پنجشنبه, ۱۰ خرداد, ۱۴۰۳ / 30 May, 2024
مجله ویستا

ارزیابی نفرات تیم‌ملی در راه جام ملت‌های آسیا


ارزیابی نفرات تیم‌ملی در راه جام ملت‌های آسیا
تیم‌ملی ایران برای حضوری مقتدرانه در جام ملت‌های آسیا بلافاصله پس از اتمام لیگ برترو جام حذفی کشور اصلی‌ترین مرحله آماده‌سازی خود را شروع کرد تا با توجه به اینکه زمان زیادی تا آغاز جام ملت‌ها باقی نمانده بود و تیم‌ملی حریف تدارکاتی مناسبی هم برای خود نداشت از زمان باقی مانده نهایت استفاده را برده و تا آنجا که می‌شود به مرز آمادگی نزدیک شود.
اما اینکه پس از رقابت‌های داخلی و اضافه شدن بازیکنان شاغل در خارج از کشور تیم چگونه می‌خواهد به هماهنگی لازم دست یابد سؤالی بود که ذهن بیشتر فوتبالدوستان را به خود مشغول ساخته بود.
روزها گذشت و نفرات زیادی به تیم دعوت شدند و تا امروز که دو دیدار تدارکاتی با غنا و جامائیکا را هم پشت سر گذاشتیم تنها ۲۶ نفر از آن جمع باقی مانده‌اند که در نهایت ستون اصلی تیم از میان همین بازیکنان که هر یک برای تیم کاملاً وزنه‌ قوی به حساب می‌آیند تشکیل خواهد شد.
اکنون تیم ملی سه دروازه‌بان خوب را در میان نفرات خود می‌بیند که جملگی جزو بهترین‌های لیگ به‌شمار می‌آیند.
حسن رودباریان کسی بود که زمانی که به تیم‌ملی دعوت شد همه انتقادات را شروع کردند و معتقد بودند چون او عملکرد خوبی در لیگ نداشته نباید به تیم‌ملی دعوت می‌شد اما رودباریان در آزمون جام غرب آسیا نشان داد که آماده‌ترین دروازه‌بان حال حاضر ایران است و با درخشش وصف‌نشدنی که در این رقابت‌ها از خود به نمایش گذاشت بی‌شک سهم بسزایی در قهرمانی تیم‌ملی «ب» در این رقابت‌ها داشت.
به اعتقاد بسیاری از کارشناسان حسن رودباریان گزینه اصلی حراست از دروازه تیم‌ملی در رقابت‌های جام ملت‌های آسیا خواهد بود.وحید طالب‌لو دیگر دروازه‌بانی است که در جریان لیگ برتر نمایش‌های بسیار خوبی را از خود به نمایش گذاشت و در موفقیت‌های این تیم هم سهم عمده‌ای داشت.
وحید طالب‌لو یکی از گزینه‌های تیم‌ملی در جام جهانی هم بود که به اعتقاد بسیاری از فوتبالدوستان می‌توانست دروازه‌بان اول تیم‌ملی در این جام نیز باشد.طالب‌لو دروازه‌بان جوانی است که می‌ تواند با تجربه اندوزی بیشتر آینده دروازه تیم‌ملی را تضمین کند.
اما تیم ملی یک دروازه‌بان دیگر هم دارد و مطمئناً او نیز از دو دروازه‌بان دیگر تیم‌ملی چیزی کم ندارد و همواره مورد توجه پیشکسوتان فوتبال از جمله احمدرضا عابدزاده و ناصر حجازی نیز بوده است.
سیدمهدی رحمتی جزو دروازه‌بانانی است که در عین جوانی تجربه‌های فراوانی دارد و حضور در تیم‌هایی همچون فجرسپاسی، سپاهان و استقلال تهران از او یک دروازه‌بان ایده‌آل ساخته که بی شک هر تیمی آرزوی داشتن دروازه‌بانی چون او را دارد.
مهدی رحمتی برای قرار گرفتن در چارچوب دروازه تیم‌ملی کار سختی را پیش رو دارد، چرا که دو رقیب بسیار سرسخت و آماده را در کنار خود می‌بیند و باید منتظر ماند و دید که تشخیص امیر قلعه‌نوعی برای حفاظت از دروازه تیم‌ملی چه خواهد بود.
