جمعه, ۴ اسفند, ۱۴۰۲ / 23 February, 2024
مجله ویستا

ترک سیگار بدون درد و خونریزی


ترک سیگار بدون درد و خونریزی
همه سیگاری‌ها این اولین پُك را لذت‌بخش توصیف می‌كنند، فقط به این دلیل كه یورش نیكوتینی، اشتیاقی را كه درست بعد از اتمام آخرین سیگار در مغزشان شكل گرفته است، ارضا می‌كند و این همان چرخه اعتیاد است كه در سیگاری‌ها خیلی زود شكل می‌گیرد.
اكثر سیگاری‌ها یادشان هست كه اولین نخ‌های سیگاری كه كشیدند، اصلا لذت‌بخش نبوده. آنها معمولا آن‌قدر بر این كار اصرار كرده‌اند تا بالاخره این چرخه اعتیاد در وجودشان شكل گرفته است. آنچه سیگاری‌ها به عنوان لذت ناشی از سیگار از آن یاد می‌كنند، در واقع چیزی نیست مگر اطفاء میل به نیكوتین كه از كشیدن آخرین نخ سیگار در وجودشان باقی‌ مانده است.
اما جای نگرانی نیست، چرا كه اگر سیگار را كنار بگذارید، نیكوتین علی‌رغم ذات اعتیادآورش، تنها ۴۸ ساعت در بدنتان باقی خواهد ‌ماند. اگر بخواهید سیگار را یك دفعه كنار بگذارید، علائم قطع مصرف فقط در دو سه روز اول شدید خواهد بود و تدریجا ظرف ۲ تا ۳ هفته به‌كلی از بین خواهد رفت. البته اگر این كار را به تدریج انجام دهید، می‌توانید با استفاده از جایگزین‌های نیكوتین، شانس موفقیت خودتان را تا دو برابر افزایش دهید.
اگر سال‌هاست كه سیگار می‌كشید و از این كار لذت می‌برید، احتمالا پس از ترك سیگار، علاوه بر مشكلات جسمی، دچار نوعی خلا عاطفی هم خواهید شد. پس لازم است برای زندگی بعد از سیگار‌تان هم برنامه‌های جدیدی داشته باشید. تغییراتی در برنامه‌های روزمره‌تان به وجود بیاورید: ورزش‌های جدید، فعالیت‌های اجتماعی متنوع، امتحان‌ كردن غذاهای جدید، موسیقی متفاوت، تهیه لباس جدید، تغییر وضع ظاهری مثلا نوع آرایش موی سر و . . . باید با این تغییرات احساس كنید كه ترك سیگار از شما آدم دیگری ساخته است.
نكته اصلی این است كه شما باید روز به روز دامنه تجارب و فعالیت‌هایتان را گسترده‌تر كنید تا بتوانید تمركزتان را از مسئله ترك سیگار دور كنید. یادتان باشد كه قرار نیست شما كسی یا چیزی را از دست بدهید. برعكس، شما دارید چیز جدید و ارزشمندی همچون زندگی سالم و بی‌دردسر را به دست می‌آورید.
از همان روزی كه سیگار را قطع می‌كنید، اتفاقات خوبی در زندگیتان رخ می‌دهد:
راحت‌تر نفس می‌كشید، خطر ابتلایتان به انواع بیماری‌های خطرناك كاهش می‌یابد، رگ‌های خونیتان بازتر می‌شوند و گردش خونتان بهبود می‌یابد، با خروج منواكسید كربن از بدنتان سطح انرژی و توان فعالیت‌‌‌تان افزایش می‌یابد، خون‌رسانی پوست‌تان بهتر و رنگ چهره‌تان باز می‌شود، شانس باروری‌تان بیشتر می‌شود، محیط زندگی و كارتان تمیزتر و سالم‌تر می‌شود، اثری از سوراخ و جای سوختگی در لباس‌هایتان باقی نمی‌ماند، دیگر دور و بری‌هایتان را معذب نمی‌كنید و آنها را در معرض انواع بیماری‌ها قرار نمی‌دهید، پولی را كه خرج سیگار می‌كردید می‌توانید پس‌انداز كنید، طعم غذاها برایتان بهتر می‌شود، جذابیت‌تان برای دیگران بیشتر می‌شود، بدن و لباستان دیگر بوی كهنگی سیگار نمی‌دهد، اعتماد به نفس و خودباوری‌تان بیشتر می‌شود و با افزایش سطح انرژیتان احساس سرزندگی خواهید كرد و . . .‌.
منبع : روزنامه سلامت


همچنین مشاهده کنید

سایت تاپ نازسایت انصاف نیوزسایت زومیتسایت نی نی بانروزنامه توسعه ایرانیسایت ورزش سهخبرگزاری فارسسایت دیجیاتووبگردیسایت بیتوته