دوشنبه, ۱ مرداد, ۱۴۰۳ / 22 July, 2024
مجله ویستا

دعوت از همه با خرد جمعی


دعوت از همه با خرد جمعی
● ۵۲ نفر در تمرینات تیم ملی فوتسال
در این روزها كه توجه همه فوتبال دوستان روی تیم ملی و نتیجه ناامیدكننده مقابل سوریه متمركز شده كمیته فوتسال نیز مثل متولی خود فدراسیون فوتبال ایجاد تغییرات گسترده ای را در دستور كار خود قرار داده. در واقع فوتسال هم همان راه فوتبال را می رود و پس از اینكه مربی ایرانی حسین شمس جانشین مربی خارجی جوراندیرو شد یك خانه تكانی قابل توجه در تیم انجام شد.
كادر جدید تیم ملی فوتسال پس از اینكه در یك اقدام عجیب و بی سابقه ۱۷ دروازه بان را به تیم ملی دعوت كرد روز شنبه فهرست ۳۵نفره ملی پوشان را منتشر كرد كه این فهرست هم نكات عجیب و غریب كم نداشت. دعوت از بازیكنان سن وسال داری چون بابك معصومی، احمدی پری آذر، منصور مولایی، علی صانعی، محمدرضا حیدریان و خط خوردن بازیكنانی چون كاظم محمدی، حسین سلطانی و مجید تیكدری كاملا به چشم می آید همچنین وحید شمسایی كه در روزهای گذشته با مربی تیم درگیری لفظی پیدا كرده بود نیز در جمع ملی پوشان جدید قرار دارد. دعوت از ۵۲ بازیكن به اردوی تیم ملی در نوع خود جای تعجب و سئوال زیادی دارد و مطمئنا در این باره حسین شمس بهترین فرد برای پاسخگویی به ابهامات موجود است.
اما پس از اختلافاتی كه بین شمسایی و شمس پس از مصاحبه هفته گذشته مربی جدید تیم ملی به وجود آمد فعلا كمیته فوتسال از شمس خواسته كه مصاحبه نكند و تقریبا او را ممنوع المصاحبه كرده اند. به همین علت باید به سراغ عباس ترابیان رئیس كمیته فوتسال رفت تا متوجه شویم دعوت از این همه بازیكن به چه علت بوده. ترابیان در این باره توضیح داد: «ما از اول بنا را به تعامل با باشگاه ها گذاشتیم و این حق را به باشگاه ها دادیم كه در انتخاب نفرات تیم ملی نقش داشته باشند.
در جلسه ای كه با سرمربیان تیم های لیگ داشتیم از هر كدام خواستیم كه یك لیست بدهند و این فهرست نهایی حاصل آن جلسه است.» این گونه دعوت كردن از بازیكنان یك ابتكار حیرت انگیز از سوی كمیته فوتسال ایران است كه احتمالا در هیچ جای دیگر دنیا دیده نمی شود، البته اگر قرار بود نظر تمامی مربیان لیگ تامین شود احتمالا تعداد ملی پوشان از ۵۲ نفر به ۹۰ نفر می رسید و نظر سرمربی تیم باعث شد كه كمیته فوتسال به همین ۵۲ نفر بسنده كند.
یكی از دلایلی كه باعث شد كمیته فوتسال دعوت فله ای را در دستور كار قرار دهد این است كه این تصور وجود دارد كه در سال های گذشته كمیته فوتسال و مربیان مقداری انحصارطلبانه كار می كردند و درهای تیم ملی به روی همه باز نبود و مسئولان جدید فوتسال ایران خواسته اند به همه شانس ملی پوش شدن بدهند. ترابیان یكی از طرفداران فهرست كنونی است و از وجود بازیكنان مسن در بین ملی پوشان دفاع می كند. «حتما مربیان می دانند كه این بازیكنان توانایی حضور در تیم ملی را دارند و اسم آنها را در فهرست انتخابی شان قرار دادند، نمی توان یك بازیكن را به علت اینكه بالای ۲۷ سال دارد به تیم ملی دعوت نكرد.
مگر ایتالیا با بازیكنان سن و سال دار قهرمان جهان نشد.» انتقاد دیگری كه به انتخاب جدید تیم ملی می شود مقدار زیاد بازیكنان است. آیا می شود با ۵۲ بازیكن تمرین كرد. ترابیان جواب می دهد: «ما خواستیم انحصار را از بین ببریم. مربیان همه اینها را می بینند و بعد نفرات نهایی را انتخاب می كنند.» با این حال مشخص است كه نمی توان یك تیم با ۵۲ نفر دعوت كرد و به همین علت كادر فنی امروز ۱۲ دروازه بان را خط می زند و در همان روزهای نخست تمرین تیم اصلی غربال بازیكنان شروع می شود به شكلی كه پس از دو هفته تعداد بازیكنان از ۵۲ به ۲۰ نفر كاهش پیدا می كند.
● پیرگرایی با هدف انتقام از ژاپن
در جمع بازیكنان دعوت شده چند بازیكن مسن وجود دارند كه سال های قبل به تیم ملی دعوت نمی شدند اما حسین شمس آنها را برای تیم ملی برگزیده. شاخص ترین آنها محمدرضا حیدریان است. حیدریان در لیگ جدید فوتسال بازی های خوبی برای استقلال انجام داده و به همین علت نام او را در بین ملی پوشان می بینیم. كاپیتان تیم ملی در همین چند هفته نشان داده هنوز هم در سطح بالایی بازی می كند و توانایی بازی برای تیم ملی را دارد.
