دوشنبه, ۴ تیر, ۱۴۰۳ / 24 June, 2024
مجله ویستا

نیوکاسل به دنبال مربی جدید


نیوکاسل به دنبال مربی جدید
مربی جدید نیوکاسل هفتمین فردی خواهد بود که موظف است به انتظار ۳۹ ساله این تیم جهت فتح یک جام معتبر پایان بخشد.مایک اشلی، مالک نیوکاسل قصد داشت با آوردن سام آلاردایس ناکامی های چند سال اخیر خود را در سنت جیمز پارک جبران کند.
● اشتباهات نیوکاسل
حضور کوین کیگان در نیوکاسل سبب شد این تیم بتواند در فصل ۱۹۹۷ جزو تیم های برتر بوده و در پایان تیم دوم جدول باشد. همچنین مربی کلاغ ها باعث نایب قهرمانی تیمش شد، در حالی که تیم بابی رابسون طی ۳ سال پیاپی به مقام های چهارم، سوم و پنجمی دست یافت. می توان از رودگولیت، گراهام سونس، گلن رودر و سام آلاردایس به عنوان مربیانی یاد کرد که در این تیم عملکرد موفقی داشتند.«کوین کالاگر» مهاجم سابق نیوکاسل معتقد است انتظار زیاد از یک مربی مانع عملکرد خوب او می شود و این موضوع بار مسئولیت را برای مربیان سنگین تر می کند. نیوکاسل در سال های ۱۹۹۹- ۱۹۹۸ توانست در فینال جام حذفی انگلستان حضور پیدا کند اما با رفتن رابسون در سال ۲۰۰۴ انتظار برای موفقیت آنها کمی طولانی شد. مارک جانسون از مقامات باشگاه گفت: «مطمئن هستم تصمیم اخراج آلاردایس کارساز است و راه حلی کوتاه مدت تلقی نمی شود.» آلاردایس آخرین انتصاب «فردی شفرد» رئیس قبلی باشگاه بوده است. مربی سابق بولتون زمانی روی کار آمد که تنها چند روز از حضور اشلی در نیوکاسل به عنوان مالک سپری می شد. به گفته «پال کمزلی» نایب رئیس باشگاه، آلاردایس انتخاب مایک اشلی نبود چون وی نتوانست خواسته او را که یک ارائه فوتبال تهاجمی بود، برآورده سازد و این دلیل محکمی برای شکست تیمش نبود. حتی اگر آنها در جدول یازدهم هم بودند، باز شکست دادن آنها دشوار بود.
● مربی ای که نیوکاسل می خواهد
کالاگر معتقد است باشگاه به مربی ای نیاز دارد که به تنهایی تصمیمات قطعی را اتخاذ کند و بین اعضای باشگاه و نیوکاسل ارتباط خوبی برقرار نماید. کسی که بتواند خود را در دل هواداران این تیم جا کند.چیزی که همه هواداران خواهان آن هستند، ارائه بازی عالی از جانب بازیکنان می باشد. آنها می خواهند از دیدن بازی ها لذت ببرند. از جمله مربیان موفق در این زمینه می توان به هری ردنپ، خوزه مورینیو، آلن شیرر، مارتین یول، مارک هیوز و مربی ایتالیا که در رقابت های جام جهانی آلمان در سال ۲۰۰۶ به قهرمانی رسید، اشاره کرد. مسلماً مربی جدید نیوکاسل باید فشارهای وارده بر تیم را تحمل کرده و انتظارات هواداران را برآورده کند. به گفته کالاگر هر کسی که از بیرون به باشگاه می نگرد، فکر می کند نیوکاسل باشگاهی است که نتوانسته افتخارات خوبی کسب نماید. به گفته جانسون اگر مربی جدید، بازیکنان خوبی را در زمین گرد آورد، آنها می توانند پیروز میدان باشند و فوتبال جذابی که همه طرفداران خواهان آنها هستند، ارائه دهند. کالاگر با اشاره بر این موضوع که انتصاب مورینیو به عنوان سرمربی سابق چلسی تصمیم درستی بوده، کلید موفقیت وی را ایجاد روابط خوب بین هواداران و بازیکنان دانست. «پیتر رید» دوست صمیمی آلاردایس و مربی سابق ساندرلند می خواهد فرصتی را در اختیار «سایمون گریسون» مربی بلک پول و مربی جوانان انگلستان بگذارد تا جانشین آلاردایس در نیوکاسل شود. کالاگر بر این باور است که یک مربی فقط با کسب تجربیات می تواند به مراتب بالا دست یابد. کسب تجربه در گرو زمان است نه خریدنی و نه یادگرفتنی. از مربیان با تجربه می توان از بیل شانکلی و سرآلکس فرگوسن نام برد. همچنین یکی از عناصر موفقیت مربیان، شانس است. گاهی اوقات مربی خوش شانس بهتر از مربی موفق است.
● منتظر هنرنمایی مربی جدید کلاغ ها هستم
کالاگر گفت: «مربی جدید نیوکاسل باید به تمام مسائل مربوط به درون و بیرون باشگاه نظارت داشته باشد. به همین خاطر هر کس به عنوان مربی کلاغ ها انتخاب شود، باید تمام تلاش خود را تا قبل از پایان دوران مربیگری انجام دهد. از دیگر مواردی که مربی جدید باید به آن توجه کند، امید دادن به اعضای تیم است. به عنوان مثال با رفتن سام از بولتون ناامیدی تیم را فرا گرفت. اعضای خوب تیم نیز با رفتن او جدا شدند. احتمال می رود اگر مربی جدید نیوکاسل انگلیسی باشد، مطالبی درباره فوتبال جزیره بداند و اگر از آلاردایس حمایت نشود، مایک اشلی خودش مربی جدید را انتخاب می کند. مطمئناً طرفداران عاقل کلاغ ها، برای روی کار آمدن یک مربی قابل، صبر خواهند کرد.»
منبع : روزنامه ابرار ورزشی