از دروازه‌بانان تیم‌ملی که گذر کنیم به سد دفاعی تیم‌ملی می‌رسیم که به نظر می‌آید پس از سال‌ها می‌توانیم حساب ویژه‌ای روی این مدافعان باز کرده و امیدوار باشیم که اشتباهات گذشته این خط تکرار نشود.
رحمان رضایی را که دیگر همه می‌شناسیم، مدافعی که سال‌هاست در یکی از سخت‌ترین لیگ‌های دنیا برابر مهاجمانی که اسمشان همه مدافعان را می‌ترساند قرار گرفته و تبدیل به یکی از بهترین مدافعان آسیا شده است.
رحمان رضایی در ایتالیا بارها برابر مهاجمانی چون دل‌پیه‌رو و اینزاگی و بسیاری دیگر به میدان رفته و هر چند شاید نتوانسته آنها را کاملاً مهار کند اما مطمئناً از رویارویی با آنها چیزهایی آموخته که در آسیا بهترین معیارها برای یک مدافع خواهد بود.
رحمان با حضور درجام ملت‌های قبلی و جام جهانی آلمان بی‌شک بهترین و قدرتمندترین مدافع ایران در حال حاضر به شمار می‌آید و با آنکه گفته می‌شود در پایان جام ملت‌های پیش رو از تیم‌ملی خداحافظی خواهد کرد می‌تواند با درخششی دیگر در این جام و با کسب مقام قهرمانی به کار خود در تیم ملی خاتمه دهد.
محمد نصرتی هم هرچند تاکنون در خارج از کشور بازی نکرده اما همواره جزو بهترین مدافعان ایران بوده و با حضور در جام جهانی دومین مدافع باتجربه تیم‌ملی به شمار می‌آید که امیدواریم با برطرف شدن کامل مصدومیت او زوج موفقی در کنار رحمان رضایی باشد.
هادی عقیلی هم مدافع بسیار مناسبی برای تیم‌ملی به شمار می‌آید. او که به تازگی پیراهن تیم‌ملی را بر تن کرده در همین مدت کوتاه نیز نشان داده که همان‌گونه که در سپاهان عصای دست مربی است در تیم‌ملی هم می‌تواند مهره‌ای کلیدی و مکمل مناسبی برای سایر مدافعان باشد.
هادی عقیلی جدا از قدرت بدنی و قدرت سرزنی بالا یک خصوصیت دیگر هم دارد که می‌تواند بسیار مفید هم باشد، عقیلی در پنالتی زدن هم مهارت بالایی دارد که قطعاً این خصوصیت در جام ملت‌های آسیا و در روزهای حساس این جام اولویت بزرگی برای این بازیکن می‌تواند باشد.
امیرحسین صادقی مدافع جوان استقلال هم، اکنون در تیم ملی حاضر است، با توجه به شناختی که قلعه‌نوعی از این مدافع دارد قطعاً صادقی هم می‌تواند شانس زیادی برای بازی کردن در جام ملت‌های آسیا داشته باشد.
صادقی مدافع خوبی است که تنها باید قدری بر اعصاب خود بیشتر مسلط باشد و همچون مسابقات داخلی زود از کوره در نرود، چرا که جام ملت‌های آسیا و نظارت‌ها و قضاوت‌های این جام با هیچ‌کس شوخی ندارد و کوچک‌ترین اشتباه می‌تواند هم به او و هم به تیم ضربه بزند.
پیروز قربانی هم مدافع بسیار خوبی است که با درخشش در استقلال اکنون مشتری‌های رنگارنگی پیدا کرده و هر تیمی در ایران خواهان این مدافع جوان و با آتیه است.
زوج صادقی و قربانی در استقلال زوج خوبی بوده و باید منتظر ماند و دید که این زوج در صورت پیداکردن فرصت حضور در ترکیب اصلی تیم‌ملی چگونه جواب اعتماد مربیان را خواهد داد.