غیر از حیدریان چند بازیكن پا به سن گذاشته دیگر چون پری آذر، معصومی، صانعی و مولایی نیز در فهرست ۳۵نفره قرار دارند. جالب اینكه صانعی در مسابقات قهرمانی آسیا در ازبكستان یكی از مربیان تیم ملی بود و معصومی نیز سابقه هدایت تیم امید را دارد اما هر دو مربی دوباره ملی پوش شده اند. این در حالی است كه شمس در زمان مربیگری انصاری فرد از حضور بازیكنان مسن در تیم ملی انتقاد می كرد اما هم اكنون به این نتیجه رسیده كه سن و سال مهم نیست.
گویا كمیته فوتسال به این نتیجه رسیده كه به جای جوانگرایی و هدف قرار دادن جام جهانی ۲۰۰۸ باید به فكر مسابقات سال آینده قهرمانی آسیا و انتقام از ژاپن باشد و به همین علت چندین بازیكن جوان كه در زمان جوراندیرو در تیم حضور داشتند هم اكنون از فهرست كنار گذاشته شدند، البته از آنجا كه این بازیكنان دانشور، اصغرزاده، هاشمیان و... در رده سنی امید قرار دارند و هم اكنون تیم امید خود را برای بازی با ایتالیا در مهرماه آماده می كند شاید دلیل عدم دعوت از آنها این بوده كه تیم امید تضعیف نشود.
● دعوت نشدن به خاطر بلندی مو
كاظم محمدی، مجید تیكدری و حسین سلطانی از دیگر چهره های شاخص دعوت نشده هستند كه دو نفر اول به علت داشتن موی بلند خط خوردند. در این سال ها هرگز دیده نشده كه یك بازیكن به علت ظاهرش به تیم ملی دعوت نشود و معلوم نیست فدراسیون فوتبال یا مربی تیم چنین تصمیمی گرفته. اگر این سیاست فدراسیون باشد باید در ماه های آینده شاهد چنین برخوردی با فوتبالیست های موبلند هم باشیم.
فهرست تیم ملی نكات ابهام انگیز دیگری هم دارد. به عنوان مثال از تیم علم و ادب مشهد كه یكی از تیم های ته جدولی لیگ است پنج بازیكن به تیم ملی دعوت شده. فراموش نكنیم هدایت این تیم برعهده شمس مربی تیم ملی است، در آن سو «شن سا»ی ساوه، صدرنشین لیگ برتر به اندازه علم و ادب در تیم نماینده ندارد. در مورد حضور چند بازیكن در تیم ملی هم شایعاتی به وجود آمده، مثلا عنوان می شود فلان بازیكن بنابر روابط به تیم دعوت شده و چند بازیكن دیگر چند وقتی است كه حضور ثابتی در مسابقات فوتسال نداشتند و معلوم نیست چرا دعوت شده اند. به هر حال باید قبول كرد كه فهرست كنونی ایرادهای زیادی دارد كه بزرگترین آن لطمه خوردن به جوانگرایی تیم قبلی است.
كمیته فوتسال و جوراندیرو قصد داشتند تیم را جوان كنند اما فعلا نشانه ای از جوانگرایی در تیم دیده نمی شود. صادق درودگر رئیس سابق كمیته فوتسال در این باره می گوید: «این سلیقه مربیان و دست اندركاران جدید است و باید به آن احترام بگذاریم. ما جام جهانی ۲۰۰۸ را هدف قرار داده بودیم اما كمیته كنونی به فكر بازی های قهرمانی آسیا و انتقام از ژاپن است. به هر حال سیاستگزاری ها فرق می كند.» ترابیان نیز معتقد است كه نباید نگران كنارماندن جوان ها بود و فعلا زود است كه در این باره قضاوت كنیم، باید منتظر بمانیم و ببینیم نفرات نهایی چه كسانی خواهند بود و بعد نظر بدهیم.
● آشتی كنان شمسایی و شمس
در روزهای گذشته یكی از مصاحبه های حسین شمس باعث شد كه اختلاف شدیدی بین سرمربی تیم ملی و وحید شمسایی به وجود بیاید. شمس در مصاحبه خود به صورت غیرمستقیم از وضعیت ظاهری بهترین گلزن فوتسال ایران ایراد گرفته بود و در آن سو شمسایی هم صحبت های مربی اش را بی جواب نگذاشته بود.
با این حال نام شمسایی در فهرست ملی پوشان دیده می شود و دیشب مراسم آشتی كنان بین این دو نفر برگزار شد و ظاهرا اختلافات حل شده است. شمسایی كه تنها ۷ گل ملی دیگر نیاز دارد تا به بهترین گلزن ملی جهان تبدیل شود در مورد شرایط كنونی تیم ملی می گوید: «ژاپن چندین سال است كه سرمایه گذاری در فوتسال را شروع كرده و هدف آنها جام جهانی ۲۰۰۸ بوده، الان هم خاویر لوسانو را نیز به كادر خود اضافه كرده.
ما باید تلاش كنیم جایگاه از دست رفته مان را پس بگیریم و بالاخره خود مربی صاحب سلیقه است و با دعوت از این بازیكنان می خواهد تیم را به هدف برساند.» تمرینات تیم ملی از چهارم شهریورماه شروع می شود و مهمترین كار شمس باید این باشد كه تیم بی حاشیه ای بسازد. همان طور كه ترابیان گفت برای قضاوت كردن فعلا زود است.
مهدی زعیم زاده
منبع : روزنامه شرق