یکشنبه, ۲۴ تیر, ۱۴۰۳ / 14 July, 2024
مجله ویستا


۶۰ نکته درباره دیوید بووی به مناسبت شصتمین سال تولد او


۶۰ نکته درباره دیوید بووی به مناسبت شصتمین سال تولد او
دیوید بووی در عالم هنر و خصوصاً موسیقی نام بزرگی است و این مقاله نیز به مناسبت ۶۰ ساله شدن او نوشته شده است.
● کودکی
۱) دیوید بووی ( دیوید رابرت جونز ) در هشتم ژانویه ۱۹۴۷ در بریگستون لندن متولد شد. سالروز تولد او مطابق با سالروز تولد الویس پریسلی است.
۲) دیوید و خانواده اش زمانی که او شش سال داشت به منطقه براملی نقل مکان کردند.
۳) او در دبیرستان فنی براملی تحصیل کرد، که امروزه نامش به رانوز وود تغییر پیدا کرده است.
۴) پیتر فرامتون، نوازنده راک گیتار، از دوستان دیوید در مدرسه بود و پدرش نیز رئیس بخش هنر. اینگونه بود که پیتر و دیوید بارها در دوران تحصیل به نوازندگی گیتار با یکدیگر پرداختند.
۵) در یکی از روزها جورج آندروود که از دوستان بووی بود و با هم بر سر دوستی با دختری در مدرسه رقابت می کردند، مشت محکمی به چشم بووی می زند و به خاطر همین مشت، مردمک چشم راست دیوید بووی برای همیشه کمی گشادتر می شود.
۶) دوستی آندروود و بووی ادامه پیدا کرد و بعدها نیز بووی برای طراحی جلد آلبوم های اولیه اش از آندروود استفاده کرد.
۷) بووی هنگامی که ۱۲ سال داشت، نوازندگی ساکسفون را آغاز کرد.
● پیش از شهرت
۸) بووی در سال ۱۹۶۴ اولین تک آهنگ خود را (در قالب دو تک آهنگ) به نام «لیزا جونز» و «لویی لویی برو خونه» زمانی که در گروه دیوید جونز و پادشاه زنبورها بود، ارائه کرد.
۹) او بعدها نام خانوادگی خود را به «بووی» تغییر داد تا با «دیوی جونز» گـــروه پاپ راک امریکایی The Monkees اشتباه گرفته نشود.
۱۰) فامیل «بووی» (Bowie) بر وزن «جووی» (Joey) است و مانند آن تلفظ می شود.
۱۱) او در ۱۷سالگی در مقام دفاع از «جمعیت پیگیری از بی عدالتی در قبال موبلندها» با تلویزیون بی بی سی مصاحبه کرد و از اینکه «مردانی که تو را در خیابان می بینند و همچون یک زن با تو برخورد می کنند» شکایت کرد.
۱۲) حدود سال ۱۹۶۷ بووی آهنگی برای پل نیکولز که در سریال کمدی «فقط دوستان خوب» به کارگردانی «جان سولیوان» بازی می کرد، نوشت. نیکولز بعدها این آهنگ را تحت نام مستعار «اسکار» ضبط کرد.
۱۳) او بعد از مدتی نوازندگی در کلوب های شبانه و گروه های مختلف اولین آلبوم خود با نام دیوید بووی را در سال ۱۹۶۷ روانه بازار کرد.
۱۴) او همچنین در سال ۱۹۶۷ تک آهنگ «خنده های کوتوله» را روانه بازار کرد که بسیاری از طرفداران او معتقدند بدترین آهنگی است که تا به حال خوانده.
۱۵) هنگامی که وی برای تور جهانی خود در سال ۱۹۹۰ از طرفدارانش خواست تا آهنگ هایی را که دوست دارند در کنسرت بشنوند از طریق تلفن اعلام کنند، «خنده های کوتوله» بیشترین درخواست را داشت که البته بووی آن را اجرا نکرد.
● دوران ستاره شدن
۱۶) آلبوم «عجایب فضایی» اولین آلبوم او بود که در انگلستان منتشر شد و بی بی سی از این آلبوم برای فرود در ماه استفاده کرد.
۱۷) شخصیت داستانی «میجر تام» در سه آلبوم وی به نام های «عجایب فضایی» (۱۹۶۹)، «خاکستر به خاکستر» (۱۹۸۰) و «سلام مرد فضایی» (۱۹۹۶) دیده می شود.
۱۸) اولین آهنگ بووی که در امریکا به رتبه یک دست یافت، آهنگ «شهرت» بود که با همکاری جان لنون آن را نوشته بود.
۱۹) در سال ۱۹۷۳ و بر روی جلد آلبوم «پین آپس» عکس دیوید بووی را در کنار مدل معروف آن زمان توئیبلی (لزلی هنربی ) مشاهده می کنیم.
۲۰) در حوالی زمانی که دیوید بووی بر روی آلبوم «امریکایی های جوان» کار می کرد، مبدع گروه «چیک» (نایل راجر) برای نوازندگی گیتار به بووی پیوست، که البته در آن زمان همکاری آنها قطع شد و او بر روی هیچ قطعه ای کار نکرد.
