پنجشنبه, ۳۱ خرداد, ۱۴۰۳ / 20 June, 2024
مجله ویستا


وضعیت اسفبار زنان در سایر کشورها


وضعیت اسفبار زنان در سایر کشورها
در شرایطی که جمهوری اسلامی ایران وضعیت مناسبی را به لحاظ اجتماعی برای فعالیت‌های آموزشی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی زنان فراهم آورده است و همواره با توجه به دیدگاه والانگر اسلام به زن تلاش کرده است که جایگاه زن و منزلت او را در آنچه شایسته اوست نزدیک سازد متاسفانه ملاحظه می‌شود که در سایر کشورها به دلیل فقدان دیدگاه‌های مذهبی و اعتقادی در راس تفکر حاکم بر جامعه و برنامه‌ریزی کشوری و نیز ترویج دیدگاه‌های غلط افراطگرایانه اعم از فمنیسم و ... وضعیت زنان مناسب نیست و گاه اسفناک می‌باشد. اطلاعات و اخباری که از منابع موثق خبری بعضی از کشورها مخابره می‌شود حاکی از افزایش آمارهای تجاوز ، هتک حرمت و حتی فروش زنان و دختران در قالب کالاهای تجاری است . ذکر بعضی از این اخبار از آن جهت که وضعیت اسفبار زن در دیدگاه غیرالهی را در کشورهای مدعی حقوق بشر !! و .... نشان می‌دهد می‌تواند موجب تنویر افکار عمومی شده و موجب شود که بر تحکیم باورها، اعتقادات و ارزش‌های اسلامی و ملی در کشورمان تاکید دوباره ورزیم و در این اندیشه بمانیم که بسط اندیشه‌ها و اعتقادات ما در دنیای دهشتناک جهانی مانند آبی گوارا به گلوی تشنگان فرهنگ و اندیشه انسانی و الانگر است .
● نقض حقوق زنان و کودکان در آمریکا و اروپا
وضعیت زنان و کودکان در آمریکا واروپا اسفناک است. نرخ تجاوز جنسی بر زنان و کودکان بارز است . بر اساس آمار ۹۳ هزار و ۲۳۳ مورد تجاوز به عنف در سال ۲۰۰۳در آمریکا به ثبت رسیده است . هر دو دقیقه یک زن مورد تعرض و شش دقیقه یک زن مورد تجاوز قرار گرفته است . تعداد زنانی که سالانه در آمریکا مورد سوءاستفاده قرار گرفته و جهت درمان به مرکز کمک‌های اولیه مراجعه کرده‌اند بیش از یک میلیون نفر بالغ شده است بیش از یک هزار و ۵۰۰ زن سالانه توسط همسر، دوست یا همخانه خود به قتل رسیده‌اند. تقریبا ۷۸ درصد از زنان آمریکا حداقل یک بار در طول زندگی از نظر فیزیکی مورد تعرض قرار می‌گیرند. ۷۹ درصداز زنان نیز حداقل یک بار در طول زندگی مورد سوءاستفاده جنسی قرار می‌گیرند. بر اساس آمار معتبر ۸۸ درصد زنان در طی چهار سال دوران تحصیلی مورد تعرض فیزیکی یا جنسی قرار گرفته و ۶۴ درصد آنها قربانی هر دونوع تعرض شده‌اند. نرخ رسیدگی به جرایم آزاد زنان در طی دهه گذشته ۲۲ درصد رشد داشته است. همین خبر حاکی است ۲۵ درصد از زنان روسی از خشونت‌ خانگی به دست همسرانشان رنج می‌برندو از هر چهار خانواده یک خانواده در معرض خشونت هستند. مدیر اجرایی مرکز بحران در روسیه گفته است :تعداد زنانی که هر سال توسط همسرانشان کشته می‌شوند تقریبا معادل تعداد سربازانی است که در جنگ اتحاد جماهیر شوروی با افغانستان کشته شده‌اند. در