اما آخرین مدافع تیم‌ملی هم جزو بهترین‌های لیگ برتر بود و می‌توان گفت جزو پدیده‌های لیگ ششم نیز به شمار می‌آمد، سیدجلال حسینی مدافع تیم سایپا که هنوز وضعیت ادامه همکاری‌اش با این تیم مشخص نیست در جریان لیگ برتر یکی از بهترین‌های لیگ بود و با درخشش خود چشم بسیاری از فوتبالدوستان را به سوی خود کشاند و در نهایت کادرفنی را مجاب به دعوت او به تیم‌ملی کرد.
سیدجلال حسینی در تیم‌ملی «ب» نیز حضور موفقی داشت و درنهایت با آن درخشش در ترکیب تیم‌ملی اصلی نیز قرار گرفت. بی‌شک این جام می‌تواند فرصتی برای اثبات قدرت حسینی در خط دفاعی تیم‌ملی باشد.
در تمام آسیا هیچ کشوری و هیچ فوتبالی خط میانی همچون خط میانی تیم‌ملی ایران ندارد و تک‌تک بازیکنان ما در این خط جزو بهترین‌های آسیا و حتی جهان به شمار می‌روند، جایی که در آن بازیکنانی همچون کاپیتان مهدی مهدوی‌کیا، جواد نکونام، علی کریمی و آندو تیموریان حضوردارند.
مهدی مهدوی‌کیا که سال‌ها در هامبورگ به میدان رفته بود در پایان فصل بوندس‌لیگا از این تیم جدا شد و در شرایطی که خود به این جدایی راضی نبود راهی اینتراخت فرانکفورت شد تا بتواند در این تیم به مدیران باشگاه سابقش ثابت کند که در کنار گذاشتن وی اشتباه بزرگی کردند.
کیا برای رسیدن به این مهم با بستن بازوبند کاپیتانی تیم‌ملی کشورمان کار بسیار سختی در جام ملت‌های آسیا نیز پیش‌رو دارد و می‌داند این جام با داشتن وظیفه کاپیتانی تیمی همچون تیم‌ملی ایران برای او و مسائلی که به دنبال اثبات آن است، میدان بزرگی خواهد بود و ما هم همچون تمامی فوتبالدوستان برای غرورآفرینی او در کنار سایرین دست به دعا خواهیم برداشت.
جواد نکونام دیگر بازیکن خط میانی ما هم در چند روز اخیر خبرهای خوشی را به فوتبالدوستان داد و در حالی که چند روزی از حضورش در ایران می‌گذشت، خبر قرار گرفتن او در ترکیب تیم منتخب لالیگا جزو خبرهای غرورآفرین ما ایرانیان بود. بی‌شک نکونام هم از بهترین‌های ایران در جام ملت‌های آسیا خواهد بود و خود اوست که ثمره کاری‌اش در این مسابقات را به همگان نشان خواهد داد.
علی کریمی هم که نیاز به تعریف و بررسی ندارد، او که با پایان فصل بوندس‌لیگا از بایرن جدا شد و به ایران بازگشته است، در تمرینات تیم‌ملی نشان داد رفته‌رفته به همان کریمی که همه انتظارش را دارند مبدل خواهد شد و در کنار سایرین خط میانی قدرتمندی را تشکیل خواهد داد.
آندو تیموریان دیگر لژیونر ایرانی است که در عین جوانی توانست با درخشش در اولین بازی‌های ملی و حضور در جام‌جهانی راهی لیگ برتر انگلستان شود و با همان انگیزه و جسارت همیشگی به یکی از ارکان اصلی تیم بولتون تبدیل شود و با حضور مستمر در ترکیب این تیم و رویارویی با غول‌های فوتبال جزیره حالا به یک مهره قابل اتکا تبدیل شده است که دیگر برگ برنده ما در جام ملت‌های آسیا خواهد بود.
یکی از بازیکنانی که با سروصدای زیاد به تیم‌ملی آمد اما با حضوری ناامیدکننده در جام‌جهانی مدتی از تیم‌ملی دور بود کسی نبود جز فریدون زندی.
زندی پس از اینکه از تیم‌ملی بعد از جام‌جهانی کنار گذاشته شد در تیم‌های باشگاهی خود هم حضور موفقی نداشت، اما او انگیزه خود را یک بار دیگر به‌دست آورد و در لیگ قبرس روز به روز آماده‌تر شد تا یک بار دیگر پیراهن تیم‌ملی را بر تن کند. او اکنون با مصدوم‌شدن نیکبخت واحدی کار بسیار حساس‌تری را در جناح چپ تیم‌ملی دارد و می‌داند که نباید اشتباهات و ضعف‌های جام‌جهانی را تکرار کند.