۲۱) راجر اما بعدها، در سال ۱۸۹۳، تهیه کننده پرفروش ترین آلبوم تمام دوران کاری دیوید بووی یعنی آلبوم «بیا برقصیم» شد.
۲۲) تا به حال حدود ۱۴۰ میلیون نسخه از آلبوم های دیوید بووی در جهان فروش رفته است.
۲۳) بووی در نظرسنجی اخیر شوی فرهنگی تلویزیون بی بی سی در مقام چهارم بزرگترین نمادهای زندگی در بریتانیا شناخته شد. در بالای سر او به ترتیب از اول سر دیوید آتنبرو، موریسی و سر پل مک کارتنی قرار دارند.
● کارهای نمایشی
۲۴) در سال ۲۰۰۴ و در کنسرتی که بووی در اسلو برگزار کرد آب نباتی را به سمتش پرتاب کردند و به چشم او اصابت کرد. وی در آن زمان به تماشاگران به تندی پرخاش کرد، ولی بعد معذرت خواست.
۲۵) «تونی بزیل» طراح گروه بود که دیوید بووی برای تور «سگ های الماس» در سال ۱۹۷۴ از او استفاده کرد. وی بعدها نیز و در تور «عنکبوت شیشه ای» بووی در سال ۱۹۸۷ با او همکاری کرد.
۲۶) در ۱۹۷۰، وقتی که بووی گروه «هایپ» را تشکیل داد، اعضای گروه لباس قهرمانان داستان ها را بر تن می کردند و به هر کجا که برای کنسرت می رفتند با جملات و رفتار خود مردم را متعجب می کردند.
۲۷) نیکولاس روگ کسی بود که اولین نقش اول سینمایی را به بووی پیشنهاد کرد. اینگونه بود که بووی در سال ۱۹۷۶ نقش غریبه ای مستاصل و آواره را در فیلم «مردی که به زمین سقوط کرد» بازی کرد.
۲۸) بووی در یکی از اپیزودهای سال جاری به عنوان گوینده مهمان در سریال انیمیشن کمدی «اسپانچ باب اسکوئر پنتس» حرف می زند.
۲۹) بووی همچنین در فیلم لابیرنت جیم هنسن در نقش جرت پادشاه جن زده ایفای نقش کرد.
۳۰) او همچنین سال گذشته در فیلم حیثیت (The Prestige) اثر زیبای کریستوفر نولان، در کنار هوگ جکمن و اسکارلت یوهانسن ظاهر شد.
۳۱) بووی در سال ۱۹۶۹ گروه میم خود به نام فدرز (Feathers) را راه اندازی کرد و به اجرای کارهای تجربی دسته جمعی پرداخت.
۳۲) بووی همچنین در فیلم آخرین وسوسه مسیح اثر مارتین اسکورسیزی در نقش فرمانده رومی جولیا ظاهر شد.
۳۳) در میان بدترین نقش های سینمایی وی می توان به نقش شارک در کمدی «ریش زرد» اثر «مل دمسکی» و کارآگاه مرموز اف بی آی با نام فیلیپ جفری در فیلم تویین پیکز؛ آتش با من قدم بزن اثر دیوید لینچ اشاره کرد.
● زندگی شخصی
۳۴) بووی بر اساس بیشترین منابع گزارش شده ۱۷۸ سانتیمتر قد دارد.
۳۵) بووی در سال ۲۰۰۰ مقام ارشد اعطایی از جانب ارتش بریتانیا و همچنین مقام شوالیه در سال ۲۰۰۳ را رد کرد.
۳۶) او در سال ۱۹۹۲ با یک سوپرمدل سومالیایی به نام آیمان ازدواج کرد و صاحب دختری به نام آلکساندریا زهرا جونز است که در سال ۲۰۰۰ به دنیا آمده است.
۳۷) آیمــان برای احترام به بووی یک خنجــر (Bowie knife) را بر روی قوزک پایش تتو کرده است.
۳۸) برادر ناتنی بووی به نام تری که به بیماری روانی نیز مبتلا بود در سال ۱۹۸۵ خودکشی کرد.
۳۹) شخصیت تری الهام بخش آهنگ های «علاءالدین عاقل»، «تمام دیوانه ها»، «برادران بیولًی» و «اونها می گن بپر» بود.
۴۰) در سال ۲۰۰۴ بووی به خاطر گرفتگی سرخرگ متحمل یک عمل جراحی قلب در آلمان شد.
● بووی موسیقیدان
۴۱) بووی تهیه کننده (یکی از دو تهیه کننده) بهترین آهنگ های آلبوم «مبدل» اثر «لو رید» (موزیسین امریکایی سبک راک) در سال ۱۹۷۲ بود.
۴۲) آهنگ «زیگی اسرادوس» بووی درباره «وینس تیلور» (خواننده راک اند رول انگلیسی) بود، که آهنگ معروف «کادیلاک مدل جدید» را نوشته است که بعدها نیز توسط گروه The Clash بازخوانی شد.
