یکشنبه, ۶ خرداد, ۱۴۰۳ / 26 May, 2024
مجله ویستا

فوتبال باشگاهی ایران در آستانه نابودی


فوتبال باشگاهی ایران در آستانه نابودی
از فوتبال باشگاهی ایران، خبرهای امیدواركننده و خوبی به گوش نمی رسد. پس از اتفاقات نادری كه در سال گذشته به وقوع پیوست و میلیونهافوتبالدوست كشورمان را به حالت كما فرو برد، در روزهای آغازین سال جدید زمزمه هایی شنیده می شود كه می تواند ناكامی های گذشته را تكمیل كند.
تعلیق فعالیتهای بین المللی فوتبال این مرز و بوم و محرومیت قهرمان ایران از حضور در رقابت های لیگ قهرمانان آسیا پایان ماجرای پیچیده پرطرفدارترین رشته ورزشی این مملكت نبوده و نیست چراكه این روزها موضوعی بس خطرناك و خانه برانداز در حال به جریان افتادن است كه می تواند ریشه های این فوتبال و طرفداران پرشمارش را بخشكاند.
طی سال های اخیر در مورد ۲ تیم پرطرفدار فوتبال ایران، بیش از هر چیز، معضلات مالی آنان و مشكلات حاشیه ای اش به چشم آمده كه با سوء مدیریت تلفیق گشته و چنین حال و روزی برای آنها ایجاد كرده است. متأسفانه بی پولی و عدم حمایتهای مالی لازم توسط قیمان این ۲ تیم، حكایتی است بسیار تلخ و آزاردهنده كه بدترین اتفاقات را باعث شده و در بسیاری موارد، حرمتها را بی معنی و مفهوم كرده است. سالهاست كه سرخابی ها از بی پولی رنج می برند و فعالیتهایشان تحت تأثیر این موضوع قرار گرفته است.
شاید مهمترین دلیل ناكامی استقلال و پرسپولیس در سال های اخیر، ناتوانی آنها در رقابت با تیم های متمول و پولدار بوده و وقتی می بینیم بازیكنان اسمی و تاثیرگذار دیگر مثل قبل برای پوشیدن پیراهن آبی یا قرمز رغبت نشان نمی دهند، مطمئن می شویم كه مشكلات مالی در بر هم زدن معادلات دست اندركاران و هواداران این ۲ تیم، حرف اول را می زند. وجود شاكیان متعدد داخلی و خارجی و نیز پرونده های قطوری كه از عدم پایبندی به تعهدات مالی توسط پرسپولیس و استقلال حكایت می كند، اوضاع را در برخی مقاطع زمانی، وخیم تر از آنی كرد كه انتظار می رفت اما ای كاش این پایان ماجرا بود. تیم های متمولی كه سرخابی ها در چند سال اخیر قافیه را به آنها واگذار كرده اند نیز در مسیری گام نهاده یا قرار است بگذارند كه پیشتر استقلال و پرسپولیس پیموده و طی آن سختیها و مصائب فراوانی را متحمل گشته اند.
همین چند ماه قبل بود كه شنیده شد بودجه تیم های صنعتی لیگ برتر كاهش یافته است. دقیقاً به همین خاطر تیمی همچون فولاد خوزستان كه در چهارمین دوره رقابت های لیگ برتر، عنوان قهرمانی و جام زرین آن را به خوداختصاص داد، تمام مهره های اسمی و ملی پوش خود را جدا شده دید و بالاجبار باتركیبی جوان ـ بخوانید ارزان قیمت ـ پای به ششمین دوره این پیكارها گذاشت. اگر امروز قهرمان ۲ دوره قبل لیگ برتر در معرض سقوط به دسته اول است، علتش را بیشتر باید در همین موضوع جست وجو كرد وگرنه چه موردی می تواند باعث به وجود آمدن چنین افت فاحشی طی ۲ سال گردد؟
مدیران وزارت صنایع حتی تصمیم به ادغام ذوب آهن و فولاد برای كاهش هزینه ها گرفته بودند كه در نهایت این طرح عملی نشد اما آنچه رنگ واقعیت به خود گرفت، این بود كه بودجه بعضی تیم های صنعتی حاضر در لیگ برتر با كاهش چشمگیری مواجه شد و مطمئناً از فصل آینده یقه سایر تیم های این رده را خواهد گرفت.آن از استقلال و پرسپولیس و این هم از صنعتی های لیگ برتر همچون فولاد، سپاهان و ذوب آهن.
همین سپاهان دیگر از فصل آینده نخواهد توانست ریخت و پاش كند و این موضوع به طور حتم اثرات سوء خود را در فوتبال باشگاهی ایران نمایان خواهد كرد. مس، سایپا و پیكان هم به زودی شامل این بند خواهند شد چراكه آنان نیز از قاعده فوق الذكر تبعیت می كنند. جدا از این موضوع، بحث كاهش بودجه تیم های نظامی نیز به گوش می رسد؛ این قضیه هم كاملاً جدی است به گونه ای كه چند روز قبل بحث واگذاری یكی از همین تیم ها شنیده شد. به غیر از استقلال، پرسپولیس، تیم های صنعتی و نظامی، دیگر چند تیم در لیگ برتر باقی می مانند؟!
تنها باشگاه خصوصی حاضر در این رقابت ها، استقلال اهواز است كه آن هم وضعیت بس بغرنجی دارد و مربیان و بازیكنانش تا امروز مبلغ چندانی بابت بازی های این فصل دریافت نكرده و تاكنون بارها و بارها موضوع استعفا و... مطرح شده است.
در لیگ دسته اول هم كه شرایط بحرانی تر و نگران كننده تر است. نیمی از تیم های حاضر در این پیكارها با مشكلات عدیده مالی مواجه هستند و بارها و بارها كار به تهدید، اعتصاب و تعطیلی تمرینات كشیده است. صنایع اراك، دیهیم اهواز، شاهین بوشهر، كشت و صنعت شوشتر، استقلال دزفول، مقاومت بسیج فارس، نیروی زمینی، شموشك نوشهر و... به عناوین مختلف اثرات این موضوع تلخ و ویران كننده را چشیده و در نتیجه كیفیت رقابت ها را به پایین ترین حد ممكن نزول داده اند. در مورد تیم های لیگ دسته دوم هم چیزی نگوییم، سنگین تریم با این تفاسیر نمی دانیم چطور خود را به آینده فوتبال این مرز و بوم دلخوش كنیم.
پرطرفدارترین رشته ورزشی كشور به سبب خار ج شدن پول از آن، در آستانه نابودی قرار گرفته و دور نیست زمانی كه این اتفاق ناگوار به وقوع بپیوندد. در عین حال نمی دانیم درخواست خود را برای بررسی دقیق این مسأله با كدام مقام مسؤول در میان بگذاریم چراكه موضوع مثل روز روشن است و گفتن ما هم دردی را دوا نخواهد كرد. آقایان تصمیمات مورد نظر را اتخاذ كرده، بدون آنكه اثرات و نتایج آن را مدنظر قرار دهند. فوتبال ایران با این وضع به زودی می میرد؛ برای خواندن فاتحه آماده شوید...
منبع : روزنامه ابرار ورزشی