او اکنون در آستانه دومین تورنمنت بزرگ همراه با تیم‌ملی قرار دارد و می‌تواند با درخشش بسیار خوب، حضور در جناح چپ تیم‌ملی را برای خود تضمین کند. حسین کعبی هم مدتی از تیم‌ملی دور بود،‌ او که بعد از جام‌جهانی در امارات فوتبال خود را دنبال می‌کرد، دیگر آن جذابیت‌ها و توانایی‌های گذشته را از خود نشان نمی‌داد تا آنجا که سر از باشگاه پرطرفدار پرسپولیس درآورد و آن قدر درخشید و مورد توجه تماشاگران میلیونی این تیم قرار گرفت تا امیر قلعه‌نوعی را مجاب به استفاده مجدد از او در تیم‌ملی کرد.
او می‌تواند همچون جام‌جهانی در جام ملت‌های آسیا نیز یکی از بهترین‌های ایران باشد و نشان بدهد با وجود آنکه کوچک‌ترین عضو این تیم است، جزو بزرگ‌ترین بازیکنان تاریخ فوتبال ایران قرار دارد.جواد کاظمیان بازیکنی است که شاید بسیاری از کارشناسان از او به‌عنوان جایگزینی تمام عیار برای مهدوی‌کیا یاد کنند. جواد هرگز فرصت حضور و هنرنمایی در جام‌جهانی را کسب نکرد و در حالی که او هم مدت‌ها از تیم‌ملی و ترکیب اصلی این تیم دور بود بار دیگر در جمع ملی‌پوشان حاضر شد و این بار می‌خواهد با درخشش در جام ملت‌ها نظریه کارشناسان را به اثبات برساند. او با سرعت بالا، قدرت بازیسازی و گلزنی خود حتی می‌تواند یکی از پدیده‌های جام ملت‌های آسیا باشد.
ایمان مبعلی روزگاری از آینده‌سازان تیم‌ملی به شمار می‌رفت و کمتر کسی فکرش را می‌کرد که او به یکباره با افت فاحشی مواجه شده و از تیم‌ملی هم طرد شود.
ایمان که از فوتبال ایران جدا شده بود و مدتی بود که در امارات بسر می‌برد، زمانی که موقعیت خود را در خطر دید و احساس کرد که افت او می‌تواند به قیمت جدایی همیشگی او از تیم‌ملی تمام شود، عزم خود را بار دیگر جزم کرد و آنقدر خوب بازی کرد که ابتدا به تیم‌ملی «ب» دعوت شد و با جواب دادن به اعتماد کادرفنی در این تیم بار دیگر موفق به پوشیدن پیراهن تیم‌ملی بزرگسالان کشورمان شد.
مرتضی اسدی بازیکنی است که از بدو حضور قلعه‌نوعی در تیم‌ملی به یکی از مهره‌های حاضر در تیم‌ملی مبدل شد و با حضوری مستمر در ترکیب صباباتری و بازی‌های خوبی که در این تیم از خود به نمایش گذاشت همچنان در تیم‌ملی حاضر است و دیگر همه می‌دانند امیر قلعه‌نوعی روی این بازیکن کم‌افت‌وخیز حساب ویژه‌ای باز کرده است.
ابراهیم صادقی کاپیتان توانمند سایپا که نقش اساسی در قهرمانی این تیم در لیگ برتر داشت هم جزو حاضران در خط میانی تیم‌ملی است.
او هرچند تجربه چندانی در تیم‌ملی ندارد اما آن قدر در لیگ برتر خوب کار کرده که هیچ حرفی برای حذف او در تیم‌ملی باقی نمی‌ماند.
مهرزاد معدنچی فصل پرفرازونشیبی را در پرسپولیس سپری کرد. مهرزاد هرگز خوب خوب نبود و روزهای بسیار بدی هم در این تیم داشت،‌هرچند که بسیاری معتقد بودند که عدم استفاده از مهرزاد در جایگاه اصلی‌اش دلیل اصلی افت او بوده است. مهرزاد ابتدا به تیم‌ملی دعوت نشد اما مصدومیت نیکبخت، هم باشگاهی او فرصتی دوباره به معدنچی داد تا جواب اعتماد مربیان تیم‌ملی را در جام ملت‌های آسیا بدهد.