۴۳) بووی در سال ۱۹۶۹ نسخه ای از آلبوم «عجایب فضایی» خود را تحت نام «پسر تنها، دختر تنها» در ایتالیا منتشر کرد.
۴۴) آلبوم «مستاجر» بووی که در سال ۱۹۷۹ ارائه شد، دوباره نویسی وارونه ای از «تمام شیک پوش های جوان» خودش بود.
۴۵ـ او تا به حال در ۱۰ گروه موسیقی به نام های The Konrads, The Hooker Brothers, The King Bees, The Manish Boys, The Lower Third, The Buzz, The Riot Squad, The Hype, Tin Machine and Tao Jones Index فعالیت کرده است که در بعضی از آنها نام مستعار داشته است.
۴۶) آهنگ «مردی که دنیا را فروخت» توسط Lulu و نیروانا بازخوانی شده است.
۴۷) «بینگ کرازبی» (بازیگر و خواننده سرشناس امریکایی) آخرین تک آهنگ خود را در سال ۱۹۷۷ که آهنگی مخصوص جشن های کریسمس بود، به نام «پسربچه درام نواز» در یک همکاری دونفره با بووی منتشر کرد.
۴۸) بووی در سال ۱۹۹۳ موسیقی سریال تلویزیونی «بودای حومه شهر» که بر اساس رمانی از حنیف قریشی ساخته شده بود را نوشت.
۴۹) دیوید در سال ۱۹۷۴ نوازندگی ساکسفون (به عنوان نوازنده مهمان) آهنگ «شناختن او دوست داشتن اوست» از آلبوم «الان ما شش ساله هستیم» اثر گروه «استیلی اسپن» را انتخاب کرد.
۵۰) او در گروه دیامون داگز تقریباً هر سازی می زد، به عنوان مثال ریف های مشهور قطعه «ربل ربل» را بووی نواخته است.
● فعالیت های متفرقه
۵۱) بووی یکی از مهمانان برنامه شوی موسیقی تلویزیون مستقل «مارک بالن» در سال ۱۹۷۷ بود. که البته مارک بالن (خواننده، ترانه سرا و نوازنده گیتار انگلیسی) چندی پس از آن در یک تصادف رانندگی در جنوب غربی لندن درگذشت.
۵۲) «استیو استرنج» (خواننده پاپ انگلیسی) که اخیراً در برنامه تلویزیونی «سلبریتی سیسورهند» (برنامه خیریه) شرکت می کند در موزیک ویدیوی «خاکستر به خاکستر» بووی در سال ۱۹۸۰ شرکت کرد.
۵۳) دو گــروه محبوب بووی از گروه های موسیقی که در حال حاضر مشغول به کار هستند، گروه های راک کانادایی و امریکایی «Arcade Fire» و «TV On The Radio» هستند.
۵۴) بووی به عنوان خواننده پس زمینه در آهنگ «چیزهایی که قبلاً جور دیگر بودند» اثر «مری هاپکین» با تهیه کنندگی سر پل مک کارتنی شرکت کرد.
۵۵) حدود یک دهه پیش از گروه تاثیرگذار و پرکار آلترناتیو راک و اسکاتلندی «دوقلو های کوکتو» (۱۹۹۷-۱۹۸۲)، بووی در آلبوم (Low ۱۹۷۶)از یک زبان کاملاً خودساخته استفاده کرده بود.
۵۶) چهره بووی بر روی جلد تمام آلبوم هایش به جز آلبوم «بودای حومه شهر» که در انگلستان منتشر شد دیده می شود.
۵۷) از دیوید بووی در دو آهنگ نام برده می شود. اول، در آلبوم «قطار سریع السیر اروپا» اثر گروه «کرفت ورک» (ملاقات دیوید بووی و ایگی پاپ) و دومی در «بکساید» اثر «استرابز» (پسری بر روی عرشه شعله ور کشتی، پشت به دکل ایستاده است، چرا که به اندازه کافی جرات ندارد تا زمانی که دیوید بووی رد نشده، رویش را برگرداند.)
۵۸) در سال ۱۹۷۷ دیوید بووی گروه جدید خود را منحل کرد (هنوز هم منحل است) و تک آهنگ «دروغ گفتن ها» را به صورت اینترنتی و از طریق وب سایت شخصی اش منتشر کرد و در سال بعد ISP بووی نت را راه اندازی کرد.
۵۹) نقاشی، حجاری کردن و نوشتن از فعالیت های بووی در زمان فراغت است و هنرمندان محبوب وی «تینتورتو» (۱۵۹۴-۱۵۱۸، نقاش معروف ایتالیایی)، «جان بلانی» (نقاش اسکاتلندی)، «اریک هکل» (۱۹۸۳-۱۹۷۰، نقاش آلمانی)، پیکاسو و «مایکل ری چارلز» (۱۹۶۷، نقاش آفریقایی - امریکایی) است.
۶۰) بووی در حال حاضر صاحب یک مرکز ارزشیابی هنری دانشجویان در انگلستان است.
جودی تامپسن
مترجم : کامران معتمدی
منبع: بی بی سی
منبع : روزنامه شرق