شنبه, ۲۳ تیر, ۱۴۰۳ / 13 July, 2024
مجله ویستا

جیم تورپ ـ قهرمان آمریکا - Jim Thorpe, All - American


جیم تورپ ـ قهرمان آمریکا - Jim Thorpe, All - American
سال تولید : ۱۹۵۱
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : برادران وارنر
کارگردان : مایکل کورتیز
فیلمنامه‌نویس : داگلاس مورو، فرانک دیویس و اورت فریمن، برمبنای داستان راه روشن نوشته مورو و وینسنت ایکس فلاهرتی، از خود سرگذشت‌نامه‌ای نوشته مورو و وینسنت ایکس فلاهرتی، از خود سرگذشت‌نامه‌ای نوشته راسل بردول و جیمز تورپ.
فیلمبردار : ارنست هالر.
آهنگساز(موسیقی متن) : ماکس استاینر.
هنرپیشگان : برت لنکستر، چارلز بیکفورد، استیو کاکران، فیلیس تاکستر، بیلی گری و دیک وسن.
نوع فیلم : سیاه و سفید، ۱۰۷ دقیقه.


اوایل قرن بیستم. دوره نوجوانی "جیم" (گری) در قرارگاه ویژه سرخ‌پوستان اکلاهما سپری می‌شود. "جیم" (گری) در دانشگاه سرخ‌پوستان کارلایل در پنسیلوانیا پذیرفته می‌شود؛ و همان‌جا برای نخستین‌بار ورزش حرفه‌ای را آغاز می‌کند و بادختری به‌نام "مارگارت میلر" (تاکستر)، که همسر آینده او خواهد بود، آشنا می‌شود. سپس زیر نظر "پاپ وارنر" (بیکفورد) تعلیم می‌بیند. او که حالا قهرمانی تراز اول است به مسابقات المپیک استکهلم راه می‌یابد و در رشته‌های پنج‌گانه و ده‌گانه موفق به کسب مدال طلا می‌شود؛ اما به‌دلیل آن که در مسابقه‌های نیمه حرفه‌ای بیسبال شرکت داشته از دریافت مدال محروم می‌شود. این اتفاق "جیم" را سرخورده می‌کند، ولی ورزش‌های فوتبال آمریکائی و بیس‌بال حرفه‌ای را دبنال می‌کند. با مرگ پسر جوانش، "جیم" درهم می‌شکند، به نوش‌خواری رو می‌آورد و "مارگارت" را از دست می‌دهد...
٭ فیلمی زندگی‌نامه‌ای / ورزشی، برمبنای سرگذشت واقعی ورزشکار شهره آمریکائی که هنوز از او به نیکی یاد می‌‌شود و مدال‌هایش، سرانجام، اخیراً به وراثش باز پس داده شد. لنکستر یکی از بهترین بازی‌های "ورزشی" خود را به نمایش می‌گذارد، اما دیگر بازیگران بازی خوبی ندارند. کورتیز نیز کار متوسط را ارائه می‌دهد.