهش وزن دارد و باردار می شود، در زمان بارداری به هیچ عنوان نباید اجازه کاهش وزن داد چرا که این امر، باعث بروز مشکلات بی شماری برای مادر و جنین می شود.
آیا بهتر نیست به جای هزاران بار استفاده از رژیم های غیراصولی، فقط یک بار با یک مشاور تغذیه مشورت کنید و سپس با کاهش وزن تدریجی، علاوه بر کمک به سلامتی، بدنی زیبا داشته باشید
آیا بهتر نیست به جای تعویض پزشک و استفاده از داروهای متعدد، فقط یک بار به خود بگویید که من می توانم و فقط یک بار به خود ثابت کنید که می توانید به وزن ایده آل خود برسید و با استفاده از آموزش های لازم و به کار بستن رژیم کنترل وزن، در وزن ایده آل خود بمانید و در آخر، آیا هنوز وقت آن نرسیده است که قهرمان باشیم، نه به دنبال قهرمان بگردیم
● راه حل چیست
بهترین روش برای کاهش وزن، استفاده از یک رژیم غذایی متعادل است که توسط متخصصان رژیم درمانی تنظیم می شود. ضمن آن که برای نتیجه گیری بهتر می توانید از ورزش و فعالیت بدنی نیز استفاده کنید تا سریعتر به وزن مطلوب و تناسب اندام برسید.
● توصیه های مهم
۱) با رژیم های غیراصولی و غیرعلمی به یک باره وزن خود را پایین نیاورید (حد مجاز برای کاهش وزن حدود ۴ کیلوگرم در ماه است).
۲) تا رسیدن به رژیم کنترل وزن که باعث می شود وزن شما در حد مورد دلخواهتان ثابت باقی بماند، با مشاور تغذیه خود همکاری کنید.
۳) هیچ گاه ورزش و فعالیت جسمی را فراموش نکنید.
منبع : روزنامه ایران ورزشی