پنجشنبه, ۲۸ تیر, ۱۴۰۳ / 18 July, 2024
مجله ویستا

نوع پوست‌تان را بشناسید


نوع پوست‌تان را بشناسید
شناخت نوع پوست از لحاظ نحوه مراقبت از پوست و انتخاب مواد آرایشی و بهداشتی اهمیت دارد. پوست‌ها را از لحاظ میزان ترشح چربی می‌توان به سه نوع تقسیم كرد:
۱) پوست عادی:
پوست عادی دارای بافتی نرم و قوامی یكنواخت است و منافذ ریزی در آن به چشم می‌خورد.پوست عادی به طور متعادل حاوی چربی و آب است. هنگام لمس لطیف و مخملی احساس می‌شود. رنگ پوست در زیر سطح شفاف آن می‌درخشد. برای حفظ سلامت پوست به عنوان یك قاعده لازم است تمیزكردن، تقویت كردن و مرطوب كردن پوست را به طور مرتب انجام دهید.
۲) پوست چرب:
این نوع پوست دارای غدد سباسه (تولید‌كننده چربی) با فعالیت شدید است كه باعث می‌شود صورت به‌خصوص در بخش مركزی آن یعنی بینی، پیشانی و چانه به علت ترشح چربی زیاد درخشان به‌نظر برسد. منافذ این نوع پوست گشاد شده هستند كه باعث مستعد شدن آن به ابتلا به سر‌سیاه، جوش و آكنه می‌شوند. پوست چرب نیاز به تمیزكردن دقیق دارد تا منافذ آن با چربی بسته نشود و آكنه به‌وجود نیاید. زنان دارای پوست چرب نیاز به برگزیدن روش مناسب روزمره‌ای برای تمیزكردن پوستشان دارند تا از تجمع چرك روی پوست جلوگیری شود.
۳) پوست خشك:
این پوست دارای چربی و رطوبت كمی است. این پوست بافتی نرم، ظاهری شفاف، نایكنواخت و شكننده دارد. این نوع پوست در مقایسه با انواع دیگر به راحتی ترك می‌خورد و قاچ‌قاچ می‌شود. خطوط باریك حالت صورت ممكن است آشكار باشند. آنچه برای پیشگیری از خشك شدن بیشتر پوست مورد نیاز است، یك رژیم غذایی سالم و مناسب، مصرف مقدار زیادی میوه و سبزیجات، نوشیدن ۷ تا ۸ لیوان آب، ۸ ساعت خواب در شبانه‌روز، ورزش در هوای تازه و یك رژیم زیبایی روزانه است. از صابون‌های قوی پرهیز كنید تا از دست رفتن چربی‌های طبیعی پوست پیشگیری شود؛ همچنین از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید و دستگاه‌های تهویه كه رطوبت پوست را از بین می‌برند خودداری كنید.
۴) پوست تركیبی:
این نوع پوست بسیار رایج است و هر ناحیه از آن به رفتار جداگانه‌ای نیاز دارد.
منبع : روزنامه تهران امروز