جمعه, ۱ تیر, ۱۴۰۳ / 21 June, 2024
مجله ویستا

درمان درد با تغذیه


درمان درد با تغذیه
دیسمنوره یا قاعدگی دردناك به دو دسته تقسیم می شود. در نوع اولیه این بیماری كه در شروع دوران قاعدگی در خانم هایی كه به سن بلوغ می رسند دیده می شود، معمولاً پس از گذشت چند سال از سنین بلوغ و بالاخص پس از زایمان از شدت آن كاسته می شود. در نوع ثانویه این بیماری به علت بیماری های لگن از جمله اندومتریوز ایجاد می شود. ترشح نوعی اسیدهای چرب شبه هورمونی به نام پروستاگلاندین باعث انقباض عضلات رحم می شود و باعث بروز دیسمنوره می گردد.
اندومتریوز بیماری است كه در آن سلول های رحم در خارج از رحم رشد می كنند. این سلول ها معمولاً تحت تأثیر هورمون های زنانه قرار می گیرند. با این حال به علت خون رسانی بیشتر در این ناحیه التهاب و درد به وجود می آید.
فیبروئید رحمی، تومورهای عضلانی هستند كه در صورت افزایش فعالیت هورمون ها بالاخص استروژن به هنگام بلوغ دیده می شوند. این تومورها در خانم هایی كه در سنین باروری هستند، دیده می شوند. تومورهای مذكور بدخیم نیستند. قرص های ضدبارداری با افزایش سطح استروژن خون می توانند از علل این بیماری باشند. علائم این بیماری شامل احساس پری مثانه، تكرر ادرار و قاعدگی بسیاردردناك است.
منوراژی حالتی از قاعدگی بسیار دردناك است كه لازم است علت آن سریعاً تشخیص داده شده و درمان شود، چرا كه در غیر این صورت به علت شدت خونریزی، كمبود آهن ایجاد شده و برای جبران و پیشگیری از عوارض آن بایستی از داروهای مكمل آهن استفاده كرد. از علل مهم این بیماری، كمبود ویتامین A، استفاده از IUD و كم كاری غده تیروئید است.
آمنوره به حالتی گفته می شود كه در آن قاعدگی بسیار نامنظم بوده و یا حتی قطع می شود. علت اصلی این بیماری مصرف كم چربی و یا استفاده از رژیم های غذایی بسیار كم چرب است. استروژن، هورمونی است كه دوره های قاعدگی را تنظیم می كند. ساختمان این هورمون از چربی و كلسترول تشكیل شده است و بنا بر این مقدار چربی كافی برای ساخت و تثبیت این هورمون در بدن لازم است روغن زیتون منبع بسیار مناسبی برای این نوع چربی است.
در اثر فعالیت هورمون های جنسی در دوران قاعدگی احتباس مایعات در بدن ایجاد می شود كه توصیه می گردد با مصرف محدود مواد شور و نمك و همچنین انجام ورزش های مناسب از این مسأله پیشگیری شود.
چربی های اشباع شده كه در تخم مرغ و گوشت به فراوانی موجود است، سبب افزایش مشكلات مربوط به قاعدگی دردناك می شود. بنابراین توصیه می شود در این دوره از مصرف اینگونه مواد پرچرب پرهیز گردد. روغن هسته انگور سبب جلوگیری از انقباضات دردناك رحمی می شود.
● مواد مغذی مفید:
ویتامین A، ویتامین C، بیوفلاونئوئید، ویتامین E، نیاسین، كلسیم، منیزیم و روغن هسته انگور.
● مواد غذایی مفید:
ماهی پرچرب، ماهی قزل آلا، ماهی ساردین، میوه های تازه، تن ماهی جنوب (ماهی اقیانوس)، آناناس، حبوبات، سبزیجات تازه، مارچوبه، هویج، جو، آجیل، لوبیا، باقلا، روغن زیتون، زنجبیل و دارچین.

دكتر رضا آمری نیا
مشاور تغذیه و رژیم درمانی
منبع : مطالب ارسال شده