دوشنبه, ۲۸ خرداد, ۱۴۰۳ / 17 June, 2024
مجله ویستا

آشنایی با برنامه HINARI


آشنایی با برنامه HINARI
"ابتکار عمل دسترسی به پژوهش"‌ (HINARI) دسترسی آنلاین رایگان به نشریات پزشکی زیستی- پزشکی و علوم اجتماعی را برای موسسات غیرانتفاعی کشو‌رهای در حال توسعه فراهم می‌آورد
HINARI بر اساس اصولی که در "بیانیه هدف" که در جولای ۲۰۰۱ امضا شد، در ژانویه ۲۰۰۲ با ۱۵۰۰۰ نشریه از ۶ ناشر عمده: بلک‌ول، السویر ساینس، هارکورت، وولتزر کلوور، اشپرینگر ورلاگ و جان وایلی آغاز شد.
برنامه HINARI که بوسیله سازمان جهانی بهداشت با همراهی ناشران عمده پزشکی اجرا می‌شود، کشورهای در حال توسعه را قادر می‌کند که به یکی از گسترده‌‌ترین مجموعه‌های نوشته‌های زیستی-‌ پزشکی دسترسی پیدا کنند. اکنون با این برنامه بیش از ۶۲۰۰ عنوان نشریه در اختیار موسسات بهداشتی در ۱۰۸ کشور، منطقه و قلمرو قرار دارند.
از آن هنگام شمار ناشران و نشریات، و سایر منابع متن کامل دیگربه طور مداوم در حال رشد بوده است. اکنون بیش از ۱۰۰ ناشر بیش از ۵۵۰۰ نشریه را در این برمامه شرکت داده‌اند و ناشران دیگری هم در حال پیوستن به آن هستند.
HINARI در چارچوب "شبکه بینابینی بهداشت" Health InterNetwork ایجاد شد که کوفی عنان، دبیرکل سازمان ملل در اجلاس هزاره این سازمان در سال ۲۰۰۰ آن را ارائه کرد.
موسسات محلی، غیرانتفاعی در دو گروه از کشورها می‌تواند برای دسترسی به نشریات از طریقHINARI ثبت‌نام کنند.
فهرست این کشورها برمبنای سرانه درآمد ناخالص ملی (بر مبنای ارقام بانک جهانی)، است. کشورهایی که سرانه درآمد ناخالص ملی آنها پایین‌تز از ۱۲۵۰ دلار است، واجد شرایط دسترسی رایگان هستند. موسسات کشورهایی که سرانه درآمد ناخالص ملی آنها بین ۱۲۵۰ تا ۳۵۰۰ دلار است باید هزینه‌ای به میزان ۱۰۰۰ دلار در سال به ازای هر موسسه بپردازند.
موسسات واجد شرایط شامل این رده‌ها می‌شوند: دانشگاه‌های ملی، موسسات پژوهشی، مدارس حرفه‌ای (پزشکی، پرستاری، بهداشت عمومی، دندانپزشکی)، بیمارستان‌های آموزشی، ادارات دولتی و کتابخانه های ملی پزشکی. همه کارکنان و دانشجویان واجد شرایط دسترسی به نشریات هستند.
شرط دیگر برای این موسسات اتصال پرسرعت اینترنتی (۵۶ کیلوبایت در ثانیه) ‌است.
برای اطلاعات بیشتر به این سایت مراجعه کنید: www.who.int/hinari/en
منبع : همشهری آنلاین