دوشنبه, ۲۸ خرداد, ۱۴۰۳ / 17 June, 2024
مجله ویستا

الونزو مورنینگ، از پیوند کلیه تا جانشینی «شک»


«سانتر» كاركشته میامی اینك كه دو هفته از آن تاریخ می گذارد و در بازگشت «شك» به میدان نیز جای ثابت خود را از دست نداده است، می گوید: «در اتوبوس بودیم به سمت استادیوم می آمدیم. شك بیخ گوشم گفت: ببین دوست من امروز به تو احتیاج دارم. باید جای مرا در میدان پر كنی. به او گفتم چیز دیگری نگو. همه چیز را فهمیده ام.»در غیاب اونیل كه طی یك ماه و نیم اخیر از ناراحتی مزمن ران در رنج بوده است، مورنینگ در آن مسابقه خاص ۱۴ امتیاز و ۱۳ ریباند را به ثبت رساند تا میامی آن مسابقه را ۹۵-۱۰۲ از ویزاردز ببرد. شاید اگر مورنینگ هم نبود، میامی آن مسابقه را فتح می كرد، زیرا با نتیجه كلی ۰-۴ آن سری دیدارها را به سود خاتمه داد و اینك مشغول نبرد با دیترویت پیستونز در سری بازی های فینال كنفرانس شرق لیگ است، ولی حسن به میدان آمدن مورنینگ این بود كه همه دیدند این بازیكن دیرپا هنوز رو پا است و می تواند تاثیرگذار باشد و به رغم مشكلات زیادی كه طی سال های اخیر داشته، كم نمی آورد.
وضعیت اونیل طی هفته های اخیر طوری بوده كه میامی نمی توانسته است روی او به عنوان مهره اول خود حساب كند و از وی ایفای همان نقش سرنوشت ساز همیشگی را بطلبد. بنابراین در غیاب او و یا در حضور «لنگ لنگان» وی در میدان وید جور او را در زمینه كسب امتیاز كشیده است و مورنینگ هم به امر اداره میدان و صحنه پرداخته و كنترل كارها را در دست داشته است. حتی وقتی هیت اواخر هفته گذشته در مسابقه دوم خود با دیترویت به برتری رسید و حساب كلی كار را با این رقیب به تساوی ۱-۱ كشاند، «شك» از ۱۷ امتیاز فراتر نرفت و این دوواین وید بود كه با اندوختن ۴۰ پوئن به ستاره اول میدان بدل شد و تصویر و نمای شك در كنار مورنینگ و تكیه آنها بر یكدیگر مسائل و حالاتی جالب را برای هیت و رقبای این تیم گواهی می داد. انگار كه این دو، سال ها است كنار هم بازی می كنند.
مورنینگ ۳۶ ساله می گوید: «مدت ها بود كه در انتظار چنین فرصتی به سر می بردم و برای آن جان می دادم. دلم می خواهد در پایان فصل به عنوان و مقامی برسم، زیرا این همه تلاش باید ثمری بدهد، وقتی در این سن و سال و با پیشینه ای مثل من قدم به میدان می گذارید، بدیهی است كه باید انتظارها و توقعات زیادی هم داشته باشید.
كافی است مرا صدا كنند و خواهان حضورم در میدان شوند. در یك چشم به هم زدن آنجا خواهم بود.»
• احتیاج به اونیل
با این حال مورنینگ هم اعتراف می كند كه اگر قرار است هیت كار بزرگی صورت دهد و از سد پیستونز بگذرد و فینالیست كل پیكارها شود و در نهایت به مقام قهرمانی مسابقات برسد، در درجه اول «شك» باید دوباره سالم شود و اوج بگیرد. «تنها راه برای پیروز شدن ما در آخرین روزها این است كه این مرد بزرگ بازگردد و در میدان حاضر باشد. این خیلی مهم است، زیرا ما در هنگام این نبردها واقعاً به او احتیاج داریم.» میامی در دیدارهای خود با ویزاردز هیچ گاه به طور جدی به خطر نیفتاد تا حس كند برای صعود به كارهایی بس بزرگ و دشوار نیاز دارد.
در همان دیداری كه مورنینگ جای «شك» را در تركیب هیت گرفت، وید هم ۳۱ امتیاز در برابر مردان ویزاردز به دست آورد و از ۲۷ باری كه از سطح زمین اقدام به هدف گیری و نشانه گیری سبد كرد، ۱۴ بار سبد را فرو ریخت.
با این حال تجربه مورنینگ حتی از امتیازگیری های پایان ناپذیر وید نیز بیشتر به كار میامی آمد. او در مركز درگیری ها سالم ترین و امن ترین جا را برای خود جست وجو می كرد و هرگاه كه مهاجمان ویزاردز از راه می رسیدند، او سد راه آنها می شد و نمی گذاشت كه به درستی حركت و هدف گیری كنند.
ادی جوردن مربی ویزاردز هم منكر توان و اثر گذاری خاص مورنینگ در میدان نبود. او می گفت: «حسن مورنینگ این است كه انرژی و یك هوشیاری خاص دفاعی را به تیم می افزاید و عزم ها و انسجام ها را در كل تیم گسترش می دهد و به همگان منتقل می كند. مثل یك بیماری مسری می ماند كه از آن رهایی وجود ندارد. با اینكه سن و سال زیادی دارد و عمل جراحی و پیوند كلیه او را قریب به دو سال از صحنه دور كرده بود، اما شما این مسئله را در وجود و حركات او حس نمی كنید. امكان ندارد او چیزی را رها كند و كوتاه بیاید. هم مبارزه جو است و هم خوب فكر و طراحی می كند.»
۱۷ ماه پیش بود كه عمل جراحی مورد بحث بر روی مورنینگ صورت پذیرفت و قبل از آن تاریخ نیز او ماه ها از صحنه دور مانده و در بیمارستان ها و كلینیك ها سرگردان بود. سرانجام یك قوم و خویش كه سال ها مورنینگ را ندیده بود و فقط دوررادور با او آشنایی داشت، رضایت داد كه یك كلیه اش به الونزو پیوند زده شود و تصاویر دیدار این دو در بیمارستان و مصاحبه مطبوعاتی شان در این محل هیچ گاه از یاد ها نمی رود.
آن روز ها اشك در چشم های مورنینگ حلقه زده بود زیرا حس می كرد دوباره زنده شده است. امروز حریفان هیت به گونه ای دیگر اشك می ریزند زیرا از عهده او، وید و حتی یك شك نیمه مصدوم نیز برنمی آیند و هیت با امیدواری مشغول ستیز با پیستونز قهرمان فصل پیش بوده است تا بتواند قهرمانی را به میامی ببرد. این «سانتر» ۰۳/۲ متری و ۱۲۰ كیلویی حتی از هو شدن خود توسط تماشاگران طرفدار ویزاردز هم نهراسیده است و می گوید سابقه حضور و بازی كردن او در مجتمع تحصیلی جورج تاون در حومه واشینگتن باعث شده است كه با شرایط و برخورد هایی از این دست آشنا باشد. او از برخورد منفی هواداران دیترویت با خود نیز بیم ندارد. «آنها خودشان را معطل كرده اند. این كار ها اثر عكس می گذارد. مثل این می ماند كه مقداری چاشنی روی آتش بپاشید، منفجر می شود و شما را نابینا و ناكار می كند.»
منبع : باشگاه اندیشه