دوشنبه, ۷ خرداد, ۱۴۰۳ / 27 May, 2024
مجله ویستا

فرهاد فخرالدینی


فرهاد فخرالدینی
فرهاد فخرالدینی ۲۱ اسفند سال ۱۳۱۶ در تبریز به دنیا آمد. پدرش از ادیبان صاحب نام بود و همین باعث شد فرزندان نیز به کارهای هنری گرایش پیدا کنند.
فخرالدینی ردیف های موسیقی و نواختن ویولن - که ساز تخصصی اوست- را نزد احمد مهاجر، استاد ابوالحسن صبا و استاد علی تجویدی و موسیقی علمی و هارمونی و تجزیه و تحلیل موسیقی ایرانی را نزد استادانی چون دکتر مهدی برکشلی، دکتر اما نوئل ملک اصلانیان و دکتر خاچیک فرا گرفت. او فارغ التحصیل هنرستان عالی موسیقی ملی است و از سال ۴۲ تا هنگام بازنشستگی در هنرستان و هنرکده موسیقی ملی تدریس می کرد.
از سال ۴۳ به عنوان نوازنده ویولن در ارکستر گل ها و ارکسترهای دیگر نواخت و از سال ۵۲ تا ۵۸ رهبر ارکستر بزرگ رادیو و تلویزیون بود. فخرالدینی در سال ۴۷ با ساخت موسیقی متن فیلم «شوهر آهوخانم» ساخته داوود ملاپور حضور در سینما را تجربه کرد و پس از آن برای تعدادی از فیلم های سینمایی از جمله کمال الملک (۱۳۶۲)، پرستار شب (۱۳۶۶)، ساوالان (۱۳۶۸)، آدم برفی (۱۳۷۳) و وعده دیدار (۱۳۸۳) موسیقی متن ساخت. ساخت موسیقی سریال های سربداران، ابن سینا و امام علی نیز در کارنامه فخرالدینی به چشم می خورد.
قطعه «یاد یار مهربان» که به یاد بنان روی شعر فریدون مشیری ساخته شده و همچنین قطعات ارکستری «دل انگیزان» و «پیوند» از دیگر آثار اوست.فرهاد فخرالدینی در سال ۶۵ برای «گزارش یک قتل» و در سال ۶۶ برای «پرستار شب» برنده لوح زرین بهترین موسیقی متن از جشنواره های پنجم و ششم فیلم فجر شد. او علاوه بر آهنگسازی، به تحقیق و پژوهش بخصوص در زمینه ریتم در موسیقی قدیم ایران پرداخته است. فرهاد فخرالدینی هم اکنون رهبر ارکستر ملی است.
منبع : روزنامه کارگزاران