شنبه, ۲۶ خرداد, ۱۴۰۳ / 15 June, 2024
مجله ویستا

هزینه های اشغال عراق


هزینه های اشغال عراق
تداوم حضور جمهوریخواهان در باتلاق عراق هزینه های اشغال را برای کاخ سفید افزایش داده است.در حالی که سازمان حسابرسی کنگره این هزینه ها را بیهوده تشخیص داده است،بوش پسر و همراهانش همچنان در صدد جذب هزینه های بیشتر در جهت ادامه حضور خود در بغداد می باشند.
هفته نامه آمریکایی “نیشن” در گزارشی نوشته است که آمریکا هر هفته سه میلیارد دلار برای ادامه اشغال عراق هزینه می‌کند و اکنون جرج بوش از کنگره خواهان ۵۰میلیارد دلار دیگر شده است.
این ۵۰میلیارد دلار،بیش از ۱۴۷میلیارد دلار متمم بودجه‌ای است که قبلا بوش برای ادامه جنگ عراق درخواست کرده بود و بی‌تردید به دنبال گزارش ژنرال دیوید پتریوس و رایان کروکر به کنگره، این ارقام تایید خواهد شد. دموکراتها در عین حالی که کاملا نسبت به این روند که در آن مالیات مردم آمریکا و جان عراقی‌ها و آمریکایی ها به هدر می‌رود، بدگمان هستند ولی آنها می‌خواهند بوش با طناب خودش خود را دار بزند و به همین منظور هیچ چیزی را از او دریغ نخواهند کرد. از سوی دیگر وزارت دفاع آمریکا برای مقابله با تروریست‌هایی که شش سال پیش با چاقوهایی سه دلاری اقدام به هواپیماربایی کرده بودند،امسال ۶۵۷میلیارد دلار از بودجه آمریکا را به خود اختصاص داد. صرف این بودجه‌های سنگین باعث شده تا دولت فدرال دیگر هیچ اهمیتی به ارائه بهداشت، آموزش، بازسازی مناطق توفان زده یا حتی ایمنی پل‌ها ندهد و ارتش نیز تنها دائما بدون وجود هیچ دشمن پیچیده‌ای، بودجه خود را افزایش می‌دهد.
ارقام بسیار ملال آور است و رسانه‌ها نیز به گونه‌ای عمل می‌کنند که گویی بین میلیون دلار و میلیارد دلاری که در اختیار ارتش قرار می‌گیرد البته به غیر از یکهزار میلیارد دلاری که تاکنون برای ادامه اشغال عراق هزینه شده، هیچ تفاوتی وجود ندارد. دفتر پاسخگویی دولت “ GAO”نیز که یک گروه بی‌طرف است اخیرا در گزارشی اعلام کرده بود علی‌رغم اینکه ۴۴میلیارد و ۵۰۰میلیون دلار از مالیات شهروندان آمریکایی صرف بازسازی عراق شده، ولی پیشرفت قابل توجهی در سیستم‌های حیاتی برق و نفت عراق دیده نمی‌شود.
افزایش هزینه های اشغال عراق سبب شده است تا مخالفت شهروندان آمریکایی با ادامه حضور نظامی واشنگتن در بغداد افزایش یابد.این در حالیست که نامزدهای حزب جمهوریخواه در مبارزات انتخاباتی سال ۲۰۰۸ ،سخنی از “ترک عراق”به میان نیاورده و تنها خواستار تغییر نحوه مدیریت نیروهای آمریکایی هستند.بوش نیز پس از خروج کارل رو و گونزالس خود را بزرگترین بازنده سیاسی در آمریکا می داند،از این رو ترجیح می دهد تا سال ۲۰۰۸ به جنجال آفرینی خود در بغداد و تقویت گروههای تروریستی وابسته به کاخ سفید ادامه دهد.
از سوی دیگر،نمایندگان دموکرات کنگره نیز به سبب همراهی با برخی سیاستهای جمهوریخواهان در عراق از سوی ملت خود مورد بازخواست قرار گرفته اند.تصویب بودجه در خواستی بوش جهت تداوم اشغال عراق سبب نارضایتی بسیاری از هواداران حزب دموکرات شده است.در این میان دیگر شعارهای انتخاباتی باراک اوباما و هیلاری کلینتون برای طرفداران حزب دموکرات اهمیتی ندارد.این مسئله می تواند در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۰۸ ایالات متحده آمریکا به پاشنه آشیل دموکراتها تبدیل شود.از این رو نمایندگان دموکرات کنگره سعی دارند این بار با شدت بیشتری مخالفت خود برابر جمهوریخواهان و دیگر طرفداران اشغال عراق را علنی سازند.
اخیرا “دک دوربن” دومین عضو برجسته‌ دموکرات‌ها در مجلس سنای آمریکا اعلام کرده است که رای‌گیری برای تامین هزینه جنگ در عراق تا زمانیکه قید عقب‌نشینی تدریجی نیروهای آمریکایی در آن لحاظ نشود، انجام نخواهد شد.
دوربن که باوجود مخالفت با جنگ همواره به تامین هزینه‌های آن رای می‌داده گفته است:”این کنگره نمی‌تواند درارتباط با عراق به بوش چک سفید بدهد.مانمی‌توانیم با اعطای اعتبار به این رئیس جمهور موافقت کنیم تا بتواند به سیاست‌های شکست خورده‌اش ادامه دهد.”
پیش‌بینی می‌شود کاخ سفید برای تامین عملیات تهاجمی‌اش در عراق و افغانستان در سال مالی جدید که ماه اکتبر آغاز می‌شود، مبلغ ۲۰۰میلیارد دلار درخواست نماید. از سپتامبر ۲۰۰۱ تا کنون کنگره آمریکا مبلغ ۶۰۲میلیارد دلار برای جنگ عراق و افغانستان هزینه کرده که بیش از ۷۰درصد آن به عراق اختصاص داشته است.
در نهایت اینکه با افزایش هزینه های اشغال عراق،مخالفتها با بوش پسر و نومحافظه کاران افراطی نیزشدت خواهد یافت.اکثر شهروندان آمریکایی در حال حاضر خواستار پایان یافتن دوران ریاست جمهوری جرج واکر بوش به عنوان بدترین و منفورترین رئیس جمهور تاریخ ایالات متحده هستند.
محمد اسکندری
منبع : روزنامه رسالت