یکشنبه, ۳۱ تیر, ۱۴۰۳ / 21 July, 2024
مجله ویستا

دیگر هرگز نگو هرگز - Never Say Never Again


دیگر هرگز نگو هرگز - Never Say Never Again
سال تولید : ۱۹۸۳
کشور تولیدکننده : انگلستان
محصول : جک شوارتسمن
کارگردان : اروین کرشنر
فیلمنامه‌نویس : لورنزو سمپل جونیر، برمبنای داستانی نوشته کوین مکلوری، جک ویتینگهام و ایان فلمینگ
فیلمبردار : داگلاس اسلوکوم.
آهنگساز(موسیقی متن) : میشل لوگران
هنرپیشگان : شان کانری، کلاوس ماریا براندائر، ماکس فون سیدو، باربارا کاررا، کیم بیسینگر، برنی کیسی، الک مکاون، ادوارد فاکس، پاملا سیلم، روآن اتکینسن، والری لیون، پت روچ و آنتونی شارپ.
نوع فیلم : رنگی، ۱۳۴ دقیقه.


پس از آنکه کارآئی «جیمز باند» (کانری) در عملیاتی آزمایشی مأیوس کننده ارزیابی می‌شود، مافوقش «ام» (فاکس) او را برای بازیابی توان عملیاتی‌اش به مرخصی می‌فرستد. در همین زمان دو موشک کروز مجهز به کلاهک هسته‌ای نیروی هوائی آمریکا، طی نقشه ماهرانه‌ای که «ماکسیمیلیان لارگو» (براندائر) از عوامل سازمان «اسپکتر» آن را طراحی کرده و با کمک مأمور دیگر «اسپکتر»، زنی مرگ‌آفرین به نام «فاتیما بلاش» (کاررا)، ربوده می‌شود. «بلوفلد» (فون سیدو)، رهبر «اسپکتر»،با تهدید به‌نابودی جهان و تعیین مهلتی هفت روزه، اقدام به باج‌خواهی می‌کند. «ام» به ناچار «باند» را مأمور پی‌گیری جریان می‌کند. «باند»، پس از آشنائی با «لارگو» و محبوبه‌اش، «دامینو» (بیسینگر) و پس از ماجراهای متعدد، پایگاه زیرآبی «لارگو» را شناسائی می‌کند و با یاری «فلیکس لیتر»، مأمور آمریکائی، موفق به ویران کردن آن می‌شود...
* بازگشت موفقیت‌آمیز کانری پس از دوزاده سال در بازسازی به روز شده تندربال (ترنس یانگ، 1965) و تنها «باند» خارج از کلکسیون آلبرت ر. بروکولی. امتیاز اصلی فیلم «حضور» بارز و طنز خاص کانری و همچنین خبیث‌های عالی آن (براندائر و کاررا) هستند. حضور بازیگرانی مثل فاکس («رام») و مکاون («کیو») در نقش‌هائی کوتاه به یادماندنی است. موسیقی لوگران در سطحی متفاوت و بدون سود جستن از تم مشهور مانتی نورمن و جان باری، شنیدنی است. ترانه‌های فیلم نیز کار مریلین برگمن هستند.