پنجشنبه, ۲۸ تیر, ۱۴۰۳ / 18 July, 2024
مجله ویستا

برای چه افرادی از دست رفتن آب بدن خطرناک‌تر است؟


برای چه افرادی از دست رفتن آب بدن خطرناک‌تر است؟
همان طور که می‌دانید اطفال در هر زمینه‌ای حساس‌تر از دیگران هستند، پس در این خصوص نیز عواقب بدی در انتظار اطفال خواهد بود همچنین افراد مسن و بیمار در خطر زیادی قرار دارند.
اگر کمتر از ۲ساعت و در هوای معتدل ورزش می‌کنید، مشکل خاصی ایجاد نمی‌شود؛ اما اگر در هوای گرم تمرینات ورزشی خود را انجام می‌دهید احتمالا باید هر چه زودتر اقدام به جایگزین کردن الکترولیت‌های از دست رفته بدنتان کنید.
اگر ورزشکار هستید و میزان عرق بدنتان نیز بسیار بالاست ، باید الکترولیت‌ها را متناسب با سرعت از دست رفتنشان جایگزین کنید. برای این منظور، سرمهای قندی نمکی به کار می‌رود که حاوی الکترولیت‌هایی با غلظت‌های متناسب با از دست رفتن آنهاست و به وسیله ورزشکاران پس از ورزشهای سنگین مصرف می‌شود.
● آیا سرمهای قندی نمکی می‌تواند الکترولیت‌های بدن را به نحو موثری جایگزین کند؟
می‌توان گفت که گاهی اوقات مصرف این مواد بهتر از آب است و گاهی نیز این طور نیست. وقتی مدت طولانی ورزش سنگین می‌کنید، کربوهیدرات‌ها و الکترولیت‌های موجود در این مواد، نتایج خوبی را برای بدن شما به همراه دارد؛ زیرا هم تشنگی را برطرف می‌کند و هم سبب حفظ آب بدن می‌شود و در ضمن انرژی مورد نیاز را برای تمرینات بدنی تامین می‌کند در حقیقت همان اثر مصرف" tORS " را دارد.
منبع : موسسه اطلاع رسانی طعام اسرار