یکشنبه, ۱۳ اسفند, ۱۴۰۲ / 3 March, 2024
مجله ویستا

حضور - Being There


حضور - Being There
سال تولید : ۱۹۷۹
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : اندرو برانزبرگ
کارگردان : هال اشبی
فیلمنامه‌نویس : یرژی کوزینسکی، برمبنای رمانی نوشته خودش.
فیلمبردار : کیلب دشانل.
آهنگساز(موسیقی متن) : جانی مندل.
هنرپیشگان : پیتر سلرز، شرلی مک‌لین، ملوین داگلاس، جک واردن، ریچارد دایسارت، ریچارد بیسهارت، روت آتاوی و دیو کلنن.
نوع فیلم : رنگی، ۱۳۰ دقیقه.


واشینگتن. «چنس» (سلرز)، مرد میان سالِ بی‌سواد و نادان، مدت‌هاست که به‌عنوان باغبان در خانه ارباب پیرش زندگی می‌کند و تنها از طریق تلویزیون با دنیای خارج ارتباط دارد. پس از مرگ پیرمرد، او محبور به ترک خانه می‌شود و سرگردان در خیابان‌ها با یک لیموزین تصادف می‌کند. «ایوراند» (مک‌لین) که در یک ملک بزرگ با شوهر سیاستمدار و ثروتمندش، «بنجامین» (داگلاس) زندگی می‌کند، او را با خود به خانه می‌برد. «بنجامین» که تحت تأثیر سادگی و خوش‌بینی «چنس» قرار گرفته، او را به «رئیس‌جمهور» (واردن) معرفی می‌کند. در اینجا «چنس» با کمک استعاره‌های باغبانی در بحثی پیرامون بحران اقتصادی کشور همه را شگفت‌زده می‌کند. او یک شبه مشهور شوروی از پیدا کردن هرگونه اطلاعاتی درباره گذشته او، ناامید شده‌اند. در اینجا وقتی «بنجامین» می‌میرد، گروهی از سرمایه‌داران قدرتمند «چنس» را کاندیدای ریاست جمهوری می‌کنند.
* این اقتباس کوزینسکی از رمانی نوشته خودش، کنایه‌ای است به عصر رسانه‌ها، به‌خصوص تلویزیون که به تنهائی می‌تواند آگاهی مردم نسبت به جهان پیرامون را شکل دهد. «چنس»، «گاسپار هاوزر»ی است که برخلاف او به خاطر تجربه‌نکردن دنیای بیرون، تنها انسان سالم موجود است و به همین لحاظ کمدی سیاه اشبی، که نمایشی طنزآلود از زندگی معاصر است، نقیضه فیلم ورنر هرتسوگ می‌شود.


همچنین مشاهده کنید

سایت دیپلماسی ایرانیسایت چی بپوشمسایت تجارت نیوزسایت جمارانخبرگزاری ایسناسایت برترینهاسایت فراروسایت مثلث آنلاینروزنامه توسعه ایرانیسایت انرژی پرس