پنجشنبه, ۱۰ خرداد, ۱۴۰۳ / 30 May, 2024
مجله ویستا

مجید درخشانی


مجید درخشانی
● تاریخ تولد : ۱۳۳۵
● محل تولد : سنگسر
نوازندهٔ سرشناس تار و آهنگ‌ساز است.
موسیقی را از دوران نوجوانی آغاز کرد. وی هنرجوی هنرستان موسیقی بود. سپس در سال ۱۳۵۴ با ورود به دانشکده هنرهای زیبا (دانشگاه تهران) در دو رشته ی نقاشی و موسیقی به ادامه تحصیل پرداخت.
وی همزمان با تحصیل در دانشگاه، به فراگیری موسیقی نزد استاد محمدرضا لطفی در دانشگاه و خارج از آن در قالب آموختن ردیف (تار و سه‌تار) پرداخت.
وی در سال ۱۳۵۶ به عضویت گروه موسیقی "شیدا" در آمد و در تولید و خلق مجموعه‌ی آلبوم‌های "چاووش" مشارکت داشت و نیز عضوهیت مؤسسه " کانون چاووش شد.
انتشار آلبوم‌های "بچه‌ها بهار" (با حسین علیزاده) و آلبوم "قاصدک" (با صدای مهدی اخوان ثالث) از تلاش‌های مستقل او در دهه‌ی شصت بود.
او از سال ۱۳۶۳ به آلمان مهاجرت کرد و در شهر کلن ساکن شد. در این مدت به آموزش موسیقی و اجرای موسیقی ایرانی مشغول بود. همچنین در سال ۱۳۷۵، محمد رضا شجریان را به عنوان آهنگساز و نوازندهٔ تار در آلبوم در خیال همراهی کرد.
وی در سال ۱۳۸۴، پس از ۲۱ سال، به ایران بازگشت و گروه خورشید را بنیان گذاشت و به همراه این گروه ۱۵ کنسرت در تهران و شهرستان‌ها و چین و فرانسه انجام داد. همچنین آلبوم‌هایی چون "من طربم" و "بیدار دلان" را منتشر کرد.
وی در تابستان ۱۳۸۶، به همراه گروه خود و دو گروه از تاجیکستان و افغانستان، به مناسبت هشتصدمین سالگرد تولد مولانا، کنسرت‌هایی در یونسکو در پاریس اجرا کرد.
مجید درخشانی از سال ۱۳۸۵، محمدرضا شجریان و گروه آوا را در کنسرت‌های اروپا، آمریکا و ایران همراهی می‌کند.
● آثار :
▪ در خیال ( با صدای استاد محمدرضا شجریان )
▪ نسیم صبحدم
▪ جوهر عشق
▪ دیدار
▪ شهر آشنایی (با صدای حسام الدین سراج)
▪ فصل باران (اجرای گروه خورشید با صدای علیرضا قربانی)
▪ آسمانه (اجرای گروهخورشید با صدای غلامرضا رضایی
▪ من طربم (مجموعه تصانیف)
و ...

منبع : ویکی پدیا
منبع : زنده رود