هر سال ۱۴۰۰ زن به دست همسرانشان کشته می‌شوند. همچنین نقض حقوق کودکان و زنان در انگلیس حکایت دیگری دارد. سال گذشته بیش از ۱۳ هزار زن بریتانیایی مورد تجاوز واقع شدند این آمار غیر از مواردی است که هیچ گاه گزاش نشده است . بر پایه آمارهای موسسه تحقیقات جنایی بریتانیا، از هر شش مورد تجاوز جنسی، تنها یک مورد گزارش می‌شود. همچنین محققان اروپایی به تازگی با بررسی کارهای اجتماعی مربوط به ازدواج و تولد کودکان در اروپا به آمارهای تکان دهنده‌ای دست یافته‌اند که حاکی از افزایش عجیب زن و مردهایی است که بدون ازدواج با هم زندگی می‌کنند. این امر منجر به افزایش بی‌رویه کودکان نامشروع شده که اکنون از هر سه کودک یکی نامشروع است .روزنامه معتبر کریستین ساینس مانیتور در گزارشی در این زمینه نوشت:‌در ۳۵ سال گذشته تعداد کودکانی که در زوج‌ها ی غیرمزدوج در اروپا متولد می شوند، حدود شش برابر شده و آمار کودکان نامشروع به حدود یک کودک از هر سه کودک رسیده است که این امر باعث تغییر چهره خانواده‌های اروپایی شده و آنان را از قالب شناسایی خارج کرده است .
● خشونت علیه همسران اروپا
۹۵ دصد زنان اروپایی گرفتار خشونت همسرانشان هستند خشونت علیه زنان اروپایی از سوی همسرانشان سبب شده که مسئولان نهادهای اتحادیه اروپا رسیدگی به آن را به عنوان موضوعی خصوصی بلکه به عنوان مسئله سیاسی واجتماعی در اولویت ملی قرار د هند. به گزارش خبرگزاری فارس در سال‌های اخیر خشونت علیه زنان در محیط خانواده مشکلی جدی در کشورهای اتحادیه اروپا شده است و موارد خشونت علیه زنان جسمی،‌ روحی، تهدید، آزار و اذیت است ضمن اینکه در مضیقه بدون زنان از نظر مالی نیز می‌تواند مصداقی از خشونت مورد توجه قرار گیرد.
● تجارت کثیف
هر ساله دختران و زنان زیادی به شیوه‌های مختلف به ژاپن قاچاق می‌شوند و از آنان در تجارت کثیف بهره‌کشی حیوانی می‌شود. قاچاق زنان و سوءاستفاده از آنان در آسیا به معضلی جدی تبدیل شده است و ژاپن نیز از این مسئله مستثنی نیست. هر ساله زنان زیادی داوطلبانه یا به شکل قاچاق وارد این کشور می‌شوند و در زمینه غیراخلاقی تحت سوءاستفاده قرار می‌گیرند. از آغاز دهه ۸۰ زنان از کشورهای آسیایی نظیر فیلیپین وتایلند خودرا به ژاپن می‌رساندند و در سابق مردهای ژاپن به این کشورها می رفتند و انگیزه اصلی سفرشان نیز مسائل غیر اخلاقی بود. در حال حاضر هر ساله بیش از ۱۰۰ هزا زن که بیشتر فیلیپینی و تایلندی هستد در صنعت غیراخلاقی سکس ژاپن مورد استفاده قرار می‌گیرند. اگر چه مقصد و نیت زنان از رفتن به خارج کسب پول و درآمد است اما قاچاقچیان زنان که در گروه‌های سازمان یافته فعالیت می‌کنند با اغلب آنان مانند کالا برخود می‌کنند واسطه‌ها زنان را یک میلیون و ۵۰۰ هزار تا ۲۰ میلیون ین از خارج و دلالی که آن طرف است می‌خرند و سپس با قیمت دو برابر می‌فرشند.
منبع : روزنامه رسالت