دوشنبه, ۲۵ تیر, ۱۴۰۳ / 15 July, 2024
مجله ویستا

فلچ زنده است - Fletch Lives


فلچ زنده است - Fletch Lives
سال تولید : ۱۹۸۹
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : یونیورسال
کارگردان : مایکل ریچی
فیلمنامه‌نویس : لیون کاپیتانوس، برمبنای شخصیت‌هائی خلق شده توسط گریگوری مک‌دانلد.
فیلمبردار : جان مک‌فرسن.
آهنگساز(موسیقی متن) : هارولد فالترمه‌یر
هنرپیشگان : چوی چیس، هال هالبروک، جولیان فیلیپس، ر. لی ارمی، ریچارد لیبرتینی، رندال &#۱۷۱;تکس&#۱۸۷; کاب، کلیوِن لیتل، جرج واینر و پاتریشا کیلمبر.
نوع فیلم : رنگی، ۹۵ دقیقه.


وقتی «فلچ» (چیس) خبردار می‌شود عمه‌اش ملکی باری او به ارث گذشته، تمام کارهایش را رها می‌کند و به لوئیزیانا می‌رود. گرچه ملک مورثی متروکه است، اما «آماندا» (کیلمبر)، وصی عمه، می‌گوید فردی ناشناس حاصر است آن را دویست و پنجاه هزار دلار بخرد. «فلچ»، شب را با «آماندا» می‌گذارند، اما فردا صبح او را مرده می‌یابد، حالا «فلچ» به اتهام قتل دستگیر می‌شود و یکی از دوستان عمه‌اش، وکیلی به نام «هامیلتن» (هالبروک) او را آزاد می‌کند. «هامیلتن» که از پیشنهاد فرد ناشناس باخبر شده، به «فلچ» می‌گوید فرد مورد نظر احتمالاً «جیمی لی فارنزوورت» (ارمی)، مبلغ مسیحی، است که می‌خواهد برای مقابله با «دیزنی‌لند»، «بایبل‌لند» خود را گسترش بدهد. «فلچ» درمی‌یابد عمه‌اش قصد داشته با «جیمی» ازدواج کند، اما منصرف شده و وصیت‌نامه‌اش را عوض کرده است. «جیمی» بار دیگر از طریق دخترش، «بکی» (فیلیپس) پیشنهاد قبلی‌اش را برای خرید ملک تکرار می‌کند. «فلچ» به «جیمی» مظنون می‌شود اما «بکی» معتقد است پدرش قاتل نیست. همزمان، چند ناشناس ملک موروثی را آتش می‌زنند، و «فلچ» مورد سوءقصد قرار می‌گیرد. در همین حال شرکت بیمه، صد هزار دلار خسارت به «فلچ» پرداخت می‌کند، و او همراه «بکی» به لس آنجلس باز می‌گردد.
* اصلی‌ترین مشکل این دومین اقتباس از نوشته مک دانلدِ روزنامه‌نگار، این است که نسبت به اقتباس چهار سال قبل فلچ (ساخته ریچی) هیچ برجستگی و تمایزی ندارد. ضمن اینکه تمام تلاشی که چیس برای خنداندن تماشاگر می‌کند، ناکام میماند. به‌خصوص باید به شیوه گرائی او در بازیگری اشاره کرد که تقلید دست‌چندمی از شیوه جری لوئیس است یا نوع بازی کلامی بی‌معنایش که قرار است یادآور گروچو مارکسِ افسانه‌ای باشد. کارگردانی ضعیف و فیلم‌نامه فاقد ظرافت برای تبدیل کردن مایه کمدی به فیلمی کسالت‌بار کفایت می‌کند؛ چه برسد به اینکه کمدین فیلم‌نیز خود از توانائی و استعداد لازم بی‌بهره باشد.