شنبه, ۲۹ اردیبهشت, ۱۴۰۳ / 18 May, 2024
مجله ویستا

دو قلوها - Twins


دو قلوها - Twins
سال تولید : ۱۹۸۸
کشور تولیدکننده : آمریکا
محصول : یونیورسال
کارگردان : ایوان رایتمن
فیلمنامه‌نویس : ویلیام دیویز، ویلیام آزبورن، تیموتی هریس و هرشل وینگرود.
فیلمبردار : آندری بارت‌کوویاک
آهنگساز(موسیقی متن) : ژرژ دلرو و رندی ادلمن.
هنرپیشگان : آرنولد شوارتسنگر، دانی دویتو، کلی پرستن، کلوئه وب، بانی بارتلت، مارشال بِل، تری ویلسن، ماری چاوکین و تام مکلایستر.
نوع فیلم : رنگی، ۱۱۲ دقیقه.


«جولیوس بندیکت» (شوارتسنگر) که ثمره تجربه مخفی دولت برای خلق یک نمونه کامل ژنتیکی است (او شش پدر داشته که همگی نابغه بوده‌اند و گفته می‌شود که مادرش هنگام زایمان مرده است) با خبر می‌شود برادری دوقلو به نام «وینست» (دویتو) دارد که به یتیم‌خانه‌ای در لس‌آنجبس فرستاده شده است. برخلاف توصیه شخصی که مراقبت از او را برعهده دارد، «جولیوس» به دنبال برادرش می‌رود و می‌فهمد که «وینسنت» را در نوجوانی به جرم فریب یک راهبه، از یتم‌خانه اخراج کرده‌اند و در حال حاضر به احتمال زیاد در زندان است. در اینجا «وینسنت» که از دست «برادران کلین» (مکلایستر و چاوکین)، گنگسترهائی که از او طلبکارند، فراری است، به خاطر نپرداختن صدها برگ جریمه پارک و غیرمجاز دستگیر می‌شود. پس از آنکه «جولیوس» وثیقه او را می‌پردازد، «وینسنت» که گمان برده «جولیوس» را همان گنگسترها فرستاده‌اند، فرار می‌کند. اما بعداً وقتی «جولیوس» او را از دست یکی از برادران گنگستر نجات می‌دهد، به او اعتماد می‌کند. «جولیوس» پی می‌برد مادرش در تکزاس زندگی می‌کند و فکر می‌کند که دو فرزند دو قلویش هنگام زایمان مرده‌اند. آنان نشانی مادرشان را پیدا می‌کنند ولی در یک نوانخانه زنی به نام «مری‌آن» (بارتلت) به آنان می‌گوید که او مدت‌ها پیش در گذشته است. در این بین «وینسنت»، «جولیوس» را راضی می‌کند تا اتوموبیل یکی از «دوستانش» را بدزدد، سپس در اتوموبیل نواری را می‌یابند که حاوی دستوراتی برای مأموری به‌نام «وبستر» (بل) است که قرار بوده اتوموبیل را همراه با یک موتور آزمایشی به هیوستن ببرد. «وینسنت» تصمیم می‌گیرد خودش اتوموبیل را تحویل دهد. پس از تحویل اتوموبیل، پنج میلیون دلار به او می‌دهند، اما «وبستر» آنان را تعقیب می‌کند. «وینسنت» به کمک «جولیوس»، «وبستر» را شکست می‌دهد. حالا «مری آن» که حرف آن دو را باور کرده، به آنان می‌گوید که مادرشان است. چندی بعد «وینسنت» و «جولیوس» با «خواهران میسن»، «مارنی» (پرستن) و «لیندا» (وب) که در میانه ماجرا با آنان آشنا شده‌اند، ازدواج می‌کنند و هر دو صاحب یک جفت بچه دوقلو می‌شوند.‌
* نکته جالب فیلم حضور شوارتسنگر در نقشی کاملاً متفاوت با نقش‌های پیشین او است؛ اینجا مرد غضلانی و خشن فیلم‌های قبلی به انسانی ساده و رئوف تبدیل شده است. به هر حال فیلم به خاطر دِویتو، یکی از با استعدادترین بازیگران کمدی دهه 1980 هالیوود، مملو از شوخی‌های کلامی جذاب است. در سال 1994 باز هم زوج شوارتسنگر / دویتو در فیلم دیگری از رایتمن، جونیر ظاهر می‌شوند.