او اکنون باید مکمل خوبی برای فریدون زندی باشد و فراموش نکند که شوت‌های راه دور او اگر درست و بجا استفاده شود، می‌تواند در بسیاری از مواقع مشکل‌گشای تیم‌ملی باشد.
کیانوش رحمتی بی‌شک جزو آماده‌ترین بازیکنان لیگ ششم بود. کیانوش هم ابتدا به تیم‌ملی «ب» دعوت شد و در این تیم هم نمایش بسیار خوبی داشت و سرانجام در میان نفرات تیم‌ملی بزرگسالان قرار گرفت.
او هم با قدرت بازیسازی و توپگیری خوبی که دارد قطعاً اگر در ترکیب اصلی قرار بگیرد، جواب اعتماد کادرفنی را خواهد داد. شاید غریب‌ترین بازیکن تیم‌ملی در خط میانی محمد نوری باشد که در سال گذشته به همراه سپاهان روزهای بسیار خوبی را چه در لیگ، چه در جام‌حذفی و چه در لیگ قهرمانان آسیا داشته است.
نوری در سال گذشته سهم زیادی در موفقیت‌های سپاهان داشت و همگان بازیسازی مناسب او را یکی از دلایل اصلی درخشیدن سپاهان در مسابقات می‌دانند.
حال نوری فرصت درخشیدن در تیم‌ملی را هم به‌دست آورده و امیدواریم در کنار سایر نفرات خط میانی ثابت کند که بهترین خط میانی آسیا از آن تیم‌ملی ماست. مسعود شجاعی هم یکی از جوانان پرانگیزه خط میانی تیم‌ملی است که در سالیان اخیر رشد چشمگیری داشته است و او هم می‌تواند در جام ملت‌های آسیا یکی از پدیده‌های جام باشد.
به خط حمله تیم‌ملی می‌رسیم؛ جایی که دیگر خبری از برترین گلزن جهان در آن نیست. پس از سال‌ها این اولین تورنمنتی است که بدون حضور علی دایی در آن شرکت می‌کنیم و حال فرصت مناسبی است برای آنکه سایر مهاجمان ما توانایی‌های خود را نشان دهند.
وحید هاشمیان اکنون با تجربه بسیار گرانبهایی که در خط حمله دارد و حضور مستمری که در آلمان و در تیم باشگاهی خود داشته است، می‌تواند اولین کسی باشد که جای خالی دایی را برای ما ایرانیان در خط حمله پر خواهد کرد.
رضا عنایتی هم که نیاز به تعریف ندارد. او آنقدر در لیگ ایران گل زد که تیم‌های عربی و ایرانی بر سر به خدمت گرفتن او دعوا داشتند و اکنون می‌خواهد در تیم‌ملی به گلزنی‌های خود ادامه دهد.
مهدی رجب‌زاده هم امسال در لیگ برتر بسیار خوب ظاهر شد و در کنار عرفان اولروم به مقام آقای گلی لیگ برتر نیز دست یافت. رجب‌زاده سهم بزرگی در قهرمانی تیم‌ملی «ب» در رقابت‌های غرب آسیا داشت و اکنون امیدهای زیادی برای درخشیدن او در جام‌ ملت‌های آسیا داریم.
و آخرین ملی‌پوش رسول خطیبی؛ او سال‌هاست که در فوتبال ایران، آلمان و اکنون امارات مشغول بازی است و تجربه خوبی در تمام این سال‌ها کسب کرده است. رسول یک اشکال بزرگ دارد و آن این است که بارها نشان داده علاقه‌ای به از خودگذشتگی ندارد ولی اکنون باید بداند پیراهنی که بر تن دارد، عدد ۱۰ را نشان می‌دهد که یادگار یکی از بزرگ‌ترین بازیکنان تاریخ فوتبال ایران است و برای بزرگ نگه داشتن نام و یاد صاحب قبلی این پیراهن باید هرچه زودتر این اشکال بزرگ خود را رفع کند تا دیگر انتقادی بر او وارد نشود.
وحید رجایی
منبع : روزنامه پاس جوان