دوشنبه, ۷ خرداد, ۱۴۰۳ / 27 May, 2024
مجله ویستا

خاطره تلخ تعلیق را تکرار نکنیم


خاطره تلخ تعلیق را تکرار نکنیم
وقتی روزهای نخست تعلیق فوتبال ایران را به خاطر می‌آوریم و یاد ناراحتی‌ها و مسائل مختلفی که آن روزها گریبان فوتبال ما را گرفت می‌افتیم، تازه متوجه می‌شویم چه روزهایی را پشت سر گذاشته‌ایم و از چه مسائلی گذر کرده‌ایم.
فوتبال ایران به حالت تعلیق درآمد، آن هم به خاطر اینکه هرگز به هشدارها توجه نکردیم و آنقدر منتظر ماندیم تا اینکه کاری که نباید می‌شد، شد و آبروی چندین و چند ساله فوتبال ایران که همواره ادعای ایستادن در صدر فوتبال آسیا را دارد به راحتی و با یک اشاره فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا رفت.
وقتی تعلیق گریبان فوتبال ما را گرفت تازه به تکاپو افتادیم تا مشکلات پیش آمده را برطرف سازیم و با رایزنی‌های انجام شده توانستیم تعلیق فوتبال ایران را خیلی زود معلق کنیم.
اما پس از این ماجراها تنها چیزی که به آن توجه شد بحث اساسنامه بود و به غیر از این موضوع فوتبال بی‌مدیر ما کاری در راه حرفه‌ای‌سازی فوتبال انجام نداد.
این در حالی بود که فوتبال ایران تنها به خاطر اساسنامه به حالت تعلیق در نیامده بود و مسائل دیگری در این میان کارساز شده بود.
به‌هر حال روزها گذشت و بالاخره اساسنامه هم مورد تأیید فیفا قرار گرفت و حالا باید منتظر می‌ماندیم تا ببینیم مرحله بعدی هماهنگ شدن با فیفا چه خواهد بود.
در حالی که فدراسیون فوتبال ایران هنوز رئیسی را بالای سر خود نمی‌بیند، تمام وظایف این فدراسیون بر عهده کمیته انتقالی فدراسیون فوتبال است و این کمیته انتقالی است که باید به مسائل و امور فوتبال رسیدگی کند.
در همین راستا روز گذشته قرار بود جلسه‌ای با حضور اعضای کمیته انتقالی، جمعی از فدراسیون فوتبال و هیأت‌های فوتبال کشور و نمایندگان باشگاه‌های لیگ برتری درجهت مشخص شدن معیارهای کنفدراسیون فوتبال آسیا برای باشگاهداری و انطباق باشگاه‌ها با آنچه که فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا اعلام کرده‌اند برگزار شود که متأسفانه اکثر قریب به اتفاق مدیران و نمایندگان باشگاه‌ها به دلایل مختلف که شاید هیچ کدام موجه نباشد در این جلسه حاضر نشدند و نشان دادند که هنوز عقیده‌ای به محرومیت‌های احتمالی فوتبال ایران در صورت تحقق نیافتن خواسته‌های فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا ندارند.
صفایی فراهانی رئیس کمیته انتقالی و عضو کمیته اجرایی کنفدراسیون فوتبال آسیا نیز که مسؤولیت این جلسه را بر عهده داشت و می‌خواست در این جلسه تمام نکات و خواسته‌های مذکور را به نمایندگان باشگاه‌ها اعلام کند، از این موضوع بسیار ناراحت بود و بر این باور بود که باشگاه‌ها هیچ علاقه و حساسیتی برای برطرف شدن مشکلاتی که در آینده یقیناً گریبان فوتبال ما را خواهد گرفت و به دنبال آن فوتبال ایران از حضور در مسابقات خارجی محروم خواهد شد، ندارند. حتی فکر محرومیت دوباره برای فوتبال ایران هر فوتبالدوستی را بسیار نگران خواهد کرد و اینکه چرا این موضوع برای باشگاه‌هایی که قطعاً در صورت تحقق این موضوع بیشترین آسیب را خواهند دید، اهمیت چندانی ندارد سؤالی است که تنها خود این مجموعه‌ها می‌توانند به آن پاسخ دهند.
تنها چیزی که در این میان واضح است و باید در آن دقیق شد آن که همگی باید دست به دست هم داده و تمام مشکلات را در راه تحقق خواسته‌های کوچک و بزرگ فیفا از بین ببریم نه اینکه به راحتی از این خواسته‌ها عبور کنیم و باز هم اخطارها و تذکرها را فراموش کنیم تا بار دیگر سرنوشت تلخ تعلیق به سراغ فوتبال ما بیاید.
در هر صورت همه بر این باوریم که باشگاه‌ها در این موضوع بسیارکوتاهی کرده‌اند و این روزها که همه باشگاه‌ها در تمام نقاط ایران دارای نمایندگان مختلفی هستند نباید اینگونه مسائل را کوچک بشمارند و حضوری فعال در اینگونه جلسات سرنوشت‌ساز و حساس داشته باشند.
خاطره تعلیق فوتبال ایران از جمله خاطراتی است که هرگز از ذهن فوتبالدوستان تا سالیان سال پاک نخواهد شد و تنها نباید کاری کرد که این خاطره تلخ تکرار شود.
منبع : روزنامه پاس جوان